Ψυχίατρος στην Πάτρα για διπολικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    3

    Ψυχίατρος στην Πάτρα για διπολικη διαταραχη

    Γεια σας.
    Φοβάμαι πως αν ξεκινήσω με λεπτομέρειες , δεν θα ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.
    Και σκέφτομαι πως όσες αντιδράσεις εκδηλώνονται και εκφράζονται, τόσο πιο εύκολο είναι να γίνει μια διάγνωση σωστή για να προχωρήσεις παρακάτω.
    Όμως υπάρχουν και άνθρωποι όπως εγώ που ενώ εξωτερικά "όλα φαίνονται καλά", εσωτερικά γίνεται ο κακός χαμός.
    Σκέψεις συνεχώς, άστατος και καθόλου ξεκούραστος ύπνος, πολύ καλές σκέψεις ανά διαστήματα, πολύ κακές σκέψεις ανά διαστήματα που οδηγούν στην αυτοκαταστροφή.
    Απίστευτο άγχος και αγωνία, μοναξιά, παρεξηγήσεις, μοναξιά.
    Για να μην τα πολυλογώ και αν και απέφευγα για χρόνια να το αποδεχθώ, έχω την εντύπωση πως πάσχω από διπολική διαταραχή. Όμως εγώ δεν είμαι γιατρός γι'αυτό και παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος ή έχει ακούσει, μπορεί να μου συστήσει κάποιον ψυχίατρο δημόσιου νοσοκομείου στην Πάτρα που να έχει γνώση της διπολικής διαταραχής;
    Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι περαστικά σε όλους μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κουκλα θα στα πω κι οτι καταλαβεισ εχεισ ενα θεμα με τισ σχεσεισ σου το οποιο λυνεται με ψυχοθεραπεια ευκολα τωρα αν πασ σε γιατρο κ παρεισ φαρμακα η ζωη σου θα ειναι πανω κατω οπωσ τωρα δηλαδη θα εχεισ παντα το διλημα να το πω να μην το πω αν το πεισ καποιοι θα φυγουν κ γενικα αν μαθευτει τα πραγματα αλλαζουν αποψη μου θα ειναι χειροτερα θα παρεισ κ φαρμακα θα μειωθουν οι αντοχεσ θα ειναι χαλια μαλλον δοκιμασε αν θεσ εδω θα ειμαστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Οταν νιωθεισ την αγαπη απο το αγορι σου γινεσαι καλα αν οχι χαλια καπωσ ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by skyfall2 View Post
    Γεια σας.
    Φοβάμαι πως αν ξεκινήσω με λεπτομέρειες , δεν θα ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.
    Και σκέφτομαι πως όσες αντιδράσεις εκδηλώνονται και εκφράζονται, τόσο πιο εύκολο είναι να γίνει μια διάγνωση σωστή για να προχωρήσεις παρακάτω.
    Όμως υπάρχουν και άνθρωποι όπως εγώ που ενώ εξωτερικά "όλα φαίνονται καλά", εσωτερικά γίνεται ο κακός χαμός.
    Σκέψεις συνεχώς, άστατος και καθόλου ξεκούραστος ύπνος, πολύ καλές σκέψεις ανά διαστήματα, πολύ κακές σκέψεις ανά διαστήματα που οδηγούν στην αυτοκαταστροφή.
    Απίστευτο άγχος και αγωνία, μοναξιά, παρεξηγήσεις, μοναξιά.
    Για να μην τα πολυλογώ και αν και απέφευγα για χρόνια να το αποδεχθώ, έχω την εντύπωση πως πάσχω από διπολική διαταραχή. Όμως εγώ δεν είμαι γιατρός γι'αυτό και παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος ή έχει ακούσει, μπορεί να μου συστήσει κάποιον ψυχίατρο δημόσιου νοσοκομείου στην Πάτρα που να έχει γνώση της διπολικής διαταραχής;
    Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι περαστικά σε όλους μας.
    Καλησπέρα. Κάτι που γενικά πιστεύω και το προτείνω σε σοβαρά θέματα υγείας όπως αυτό που περιγράφεις είναι να μην μείνεις μόνο σε ένα γιατρό αλλά απευθύνσου και σε ένα δεύτερο για να δεις πόσο συμβαδίζουν οι απόψεις. Βρίσκω πολύ θετικό ότι παρατηρείς τα συμπτώματα και προσπαθείς να βγάλεις μόνη σου μια άκρη. Σίγουρα όμως χρειάζεται και η βοήθεια κάποιου πιο ειδικού. Ρίξε αν θες μια ματιά στο bipolar. gr. Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι κάνουν σοβαρή δουλειά και μπορούν να σε κατευθύνουν.
    Η διάγνωση της διπολικής μου έγινε μετά από 7 χρόνια από το πρώτο μανιακό επεισόδιο και βοηθήθηκα κάπως από σταθεροποιητές διάθεσης ενώ προηγήθηκαν πολλές άλλες με πιο ισχυρά και όχι τόσο κατάλληλα φάρμακα. Αυτό κυρίως επειδή έμενα σε ένα γιατρό. Καλή δύναμη σου εύχομαι ελπίζω να ξεκαθαρίσει σύντομα το πρόβλημα και να βοηθηθείς.

    Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    3
    Καταρχάς σας ευχαριστώ.
    Γι'αυτό και αναφέρθηκα σε ειδικούς δημόσιων νοσοκομείων. Καλώς ή κακώς δεν έχω καλή εμπειρία από ιδιώτες γιατρούς. Βέβαια είναι θέμα τύχης ή ατυχίας να πέσεις στον κατάλληλο που θα είναι σωστός.
    Έτσι είπα να ρωτήσω αν κάποιος από τους φίλους εδώ με παρόμοιο θέμα γνωρίζει κάτι.
    υγ:δεν είμαι κορίτσι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αμα δεν εισαι κοριτσι αλλαζει το πραγμα να πασ σε γιατρο να παρεισ τα φαρμακα σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    12
    Κάποιον με σχετικές έρευνες μελέτες κτλ για τη διπολική διαταραχή δεν βρήκα απ' τα βιογραφικά που εμφανίζονται στο ίντερνετ. Κάτι τέτοιο φαντάζομαι εννοείς γιατί η διπολική διαταραχή είναι απ' τις κυριότερες ψυχικές παθήσεις οπότε όλοι οι ψυχίατροι είναι γνώστες. Στο κέντρο ψυχικής υγείας του νοσοκομείου Άγιος Ανδρέας μπορείς να κλείσεις ραντεβού και να επισκεφθείς. Αρχικά θα σου πρότεινα να επισκεφτείς εναν/μια ψυχολόγο με ειδίκευση στη γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία που είναι η πιο ενδεδειγμένη για τη διπολική διαταραχή για να σου πει μια πρώτη γνώμη και να σε παραπέμψει αν χρειαστεί σε ψυχίατρο. Εμπιστεύσου το ένστικτό σου αυθεντία και αλάθητος δεν είναι κανείς απλά κάποιοι έχουν περισσότερες γνώσεις και πείρα από κάποιους άλλους.

    Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    15
    Elis Τι είναι αυτά που λες, πας καθόλου καλά; Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.

    Γενικά ο Τάσος από πάνω μια χαρά τα λέει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Συμφωνώ με τον Hex...
    elis έχεις ξεφύγει τελείως και όχι μόνο σε αυτό το thread.

    Posts
    18,038

    Χαλάρωσε λίγο..
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δεκα χρονια αδερφε 10×365=3650
    18000÷3650=5 ποστ τη μερα αδερφε τιποτα δηλαδη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Έχεις ήδη 13 σήμερα μέχρι τώρα...
    Επίσης είναι 9 χρόνια.
    Τέλοσπαντων, όπως νομίζεις.
    Απλά κάποιες φορές γράφεις πράγματα που ενοχλούν.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δεν πανε να ενοχλουν χεστηκα εχω σχιζοφρενεια κι ειμαι πατερασ δυο παιδιων και δουλευω για να τα μεγαλωσω γι αυτο λεω μαλακιεσ ξερεισ τι ακουω καθε μερα δε φανταζεσαι γινε πατερασ να δουλευεισ μια ζωη δουλευω τριαντα χρονια ειμαι σαραντα το λεω στην κορη μου οτι ειμαι παππουσ πλεον ωσ ποτε θα δουλευω και μου λεει μεχρι τα ογδοντα δηλαδη εγω στα ογδοντα θα εχω εβδομηντα χρονια δουλειασ δε γαμιεστε ολη η νεολαια κι οι γυναικεσ αχαριστοι ανθρωποι ειστε ευτυχωσ δουλευει και την υπολογιζω αν δε δουλευε ουτε καλημερα δε θα την ελεγα επειδη δουλευει εχει τα καλυτερα σοου σιμπλ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ειναι δεκα χρονια αν δουλευεσ θα ηξερεσ πωσ μετρανε τα ενσημα αν δεν ξερεισ να μαθεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    Τάσο καλησπέρα.πως είσαι τωρα κ πως το αντιμετωπίζεις?εγω πρόσφατα διαγνωστηκα με διπολικη τυπου ΙΙ.εχω σοκαριστεί κ δν ξέρω πως να το διαχειριστώ.ξεκινησα με σταθεροποιητή κ ψυχοθεραπεια,αλλα πολύ φοβάμαι πως δν λύνεται το πρόβλημα.
    Παιδιά δν ξέρω.οι δικές σας μαρτυρίες πραγματικα θα με βοηθήσουν πολύ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Treleli View Post
    Τάσο καλησπέρα.πως είσαι τωρα κ πως το αντιμετωπίζεις?εγω πρόσφατα διαγνωστηκα με διπολικη τυπου ΙΙ.εχω σοκαριστεί κ δν ξέρω πως να το διαχειριστώ.ξεκινησα με σταθεροποιητή κ ψυχοθεραπεια,αλλα πολύ φοβάμαι πως δν λύνεται το πρόβλημα.
    Παιδιά δν ξέρω.οι δικές σας μαρτυρίες πραγματικα θα με βοηθήσουν πολύ.
    Τι συμπτωματα εχεις με διπολικη τυπου 2 ? Γιατι εμενα με ειπαν ανχωδη καταθλιψη δοκιμασα τα παντα απο χαπιΑ χωρις αποτελεσμα και υποψιαζομαι μηπως εχω καμια διπολικη τυπου 2 και δεν μου καναν σωστη διαγνωση?

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχίατρος διπολική διαταραχή ;;
    By siaker in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-12-2013, 23:19
  2. Replies: 2
    Last Post: 21-09-2013, 23:06
  3. KATΑΘΛΙΨΗ-ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2011, 17:47
  4. Κατάθλιψη & διπολική διαταραχή! Συνάντηση στην Αθήνα;;;
    By pelariry in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 27-04-2011, 22:49
  5. Replies: 22
    Last Post: 31-01-2009, 00:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •