Εμμονή με καθαριότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    1

    Εμμονή με καθαριότητα

    Γεια σας
    Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ και θέλω να πω το πρόβλημα μου.
    Πριν λίγες μέρες έμεινα για λίγο σε μια φίλη μου και με είπε ψυχαναγκαστική επειδή θέλω να καθαρίζω συνέχεια. Ως τώρα δεν το είχα καταλάβει και μάλλον η φίλη μου έχει δίκιο.
    Μένω μαζί με την μητέρα μου και είμαι άνεργη αυτή την στιγμή. Κάθε πρωί που ξυπνάω τρώω γρήγορα πρωινό και αμέσως αρχίζω να καθαρίζω το σπίτι...σκούπισμα σφουγγάρισμα κτλ. Η μητέρα μου λείπει στην δουλειά το πρωί. Δεν της λέω ότι καθαρίζω κάθε μέρα γιατί ντρέπομαι. Επίσης καθώς περνάει η μέρα και φυσιολογικά το σπίτι λερώνεται από μαγείρεμα κι άλλα θέλω κατευθείαν να το καθαρίσω. Η μητέρα μου λέει άστο δεν έγινε και τίποτα δεν χρειάζεται να είναι όλα τέλεια...αλλά θέλω να είναι όλα τέλεια στο σπίτι δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά. Όλο αυτό βέβαια με εξουθενώνει κάθε μέρα και αισθάνομαι πολύ κουρασμένη στο τέλος της μέρας. το επόμενο πρωί βεβαια κάνω πάλι τα ίδια. Εδώ θέλω να πω όταν έμενα μόνη μου ενώ σπούδαζα πριν λίγα χρόνια ούτε που με ένοιαζε η καθαριότητα. Δεν ξέρω γιατί μου συμβαίνει αυτό μήπως επειδή δεν δουλεύω/σπουδάζω?
    Επίσης θέλω να αναφέρω ότι έχω τσακωθεί άπειρες φορές με την μάνα μου επειδή μπορεί να λερώσει το πάτωμα, το χαλί, το τραπεζομάντηλο κτλ.της έχω φωνάξει και μετά νιώθω χάλια γι'αυτό. θα ήθελα να πάω να μείνω μόνη μου γιατί δεν αντέχω άλλο άτομο να μου ανακατώνει το σπίτι και εγώ μετά να πρέπει να το συμμαζευω και να κουράζομαι.αλλα φυσικά δεν μπορώ χωρίς δουλειά και χρήματα. Έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμμονή με την καθαριότητα που του δυσκολεύει την ζωή? υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης η δεν βελτιώνεται η κατάσταση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. (συνεχή offtopic μηνύματα)
    Last edited by Aeon; 10-05-2018 at 14:00.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Νομιζω το εχεις βρει το προβλημα....

    Ανεργια + δεν μπορεις να ζησεις με τους γονεις σου και θελεις τον δικο σου χωρο.Προσπαθεις ασυνειδητα να κανεις το σπιτι της μανας σου δικο σου καθαριζοντας καθε μερα και θελοντας ολα να ειναι σε μια σειρα.Ειναι το νουμερο ενα προβλημα και στην δικη μου ζωη εδω και πολυ καιρο απλα μου βγαινει αλλιως

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    η καθαριοτητα ειναι η μιση αρχονια, εγω αυτο θα σε πω! Συνεχισε να κρατας το σπιτι καθαρο, θα βρεις καποιον αξιο να σε παντρευτει που θα τιμαει το γεγονος οτι ολη μερα καθαριζεις... Μακαρι να υπηρχαν ανθρωποι που να ειχαν γενικα επιμονη με το καραρισμα και με την καθαριοτητα... Αυτο το πραγμα που εχεις εσυ δεν ειναι εμμονη καν!!!!!! Εμμονη θα ηταν αν καθαριζες επειδη φοβασαι μηπως κολλησεις μικροβια επειδη ειναι ακαθαριστο το σπιτι!! ΕΥΓΕ..............

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ολοι ψυχαναγκαστικη θα σε πουνε, αλλα οταν μπουν σε ξενοδοχειο 5 αστερων γουσταρουν με τα χιλια.
    Εγω ια συμφωνησω οτι δεν εχεις θεμα, σου αρεσει η καθαριοτητα απλα οταν ζεις μαζι με ατομο που λερωνει οτι εχεις καθαρισει και δεν τον νοιαζει σπαζεσαι και καλα κανεις.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Να σου πω ακομα δε φαινεται να ειναι προβλημμα.αν ελεγες οτι αποριπτεις συνεχως εξοδους με φιλους επειδη δεν προλαβαινεις γιατι καθαριζεις το σπιτι τοτε ειναι προβλημμα.αν ειναι βραδυ κ νυσταζεις απιστευτα αλλα πινεις ενα καφεδακι για να σε κρατησει ξυπνια ωστε να καθαρισεις τοτε ειναι προβλημμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    εγω θα ελεγα να εκτονωσεις την ενεργεια σου καπου αλλου πχ στην εργασια ωστε να βγαζεις και καποια λεφτα

  8. #8
    Τυχερός όποιος σε παντρευτεί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Τυχερός όποιος σε παντρευτεί.
    Καλα αν οντως ειναι ψυχαναγκαστικη που σημαινει δεν μπορω κοιμηθω επειδη στην εισοδο υπαρχει ενα σκουπιδακι, μαλλον ατυχο θα τον ελεγα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    κοπελα μου και ψυχαναγκαστικη να μην εισαι ειναι μεγαλο προβλημα αυτο με την καθαριοτητα γιαυτο προσπαθησε να πας κοντρα σε αυτο και να το καταπολεμησεις.....η ανεργια εννοειται παιζει μεγαλο ρολο, μην κανεις πραγματικοτητα σου την καθαριοτητα, αλλου βρισκεται το νοημα της ζωης......κανε πραγματικοτητα σου αλλα πραγματα οπως το να διαβαζεις βιβλια αυτογνωσιας για να βρεις τον εαυτο σου, βολτες με τα ποδια κλπ........ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΠΙΤΙ........
    ασχολεισαι με τελειως ανουσια πραγματα.........αυτη η κοινωνια μας εχει κανει ετσι.......εσυ πηγαινε κοντρα σε αυτο.....ο ελευθερος χρονος που εχεις τωρα ειναι μεγαλη ευκαιρια για σενα να αναπτυχθεις πνευματικα και να κανεις αλλα πραγματα εκτος απαυτο........καθαριζε μονο τα βασικα και τελος........ζησεεεεεεεε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ δεν ξέρω με ιατρικούς όρους αν είσαι ψυχαναγκαστική, αλλά αν τσακώνεσαι με την μάνα σου που χρησιμοποιεί το σπίτι και η "καθαριότητα" μπαίνει μπροστά από την λειτουργικότητα, και εάν ξυπνάς με μόνο σκοπό τα σκουπίσματα και τα σφουγγαρίσματα στο μυαλό σου, σίγουρα προς τα εκεί οδεύεις. Νομίζω ότι μόλις βρεις δραστηριότητες να κάνεις και εάν πιέσεις λιγάκι τον εαυτό σου να μην σκάει για βλακείες θα σου περάσει. Αρκεί να το πάρεις απόφαση. Γιατί να σηκώνεσαι και να καθαρίζεις και να μην σηκώνεσαι να βγεις για περπάτημα ή για καφέ ή για γυμναστήριο ή για να πας να δεις ένα μουσείο ας πούμε; Η ανεργία δεν σημαίνει ότι δεν έχω δουλειά, οπότε κάθομαι όλη μέρα μέσα στο σπίτι και τρώγομαι με τα ρούχα μου!

    iamverysad επειδή έχω πολύ κοντινό μου παράδειγμα, οι άνθρωποι που είναι έτσι κουράζονται και οι ίδιοι και κουράζουν και τους άλλους στην καθημερινότητά τους. Αρχικά μπορεί να πεις τι νοικοκυροσύνη είναι αυτή, αλλά μετά βλέπεις ότι δεν είναι έτσι, είναι μεγάλο πρόβλημα, πίστεψέ με!

    ΥΓ: Η Άννυ έγραψε ένα μοναδικό μήνυμα πριν κοντά 2 μήνες και δεν ξαναήρθε στο φόρουμ. Καλό θα ήταν αν εξακολουθείς να διαβάζεις Άννυ να έρθεις να μας πεις πως πάνε τα πράγματα.

  12. #12
    Εγώ έχω εταιρεία καθαρισμού και ψάχνω για καθαρίστριες που να ναι εργατικές και να μην βαριούνται. Ξέρετε καμία;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Άννυ 11 View Post
    υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης η δεν βελτιώνεται η κατάσταση?
    Υπάρχουν... άστα να γίνουν μπάχαλο.


    Εε... και που 'σαι... μην πας για καθαρίστρια .

Similar Threads

  1. Εμμονή με το παρελθόν
    By animalibre in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2014, 17:09
  2. καθαριοτητα
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 20-03-2014, 02:20
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-10-2012, 00:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •