Στρατος και καταθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,380
    Στο στρατό έχεις το φαγητό σου το κρεβάτι σου, δεν έχεις να πληρώσεις εμφια, δεν χρωστάς πουθενά τώρα εάν ζοριστεις και λίγο εεε δεν πειράζει, έξω στην κοινωνία καλύτερα είναι, βέβαια αυτό το λέω γενικά, τώρα εάν έχεις τα προβλήματα τα ψυχολογικά άλλο θέμα αυτό!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ο στρατοσ ειναι το πιο δυσκολο πραγμα που θα κανεισ στη ζωη σου και θα σε ωφελησει για τη συνεχεια αν πασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Απαλλαχθηκα απο το στρατο πριν απο κανα 8μηνο μετα απο 2 χρονια αναβολων. Ως πασχων απο κοινωνικη φοβια, δυσθυμια και αποφευκτικη διαταραχη προσωπικοτητας ηταν το καλυτερο πραγμα που θα μπορουσα να κανω ποτε. Ο στρατος δεν ειναι για ολους. Και μονο η εισοδος στο στρατοπεδο για να φτασω στο φρουραρχειο μονο κριση πανικου που δεν επαθα. Δεν εχω υπηρετησει ουτε 1 μερα. Παντα εκανα τη διαδικασια μεσω φρουραρχειου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Καλα τωρα ξερω οτι ειναι σαν να εισαι κατασκηνωση. Αυτοι που το λενε αυτο σιγουρα εχουν μαθει στα ευκολα και ισως τους φανηκε δυσκολα στο στρατο, αλλα εγω εχω περασει δυσκολες καταστασεις, εχω δουλεψει σε μαγαζι με εργοδοτη κομμουνιστη και λιγο τρελο με φωνες κτλ. οποτε δεν πιστευω να με εκπληξει κατι, εκτος αν γινει πολεμος και σκανε βομβες και πεταγονται πτωματα δεξια και αριστερα μονο τοτε ισως μου αφησει κουσουρια..
    Απλα τωρα ετυχε ολο αυτο με τον πανικο και την κοιν. φοβια, ισως ποιος ξερει μπορει να το επαθα και απο αυτο το μαγαζι λογω καποιων καταστασεων που περασα σε εκεινη τη δουλεια...
    Οποτε δεν με τρομαζει οταν ακουω να μου λενε οτι ειναι απο τα δυσκολα κτλ κτλ ο στρατος... Εχω κανει και φοιτητης στο εξωτερικο μονος, εχω μεινει και σε εστιες 2011 που οι εστιες ακομα στη Βουλγαρια ηταν σε οχι και τοσο καλη κατασταση με Βουλγαρους και απο ολα τα Βαλκανια χωρις να ξερω να μιλαω την γλωσσα ,να μην μπορω να συννεοηθω κτλ..
    Δηλαδη θελω να πω ενταξει σε σχεση με αλλους που ζουσαν μεχρι χθες με τους γονεις τους και μερικα πραγματα τα ειχαν ετοιμα, λογικοτατο να τους φανει καπως δυσκολα στο στρατο..
    Εμενα το προβλημα μου δεν ειναι το πως θα ερθω αντιπετωπος με καποιες δυσκολες καταστασεις, αλλα η επαφη με τους αλλους φανταρους η κοινωνικοποιηση και οτι εχει να κανει με κοινωνικες σχεσεις και ολα αυτα τα συμπτωματα της κρισης πανικου/κοινωνικης φοβιας. Καταλαβατε?

    @elis εχω περασει και αλλες δυσκολες καταστασεις. Απλα αλλο ο στρατος και αλλο η εξω ζωη... και το 2ο ειναι πιο δυσκολο απο το στρατο. Μικρος ειχα κανει κατασκηνωση και πανω κατω εχω μια ιδεα πως ειναι. θαλαμος με αλλα ατομα, ξυπνας το πρωι πρωινο, προσευχη, μετα μεσημεριανο, μετα βραδινο, πλενεις δοντια, στρωνεις κρεβατι κτλ. Τα περισσοτερα ειναι ολοιδια.(οχι ολα εννοειτε).

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Κοιτα εγω πιστευω οτι ισως αν ζητησω βοηθεια απο καποιον ειδικο για αυτο το θεμα ισως βοηθηθω. Δεν βρισκομαι στη φαση που βρισκεσαι εσυ με ολα αυτα. Εμενα ειναι πιο ηπιο, ισως επειδη προσπαθω να παρηγορω τον εαυτο μου. Και εγω ετσι θα ειμαι, με το που βγω απο την πορτα και πηγαινοντας να παρουσιαστω σιγουρα πριν μπω θα σπασει η καρδια μου οπως συνεβη με εσενα. Σιγουρα δεν θα ειμια ο μονος που το περναει αυτο με το φοβο, το αγχος, την αυπνια και ολα τα σχετικα.
    Εχω ρωτησει δεξια-αριστερα και εχω παρει μια γευση δηλαδη ξερω τι παιζει πανω-κατω. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι, εδω πηγε ενα παιδι που γνωριζω με επιληψια και ηταν με αγωγη, επερνε χαπια και υπηρετησε κανονικα. Βεβαια δεν ειναι το ιδιο ετσι και δεν μπορουμε να συγκρινουμε αλλα θελω να πω οτι θα συναντησεις καθε λογης φρουτο εκει μεσα.. Σιγουρα υπαρχει μια α' πειθαρχεια και ολα αυτα τα σχολια τα ρατσιστικα και τα υβριστικα και ολα αυτα που μπορει να κανει καποιος για να ταπεινωσει, να προσβαλλει, να μειωσει καποιον απαγορευονται. Ετσι ξερω.

    Το κακο ειναι οτι μετα απο χρονια εστω και να παρεις απαλλαγη σκεφτεσαι... οτι ενω μπορουσες να υπηρετησεις και σιγουρα το ηθελες πραγματικα μεσα σου να το κανεις και το ξερεις αυτο ηταν παντοτε αυτος ο "δαιμονας" που σου ελεγε μην μην και που σε κανει να νιωθεις ετσι. Θελω να πω οτι αυτο θα το μετανιωνες μετα απο καιρο γιατι θα σκεφτεσαι οτι μπορουσες να το κανεις αυτο πολυ ευκολα και να σου μεινει μια εμπειρια και σε σταματουσε κατι "ανυπαρκτο" να το κανεις.. τουλαχιστον αυτο σκεφτομαι εγω, εαν παρω απαλλαγη.

    Ειναι λιγο αδικο για εμας που δεν εχουμε τιποτα και εχουμε τα παντα!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ο στρατοσ ειναι οτι πιο δυσκολο θα κανεισ στη ζωη σου δεν εχει καμια σχεση με αυτα που φανταζεσαι αναλογα που θα πεσεισ δεν ειναι ευκολο η εξω ζωη θα σ φαινεται παιχνιδι μετα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ο στρατοσ ειναι οτι πιο δυσκολο θα κανεισ στη ζωη σου δεν εχει καμια σχεση με αυτα που φανταζεσαι αναλογα που θα πεσεισ δεν ειναι ευκολο η εξω ζωη θα σ φαινεται παιχνιδι μετα
    Ειναι οπως τα βλεπει τα πραγματα κανεις.. Και τι ακριβως το δυσκολο εχει?
    Πες μου 2-3 παραδειγματα...

    Οπως ειπα δουλευα σε μαγαζι στη Βουλγαρια με Βουλγαρους Μογγολους μαλακες χωρις να μιλαω τη γλωσσα και να προσπαθω για να βγει η δουλεια.. και πολλα αλλα, ακριβως οπως λειτουργει και ενα στρατοπεδο... ιεραρχικα!

    Δηλαδη ποια ειναι η διαφορα μεταξυ δουλειας/χωρο εργασιας (με το δικο μου εργοδοτη, ο οποιος δεν ηταν συνηθισμενος) και στρατου?

    Τα ιδια κανεις ακους εναν λοχια-επιλοχια δεν ξερω που σου λεει κατι οπως και εναν εργοδοτη που σου λεει κατι να κανεις.

    Το δυσκολο μαλλον για σενα πρεπει να ειναι το να ξυπνας το πρωι να στρωνεις κρεβατι, να ξυριζεσαι κοντρα, να παιρνεται παρουσιες και μετα να κανετε ασκησεις κ.ο.κ. ..
    Σιγουρα αν πας με χαμηλη αυτοπεποιθηση και λες πω πω σε ολα ε σιγουρα θα σου φαινονται δυσκολα.
    Και εγω μεχρι πριν παθω τις κρισεις πανικου/κοιν. φοβια πηγαινα στη δουλεια με διαθεση, ορεξη για εργασια, τερμα φιλικος, αλλα μολις αρχισα να παθαινω αυτα που παθαινα μου φαινοντουσαν ολα βουνο στην κυριολεξια... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ομως...


    Οι περισσοτεροι που εχουν παει φιλοι μου, μου εχουν πει οτι ειναι σαν κατασκηνωση παρομοια κατασταση, αλλος μου εχει πει οτι εχει περασει γαματα και οτι το μονο δυσκολο ή προβλημα ειναι το να ξυπνας πολυ πρωι (οπως θα εκανες για δουλεια ή πανεπιστημιο) και η βαρεμαρα - αυπνια (που οντως ειναι μαλακια αυτο). Αντε τα αλλα κουτσα στραβα παλευονται αλλα αυτο οχι και τοσο (εκτος αν βρεις κατι να κανεις να περναει η ωρα).
    Η αυπνια ομως ειναι ενα πραγμα που με απασχολει και στην καθημερινη ζωη λογω αγχους.. ποσο μαλλον στο στρατο που πρεπει να κοιμσαι και να ξυπνας νωρις...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μπορει ολα αυτα να τα κανεισ πανω σε βουνο το πρωι να τρεχεισ μετα εκπαιδευση μετα φαι που δεν τρωγεται κι εκει που λεσ τωρα θα ξεκουραστω να ερχεται ενασ να σε σηκωνει να πασ καπου ξεχνα το βραδυνο υπνο μπορεισ να κοιμασαι ορθιοσ αυτα γινοταν παλια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπορει ολα αυτα να τα κανεισ πανω σε βουνο το πρωι να τρεχεισ μετα εκπαιδευση μετα φαι που δεν τρωγεται κι εκει που λεσ τωρα θα ξεκουραστω να ερχεται ενασ να σε σηκωνει να πασ καπου ξεχνα το βραδυνο υπνο μπορεισ να κοιμασαι ορθιοσ αυτα γινοταν παλια
    Ατομα δεν μπορουν να κοιμηθουν ειτε επειδη καποιος κανει φασαρια πιθανον ο απο πανω ή απο κατω εξαρταται ειτε απο το αγχος.
    Ενταξει ρε φιλε εσυ μπορει να υπηρετησες στους ουκαδες ή ειδικες δυναμεις και να το λες αυτο. Αν εχεις οντως υπηρετησει οντως τοτε το βρησκω πολυτα λογικο να λες οτι ειναι δυσκολα.. Εκει και καλα να μπεις θα φροντισουν αυτοι να βγεις χωρις καθολου ψυχολογια.. Θελω να πω οτι σε κανουν τερμα αναισθητο ωστε να μπορεις να φερνεις εις περας τις ασκησεις- διαφορες καταστασεις κ.ο.κ. Ολο στη τσιτα σε εχουν και φωναζουν μεσ' τη μουρη σου κτλ. Οποιος αντεχει ψυχικα αυτα ας παει..
    Ας πουμε στα τεθωρακισμενα εχω ακουσει οτι ειναι χχααλλααρραα.. ή καπου αλλου νομιζω, δεν θυμαμαι.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Τωρα ειναι αλλιωσ στρατονομοσ ειμαι αλλα τοτε μασ βασανιζαν για να ξεσπαμε στουσ φανταρουσ περασαν δεκαπεντε χρονια ακομα δε συνηλθα να γινω πολιτησ γι αυτο εχω σχιζοφρενεια μετα απο εμασ τα αλλαξαν ολα τωρα ειναι ζαχαρη κ τα στελεχη που ειδα τωρα ειναι φλωροι καμια σχεση η εκπαιδευση τουσ με τη δικη μασ εγω για να καταλαβεισ μπηκα ευγενικοσ αθλητησ κ βγηκα μαλακασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Πιστεύω ο στρατός δεν προσφέρει τπτ χειροπιαστό και είναι χάσιμο χρόνου. Το μόνο που προσφέρει είναι μια επιπλέον εμπειρία που ανάλογα το άτομο κ αυτά που θα βρει μπροστά του είναι θετική ή αρνητική.
    Υπάρχουν πολλές χώρες όπου η στρατιωτική θητεία δεν είναι υποχρεωτική.
    Δεν είδα σ'αυτές τις χώρες να μη ανδρώνονται τα αγόρια ή να μη τα καταφέρνουν στον στίβο της ζωής.
    Ολα αυτά ότι ο στρατός σε κάνει άντρα κτλ είναι μυθοπλασίες. Μεγαλύτερη πιθανότητα να σε κάνει κομπλεξικό παρά άνδρα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Κομπλεξικο δε σε κανει μαλακα σε κανει για να πολεμασ ανενοχλητοσ πραγματα που δεν ζησατε μην τα κρινετε πατε σε ενα καμπινγκ το καλοκαιρι στειστε σκηνη απλωστε μια πετσετα κ κοιμηθειτε μπορει να πατε νοσοκομειο απο την υγρασια που θα μαζεψετε μετα καθιστε μια βδομαδα απλυτοι στο βουνο πανω με τα μικροβια να χορευουν αυτα εγω πιστευω τα καναμε κ ζησαμε χαρη στα εμβολια που μασ κανανε τωρα τι ειχαν μεσα ενασ θεοσ ξερει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Πιστεύω ο στρατός δεν προσφέρει τπτ χειροπιαστό και είναι χάσιμο χρόνου. Το μόνο που προσφέρει είναι μια επιπλέον εμπειρία που ανάλογα το άτομο κ αυτά που θα βρει μπροστά του είναι θετική ή αρνητική.
    Υπάρχουν πολλές χώρες όπου η στρατιωτική θητεία δεν είναι υποχρεωτική.
    Δεν είδα σ'αυτές τις χώρες να μη ανδρώνονται τα αγόρια ή να μη τα καταφέρνουν στον στίβο της ζωής.
    Ολα αυτά ότι ο στρατός σε κάνει άντρα κτλ είναι μυθοπλασίες. Μεγαλύτερη πιθανότητα να σε κάνει κομπλεξικό παρά άνδρα.
    Η χωρα δηλαδη θεωρει τους Ελληνες φλωρους και τους στελνει να υπηρετησουν την πατριδα για να γινουν αντρες και ψημενοι (ειρωνια).
    Ας πανε να τα πουνε αυτα σε ατομα που δουλευουν απο το πρωι ως το βραδυ για ενα κομματι ψωμι και εχουν να συντηρησουν οικογενειες λογω χωρισμου...και μιλαω για φιλους μου που απο μικρα δουλευαν να πληρωνουν τα εξοδα του σπιτιου ειτε επειδη ηταν χωρισμενοι οι γονεις ειτε επειδη ο πατερας ηταν αλκοολικος κτλ. Κατα τη γνωμη μου αυτα σε κανουν πιο συνηδητοποιημενο ατομο και δυνατο και σωματικα και ψυχικα και οχι να εισαι κλεισμενος σε ενα χωρο με εναν φραχτη απο συρματοπλεγματα και 3-4-5 θαλαμους κ.ο.κ... Αλλα στην εξω ζωη οτι συμβαινει. Ειναι σαν να εισαι κατασκηνωση ή σαν να εισαι φοιτητης σε εστιες.. Και ναι εχω μεινει σε εστιες με ατομα διαφορετικης εθνικοτητας χωρις να ξερω να μιλαω καν τη γλωσσα σε κατι κτηρια κομμουνιστικα 8οροφα και 10οροφα.


    Αυτο ας πουμε δεν θεωρειτε μια δυσκολια αφου ουσιαστικα ξεκινας απο την αρχη τη ζωη σου. Ξενη χωρα, αλλη γλωσσα, κανενας φιλος, καμια φιλια με κανεναν κ.ο.κ.


    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τωρα ειναι αλλιωσ στρατονομοσ ειμαι αλλα τοτε μασ βασανιζαν για να ξεσπαμε στουσ φανταρουσ περασαν δεκαπεντε χρονια ακομα δε συνηλθα να γινω πολιτησ γι αυτο εχω σχιζοφρενεια μετα απο εμασ τα αλλαξαν ολα τωρα ειναι ζαχαρη κ τα στελεχη που ειδα τωρα ειναι φλωροι καμια σχεση η εκπαιδευση τουσ με τη δικη μασ εγω για να καταλαβεισ μπηκα ευγενικοσ αθλητησ κ βγηκα μαλακασ
    Ναι ή μπαινεις καλος και βγαινεις γαμισετα ή μπαινεις γαμισετα και βγαινεις ντιπ για ντιπ ή μπαινεις γαμισετα κ βγαινεις πειθαρχημενος..
    Εξαρταται απο τις παρεες, σε τι λοχιες, στατηγους ξερω γω (δεν ξερω πως παει αυτο,τεσπα) και που θα σε στειλουν.


    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κομπλεξικο δε σε κανει μαλακα σε κανει για να πολεμασ ανενοχλητοσ πραγματα που δεν ζησατε μην τα κρινετε πατε σε ενα καμπινγκ το καλοκαιρι στειστε σκηνη απλωστε μια πετσετα κ κοιμηθειτε μπορει να πατε νοσοκομειο απο την υγρασια που θα μαζεψετε μετα καθιστε μια βδομαδα απλυτοι στο βουνο πανω με τα μικροβια να χορευουν αυτα εγω πιστευω τα καναμε κ ζησαμε χαρη στα εμβολια που μασ κανανε τωρα τι ειχαν μεσα ενασ θεοσ ξερει
    Ναι σιγουρα σε βοηθανε αυτα που λες, αλλα αυτα τα μαθαινεις και μονος οποιος γουσταρει. Εχω ενα φιλαρακι απο Βουλγαρια οσο σπουδαζα που δουλευαμε μαζι και ο τυπος χωρις στρατο και χωρις καποια ειδικη εκπευδεση ηξερε τα παντα απο καμπινγκ και κατασκηνωσεις και ολα τα σχετικα.
    Γενικα ηξερε πολλα πραγματα που τα εμαθε εμπειρικα, βλεποντας καποια βιντεο στο ιντερνετ, διαβαζοντας βιβλια κ.ο.κ.
    Αυτον του το λεγε η ψυχουλα του και καθε βδομαδα πηγαινε βουνο, χωρις στρατους, χωρις να εχεις καποιους απο πανω σου να σου φωναζουν και να σου τα πριζουν, να σε βριζουν και να λες ευχαριστω ή μαλιστα κυριε ταδε!
    Και δεν ειμαι ο μονος, πολλοι εκει εξω το θεωρουν κατι αχρηστο, ανουσιο... μονο μια ωραια-ασχημη αναμνηση μενει.

    Και στην τελικη πια πατριδα να υπηρετησεις και με τι παθος και με τι ορεξη οταν αυτοι που την κυβερνανε την πανε απο το κακο στο χειροτερο... Υπηρετουμε για να μας γαμανε με φορους και οτιδηποτε αλλο με οποινδηποτε τροπο οι μαλακες που κυβερνανε την χωρα.
    Βουλγαρια, Αλβανια, Σκοπια το εχουν καταργησει μονο οσοι θελουν να εργαστουν και να πληρωνονται πηγαινουν. Αυτες οι χωρες μια χαρα φαινονται να ειναι χωρις προβλημα..
    Σκεφτηκατε ποσα εκατομμυρια φευγουν που δινουμε στη Γερμανια και οχι μονο να μας προμηθευει με καλουδια του στρατου!!!???
    Τι να πω οτι και να πω δεν αλλαζει κατι και απλα πρεπει να ακολουθησουμε τους νομους. Αναγκαστηκα, δυστηχως.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Δουλευω απο εφτα χρονων ο στρατοσ ηταν το πιο δυσκολο μεχρι τωρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δουλευω απο εφτα χρονων ο στρατοσ ηταν το πιο δυσκολο μεχρι τωρα
    Οπως ειπα και πριν....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. καταθλιψη και στρατός
    By guitar32 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 18-06-2022, 22:52
  2. στρατός
    By cozanostra13 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 16
    Last Post: 28-10-2013, 15:34
  3. Στρατός =μελαγχολια-κατάθλιψη
    By xaralampos12 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 48
    Last Post: 06-03-2013, 03:37
  4. ΙΔΨ και στρατός.
    By genehunter in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 7
    Last Post: 13-10-2009, 13:22
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ
    By Vassilis in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 14
    Last Post: 04-06-2008, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •