χαρισματικοι ανθρωποι που βοηθανε χωρις λεφτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657

    χαρισματικοι ανθρωποι που βοηθανε χωρις λεφτα

    εχετε καμια εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Nαι εχω , πολλοι προστρεχουν σεμενα για βοηθεια , κατι εχει ο τροπος γραφης μου προφανως , μια νοτα αισιοδοξιας , και ξερω αλλο ενα ατομο , αλλα αμφοτεροι δεν το ξανακανουμε , βοηθαμε ομως ο εις τον αλλον, ................................το φορουμ ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας , και η αχαριστια πουχω συναντησει μεκανε να μην θελω να ξαναβοηθησω κανεναν , ουτε και το αλλο ατομο θελει να βοηθησει κανεναν πια .......η παραβολη του Χριστου , δεκα εθεραπευσα απο την λεπρα , ο ενας ηρθε να μευχαριστησει , οι αλλοθι 9 που ειναι ? το 10 προς ενα ειναι αληθινη αναλογια ......θα κοιταω την παρτη μου εφεξης , εκτος κι αν ο -η αλλος μου αποδειξει οτι δεν ειναι αχαριστος , πολυ δυσκολο βεβαια , διοτι κρινεις εκ του αποτελεσματος .................
    οποτε δεν θελω να βοηθησω κανεναν , διοτι υπαρχει μεγαλη αγενεια , ελλειψη παιδειας , και μετα αισθανομαι ηλιθιος που βοηθησα ...... συγκεκριμενα σε 2 αντρες αναφερομαι ..........

    ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος ...........
    ποτέ δεν εχω ζητησει την βοηθεια κανενος ,ο καθενας εχει τα δικα του προβληματα , και δεν εχει την πολυτελεια να βοηθαει ανθρωπους οπου δεν αξιζουν ..... δεν θθελω να φορτωνω τα προβληματα μου στους αλλους .......

  3. #3
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Nαι εχω , πολλοι προστρεχουν σεμενα για βοηθεια , κατι εχει ο τροπος γραφης μου προφανως , μια νοτα αισιοδοξιας , και ξερω αλλο ενα ατομο , αλλα αμφοτεροι δεν το ξανακανουμε , βοηθαμε ομως ο εις τον αλλον, ................................το φορουμ ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας , και η αχαριστια πουχω συναντησει μεκανε να μην θελω να ξαναβοηθησω κανεναν , ουτε και το αλλο ατομο θελει να βοηθησει κανεναν πια .......η παραβολη του Χριστου , δεκα εθεραπευσα απο την λεπρα , ο ενας ηρθε να μευχαριστησει , οι αλλοθι 9 που ειναι ? το 10 προς ενα ειναι αληθινη αναλογια ......θα κοιταω την παρτη μου εφεξης , εκτος κι αν ο -η αλλος μου αποδειξει οτι δεν ειναι αχαριστος , πολυ δυσκολο βεβαια , διοτι κρινεις εκ του αποτελεσματος .................
    οποτε δεν θελω να βοηθησω κανεναν , διοτι υπαρχει μεγαλη αγενεια , ελλειψη παιδειας , και μετα αισθανομαι ηλιθιος που βοηθησα ...... συγκεκριμενα σε 2 αντρες αναφερομαι ..........

    ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος ...........
    ποτέ δεν εχω ζητησει την βοηθεια κανενος ,ο καθενας εχει τα δικα του προβληματα , και δεν εχει την πολυτελεια να βοηθαει ανθρωπους οπου δεν αξιζουν ..... δεν θθελω να φορτωνω τα προβληματα μου στους αλλους .......
    Εμένα με εκνευρίζουν κάποιοι που μπαίνουν στο φόρουμ με ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και προσπαθούν κάποια μέλη να τους βοηθήσουν, μπαίνουν στην θέση τους, σκέφτονται να τους βρουν λύση, συμπάσχουν και αφού λυθεί το θέμα τους (π.χ. περιμένουν κάποιες ιατρικές εξετάσεις και ανησυχούν) ξαφνικά εξαφανίζονται και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ευχαριστήσουν τα μέλη που τους βοήθησαν και να ενημερώσουν για την πορεία που είχε το θέμα τους.
    Αυτό το θεωρώ μεγάλη αγένεια και γαϊδουριά. Δηλαδή, έκανα την δουλειά μου, σε χρησιμοποίησα και εντάξει τώρα, δεν σου οφείλω ούτε μία τυπική ενημέρωση, ούτε ένα ευχαριστώ.
    Μα, το φόρουμ αποτελείται από ανθρώπους, δεν είναι μηχάνημα που βγάζει απαντήσεις στα προβλήματά μας! Κάποιοι άνθρωποι συμπάσχουν και κάθονται και σκέφτονται και στεναχωριούνται και στύβουν το μυαλό τους για να βοηθήσουν τους άλλους...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι και εμενα μου αρεσει να βοηθω συνανθρωπους μου, αλλα περιμενω να ειναι εκει οταν και εγω θα θελησω βοηθεια... ειναι αυτο που λεγεται αμοιβαιοτητα....
    στην ζωη μου μια φορα εδειξα ενδιαφερον παρα πολυ για ενα ατομο και το μετανιωσα, ισως ομως το γεγονος οτι το αλλο ατομο ηταν του αντιθετου φυλου, προφανως καπου μπερδευεται το ενδιαφερον απο το φιλικο με το ερωτικο....
    ενιωσα και εγω πως τα εδωσα ολα, και τελικα δεν πηρα πισω τιποτα απο αχαριστια....
    ειναι αυτο που λεει και ο Μακ οτι γενικα ο εγωισμος των ανθρωπων ειναι μεγαλος....!
    κοιταμε μονο την παρτυ μας και μονο...!!
    γενικα επειδη μετανιωσα και εγω, και τελικα το ενδιαφερον που εδειξα δεν απεδωσε σε κατι εστω σε μια σχεση, νομιζω οτι πηρα ενα μαθημα γενικα ωστε να ειμαι πιο προσεχτικος στο μελλον απεναντι στην αχαριστια...

    απο εκει και περα νομιζω οτι ενας ανθρωπος που μπορει να σε βοηθησει χωρις λεφτα ειναι προφανως οι φιλοι σου!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν εχεις ασχοληθει παρα πολυ με ενα θεμα δε μπορεις να εισαι ευγενικος γιατι απο τη πολυ ενασχοληση αισθανεσαι τον εγκεφαλο σου να κανει τριτς τριτς και αρχιζεις και λες οτι σου κατεβει αλλες φορες σκεφτεσαι οχι αλλο καρβουνο και εξαφανιζεσαι ξαφνικα και γενικος η συμπεριφορα σου ειναι περιεργη και χαοτικη

    τωρα αν ψαχνεις καποιον ευγενικο που να σου μιλα τυπικα οκ δικαιομα σου να ψαχνεις καπιον για να περνα η ωρα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο σκοπος της βοηθειας δεν ειναι να σου πουν ευχαριστω αλλα να προοθησεις πραγματα για να γινει η κοινωνια καλυτερη αρκει φυσικα να εχεις δικιο αυτο λεγεται χαρισμα

    πχ αυτος που ανακαλυψε τη λαμπα πχ ηθελε η να κανει τους παντες να μιλουν για αυτον η να τους προσφερει τις ιδεες του στη πραγματικοτητα συμβαινουν και τα δυο η προσφορα κρυβει και μια αλαζονια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Εμένα με εκνευρίζουν κάποιοι που μπαίνουν στο φόρουμ με ένα συγκεκριμένο πρόβλημα και προσπαθούν κάποια μέλη να τους βοηθήσουν, μπαίνουν στην θέση τους, σκέφτονται να τους βρουν λύση, συμπάσχουν και αφού λυθεί το θέμα τους (π.χ. περιμένουν κάποιες ιατρικές εξετάσεις και ανησυχούν) ξαφνικά εξαφανίζονται και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ευχαριστήσουν τα μέλη που τους βοήθησαν και να ενημερώσουν για την πορεία που είχε το θέμα τους.
    Αυτό το θεωρώ μεγάλη αγένεια και γαϊδουριά. Δηλαδή, έκανα την δουλειά μου, σε χρησιμοποίησα και εντάξει τώρα, δεν σου οφείλω ούτε μία τυπική ενημέρωση, ούτε ένα ευχαριστώ.
    ..
    Πολυ σωστη παρατηρηση , Κασσανδρα , υπαρχουν αρκετες τετοιες περιπτωσεις ........ οταν λεω βοηθησα μελη και συναντησα αγνωμοσυνη , τα βοηθησα με εκατονταδες πμ . ς , και ουτε ενα , τι κανεις Αγγελε , πως εισαι αυτον τον καιρο , πως πας , τετοια μικρα πραματακια , δεν ειπα να μου στησει και ανδριαντα ο αλλος ..........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ο σκοπος της βοηθειας δεν ειναι να σου πουν ευχαριστω αλλα να προοθησεις πραγματα για να γινει η κοινωνια καλυτερη αρκει φυσικα να εχεις δικιο αυτο λεγεται χαρισμα
    .
    Σωστο ειναι αυτο , δεν βοηθας για να εισπραξεις ευχαριστω , αλλα μια πικρια η θυματοποιηση την αισθανεσαι οταν δεν δεις τιποτα απο την αλλη πλευρα ......... να γινει η κοινωνια καλυτερη , δεν θα γινει βοηθωντας καποιο μελος σε καποια ασθενεια του ..... το χαρισμα δεν ξερεις αν το εχεις , αλλα δεν ενδιαφερει αυτο , απαξ και ο -η αλλος προστρεχει σε σενα για βοηθεια ....
    ιδιως το ενα μελος , ενας νησιωτης , με βομβαρδιζε ισως και με 5 πμ. / μερα , και εγω ο βλαξ δεν αφηνα μνμ του αναπαντητο ...τωρα μην τον ειδατε που καλυτερευσε .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    εχετε καμια εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα;;
    Είναι πολύ σχετικές έννοιες ο ''χαρισματικός άνθρωπος'' και η ''βοήθεια''.
    Το ότι κάποιος έχει τις καλύτερες των προθέσεων,δεν τον καθιστά ικανό και αυθεντία στο να θεραπεύει.
    Μπορεί ακούσια κάποιος να κάνει και ζημιά(yours truly).
    Πολλοί άνθρωποι είναι ανεπίδεκτοι βοήθειας,ασχέτως αν την χρειάζονται απεγνωσμένα.
    Επίσης,πολλοί άνθρωποι δεν μπορούν να βοηθηθούν...από κανέναν!...δεν έχουν την απαιτούμενη πλαστικότητα.

    Νομίζω το μυστικό στα δύσκολα περιστατικά,είναι να βοηθηθεί κάποιος χωρίς να αντιληφθεί ο ίδιος ότι βοηθιέται...να μην υπάρχει καθόλου η σχέση βοηθού-βοηθούμενου...Αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει να λαμβάνουν ''ειλικρινές'' συναισθηματικό φιντμπακ,κάτι το οποίο προυποθέτει την σύναψη ''αληθινής'' σχέσης,γι'αυτό η ψυχοθεραπεία δεν δουλεύει για όλους,όπως για μένα επί παραδείγματι, που έχει αποκλειστεί ως θεραπευτική οψιόν κατηγορηματικά από δυο ψυχίατρους.

    Βασικά η προοπτική της βοήθειας/θεραπείας έχει να κάνει με το πόσο εύκολα μπορεί να κοροιδευτεί κάποιος.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα εχεις δικιο και το αποδειξεις θα αναγκαστουν να το παραδεχτουν ομως

    πχ πολεμουν αυτους που πηγαινουν κοντρα στον ανεμο και εχουν αναποδα μυαλα αλλα μολις εφευρουν κατι που αλαζει τη ροη της ανθρωποτητας οπως το τηλεφωνο πχ αυτο μετα το ασπαζονται ολοι

    ειμαι σιγουρος πχ οτι τη πρωτη φορα που καπιος τους ειπε οτι μετεφερε τον ηχο σε ενα μεγαφωνο απο το συρμα ενως καλωδιου ολοι θα σκεφτηκαν οτι ειναι τρελος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αδερφε η ζωη ειναι μαθηματικα τα προβληματα συνιστουν ψυχολογικα αν ο αλλοσ σου πει μια λυση στο προβλημα δε σημαινει οτι σε κοροιδευει απλα ειναι μαθηματικα αυτο λυνεται ετσι ολεσ οι συσκευεσ που χρησιμοποιεισ εχουν απο πισω μαθηματικα η τεχνητη νοημοσυνη αυτο ειναι τεχνητη ψυχολογια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφε η ζωη ειναι μαθηματικα
    Φίλε έλις,η ζωή δεν είναι μαθηματικά...είναι διαίσθηση...και συναίσθημα.
    Είτε έχεις αγχώδη,διαθεσιακή ή ψυχωσική διαταραχη, το συναίσθημα είναι το κλειδί για την ίαση και όχι η λογική.
    Όταν έχεις αποθηκεύσει 100 τόνους αγάπης στις δεξαμενές σου και δεν έχεις πού να την διοχετεύσεις και απειλεί να σε πνίξει,δεν θα βοηθηθείς με λόγια...πίστεψέ με.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμφιβαλω αν γνωριζουμε τις δομες τις ψυχολογιας αλλα θυμαμαι ενα φιλοσοφο που ειχε πει οτι η διαδρομη του ανθρωπου μιαζει με τις γραμες του τρενου ειναι δυνατος πανω στη δικη του γραμμη και αδυναμος οταν ξεκλινει απο αυτη

    η προσοποποιηση της αποτυχιας ειναι να αρνειται κανεις τη δικη του διαδρομη.

    αρα μπορεις να πετυχεις ως ασχετος μονο σε ενα θεμα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αν δεν μπορεισ να λυσεισ ενα προβλημα στα μαθηματικα ουτε την ψυχολογια σου μπορεισ να διαχειριστεισ ουτε αυτο που θα σ φερει η ζωη αυτο πιστευω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μερικοι εχουν κλιση στα μαθηματικα αλλοι οχι εγω ειχα κλιση στη φυσικη πχ αγνωστο γιατι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα διατροφής που βοηθάνε
    By elis in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 12
    Last Post: 03-05-2016, 16:16
  2. Βοηθάνε τα φαρμάκα τελικά;
    By skeptic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 17-11-2010, 09:18
  3. Δραστηριότητες που βοηθάνε
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 04-11-2010, 20:11
  4. Για τα λεφτα....
    By alexloukoumaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 22-01-2009, 22:12
  5. Ξέρεις κανείς αν βοηθάνε τα XS?
    By alalumaki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 22
    Last Post: 25-10-2007, 10:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •