Ιλλιγγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    1

    Ιλλιγγος

    Καλησπερα!! Εχω απο τον Ιανουαριο 2018 αρχισα να κανω ιλλιγγο.. Στην αρχη δεν το εδινα σημασια.. Παθαινα μια ζαλη εχανα επαφη για δευτερολεπτα μολις εσκυβα το κεφαλι.. Στην συνεχεια και αφου περνουσε ο καιρος τελος ιανουαριου αρχισα να εχω εμβοες, να γυρνω το κεφαλι αριστερά και να χανομαι για δευτερόλεπτα.. Αποφασισα να παω σε ιδιωτη γιατρό οπου και με εκανε λεει κατι χειρισμους και να μεινω ακινητη για καποιες μερες.. Γυρνωντας σπιτι επαθα μια κριση οπου γυρνουσαν ολα γυρω μου δεν μπορουσα να κανω τιποτα ουτε να πιασω το κιν να καλεσω βοηθεια μετα απο λιγα λεπτα προσηλωσα το βλεμμα σε ενα σημειο και καλεσα βοηθεια.. Πηγα στο νοσοκομειο μου χορηγησαν φαρμακο για να σταματησει η κριση...Οντως η κριση σταματησε αλλα αρχισαν αλλα συμπτωματα ασταθεια πτωση προς τα πισω και σύγχυση.. Περασα ολο το Φεβρουαριο ετσι γιατι εμενα σε νησί και δε ηθελα να χασω την δουλεια μου.. Τον Μαρτιο πηρα μερικες μερες αδεια πηγα στον τοπο μου και πηγα σε εναν γιατρο ωρλ μου ειπε αγχος, στην συνεχεια πηγα σε εργαστηριο κεντρο ιλλιγου και ακοης οπου εντοπισαν μια υπαισθησια στο αριστερο αυτι μου ειπαν μεινε ετσι μεχρι να επανελθει το συατημα ισσοροπιας. Ξαναεφυγα για το νησι με τα ιδια συμπτωματα εκανα υπομονη μεχρι να ερθει το πασχα και ξαναπαω στον τοπο μου.. Δυστυχως τα συμπτωματα χςιροτερευαν και τελη Μαρτιου αρχισα αγωγη με φαρμακα για ιλλιγγο.. Καπως καλυτερευσαν τα πραγματα υποχωρησε η συγχυαη στο κεφαλι και ειχα μονο ασταθεια ισσοροπιας εφευγα αριστερά και πισω, ωσπου τελη Απριλη εκανα μια αποτομη κινηση στο κεφαλι και τα ειδα ολα μαυρα δεν μπορουσα να βαδισω καλα και με οτι δυναμει; ειχα ανοιξα την πορτα και ζητησα βοηθεια να με πανε στο νοσομομειο.. Μου χορηγησαν φαρμακα η ασταθεια συνεχιζε νομιζα οτι κινουταν ολα γυρω μου περιεργη αισθηση.. ηρθε ωρλ καθολου καλος και μου λεει δεν εχεις ιλλιγγο φυγε.. Καλεσα φιλους να με βοηθησουν να επιβιβαατω σε αεροπλανο με καροτσακι και να παω στον τοπο μου παλι.. Πηγα εδω στο νοσοκομειο με κανανε εισαγωγη και μαγνητικες. Δεν βρηκαν τιποτα στις μαγνητικες ελεγξαν τα αυτια μου και στο αριστερο αυτι διαπιστωσαν υπαισθησια λαβυρινθου.. Μου λενε δεν μπορουμε να κανουμε κατι δεν μπορουμε να δουμε τον λαβυρινθο μεσα μεινε ετσι...τελικα με ανελαβε ενας γιατρος με εμπειρια ο οποιος προσπαθει να με επαναφερει.. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;;; δεν περναει με τιποτα δεν ξερω τι να κανω..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    12
    Ο πατερας μου ειχε ασταθεια και επεφτε. Ειχε υδροκεφαλη και εκανε επεμβαση... Το εχουν ψαξει αυτο το ενδεχομενο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Και εγώ κάποιες φορές έχω κάτι περίεργες ζαλάδες..και νιώθω ότι ειμαι στον κόσμο Μου ..και πολύ συχνά όταν γυρνάω το κεφάλι μου
    Επίσης κάποιες φορές νιώθω και βάρη κεφαλή και ζαλάδα μαζί..
    Και μερικές φορές όταν κάθομαι στο κρεβάτι λίγο περίεργα...κάποιες φορές κάνω ένα τικ Δηλαδή νιώθω για κλάσματα του δευτερολέπτου ότι ζαλιζομε η λυποθιμω κάτι τέτοιο και αλαζω θέση
    Its not over until i win!
    Blessed.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Εv_ πες μου λιγο για τον χαρακτηρα του ιλιγγου επειδη και εγω εχω..αμα ειναι περιστροφικος οφειλεται σε λαβυρινθο και κραταει λιγες μερες..αμα ειναι με την μορφη ηπιας ασταθειας κα με την παρουσια νευρολογικων συμπτωματων πραγμα που εσυ δεν εχεις και αυτο πιστοποιειται και απο την καθαρη σου μαγνητικη τοτε ειναι κεντρικης αιτιολογιας δηλαδη του κεντρικου νευρικου συστηματος..μιλαω για ογκους και τετοια αλλα εσυ δεν τα εχεις αυτα θα φαινοταν στην μαγνητικη..εχω κανει και γω ακριβως τα ιδιες εξετασεις..απο την στιγμη που χρονιζει,απουσιαζουν νευρολογικα συμπτωματα πχ διπλωπια θολη οραση,ημιπαρεση,ξαφνικοι εντονοι πονοκεφαλοι κτλ και ο ιλλιγγος εκφραζεται με την μορφη ασταθειας,αισθηση γερσιματος προς μια κατευθυνση και ενα αισθημα ταλαντωσης(σαν να περπατας σε βαρκα)τοτε ειναι ψυχογενης..αμα ηταν κατι σοβαρο θα σε εριχνε κατω και δεν μιλαω για λιποθυμια..θα ειχες αταξια και τοτε θα αυτο θα δηλωνε βλαβη της παρεγκεφαλιδας..ειναι ψυχοσωματικο επειδη λογω της ψυχικης καταπονησης επηρεαζονται τα σημεια του εγκεφαλου για την ισορροπια..και μενα για λαρυβινθο μου ελεγαν οι γιατροι επαιρνα φαρμακα και δν μου εκαναν τπτ..εμενα παντως μου φευγει σιγα σιγα με ζαναξ

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    [QUOTE=Panos123;1000273]Εv_ πες μου λιγο για τον χαρακτηρα του ιλιγγου επειδη και εγω εχω..αμα ειναι περιστροφικος οφειλεται σε λαβυρινθο και κραταει λιγες μερες..αμα ειναι με την μορφη ηπιας ασταθειας κα με την παρουσια νευρολογικων συμπτωματων πραγμα που εσυ δεν εχεις και αυτο πιστοποιειται και απο την καθαρη σου μαγνητικη τοτε ειναι κεντρικης αιτιολογιας δηλαδη του κεντρικου νευρικου συστηματος..μιλαω για ογκους και τετοια αλλα εσυ δεν τα εχεις αυτα θα φαινοταν στην μαγνητικη..εχω κανει και γω ακριβως τα ιδιες εξετασεις..απο την στιγμη που χρονιζει,απουσιαζουν νευρολογικα συμπτωματα πχ διπλωπια θολη οραση,ημιπαρεση,ξαφνικοι εντονοι πονοκεφαλοι κτλ και ο ιλλιγγος εκφραζεται με την μορφη ασταθειας,αισθηση γερσιματος προς μια κατευθυνση και ενα αισθημα ταλαντωσης(σαν να περπατας σε βαρκα)τοτε ειναι ψυχογενης..αμα ηταν κατι σοβαρο θα σε εριχνε κατω και δεν μιλαω για λιποθυμια..θα ειχες αταξια και τοτε θα αυτο θα δηλωνε βλαβη της παρεγκεφαλιδας..ειναι ψυχοσωματικο επειδη λογω της ψυχικης καταπονησης επηρεαζονται τα σημεια του εγκεφαλου για την ισορροπια..και μενα για λαρυβινθο μου ελεγαν οι γιατροι επαιρνα φαρμακα και δν μου εκαναν τπτ..εμενα παντως μου φευγει σιγα σιγα με ζαναξ..μην αγχωνεσαι γιατι λογω της ψυχικης καταπονησης επηρεαζεται η ιδιοδεκτικοτητα απο τις πατουσες.γι αυτο νιωθεις ασταθεια..θα δεις οτι σου συμβαινει πιο εντονα οταν εισαι πιο αγχωμενη..αμα σου συμβαινει και οταν εισαι ξαπλωμενη σαν να μετακινειται ωθειται το σωμα σου προς μια.κατευθυνση τοτε ειναι απο το αγχος..αν δεν εχεις ουτε αυτα που περιγραφω ισως.ειναι απο αυχενα αλλα ειναι σπανια περιπτωση ο αυχενικος.ιλιγγος..θα ειχες πονο στον αυχενα,μουδιασμα στα ακρα καιθα περνουσε μεσα σε 2-3 βδομαδες..εμενα ο γιατρος.μου ειπε οτι ειναι απο αγχος και ονομαζεται φαινομενο της πιζας δηλαδη σαν να γερνεις σε σχεση με το εδαφος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    η μανα μου εχει τουλαχιστον δεκα χρονια. αμα σηκωθει αποτομα η κανει καποια αποτομη κινηση την πιανει. και υποφερει..αλλα πηγε σεναν ωρυλα και της εδωσε κατι χαπακια..τα παιρνει και σε μια μερα ειναι καλα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    1
    Απίστευτα αυτά που περνάς !!! Υπομονη και καλή δύναμη .Τι να πω και εγώ με προβλήματα ζάλης, ημικρανίας αλλά το χειρότερο μου είναι ο ίλιγγος... στην αρχή ημικρανία και την επόμενη μέρα το πρωί ξυπνάω με ίλιγγο κρατάει 1-2 μέρες.Τωρα συνεχιζεται με την αλλαγή θεσης ατο κρρβατι προς τη δεξια πλευρα.Ανεπαρκεια D..βουητα..Πονος στο στέρνο και αυχένα , τρόμος στα χέρια.Ζαλαδες εδώ και ένα χρόνο ..Το ψάχνω η μαγνήτη εγκεφάλου και αυχένα που είπε η νευρολόγος ότι δεν αφορά τις ζαλάδες..Εύχομαι καλό κουράγιο σε όλους που περνάνε αυτά τα συμπτώματα..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    Καλησπέρα , έχω και εγώ παρόμοια συμπτώματα. Μήπως κατάφερες να βρεις από που προέρχεται ; Ευχαριστώ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    @Pano123....ακριβως αυτα που περιγραφεις εχω ...πως καταφερες κι το ξεπερασες , πως εφυγε ; Δεν αντεχω αλλο ...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    Πως καταφερες Πανο κι το ξεπερασες ; Εχω τα ιδια ..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •