Ιδρωτας και Αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    8

    Ιδρωτας και Αγχος

    Γεια σας!Ειμαι εφηβος,παω πρωτη λυκειου...μαλλον εχω κοινωνικο φοβο/αγχος...Παντα ημουν ντροπαλος,ευαισθητος,φοβιτ σιαρης,δειλος κ αγχωνομουν ευκολα.Τα τελευταια χρονια,αγχωνομουν παρα πολυ για το αμα ιδρωνω,με αποτελεσμα πριν καν ιδρωσω,να σκεφτομαι οτι θα ιδρωσω και τελικα να γινομαι μουσκεμα...χειμωνα,καλοκαιρ ι...μαλλον φοβαμαι οτι θα με σχολιαζουν ή θα πουν οτι μυριζω ή π.χ γιατι δεν κανεις μπανιο(ενω κανω καθημερινά αλλα οταν ιδρωνεις δε παυει να μυριζεις καπως και ενω ειχα ξεπερασει καπως το προβλημα στις μασχαλες,το μεγαλυτερο προβλημα μετα ηταν τα ποδια μου.Βασικα οπου φοβαμαι πιο πολυ οτι θα ιδρωσω εκει ιδρωνα.Η κατασταση εγινε αφορητη.Και επειδη δεν εχει σχολειι στο χωριο μ και πρεπει να μετακινουμε με λεωφορειο,τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα...επισης στο σχολειο(ειδικα με στην ταξη,γινομαι παπι)...Πριν λιγες μερες λοιπον που ειχα αγγλικα στο φροντηστηριο φουντωσα,η δασκαλα μ με ειδε κ με ρωτησε αν θελω να αναψω το κλιματιστικο.Ενιωσα παρα πολυ ασχημα και ιδρωσα σε ολο μου το σωμα...ισως ηταν και μια μικρη κριση πανικου...την επομενη ακριβως μερα στο σχολειο επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα που επαθα στα αγγλικα.Παντα αγχονομουν αλλα αυτο ηταν το κατι αλλο...Βασικα αγχωθηκα επειδη μια μαθητρια απο μια αλλη ταξη μπηκε στο τμημα μ και ειπε <καλα τι κανετε εδω μεσα κ μυριζει ετσι;>...αμεσως καταλαβα οτι μυριζαν τα ποδια μου...ετσι αρχισα να αγχονομαι παρα πολυ με αποτελεσμα να ιδρωνω ακομα πιο πολυ.Ετσι ακουσα καποια μικρο σχολια απο πισω π.χ τι μυριζει ετσι,ανοιξτε τα παραθυρα,ποιος εκλασε;...προφανως εχω καποια κοινωνικη φοβια κ το εκδηλωνω καπως ετσι με τον ιδρωτα,φοβαμαι μαλλον τι θα πουν οι γυρω μου, δεν εχω τοση αυτοπεποίθηση και εχω ανασφαλεια.ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!Το ποστ αυτο το αναιβασα και στα θεματα Κοινωνικο αγχος αλλα για να το δουν περισσοτερα ατομα και να εχω περισσότερες ελπιδες οτι καποιος θα μου απαντησει το αναιβαζω κ εδω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    σιγουρα κατι εχεις, αλλα να ξερεις οτι ο ιδρωτας απο μονος του δεν μυριζει. μυριζουν τα μικροβια που αναπτυσονται σε αυτον, μετα απο αρκετη ωρα. το ιδιο συμβαινει και με τα ποδια μασχαλες κτλ. δηλαδη αν πλενεσαι συστηματικα δεν θα μυρισει ειδικα εαν βαλεις αρωμα.

    μπορεις να πεις στους γονεις σου να σε πανε σε καποιον γιατρο με αφορμη τον ιδρωτα, αυτος θα καταλαβει οτι εχεις αγχος και θα τους πει πως να σε βοηθησουν ετσι εσυ δεν θα χρειαστει να το σχολιασεις σε αυτους οτι εχεις αγχος φοβιες κτλ κτλ

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Φίλε αν φοράς παπούτσια όσο και να βρωμουν τα πόδια δεν μυρίζει κανένας τίποτα.. Οπότε χαλαρωσε και στα αρχίδια σου όλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Oλα ξεκινούν από την μηδενική ίσως αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση και το άγχος και οι ταμπέλες. Τα περισσότερα ίσως προβλήματα που παρουσιάζεις στην καθημερινότητα.
    Πιθανόν να βλέπεις τον εαυτό σου από παραμορφωτικό φακό. Μπορεί να είσαι έξυπνος και να έχεις συνεχώς αμφιβολίες για την εξυπνάδα σου και γενικότερα τα πρωτερήματα να τα κάνεις ελαττώματα.
    Ισως μια υποστηρικτική βοήθεια να σε βοηθούσε να δεις και τα θετικά σου χαρακτηριστικά πέρα από αυτά που θεωρείς μείον.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αυτο το πραγμα που εχεις εσυ φιλε δεν ειναι ντροπαλοτητα... δηλαδη ενταξει μπορει να εισαι ντροπαλος, αλλα σαν ντροπαλος εκφερεις την αποψη σου στο μαθημα? Λες ασκησεις, σηκωνεσαι στον πινακα, συμμετεχεις στο μαθημα ενεργα? Αν οχι και δεν μιλω για το τωρα αλλα για το παλιοτερα... Απλα γιατι θα μπορουσε παλιοτερα ναι ησουν περισσοτερο ενεργος σαν μαθητης αλλα να σου αναπτυχθηκε φοβια λογω της χαμηλης αυτοεκτιμησης που εχεις στον εαυτο σου....

    Αυτο το πραγμα που εχεις εσυ ειναι απλα ενας φαυλος κυκλος ο οποιος και επαναλαμβανεται... Φοβαμαι να μην ιδρωσω και γινει αντιληπτο, αρα αρχιζω και αγχωνομαι για να μην συμβει επειδη το φαβαμαι, αλλα μολις αρχισεις να αγχωνεσαι ο οργανισμος σου οντως αρχιζει και ιδρωνει και γινεσαι μουσκεμα... Αν πιστευεις οτι δεν ειναι ωραια οσμη μπορεις να την καλυψεις ισως με καποιο σπρευ για τον ιδρωτα αλλα οσο να ειναι μην παιρνεις καποια σχολια τοσο προσωπικα... περισσοτερο θεωρησε οτι μυριζε μια κλειστη ταξη παρα οτι εσυ προκαλεσες αυτην την δυσοσμια... θεωρησε οτι οι απλα κοροιδευανε οτι καποιος εκλασε παρα οτι αναφεροταν σε σενα οτι εσυ μυριζες

    Κατα τα αλλα πιστευω οτι στην φαση που εισαι θα πρεπει να κανεις κατι να ανεβασεις την αυτοπεποιθεση σου...Και εγω στην ηλικια σου ημουν αρκετα ντροπαλος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτεσαι. Τα παιδιά και οι έφηβοι δυστυχώς μπορεί να γίνουν πολύ σκληροί, αν καταλάβουν το αδύνατο σημείο κάποιου χτυπάνε σε αυτό που πονάει. Μπορεί ας πούμε να έχουν καταλάβει ότι έχεις αυτό το κόμπλεξ και να σου λένε βλακείες επίτηδες ακόμα κι αν δεν μυρίζεις καν. Το θέμα είναι πως το αντιμετωπίζεις εσύ, αν αδιαφορήσεις και δεν σε αγγίζει, θα σταματήσουν.
    Να ξέρεις ότι το πιθανότερο είναι να είναι η ιδέα σου, αλλά κάποιες φορές στην εφηβεία τα αγόρια λόγω ορμονών πράγματι μπορεί να έχουν έντονη μυρωδιά στο ιδρώτα τους. Τα αποσμητικά κτλ βοηθάνε αρκετά, αλλά σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί ο άλλος να αναδίδει όντως έντονη μυρωδιά. Αυτό δεν λέει όμως κάτι. Είχα έναν φίλο που τα πόδια του ιδρώνανε και βρωμούσε πραγματικά, η μάνα του του έπλενε τα παπούτσια σχεδόν κάθε μέρα, είχε πάει σε γιατρούς να δει αν έχει μύκητες -που δεν είχε- , άλλαζε κάλτσες 4 φορές την μέρα, έβαζε ταλκ και αποσμητικά... Σίγουρα από το τίποτα αυτές οι πρακτικές βοηθούσαν, ωστόσο απλά έτσι ήταν ο οργανισμός του εκείνη την περίοδο. Μόλις έφτασε 18-19, το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Πάντως δεν άφησε αυτό το θέμα να τον επηρεάσει και πολύ, ήταν τσαμπουκάς σαν έφηβος, τον κοροϊδεύαν μία, τον κοροϊδεύαν δύο, μία φορά του είπε κάποιος μία βλακεία, έβγαλε κι αυτός το παπούτσι και τον κυνηγούσε μες στο σχολείο "Αφού τόσο θες να ασχολείσαι με τα πόδια μου και την μυρωδιά τους, έλα να σου δείξω." Του έχωσε το παπούτσι στην μούρη, γέλασε όλο το σχολείο, μετά όλοι το βουλώσαν και δεν το αναφέραν ξανά ποτέ.
    Ακόμα και να σκυλοβρωμάς που λέει ο λόγος, γιατί να ντρέπεσαι; Αν έτσι είναι ο οργανισμός σου -που πάω στοίχημα πως δεν είναι, αλλά λέμε-, εσύ τι φταις; Έκανες κάτι κακό; Πείραξες κάποιον, είσαι ζηλιάρης, κακόβουλος, σκατοχαρακτήρας; Αν είσαι κάτι τέτοιο, είναι κάτι που είναι στο χέρι σου να το αλλάξεις και πράγματι θα έπρεπε να αισθάνεσαι άσχημα. Αν έχεις άσχημη μυρωδιά, ιδρώνεις συχνά, έχεις κάποιο χρόνιο νόσημα, γεννήθηκες ξέρω 'γω με μία δυσμορφία, τι μπορείς να κάνεις που δεν το έκανες για να κατακρίνεις τον εαυτό σου; Που είναι το κακό;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω ειμαι αγροτησ κ βρωμαω ολοι νομιζουν οτι ειμαι τσομπανοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    σιγουρα κατι εχεις, αλλα να ξερεις οτι ο ιδρωτας απο μονος του δεν μυριζει. μυριζουν τα μικροβια που αναπτυσονται σε αυτον, μετα απο αρκετη ωρα. το ιδιο συμβαινει και με τα ποδια μασχαλες κτλ. δηλαδη αν πλενεσαι συστηματικα δεν θα μυρισει ειδικα εαν βαλεις αρωμα.

    μπορεις να πεις στους γονεις σου να σε πανε σε καποιον γιατρο με αφορμη τον ιδρωτα, αυτος θα καταλαβει οτι εχεις αγχος και θα τους πει πως να σε βοηθησουν ετσι εσυ δεν θα χρειαστει να το σχολιασεις σε αυτους οτι εχεις αγχος φοβιες κτλ κτλ
    Μιλασα στην μαμα μου...κολονιες δε θελω να βαζω γιατι οταν ιδρωνω θα ειναι χειροτερα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by disillusioned View Post
    Φίλε αν φοράς παπούτσια όσο και να βρωμουν τα πόδια δεν μυρίζει κανένας τίποτα.. Οπότε χαλαρωσε και στα αρχίδια σου όλα.
    Κανεις λαθος μυριζουν....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Oλα ξεκινούν από την μηδενική ίσως αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση και το άγχος και οι ταμπέλες. Τα περισσότερα ίσως προβλήματα που παρουσιάζεις στην καθημερινότητα.
    Πιθανόν να βλέπεις τον εαυτό σου από παραμορφωτικό φακό. Μπορεί να είσαι έξυπνος και να έχεις συνεχώς αμφιβολίες για την εξυπνάδα σου και γενικότερα τα πρωτερήματα να τα κάνεις ελαττώματα.
    Ισως μια υποστηρικτική βοήθεια να σε βοηθούσε να δεις και τα θετικά σου χαρακτηριστικά πέρα από αυτά που θεωρείς μείον.
    Ναι συμφωνω στο οτι εχω χαμηλη αυτοπεποίθηση αλλα κυριως φοβαμαι την κριτικη των αλλων κ εκδηλώνεται καπως ετσι

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    αυτο το πραγμα που εχεις εσυ φιλε δεν ειναι ντροπαλοτητα... δηλαδη ενταξει μπορει να εισαι ντροπαλος, αλλα σαν ντροπαλος εκφερεις την αποψη σου στο μαθημα? Λες ασκησεις, σηκωνεσαι στον πινακα, συμμετεχεις στο μαθημα ενεργα? Αν οχι και δεν μιλω για το τωρα αλλα για το παλιοτερα... Απλα γιατι θα μπορουσε παλιοτερα ναι ησουν περισσοτερο ενεργος σαν μαθητης αλλα να σου αναπτυχθηκε φοβια λογω της χαμηλης αυτοεκτιμησης που εχεις στον εαυτο σου....

    Αυτο το πραγμα που εχεις εσυ ειναι απλα ενας φαυλος κυκλος ο οποιος και επαναλαμβανεται... Φοβαμαι να μην ιδρωσω και γινει αντιληπτο, αρα αρχιζω και αγχωνομαι για να μην συμβει επειδη το φαβαμαι, αλλα μολις αρχισεις να αγχωνεσαι ο οργανισμος σου οντως αρχιζει και ιδρωνει και γινεσαι μουσκεμα... Αν πιστευεις οτι δεν ειναι ωραια οσμη μπορεις να την καλυψεις ισως με καποιο σπρευ για τον ιδρωτα αλλα οσο να ειναι μην παιρνεις καποια σχολια τοσο προσωπικα... περισσοτερο θεωρησε οτι μυριζε μια κλειστη ταξη παρα οτι εσυ προκαλεσες αυτην την δυσοσμια... θεωρησε οτι οι απλα κοροιδευανε οτι καποιος εκλασε παρα οτι αναφεροταν σε σενα οτι εσυ μυριζες

    Κατα τα αλλα πιστευω οτι στην φαση που εισαι θα πρεπει να κανεις κατι να ανεβασεις την αυτοπεποιθεση σου...Και εγω στην ηλικια σου ημουν αρκετα ντροπαλος
    Εε ειμαι καλος μαθητης σχετικα.Περυσι ειχα βγαλει 19 φετος κατεβηκα επειδη η φυσικη,η χημεια,γεωμετρια και η αλγεβρα ειναι πολυ δυσκολα φετος...αλλα π.χ δε σηκωνω χερι για ανάγνωση γιατι η φωνη μ αλλαζει συνεχεια κ στην ταξη γελανε.Βασικα μεχρι κ οι καθηγητες το σχολιαζουν π.χ για πλακα λενε γιαννη αρχιζεις και με τρομαζεις αλλεξε την φωνη σ...αλλα κατα τα αλλα ειμαι ενεργος μαθητης

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτεσαι. Τα παιδιά και οι έφηβοι δυστυχώς μπορεί να γίνουν πολύ σκληροί, αν καταλάβουν το αδύνατο σημείο κάποιου χτυπάνε σε αυτό που πονάει. Μπορεί ας πούμε να έχουν καταλάβει ότι έχεις αυτό το κόμπλεξ και να σου λένε βλακείες επίτηδες ακόμα κι αν δεν μυρίζεις καν. Το θέμα είναι πως το αντιμετωπίζεις εσύ, αν αδιαφορήσεις και δεν σε αγγίζει, θα σταματήσουν.
    Να ξέρεις ότι το πιθανότερο είναι να είναι η ιδέα σου, αλλά κάποιες φορές στην εφηβεία τα αγόρια λόγω ορμονών πράγματι μπορεί να έχουν έντονη μυρωδιά στο ιδρώτα τους. Τα αποσμητικά κτλ βοηθάνε αρκετά, αλλά σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί ο άλλος να αναδίδει όντως έντονη μυρωδιά. Αυτό δεν λέει όμως κάτι. Είχα έναν φίλο που τα πόδια του ιδρώνανε και βρωμούσε πραγματικά, η μάνα του του έπλενε τα παπούτσια σχεδόν κάθε μέρα, είχε πάει σε γιατρούς να δει αν έχει μύκητες -που δεν είχε- , άλλαζε κάλτσες 4 φορές την μέρα, έβαζε ταλκ και αποσμητικά... Σίγουρα από το τίποτα αυτές οι πρακτικές βοηθούσαν, ωστόσο απλά έτσι ήταν ο οργανισμός του εκείνη την περίοδο. Μόλις έφτασε 18-19, το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Πάντως δεν άφησε αυτό το θέμα να τον επηρεάσει και πολύ, ήταν τσαμπουκάς σαν έφηβος, τον κοροϊδεύαν μία, τον κοροϊδεύαν δύο, μία φορά του είπε κάποιος μία βλακεία, έβγαλε κι αυτός το παπούτσι και τον κυνηγούσε μες στο σχολείο "Αφού τόσο θες να ασχολείσαι με τα πόδια μου και την μυρωδιά τους, έλα να σου δείξω." Του έχωσε το παπούτσι στην μούρη, γέλασε όλο το σχολείο, μετά όλοι το βουλώσαν και δεν το αναφέραν ξανά ποτέ.
    Ακόμα και να σκυλοβρωμάς που λέει ο λόγος, γιατί να ντρέπεσαι; Αν έτσι είναι ο οργανισμός σου -που πάω στοίχημα πως δεν είναι, αλλά λέμε-, εσύ τι φταις; Έκανες κάτι κακό; Πείραξες κάποιον, είσαι ζηλιάρης, κακόβουλος, σκατοχαρακτήρας; Αν είσαι κάτι τέτοιο, είναι κάτι που είναι στο χέρι σου να το αλλάξεις και πράγματι θα έπρεπε να αισθάνεσαι άσχημα. Αν έχεις άσχημη μυρωδιά, ιδρώνεις συχνά, έχεις κάποιο χρόνιο νόσημα, γεννήθηκες ξέρω 'γω με μία δυσμορφία, τι μπορείς να κάνεις που δεν το έκανες για να κατακρίνεις τον εαυτό σου; Που είναι το κακό;
    Μακαρι να ημουν κ εγω σαν αυτον τον φιλο σου!Βασικα δεν ειναι οτι εχω εντονη μυρωδια απλα οταν ιδρωνεις καπως η μυρωδια εξαπλωνεται παντου.Οπως π.χ η κλανια(δεν εννοω η μυρωδια εννοω οτι ετσι ειναι αεριο καπως) ενω π.χ αν μυριζεις χωρις να εχεις ιδρωσεις μυριζεις λιγοτερο...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω ειμαι αγροτησ κ βρωμαω ολοι νομιζουν οτι ειμαι τσομπανοσ
    χαχα σε Ευχαριστώ πολυ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    8
    Σας γινεται να μην μυριζεται σε ενα κλειστο χωρο αλλα μολις βγητε εξω στον αερα να μυριζεται;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    2
    Καλησπέρα, σε καταλαβαίνω. Και εγώ τα ίδια πέρασα Σχετικά με τις μασχάλες η λύση ήταν για εμένα ένας συνδυασμός αποσμητικού (*αποσμητικό vichy) και απολυμαντικού για τα ρούχα (*Απολυμαντικό Ρούχων Dettol). Σχετικά με τα παπούτσια, αρχικά έπλυνα τα παπούτσια με το απολυμαντικό και πλένω πάντα τις κάλτσες με απολυμαντικό. Τέλος για να μην ιδρώνουν τα πόδια μου χρησιμοποιώ πούδρα Ελπίζω αυτά να σε βοηθήσουν κάπως.

    * δεν προωθώ κανένα προϊόν, αυτά είναι απλά αυτά που δούλεψαν για εμένα

Similar Threads

  1. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  2. Ιδρώτας , κοκκίνισμα και ζέστα.........
    By noobmoderator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2017, 23:37
  3. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  4. στρες και ιδρώτας
    By argonaute in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2007, 16:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •