Θέλουμε να μείνουμε μαζί. σωστό ή λάθος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4

    Θέλουμε να μείνουμε μαζί. σωστό ή λάθος?

    Καλησπέρα!
    έχω ένα μεγάλο δίλημα-πρόβλημα.
    είμαι τρελά ερωτευμένη με τον φίλο μου.. αλλά το ίδιο κ αυτός.
    θα ξεκινήσω απ'την αρχή..
    τον γνώρισα στην πόλη που μένω(επαρχία) είχαμε κάτι στην αρχή αλλά χαθήκαμε λόγω διακοπών το καλοκαίρι. και πρίν λίγο καιρο μου έστειλε μήνυμα κ γνωριστήκαμε καλύτερα κ βρεθήκαμε κ όλα αυτά..
    αλλά αυτός τώρα μένει Αθήνα για λόγους δουλειάς.
    δεν αντέχω όμως μακριά του. θέλουμε να είμαστε μαζί κ αυτός το ίδιο.
    μέχρι που μου πρότεινε να πάω να μείνουμε μαζί εκει.
    θα μου πείτε τώρα εσύ νέα κοπέλα δε θές να τελειώσεις τισ σπουδές σου.
    όμως αν συνεχίσει έτσι δε γίνεται είμαστε μακριά κ δε μπορω να αφήσω κάτι τέτοιο να συμβεί-δε μπορώ να τον αφήσω μετά θα το μετανιώσω. κ για μένα μια σχέση σημαντική είναι το πιο σημαντικό κομμάτι μου.
    θέλω κάποιος να μου πει κάτι να με βοηθήσει...
    δε ξέρω μπορεί να τα είπα λίγο μπερδεμένα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Πόσο χρονών είσαι γλυκιά μου και πόσο ο φίλος σου ; Και πόσο καιρό τον γνωρίζεις ; Θα σου απαντήσω εγώ με μεγάλη προθυμία !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4
    Originally posted by Thessalo
    Πόσο χρονών είσαι γλυκιά μου και πόσο ο φίλος σου ; Και πόσο καιρό τον γνωρίζεις ; Θα σου απαντήσω εγώ με μεγάλη προθυμία !
    εγώ είμαι 20 κ αυτός 27χρ.
    τον γνώρισα το καλοκαίρι τον ιούνιο κ βρισκόμαστε εδώ κ κανά μήνα.. όχι συχνά αλλά μιλάμε κάθε μέρα συνέχεια..
    θα ήθελα πολύ μια απάντηση σ\'ευχαριστώ .

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    εχω και εγω σχεση εξ αποστασεως και τα παμε πολυ καλα. το αγορι μου σπουδαζει αγγλια, συναντιομαστε γιορτες, καλοκαιρια κλπ.
    δεν ειχαμε ποτε προβλημα στην σχεση μας, είμαστε τρια χρονια ετσι. μια φιλη μου ειχε σχεση 7 χρονια απο αποσταση και στο τελος παντρευτικαν. μην παραμελησεις τις σπουδες σου. ποτε δεν ξερεις το μελλον. σου ευχομαι τα καλυτερα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4
    Originally posted by sunbeam
    εχω και εγω σχεση εξ αποστασεως και τα παμε πολυ καλα. το αγορι μου σπουδαζει αγγλια, συναντιομαστε γιορτες, καλοκαιρια κλπ.
    δεν ειχαμε ποτε προβλημα στην σχεση μας, είμαστε τρια χρονια ετσι. μια φιλη μου ειχε σχεση 7 χρονια απο αποσταση και στο τελος παντρευτικαν. μην παραμελησεις τις σπουδες σου. ποτε δεν ξερεις το μελλον. σου ευχομαι τα καλυτερα.
    ευχαριστώ πολύ sunbeam!
    εγώ έχω τη θέληση να βρίσκομαστε κάθε σαβ/κο απλά είναι πρόβλημα κ οι γονείς μου γιατι κυρίως ο πατέρας μου δε θέλει να έχω σχέση με απόσταση..
    δε ξέρω ειλικρινά τι να κάνω τι να ακολουθήσω.
    σωστό αυτό που μου λες να συνεχίσω τις σπουδές μου αλλά με τέτοια απόσταση φοβάμαι πολύ μήπως δεν κρατήσει...
    αν κ απ\'τη μερια μου θα κρατούσε..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by konstan
    για μένα μια σχέση σημαντική είναι το πιο σημαντικό κομμάτι μου.



    κομμάτι όμως .....still !



    σκέψου το ΟΛΟΝ και πράξε ανάλογα, βλακείες στη ζωή όλοι έχουμε κάνει,


    :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Ok Μικρούλα θα σου δώσω μια απάντηση.
    Εγω με ένα μήνα γνωριμίας δεν θα έκανα ούτε έρωτα με μια κοπέλα, όσο ερωτευμένος και να ήμουνα , και όχι να πήγαινα να έμενα μαζί της...
    Άλλωστε άμα ο φίλος σε αγαπάει τόσο πολύ το πρώτο που θα ήθελε θα ήταν να τελειώσεις της σπουδές σου, να ολοκληρωθείς σαν άνθρωπος και όχι να σε παρασύρει να τις εγκαταλείπεις. Μην παρασυρθείς από τον ενθουσιασμό την φαντασία και την στέρηση , πολύ σύντομα όλα αυτά θα εκλείψουν και τότε θα ανακαλύψεις το τι πραγματικά πήγες και έκανες .
    Τώρα λειτουργείς συναισθηματικά , και δεν μπορείς να ακούσεις τη φωνή της λογικής σου , μα προσπάθα λογάκια και κάνε έναν απολογισμό , από που έρχεσαι και που θες να φτάσεις , τα όνειρα σου , τους ανθρώπους που αγαπάς και σε αγαπανε , βαλτα όλα κάτω και συνεκτίμησε την κατάσταση , και είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και η ενδιάμεση λύση , να βλέπεστε μια στο τόσο μέχρι να τελειώσεις τις σπουδές σου και μετά εάν καταφέρεται και είστε μαζί ... μπορείς να κανείς και το βήμα που σκέπτεσαι αλλά μόνο τότε .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4
    ευχαριστώ thessalo αν κ η αλήθεια είναι οτι δε θέλω ούτε για μια στιγμή να σκέφτομαι οτι δε θα\'μαστε μαζί..
    κ εντάξει δεν έχεις άδικο φαίρομαι συναισθηματικά δε μπορώ αλλιώς..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    συμφωνώ με τον/την thessalo είναι λίγο το χρονικό που είστε μαζί, αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, εγώ έκατσα με το αγόρι μου μαζί 6 μήνες στο Λονδίνο(ήταν αρχή της σχέσης μας) γιατί δούλευα εκεί. η σχέση μας κρατάει μια χαρά και στο λέω με το
    χέρι στην καρδιά και εμένα μου λέει να ξαναπάω Αγγλια να είμαστε μαζί, αλλα σκέφτομαι, μεχρι να τελειωσει αυτός τις σπουδες του, να κάνω και εγώ κάτι οπως πχ να βρώ καμιά δουλειά στο αντικείμενο μου.
    και οταν τελειώσει βλέπουμε τι θα κάνουμε.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    32
    Εφ΄οσον εσυ αναφερεις οτι απο τη μερια σου εχεις την διαθεση και την επιθυμια να κρατησεις αυτη τη σχεση (εξ αποστασεως) αρα εχεις καποια ειλικρινη αισθηματα γι αυτο τον ανθρωπο. Αν και ο ιδιος αισθανεται ετσι για εσενα που ειναι το προβλημα? Στο κατω κατω αν δεν κρατηθει αυτη η σχεση απο τη πλευρα του παει να πει οτι δεν αξιζει και πολυ τον κοπο( αυτο βεβαια δε το γραφω γενικα αλλα ειδικα για τη δικη σας περιπτωση) οι σχεσεις εξ αποστασεως πολλες φορες να ξερεις οτι μπορει να γινουν πιο δυνατες και ανθεκτικες λογω του οτι δοκιμαζονται απο την αποσταση!
    Για να τελειωνω αυτο το μυνημα, θα πω αυτο που ολοι λιγο πολυ σου εχουν γραψει: πρωτα πανε οι σπουδες (αυτος δηλ. γιατι δεν αφηνει την δουλια του για να ερθει να μεινει εκει που μενεις εσυ????)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by konstan
    φαίρομαι συναισθηματικά δε μπορώ αλλιώς..
    Το θέμα είναι να αναλογιστείς πως ο σύντροφος σου έχει ήδη μπεί στο χώρο εργασίας, προφανως έχει καταλήξει επαγγελματικά, ενώ εσύ είσαι στην αρχή των σπουδών σου. Οι κοινωνικο-οικονομικές συνθήκες διαβίωσης επιβάλλουν πλέον να εργάζεται και ο άντρας και ή γυναίκα της οικογένειας. Εφόσον θέλεις εσύ αλλά και εκείνος να είστε μαζί, θα φροντίσει, καταρχάς εκείνος ως αποκαταστημένος, να σε υποστηρίξει στις σπουδές σου και ύστερα στην επαγγελματική σου καριέρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    υστερα απο 1 μηνα μονο γνωριμιας???......πρεπει να ξερεις πως αλλιως ειναι να βρισκεστε εξω για καφεδακι και εντελως διαφορετικα να μενεις μαζι του,ποτε δεν ξερεις τι θα αποκαλυφθει.....Και 20 χρονων εχεις ολη την ζωη σου μπροστα σου,κοιτα τις σπουδες σου γιατι μπορει ο ερωτας να φυγει και να βαρας το κεφαλι σου μετα και θα ειναι αργα.....
    Συμφωνω με οσα σου ειπαν παραπανω.....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    11
    konstan,
    biwnw ki egw mia paromoia katastasi me sxesi apo apostasi. mono pou emena to problima einai oi goneis kai oxi oi sppoudes mou... i logiki leei pragmatika kai se mena na meinw alla ta sunaisthimata na paw na ton brw. den kserw pragmatika poio einai to swsto. pisteuw oti sti zwi mas ola einai mathimata ki an den patheis de tha matheis... pisteuw oti aksizei na to riskareis. pigaine dokimastika estw ki an deis oti einai opws to fantazosoun mporeis na pigainoerxesai sti sxoli sou (an den exeis ergastiria bebaia). o enas minas fusika kai de deixnei tipota alla pote den ksereis an eina o erwtas tis zwis sou. elpizw na pane ola kala

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by xamomilaki1983
    konstan,
    biwnw ki egw mia paromoia katastasi me sxesi apo apostasi. mono pou emena to problima einai oi goneis kai oxi oi sppoudes mou...
    den nwmizw oti mono einai oi gwneis sou kukla mu malwn esy epetrepses na su symperiferwnte etsi oi gwneis sou, eisai arekta megalo koritsi plewn kai prepei na analabeis tis efthines ...
    ...i logiki leei pragmatika kai se mena na meinw alla ta sunaisthimata na paw na ton brw. den kserw pragmatika poio einai to swsto.
    dose ligo xrono ston eafto su, i kalyteri apofasi einai otan logiki kai synesthima taftizwnte....
    ...pisteuw oti sti zwi mas ola einai mathimata ki an den patheis de tha matheis...
    lene pws oi eksypni mathenun apo ta lathoi tous , oi sofoi apo ta lathoi twn allwn kai oi xazoi oute apo ta dika tus oute apo twn allwn ... esy arage pou thes na anhkeis :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •