Άσχημη συμπεριφορά εργοδότη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    3

    Άσχημη συμπεριφορά εργοδότη

    Καλησπέρα σας,

    Εργάζομαι σε μια εταιρία που ο εγοδότης συμπεριφέρεται άσχημα σε όλους μας. Φωνάζει συνέχεια πως είμαστε άχρηστοι και δεν αξίζουμε. Όταν κάποιος τόλμησε να υπερασπιστεί τον εαυτό του άκουσα να του φωνάζει πως έχει το δικαίωμα να μιλάει όπως θέλει και αν κάποιος δεν συμφώνει τότε να φύγει. Αρκετά άτομα έχουν ήδη αποχωρήσει και πολλά προσπαθούν να βρουν κάπου αλλού δουλειά για να φύγουν. Με λίγα λόγια είναι μια κόλαση. Και εγώ θέλω να φύγω αλλά χρειάζομαι τη δουλειά. Δουλεύω πάνω απο δεκα ώρες την ημέρα και δυσκολεύμαι να ψάξω για κάτι άλλο. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Ψυχολογικά έχω εξαντληθεί...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Καλησπέρα. Αν θέλατε, θα μπορούσατε να αναφέρατε για τι εργασία επρόκειτο, ή τουλάχιστον σε κάποιο κλάδο. Αν πιστεύετε ότι χρειάζεστε πολύ τα χρήματα, απλώς καθίστε..

    Αν όμως θεωρείτε ότι η ιδεολογία και η επαγγελματική δεοντολογία είναι υπεράνω χρημάτων, τότε παραιτηθείτε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εάν παρατηθειται όλοι τι θα γίνει, εάν πείτε στον εργοδότη φεύγουμε όλοι τι θα παίξει!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tιποτα δεν μπορεις να κανεις , ατυχως .........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ειστε οντωσ ο εργοδοτησ ξερει πωσ δουλευαμε παλια κ πωσ εσεισ τωρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by diamont View Post
    Καλησπέρα. Αν θέλατε, θα μπορούσατε να αναφέρατε για τι εργασία επρόκειτο, ή τουλάχιστον σε κάποιο κλάδο. Αν πιστεύετε ότι χρειάζεστε πολύ τα χρήματα, απλώς καθίστε..

    Αν όμως θεωρείτε ότι η ιδεολογία και η επαγγελματική δεοντολογία είναι υπεράνω χρημάτων, τότε παραιτηθείτε..
    Λογιστικό γραφείο είναι...
    Ξέρω καλά ότι τα λεφτά δεν αξίζουν παραπάνω απο την αξιοπρέπεια. Όμως αν παραιτηθώ δεν θα έχω να πληρώσω το ενοίκιο και τους λογαριασμούς μου. Νιώθω εγκλωβισμένη.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Quote Originally Posted by ΝαΤ View Post
    Λογιστικό γραφείο είναι...
    Ξέρω καλά ότι τα λεφτά δεν αξίζουν παραπάνω απο την αξιοπρέπεια. Όμως αν παραιτηθώ δεν θα έχω να πληρώσω το ενοίκιο και τους λογαριασμούς μου. Νιώθω εγκλωβισμένη.
    Εάν πιστεύετε ότι μπορείτε να εργαστείτε αλλού, πείτε του ευγενικά να σταματήσει, διαφορετικά θα απευθυνθείτε σε κάποιον ανώτερο..

    Εάν πιστεύετε ότι δεν έχετε άλλη επιλογή, καλύτερα να είστε δεκτική και να αποφεύγετε πολλά-πολλά. Μονάχα τα τυπικά!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by diamont View Post
    Εάν πιστεύετε ότι μπορείτε να εργαστείτε αλλού, πείτε του ευγενικά να σταματήσει, διαφορετικά θα απευθυνθείτε σε κάποιον ανώτερο..

    Εάν πιστεύετε ότι δεν έχετε άλλη επιλογή, καλύτερα να είστε δεκτική και να αποφεύγετε πολλά-πολλά. Μονάχα τα τυπικά!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάντην με ελαφρά, αναλαμβάνοντας το ρίσκο ότι κι αλλού δεν θα είναι σίγουρα καλύτερα. Δεν είναι σωστό να παρατάμε τις δουλειές για ψύλλου πήδημα, αλλά δεν είναι σωστό και να καταστρέφουμε την σωματική και ψυχική μας υγεία για ένα κωλομισθό. Ίσως δεν το καταλαβαίνεις ακόμα, αλλά η φθορά από τέτοιες καταστάσεις είναι μεγάλη και μπορεί να έχει μακροχρόνιες συνέπειες ακόμα κι όταν φύγεις από εκεί.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    1
    Είμαι 27 κ έγω ήδη παραιτηθεί από 2 δουλειές. Για την 1η μετάνιωσα, για τη 2η όχι. Έφυγα με σκοπό να πάω σε μια καλύτερη. Τελικά η παρούσα δουλειά είναι απαισιότατη. Κ πάλι βρίσκομαι στην ίδια θέση. να ψάξω να φύγω. Δυστυχώς κάποιοι από εμάς θα ζήσουμε έτσι, φεύγοντας απο εδώ και απο κει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Quote Originally Posted by miltos.chem View Post
    Είμαι 27 κ έγω ήδη παραιτηθεί από 2 δουλειές. Για την 1η μετάνιωσα, για τη 2η όχι. Έφυγα με σκοπό να πάω σε μια καλύτερη. Τελικά η παρούσα δουλειά είναι απαισιότατη. Κ πάλι βρίσκομαι στην ίδια θέση. να ψάξω να φύγω. Δυστυχώς κάποιοι από εμάς θα ζήσουμε έτσι, φεύγοντας απο εδώ και απο κει.
    Μεγάλη αλήθεια αυτό.. Δυστυχώς για κάποιους από εμάς δεν έχει να βρούμε κάτι καλό.. Μια ζωή από δω και από κει. Και όλα αυτά ενδεχομένως γιατί πήραμε μια σειρά από λάθος αποφάσεις στο παρελθόν οι οποίες μας έφτασαν εδώ. Αποφάσεις που αφορούσαν σπουδές, καριέρα.. Τέσπα αποφάσεις που μας έκαναν να είμαστε από δω και από κει και στο τέλος ούτε να μας αρέσει κάτι ούτε να καταφέρουμε να στεριωσουμε κάπου. Πολύ λυπηρο και δύσκολο να το αποδεχτουμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by disillusioned View Post
    Μεγάλη αλήθεια αυτό.. Δυστυχώς για κάποιους από εμάς δεν έχει να βρούμε κάτι καλό.. Μια ζωή από δω και από κει. Και όλα αυτά ενδεχομένως γιατί πήραμε μια σειρά από λάθος αποφάσεις στο παρελθόν οι οποίες μας έφτασαν εδώ. Αποφάσεις που αφορούσαν σπουδές, καριέρα.. Τέσπα αποφάσεις που μας έκαναν να είμαστε από δω και από κει και στο τέλος ούτε να μας αρέσει κάτι ούτε να καταφέρουμε να στεριωσουμε κάπου. Πολύ λυπηρο και δύσκολο να το αποδεχτουμε.
    εγω μετανιωνω μονο για μια αποφαση που ηταν ολοδικια μου και επρεπε να την παρω στα 19 μου και δε την πηρα.το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης το εχουν πρωτα οι γονεις και μετα φυσικα το περιβαλλον.ΑΛλα επειδη το δευτερο δεν ειναι στο χερι μας ατομικα να το αλλαξουμε προφανως κα ιπρεπει οι γονεις να ξερουν τι στο διαολο γινεται στο περιβαλλον μας κα ινα καθοδηγησουν σωστα τα παιδια τους.Καποια παιδια ειναι τυχερα...άλλα πρεπει να βρουν μονα τους τη λυση,προφανως και οι περισσοτεροι ανηκουμε στη δευτερη κατηγορια.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ισως αυτο που λες οτι αισθανεσαι εγκλοβισμενη να ειναι και ψυχολογικο και να συμβαινει γενικοτερα οταν βρισκεσαι με καπιον συνεχεια.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    εγω μετανιωνω μονο για μια αποφαση που ηταν ολοδικια μου και επρεπε να την παρω στα 19 μου και δε την πηρα.το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης το εχουν πρωτα οι γονεις και μετα φυσικα το περιβαλλον.ΑΛλα επειδη το δευτερο δεν ειναι στο χερι μας ατομικα να το αλλαξουμε προφανως κα ιπρεπει οι γονεις να ξερουν τι στο διαολο γινεται στο περιβαλλον μας κα ινα καθοδηγησουν σωστα τα παιδια τους.Καποια παιδια ειναι τυχερα...άλλα πρεπει να βρουν μονα τους τη λυση,προφανως και οι περισσοτεροι ανηκουμε στη δευτερη κατηγορια.
    Μεγάλη κουβέντα αυτό που λες φίλε. Ειδικά αν οι γονείς είναι από κλειστές κοινωνίες χωρίς να έχουν ιδέα τι παίζει με το κάθε αντικείμενο καμία φορά επιλέγουν οι ίδιοι με βάσει την δικιά τους ευχαρίστηση για να ακουστεί κιόλας πως το παιδί του τάδε σπούδασε αυτό.. Χωρίς να ξέρουν ότι το παιδί του τάδε δεν ξέρει το Χριστό του από το αυτό..

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 12-09-2016, 20:29
  2. Διπολική Διαταραχή και άσχημη συμπεριφορά
    By Diana1982 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 139
    Last Post: 17-10-2014, 23:54
  3. άσχημη συμπεριφορά...
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-12-2013, 02:10
  4. Replies: 14
    Last Post: 21-12-2012, 02:29
  5. Η ΑΣΧΗΜΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 15-05-2010, 02:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •