Τα δάκρυα της μοναξιάς έχουν στεγνώσει αλλά δεν τα έχω ξεχάσει. Αρκεί να μην τα θυμάμαι πάντα. Θα ζήσω έστω και για λίγο και ότα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Τα δάκρυα της μοναξιάς έχουν στεγνώσει αλλά δεν τα έχω ξεχάσει. Αρκεί να μην τα θυμάμαι πάντα. Θα ζήσω έστω και για λίγο και όταν θα..

    ..τα ξαναθυμηθώ θα προσπαθήσω να διδαχτώ.

    Αναπολώ, και κατα καιρούς έρχομαι αντιμέτωπος με αυτά που έχω ζήσει.

    Είναι άσχημο να προσκολλάμε στο παρελθόν. Το ξέρω αυτό. Το βιβλίο αλλάζει σελίδες και πλοκή. Εμείς το γράφουμε. Είναι όμως στιγμές που το ξεφυλίζω και θυμάμαι. Γιατί? Η μάθηση θέλει προσοχή. Πεθαίνουμε πολλές φορές και ζούμε μερικές. Όταν τα ξεχνάμε όλα αυτά και κοιτάμε καθαρά.

    Σήμερα νιώθω μια απερίγραπτη μοναξιά. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα τοπίο δροσερό πάνω στο βουνό, με ένα φεγγάρι για ποτό. Θέλω να σταθώ εκεί για μια στιγμή, να γευτώ το καθαρό. Και μετά να γυρίσω στον κόσμο τον γνωστό, μέρος του οποίου είμαι και εγώ.

    Άν έχετε διαβάσει ώς εδώ σας ευχαριστώ. Κάπου είχα την ανάγκη να τα πώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    vince παρε την μοναξιά για συντροφιά κ δες τα όλα χαλαρά,
    στο βιβλίο της ζωής πρόσθεσε σελίδες κ πλοκή,
    κάνε το παρελθόν ανάμνηση παλιά κ ζήσε ακόμα μια φορά
    δώσε στον εαυτό σου να γευτεί, ότι ποθεί για μια στιγμή
    εύχομαι όλα να πάνε καλά, όσο κ ας πονάνε τα παλιά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Vince, μη κάνεις τίποτα απ ό,τι λες. Δεν χρειάζεται. Πολύ καλά το ξέρεις, μόνο ευγνωμοσύνη να νιώθεις !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    Vince... Καλημερα!!! Τελικα πηγες εχθες στο βουνο????
    Εαν ναι ...ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ... εαν οχι κριμα... γιατι αρνηθηκες κατι που ο εαυτος σου \"λαχταρισε\" τοσο πολυ.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by mstrouf
    vince παρε την μοναξιά για συντροφιά κ δες τα όλα χαλαρά,
    στο βιβλίο της ζωής πρόσθεσε σελίδες κ πλοκή,
    κάνε το παρελθόν ανάμνηση παλιά κ ζήσε ακόμα μια φορά
    δώσε στον εαυτό σου να γευτεί, ότι ποθεί για μια στιγμή
    εύχομαι όλα να πάνε καλά, όσο κ ας πονάνε τα παλιά
    Σε ευχαριστώ για το γλυκό σου κείμενο! Μερικές φορές επιθυμώ να εναλλάσονται τα συναισθήματα. Σκέφτομαι οτι μια συνεχόμενη κατάσταση ευθυμίας δεν με αντιπροσωπεύει. Μερικές φορές ποθώ την μοναξιά όπως ποθώ και την συντροφιά. Το ένα δίνει νόημα στο άλλο. Το ζητούμενο όπως λές είναι να απολαμβάνουμε και την μοναξία καθώς δεν μπορούμε να νιώθουμε διαρκώς συντροφικότητα.

    Originally posted by liberchild
    Vince, μη κάνεις τίποτα απ ό,τι λες. Δεν χρειάζεται. Πολύ καλά το ξέρεις, μόνο ευγνωμοσύνη να νιώθεις !
    Η ευγνωμοσύνη είναι αρετή ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι. Πόσες φορές μπορεί να νιώσουμε ευγνώμων μόνο και μόνο επειδή ζούμε..?!

    Originally posted by lostsoul
    Vince... Καλημερα!!! Τελικα πηγες εχθες στο βουνο????
    Εαν ναι ...ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ... εαν οχι κριμα... γιατι αρνηθηκες κατι που ο εαυτος σου \"λαχταρισε\" τοσο πολυ.....
    Ίσως υπάρχουν στιγμές που περιμένω το βουνό να έρθει προς τα εδώ. Το ευχαριστιέμαι όμως όταν μπορώ και σκαρφαλώνω απο μόνος μου. Lostsoul λές πως νιώθεις χάλια..σου εύχομαι να νιώσεις καλύτερα απο σήμερα κιόλας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by mstrouf
    vince παρε την μοναξιά για συντροφιά κ δες τα όλα χαλαρά,

    αυτο προσπαθω και εγω..ειναι μερες που το ριχνω στην παλαβη ολα καλα ολα ανθηρα τραλαλα και αλλες που δεν μπορω να βρω ηρεμια..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •