Ψυχίατρος στην Πάτρα για διπολικη διαταραχη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    γεια σου... ειμαι. κ. εγω πατρα. εχεις κανενα καλο. ψυχιατρο βρεις; ευχαριστω στειλε. μ γτ εχεις απενετγοποιησει τ μηνυματα κ δν μπορω εγω

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #32
    Διπολική διαταραχή τύπου ΙΙ. Τουλάχιστον 2 επεισόδια κατάθλιψης με εναλλαγή σε μανία ή υπομανια. Έχω πάει σε δύο ψυχιάτρους. Ο πρώτος με γνώρισε με ακραίο γενικευμένο άγχος. Όταν άλλαξα γιατρο είχα αλλάξει και εγώ. Μίλησα περισσότερο ανοιχτά και οταν έπιανα τον εαυτό μου να θέλει να τερματίσει τοτε μου σύστησε το λιθιο. Μόνον θετική διαφορα είδα. Μέσα στους 12 μήνες του έτους συνεχίζω να περνάω επεισόδια αλλά πολύ μικρότερης έντασης και πάντα απευθύνομαι στον γιατρο για αύξηση μείωση ή ζήτω απλά ένα ραντεβού για να έχω έναν αντικειμενικό άνθρωπο που σέβεται τι νιώθω. Γεγονός μεγάλο *νιωθω τα πάντα ή πολύ ή καθόλου. μου είναι δύσκολο να διατηρήσω μακροχρόνιες σχέσεις. Είμαι καχύποπτη ως προς τις προθέσεις των άλλων. Προσπαθώ αγωνιωδώς να μην ξανά ζήσω μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο.

    Κράτησε την Ελπίδα ζωντανή όσο και αν φαίνεται μάταιο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #33
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Διπολική διαταραχή τύπου ΙΙ. Τουλάχιστον 2 επεισόδια κατάθλιψης με εναλλαγή σε μανία ή υπομανια. Έχω πάει σε δύο ψυχιάτρους. Ο πρώτος με γνώρισε με ακραίο γενικευμένο άγχος. Όταν άλλαξα γιατρο είχα αλλάξει και εγώ. Μίλησα περισσότερο ανοιχτά και οταν έπιανα τον εαυτό μου να θέλει να τερματίσει τοτε μου σύστησε το λιθιο. Μόνον θετική διαφορα είδα. Μέσα στους 12 μήνες του έτους συνεχίζω να περνάω επεισόδια αλλά πολύ μικρότερης έντασης και πάντα απευθύνομαι στον γιατρο για αύξηση μείωση ή ζήτω απλά ένα ραντεβού για να έχω έναν αντικειμενικό άνθρωπο που σέβεται τι νιώθω. Γεγονός μεγάλο *νιωθω τα πάντα ή πολύ ή καθόλου. μου είναι δύσκολο να διατηρήσω μακροχρόνιες σχέσεις. Είμαι καχύποπτη ως προς τις προθέσεις των άλλων. Προσπαθώ αγωνιωδώς να μην ξανά ζήσω μείζον καταθλιπτικό επεισόδιο.

    Κράτησε την Ελπίδα ζωντανή όσο και αν φαίνεται μάταιο.
    ειχες και ψυχωτικα συμπτωματα ή μονο υπομανια???

  4. #34
    Μανία μπορώ να πω πως εκδήλωνα με μη ανάγκη ύπνου, μεγάλη ευφορία και παρορμητισμο. Φυσικά δεν καταλάβαινα ότι κάτι δεν είναι οκ. Πάντοτε ακολουθουσε τεράστια πτώση διάθεσης "όλα είναι ματαια, γιατί να παλεύω". Επειδή εμφανίζω περισσότερο συμπτωματα κατάθλιψης τελικά ο ψυχιατρος που με παρακολουθεί τα τελευταία χρόνια κατάλαβε ότι έχω διπολική. Με τον σταθεροποιητη κρατα νομίζω περισσότερο η δράση του αντικαταθλιπτικου σε εμένα. Είχα έντονο αυτοκτονικο ιδεασμο και αυτό έπρεπε να περιοριστει. Φυσικά και περνάω στιγμές απελπισίας αλλά κανω το παν ( με βοήθησε η ψυχοθεραπεία να καταλαβαίνω τι με πυροδοτεί) να βάζω στοπ στις μηδενιστικες σκέψεις. Κάθε μέρα το παλεύω.
    Last edited by Constantly curious; 22-06-2019 at 14:32.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ψυχίατρος διπολική διαταραχή ;;
    By siaker in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-12-2013, 22:19
  2. Replies: 2
    Last Post: 21-09-2013, 22:06
  3. KATΑΘΛΙΨΗ-ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2011, 16:47
  4. Κατάθλιψη & διπολική διαταραχή! Συνάντηση στην Αθήνα;;;
    By pelariry in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 27-04-2011, 21:49
  5. Replies: 22
    Last Post: 30-01-2009, 23:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •