Effexor - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 120

Thread: Effexor

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Παλι με πηρε ξωφαλτσα θεσ να πεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Σκατοφλωροι κι αδερφεσ επιμενω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Οχι εσεισ η μαφια εκτοσ κι αν ειστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Aν κοιμάσαι καλά και εχεις σωματική υγεία, μην ανησυχείς για τα άλλα, είσαι από τους τυχερούς.
    Δηλαδη τι επρεπε να εχω για να ειμαι απο τους ατυχους?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Και τι να κανω ρε μαγκαιβερ τοτε χωρις γιατρο πως θα το ξεπερασω? Μονος?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πραματικα δεν εχω απαντηση ...........

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά συγγνώμη που πετάγομαι σαν την πορδή, άλλωστε από φάρμακα είμαι άσχετη, αλλά δεν πρέπει να παίρνεις την αγωγή κάποιο χρονικό διάστημα για να δεις αν δουλεύει σε εσένα ακόμα κι αν στην αρχή έχει παρενέργειες; Επίσης αφού έχεις κάνει κάποια αλλαγή στην ζωή σου αυτή την στιγμή κι είσαι σε μεταβατική φάση, πως μπορεί να κρίνεις αν το πως αισθάνεσαι οφείλεται στην αλλαγή των χαπιών κι όχι σε κάτι άλλο;

    Θα θυμάσαι Χριστόφορε ότι είχα τις επιφυλάξεις μου όταν έγραψες για δουλειά σεζόν, αλλά αφού το τόλμησες, πάλεψέ το όσο μπορείς. Τι κάθεσαι σπίτι ξαπλωμένος κι ανήσυχος; Αφού δεν αισθάνεσαι καλά, αποκλείεται να ξεκουραστείς έτσι κι αλλιώς. Βγες έξω να αλλάξεις παραστάσεις και να λάβεις ερεθίσματα που θα απασχολούν το μυαλό σου! Μην απογοητεύεσαι! Χρειάζεσαι χρόνο προσαρμογής στην νέα δουλειά και σε νέο περιβάλλον, πάρτο αλλιώς και μην το βάζεις κάτω!

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καλησπερα δεν πεταγεσαι σαν τν πορδη ισα ισα.προσπαθω να το παρω αλλιως αλλα νοιωθω χαλια και εδω στν δουλεια νοιωθω ακυρος οτι δεν μπορω να μπω στο κλιμα οτι δεν ανηκω πουθενα και ειμαι συνεχεια στον κοσμο μου.. ακομα εχω αμφιβολιες αμα κατσω αλλα σκεφτομαι και πισω να παω και να καθομαι σπιτι ολη μερα δεν θα βγαλει πουθενα..δν μπορω να σκεφτω νοιωθω χαμενος σαν να μην θελω να ζησω να πεθανω να υσηχασω..οσο για τα χαπια ξερω οτι θελει χρονο για να δρασουν εχω δοκιμασει παρα πολλα αλλα πλεον δεν αντεχω αλλες παρενεργειες..μιλησαμε με τν γιατρο μου ειπε θα σκεφτει μια αγωγη που θα μ κατσει καλα και θα με παρει τηλ..εχω ελπιδες σε αυτο τωρα μακαρι να βρει την λυση..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φίλε, είναι πολύ αρχή ακόμα, μην απογοητεύεσαι και μην νομίζεις ότι οι άλλοι είναι σούπερ ντούπερ ουάου και έχουν προσαρμοστεί στην δουλειά με την μία χωρίς άγχος και δεύτερες σκέψεις. Έχω μια ζωή μέσα στο τουρισμό κι έχω δουλέψει πολλές φορές σεζόν, ακόμα και μία εποχή που δούλευα αρκετές φορές στο ίδιο μέρος και ήξερα το ξενοδοχείο καλύτερα από την παλάμη του χεριού μου και μάλιστα τότε υπήρχε γενικά καλό κλίμα στην δουλειά και πήγαινα με καλή ψυχολογία, ακόμα και τότε, τον πρώτο καιρό μέχρι να βρω τους ρυθμούς μου ήμουν σε υπερένταση, μπορεί να μην κοιμόμουν πολύ καλά, να είχα άγχος... Λογικό είναι σε μία αλλαγή περιβάλλοντος. Όλοι τριγύρω κάπως έτσι ήταν, μην νομίζεις.

    Σταδιακά θα βρεις έναν μπούσουλα, θα δεις με ποιους ταιριάζεις καλύτερα στην δουλειά, με ποιους όχι, με ποιους ίσως θα κάνετε παρέα εκτός. Θα μάθεις πως να γειώνεις όσους σε συγχύζουν κι ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι όλοι και όλα στην δουλειά είναι σκατά, θα βρεις τρόπους να έχεις μία ανεκτή καθημερινότητα. Το κόλπο είναι να βρεις τρόπους εκτός δουλειάς να περνάς καλά. Έχεις τα πρωινά ελεύθερα, είσαι σε καινούριο μέρος, δεν έχεις περιέργεια να εξερευνήσεις τριγύρω; Σήκω μια μέρα και πήγαινε στην τάδε παραλία ή για περπάτημα και καφεδάκι στο τάδε μέρος. Βρες και πράγματα να κάνεις στο σπίτι που σε ευχαριστούν. Διάβασε κανένα βιβλίο, χάζεψε κάτι ευχάριστο στο ίντερνετ, βάλε ξέρω 'γω κάνα λουλούδι στο μπαλκόνι να ασχολείσαι. Μάγειρας είσαι, δοκίμασε καμιά καινούρια συνταγή στο σπίτι, ίσως σταδιακά κάλεσε κόσμο με αφορμή αυτό.

    Προσπάθησε να σκέφτεσαι πιο θετικά. Ακόμα κι αν δεν έχεις όρεξη, αρχικά πίεσε τον εαυτό σου να κάνεις πράγματα, από το να κάθεσαι και να ανακυκλώνεις τις ίδιες σκέψεις καλύτερα είναι.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Δεν ξερω σονια μαλλον θα γυρισω πισω δεν αντεχω νοιωθω χαλια νοιωθω καθε μερα στν δουλεια οτι πεθαινω και τωρα που σε γραφω νοιωθω να μ κοβεται η ανασα και νοιωθω σαν να χανω το μυαλο μου οτι χανομαι οτι χανω τα λογικα μου..δεν νοιωθω νορμαλ δεν νοιωθω ο ευατος μου..σκεφτομαι να γυρισω να στρωσω και βλεπουμε δεν ειμαι εγω για δουλεια..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ωραια τα λες ολα αυτα αλλα εγω το μονο που θελω ειναι να πηγαινω στο κρεβατι να ξαπλωνω δεν εχω διαθεση κ ορεξη για τιποτα...αφου σκεφτομαι αμα αποφασισω να φυγω πως θα αντεξω το ταξιδι να γυρισω..ειμαι χαλιαααα..απο χαπια περνω σεροκουελ το βραδυ για να ηρεμω

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι προσπάθησαν και τα άλλα παιδιά να στο εξηγήσουν αυτό, ότι μόνο με τα χάπια δεν θα δεις προκοπή. Πίεσε τον εαυτό σου να κάνει πράγματα, δεν χάνεις τα λογικά σου, πανικούς παθαίνεις. Εγώ μία σεζόν πριν πολλά χρόνια, από την πολύ ψυχολογική πίεση και δουλειά κάθε μέρα 15 μέχρι και 18 ώρες κάποιες φορές (ναι, αν θες το πιστεύεις), τότε πρωτοεμφάνησα κρίσεις πανικού. Και να μην ξέρω τι είναι και να πανικοβάλλομαι χειρότερα με ένα σωρό σκέψεις να περνάνε από το μυαλό μου και πάλι να δουλεύω τόσες πολλές ώρες για μήνες, έτσι; Αφού δεν πέθανα εγώ τότε και δεν τρελάθηκα, δεν πεθαίνει και δεν τρελαίνεται κανείς ποτέ.

    Έχεις το πλεονέκτημα ότι ξέρεις ότι είναι βασικά ψυχοσωματικά όλα αυτά, δεν ξεκινάς από το μηδέν, αυτό δεν είναι καθόλου λίγο. Πάλεψέ το. Εγώ όταν μετά από πολύ ψάξιμο και τρέξιμο συνειδητοποίησα ότι όλα προέρχονται από το μυαλό μου, χωρίς να πάω ποτέ σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο, έλεγξα τους πανικούς κατά ένα 90% ας πούμε και από τότε, άντε μέσα σε 10-12 χρόνια να έχω ξαναπάθει κρίση πανικού 4-5 φορές, χωρίς να το αφήσω να εξελιχθεί σε διαταραχή. Ήθελα να κουβαριαστώ σε καμια γωνία και να μην βλέπω άνθρωπο; Όχι έλεγα, πρέπει να μου φύγει η ένταση. Έξω για περπάτημα. Καθόμουνα με μια φίλη για καφέ και με έπιανε πανικός και ήθελα να τρέξω σπίτι; Όχι έλεγα στον εαυτό μου, εδώ θα μείνεις και ξεκινούσα κουβέντα ακόμα κι αν το μυαλό μου δεν συγκεντρωνόταν αρχικά. Έβγαινα στην αγορά και ζαλιζόμουνα; Καθόμουν για λίγο σε κάνα παγκάκι κι έπαιρνα βαθιές ανάσες και συνέχιζα τα ψώνια, δεν το έβαζα στα πόδια. Σιγά σιγά έμαθα να το ελέγχω και να καταπνίγω τους πανικούς εν τη γεννέση τους. Κι όλα αυτά μετά από πολύ πειραματισμό σε εποχές που το ίντερνετ ήταν στα σπάργανα και οι κρίσεις πανικού σχεδόν άγνωστος όρος, έτσι;

    Αν έχεις κάποια συνοσηρότητα π.χ. κατάθλιψη κτλ, πιστεύω ότι η συνταγή δεν είναι και πολύ διαφορετική. Φιλοσόφησέ το και κινητοποιήσου!


    Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι κάποιος ψυχολόγος θα σε βοηθούσε περισσότερο από τον ψυχίατρο. Φαίνεται σαν να έχεις εναποθέσει όλες σου τις ελπίδες στα φάρμακα και δεν το δουλεύεις με τον εαυτό σου όλο αυτό. Ο ψυχολόγος για αρχή θα σου μάθει τουλάχιστον τεχνικές για να απαλείφεις τα συμπτώματα. Είναι μεγάλο νησί εκεί που είσαι και σίγουρα κάποιος θα υπάρχει να συμβουλευτείς.

    Κάθε αρχή και δύσκολη βρε Χριστόφορε, δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο ακόμη!

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ευχαριστω πολυ σονια για τις συμβουλες..προσπαθω ρε γαμωτο και ειναι πολυ δυσκολο.μ βγαινω τα βραδια και προσπαθω να διασκεδασω αλλα τπτ νοιωθω πεσμενος..ανχωδη διαταραχη με καταθλιψη με ειπαν εχω μετρια καταθλιψη...και εσυ αυτα ειχες? Η μονο κρισεις πανικου? Δεν πηρες ποτε χαπια.?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χάπια δεν πήρα ποτέ. Δεν πήγα ποτέ σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Όχι από κόλλημα, μην νομίζεις. Τότε αν ήξερα ότι αυτό το πράγμα είναι κρίσεις πανικού και αγχώδη διαταραχή θα είχα πάει τρέχοντας, απλά ο κόσμος δεν ήταν τόσο εξοικειωμένος με τέτοιου είδους θέματα, ούτε οι ψυχολόγοι τόσο διαδεδομένοι. Μετά το τέλος της σεζόν έτρεχα σε ένα σωρό γιατρούς και ο καθένας έλεγε την βλακεία του. Έλεγε πχ ο καρδιολόγος έχεις ταχυκαρδία, η καρδιά σου είναι μια χαρά, η πίεση οκ, να κάνουμε ξέρω 'γω την τάδε απίθανη εξέταση μήπως η αορτή που περνάει από τα νεφρά σου δημιουργεί πρόβλημα. Πήγαινα σε γαστρεντερολόγο, δεν έβρισκε τίποτα, μου έλεγε πήγαινε και σε ΩΡΙΛΑ μπας κι είναι ο λαβύρινθος του αφτιού. Ο καθένας έλεγε τα της ειδικότητάς του και τίποτα παρά πέρα, κανείς να με κατευθύνει.

    Ε, αφού δεν μου βρίσκαν τίποτα, είδα κι αποείδα και λέω ότι είναι να 'ρθει θε να 'ρθει αλλιώς θα προσπεράσει. Αργότερα μια φίλη Αγγλίδα σε άσχετη συζήτηση ανέφερε τον όρο κρίσεις πανικού και πιο μετά που αναπτύχθηκε το ίντερνετ πιο πολύ κατάλαβα τι είναι αυτό το πράγμα και με τι τεχνικές αντιμετωπίζεται. Εγώ σε κάποιες τεχνικές είχα φτάσει απλά κατά τύχη. Τώρα για κατάθλιψη, δεν ξέρω. Ίσως να είχα κάποια ήπια μορφή και να μην το ήξερα κάποια στιγμή, τι να σου πω.
    Το θέμα είναι ότι με το γράμμα της ψυχιατρικής επιστήμης όλοι έχουμε κάτι. Για εμένα το βασικό δεν είναι αν έχει γίνει ακριβής διάγνωση ή με πιο τρόπο αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα, μέσω χαπιών ή ψυχολόγου ή από μόνος σου, αλλά να το αντιμετωπίζεις και να είσαι λειτουργικός στην ζωή σου.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω εχω παρει παρα πολλα χαπια ηρεμιστικα αντικαταθλιπτικα αντιψυχωσικα αντιελιπτικα κ οτι αλλο θες και εχω τον φοβο μηπως με πειραξαν τα χαπια μυαλο και με εκαναν καμια μονιμη αλλαγη καμια βλαβη μονιμη..γιατι δεν νοιωθω οπως παλια ρε γαμωτο..νοιωθω πολυ παραξενα...δεν ειμαι εγω..εισαι τυχερη που δεν πηρες χαπια...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν πιστεύω ότι τα χάπια σου πειράξαν το μυαλό όπως το εννοείς, πιστεύω όμως ότι έχεις "εκπαιδεύσει" τον εαυτό σου να περιμένει λύση μόνο από τα χάπια. Πρέπει κάτι να σου κάνει κλικ και να αλλάξεις τρόπο σκέψης και θα αλλάξει και η ψυχολογία σου. Μην επαναπαύεσαι στην αγωγή. Καλά κάνεις και βγαίνεις τα βράδια, αλλά με μέτρο. Προσπάθησε κάποιες μέρες να κοιμάσαι νωρίς και να κάνεις πράγματα και το πρωί. Ανάλογα και την περίπτωση βέβαια, αλλά οι βραδινές έξοδοι μπορεί να σημαίνουν διασκέδαση, μπορεί να σημαίνουν και υπερένταση όμως. Κι εσύ αυτή την στιγμή αν έχεις ένα πράγμα ανάγκη είναι η ηρεμία. Η εσωτερική ηρεμία εννοώ, όχι να πας σε καμιά βουνοκορφή.

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 19:34
  2. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 07:27
  3. effexor xr 37.5 mg
    By JasonK in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 34
    Last Post: 24-04-2020, 21:01
  4. effexor παρενεργειες
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2015, 09:55
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •