Ζαλαδα, ναυτια, φόβος λιποθυμιας και ταση για εμετο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Exclamation Ζαλαδα, ναυτια, φόβος λιποθυμιας και ταση για εμετο!!!

    Καλησπερα στην ομορφη παρεα!!! Εχω παραα πολυ καιρο να γραψω μιας και για καλη μου τυχη ξεπερασα τα αγχη μου και τις κρίσεις πανικού που παθαινα μονη μου. Εκατσα πολυ καιρο και δουλεψα με τον εαυτό μου πολυ σκληρά για να ηρεμησει το ανυσηχο πνευμα που κρυβοταν μέσα μου. Ομως.... υπάρχουν κάποιες φορες που με πιανουν που και που αλλα προσπαθω να το κοντρολαρω. οπότε εχω τρομερο στρες η στεναχωρια τσουπ ερχεται για λιγο και φευγει.Βεβαια αν εχετε διαβάσει παλιότερα μου μηνυματα θα καταλαβετενπως απο πολυ μικρη είχα φόβο με τις αρρώστιες οταν ακουγα κάτι αμέσως φοβομουν μην το πάθω και εγω. Δυστηχως εχω προβλημα με τον αυχενα μου και πολλες φορες το μηνα εχω δυσάρεστα συμπτωματα απο ζαλαδες μεζρι και τασγ για εμετο. σημερα ομως ταρακουνηθηκα για τα καλα γι αυτο και ο λογος που σαε ενοχλω και παλι. ενω ξυπνησα χαλαρα πηγα στην θαλασσα έκανα τα μπανια μου γυρναω με πολυ κουραση και χασμουρητό. εκει που ημουν ξαπλωμενη και χάζευα στι κινητο αλλα σε θέση μπρουμητα εβαζα δηλαδη βαρος στους αγκωνες ξαφνικά νιωθω ζαλαδα εντονη. Ήμουν μόνη στο σπίτι τρομοκρατηθηκα οτι θα λιποθυμισω και ειμαι ολομοναχη.αμεσως σηκωθηκα εντρομη να πιω νερο ενω ζαλιζομοθν φουλ νομιζα οτι θα πεσω. με πιανει ταχυπαλμια και έψαχνα συναμα να βρω κλειδια του σπιτιού για να βγω να φωναξω την διπλανη. φοβηθηκα οτι θα λιποθυμισω μινη μου και οτι κανεις δεν θα με βρει. εκτος απο αυτό νιωθω πίεση στον αυχενα μου και μια μικρξ πιεση στο κεφαλι πισω απο τα αυτια μου. μετά από λιγο συνερχομαι και ξαπλωνω θέλοντας να παω τουαλετα και επίσης ειχα ταση για εμετο και λιγο ριγη. φονηθηκα οτι θα παθω ανευρισμα στο κεφαλι. ακοθω συνέχεια για νεαρά παιδια οπως ειμαι εγω 27 ευων οτι την επιασε πονοκεφαλος και πεθανε και εχω φρικαρει. απο εκεινη την ωρα εχω εναν αμυδρό πονοκεφαλο και πολυ χασμουρητό. δεν εχω σηκωθει ακομη απο το κρεββάτι φοβαμαι μην παθω χειροτερα. τα φωτα σας φιλοι μου....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κοιμασαι καθολου το βραδυ

  3. #3
    ναι ναι κοιμαμαι αμεσως αλλα το πρωι ξυπναω πιασμενη.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καπως ανυσιχη μου φαινεσαι την επομενη φορα που θα σε πιασει δοκιμασε το κολπο μη σκεφτεσαι τιποτα για 1 λεπτο.

    αν δεν ειναι ψυχολογικο μπορει να εφαγες κατι που σε πειραξε.

  5. #5
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καπως ανυσιχη μου φαινεσαι την επομενη φορα που θα σε πιασει δοκιμασε το κολπο μη σκεφτεσαι τιποτα για 1 λεπτο.

    αν δεν ειναι ψυχολογικο μπορει να εφαγες κατι που σε πειραξε.
    για να πω την αλήθεια εχω αγχωθει γιατι θα φυγει ο φιλος μου ταξιδι επαωωελματικο μεχρι την πεμπτξ και εχω στρεσαριστει που θα μεινω μονη. τβρα εχω ενα βαρος στο κεφαλι και στον αυχενα. λες να περασα κριση πανικου?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κοιτα καλυτερα τι λες κατ αρχην
    εβαζα δηλαδη βαρος στους αγκωνες ξαφνικά νιωθω ζαλαδα εντονη. Ήμουν μόνη στο σπίτι τρομοκρατηθηκα οτι θα λιποθυμισω και ειμαι ολομοναχη.αμεσως σηκωθηκα εντρομη
    απο τη πτωση μετα σηκωνεσαι ορθια αν θες να νιωσεις καλα με τον εαυτο σου αυτο πρεπει να το αποδεχτεις εκτος αυτου θα ξαναγυρισει πισω αυτο να σκεφτεσαι.

  7. #7
    εχεις δικιο.... ολα αυτα που περιεγραψα βγαζουν ματι. τουλάχιστον αυτη την φορά δεν στεναχωριεμαι γτ ξέρω πως θα το αποβαλλω απλα φοβηθηκα τοσο πολυ νομοζα οτι παθαινω κατι στο κεφαλι.. τοσα εχω ακουσ3θ αυτό τον καιρο εχω αγχωθει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επαναλαμβανω θα ακολουθησεις σιγουρα αυτη τη πορεια που αναφερεις η διαφορα θα βρισκεται στο οτι αντι να πανικοβαλεσαι θα εισαι σε κατασταση ψυχραιμιας

  9. #9
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    επαναλαμβανω θα ακολουθησεις σιγουρα αυτη τη πορεια που αναφερεις η διαφορα θα βρισκεται στο οτι αντι να πανικοβαλεσαι θα εισαι σε κατασταση ψυχραιμιας
    ελπίζω να. μην ξανασυμβει αλλα θα το προσπαθησω να ακολουθήσω αυτο που μου λες...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    με το να ελπιζεις να μη ξανασυμβει δεν οργανωνεις τιποτα για την επομενη φορα

    πρεπει να σκεφτεις πχ την επομενη φορα που θα φυγει επειδη θα νιωσω καπως θα κατσω λιγο να ξεκουραστω και αφου συνελθω θα βγω εξω να ξεδωσω μεχρι να γυρισει.

  11. #11
    Αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα απ τη δυσλειτουργια του αυχένα... Έχω κι εγώ θέμα με τον αυχένα, σήμερα το πρωί μάλιστα ένιωθα στιγμιαίες ζαλάδες όταν ήμουν όρθιος. Μερικές φορές φοβάμαι ότι θα λιποθύμησω στο δρόμο η μέσα στην πισίνα και θα τρέχουν να με σώσουν. Προσωπικά δεν έχω κρίσεις πανικού, δεν ξέρω κατά πόσο η ψυχολογία ενισχύει τα συμπτώματα, πάντως αν δεν το χεις ψάξει ιατρικά καντο γιατί ο αυχένας είναι ύπουλος

Similar Threads

  1. Άγχος και ταση για εμετό
    By Gregory1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 24-01-2018, 02:37
  2. Τάση για εμετό
    By Deleted-Mem040219a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 20-09-2014, 17:14
  3. Στα καλα καθουμενα ζαλαδες και ταση λιποθυμιας
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 08-11-2013, 05:33
  4. τάση για εμετό...
    By arktos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 62
    Last Post: 12-08-2009, 17:25
  5. Αγοραφοβία με τάση για εμετό
    By maria198 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 01-07-2008, 19:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •