Πώς να γλιτώσω τον φίλο μου από δήθεν πιστούς του Θεού?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ολοι με τη θεληση τους μπλεκουν οταν σε βλεπουν με προδιαθεση στο να δεχτεις κατι το εκμεταλευονται

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    ειναι δυσκολο οταν γενικα ενας ανθρωπος σε απορριπτει και εσυ απλας προσπαθεις να τον κρατησεις... δεν ξερω τι μπορεις να κανεις! ισως το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι να επιδιωξεις να βρεθεις προς το σπιτι του ωστε να του μιλησεις καταγκαστικα οταν τον δεις, αλλα και παλι δεν ξερω εαν αξιζει κατι τετοιο.... Εφοσον, ειναι φιλος πολλα χρονια θα σε ακουσει τι εχεις να του πεις, θελει δεν θελει, απο εκει και περα, εσυ θα εχεις το κεφαλι σου και την συνειδηση σου καθαρη πως προσπαθησες να σωσεις την φιλια σου με ανθρωπο που τον ξερεις 17 ολοκληρα χρονια!
    αυτο ακριβως...θα κανω οτι ερχετε απτο χερι μου μηπως και λογικευτη...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πάντως εγώ παλιότερα είχαν έναν φίλο χεβυμεταλάς, μακρύ μαλλί, δεν πατούσε το πόδι του σε εκκλησία , ούτε στην οικογένεια του είχαν ιδιαίτερες σχέσεις με εκκλησία. Για κάποια χρόνια μετακόμισε σε άλλη πόλη, ψιλοχαθήκαμε κι όταν τον ξαναείδαμε μετά από κανέναν χρόνο....ήταν άλλος άνθρωπος! Μας έκανε παρατηρήσεις ακόμα και για την μουσική που ακούμε σε όλους στην παρέα, άρχισε να λέει κάτι κουλά του τύπου "άντε να παντρευτείς, να μην γυρνάς έτσι", ξαφνικά είχε γίνει κατά των σχέσεων, άρχισε να μιλά για τον δρόμο του Θεού κτλ... με καμιά αίρεση δεν είχε μπλέξει. Δεν έμαθα ποτέ ακριβώς αν έγινε κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό που πυροδότησε την απότομη αλλαγή του από το ένα άκρο στο άλλο, αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε κι αυτός ακόμα έτσι είναι. Έχει ξεκόψει από όλους τους παλιούς φίλους (μάλλον μας θεωρεί κακές παρεές πια) κάνει παρέα μόνο με ανθρώπους της εκκλησίας και παπάδες, πάνε όλη μέρα και ψέλνουν, τρέχουν σε μοναστήρια...
    Κάποια στιγμή που έτυχε να τον συναντήσω σε κάποια κοινωνική εκδήλωση και πιάσαμε κουβέντα, με το θάρρος της παλιάς φιλίας τον ρώτησα πώς και άλλαξε τόσο πολύ αυτός που στα νιάτα του ήταν όπως ήταν και μου είπε πως αυτά ήταν τρέλες της νιότης και πως τον χρόνο που έμεινε μόνος σε άλλη πόλη έτυχε και είδε κάτι που τον ταρακούνησε (υπονοώντας κάποιο θαύμα του τύπου βλέπω έναν άγιο και τέτοια) αλλά απέφυγε να μου πει λεπτομέρειες. Όταν τον ρώτησα αν σκέφτηκε καθόλου τότε που λέει οτι είδε ο, τι είδε, να επισκεφτεί έναν ψυχίατρο/ψυχολόγο μου είπε οτι για να τα λέω αυτά είμαι άπιστη κι οτι κανονικά δεν θα έπρεπε να μου μιλάει εφόσον προσπάθησε να με μεταπείσει (για να γίνω και εγώ πιστή εννοούσε) και δεν πείθομαι.
    αυτο δεν ειναι τιποτα...ακοθ και αυτο...
    καποτε μια πολυ καλη μου φιλη με εστειλε σε εναν ορθοδοντικο για να περασω σιδερακια στα δοντια...πολυ καλος ανθρωπος ο ορθοδοντικος και τρομερος επιστημονας....τελειωσαμε με τα δοντια και τα ρεστα και μετα απο κανα δυο χρονια εμαθα απο τη φιλη μου που με ειχε στειλη σε αυτον...οτι αυτος εμπλεξε με εκκλησιες με θρησκεις παπαδες και τα σχετικα και οι παπαδες τον ειπαν..παρατα το ιατρειο παρατα τη γυναικα σου το παιδι σου και ελα με εμας..και αυτος το εκανε δεν κοιταξε ουτε ιατρειο ουτε παιδι ουτε γυναικα...σχεδον κλειστηκε σε μοναστηρι....του κλεισαν το σπιτι του ανθρωπου..και μιλαμε τωρα για μορφωμενο ανθρωπο...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ολοι με τη θεληση τους μπλεκουν οταν σε βλεπουν με προδιαθεση στο να δεχτεις κατι το εκμεταλευονται
    αυτο ακριβως...ο φιλος μου μια ζωη ψαχνωτανε με τη θρησκεια..καλα δεν λεω και εμενα μου αρεσει να ψαχνομε για το θεο...πιστευω οκ.δεν θελω να περιαυτολογησω
    και οσο μπορω βοηθαω..αλλα μεχρι εκει δεν θα κανω τη ζωη μου ανω κατω επειδη μου το ειπαν καπιοι παπαδες...καλα ειπε ο χρηστος γραμματεις φαρισαοι και υποκριτες...καταπινετε ολοκληρη καμηλα και προσεχετε στη μυγα...διδασκετε αγαπη ενω εσεις κανετε τα αντιθετα...συμφωνητε με το θεο αλλα δεν κανετε αυτα που λεει...οι πρωτη που θα κριθουνε θα ειναι οι ιερεις..

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν γεννηθεις σημαντικος με προδιαθεση να σε τουμπαρουν μετα καηκες

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν γεννηθεις σημαντικος με προδιαθεση να σε τουμπαρουν μετα καηκες
    δηλαδη???δεν το πιασα αυτο...αν θελεις κανε μια εξηγα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    τι παραξενοι που ειναι οι ανθρωποι..αλλαζουν απτη μια μερα στην αλλη..ειναι ικανοι να διαγραψουν στο λεπτο φιλια χρονον..πως το κανουν αυτο???

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχω παρατηρισει και εγω τετοια περιστατικα τελευταια και αυτο συνεβει επειδη ειχαν ειδη προδιαθεση προς τον εθνικισμο αν καποιος ειναι εθνικιστης ευκολα τον στρεφεις προς τα εκει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Υπαρχει προδιαθεση, συμφωνω. Οσο για τον χεβημεταλα, εκει παιζει ενα στυλ ζωης ξενυχτι, χασισακι, ποτο κτλ και ολο αυτο το μιξ μπορει να οδηγησει σε ψυχωση.
    Εγω ειμαι κατα της εκκλησιας και της κατηχησης γιατι απο μικρος ειχα παρατηρησει οτι οσοι ασχολουνταν συστηματικα μου βγαζαν κατι κακο κατι μιζερο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω παρατηρησει οτι πληθυσμιακα η σταστιστικα , τους χειροτερους και τους πιο βλαμμενους ανθρωπους τους συναντας στην εκκλησια .....ειμαι βαθια θργησκευομενος ( πιστος ) , αλλα δεν ανοιγω κουβεντα με κανεναν παπα , ουτε φιλαω χερια , ουτε πόδια , το 90% δεν το αξιζει , ενα χερι ξυλο αξιζουνμ , μπας και συνελθουν .....
    αν επιτρεποταν ο ξυλοδαρμος , θαπρεπε ναρχισεις να δερνεις κοσμο , μεχρι το 2021 , εκει κανεις ενα διαλειμματακι , breath in , btreath out and repeat .........
    και ο Θεος δεν ειναι φοβητρο , καλος ειναι , οι ανθρωποι ειναι μ@λακες ..... οι περισσοτεροι πολυ , εγω ετσι κι ετσι .....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Τελικά η εκκλησία διδάσκει το ρατσισμό και βάζει διχόνοια ανάμεσα στους άνθρωπους...ο φίλος μου δεν είχε ρατσιστικές διάθεσης αλλά πιο πολυ πατριωτικές θα της έλεγα της διάθεσης του...απλά από μικρός ήταν της εκκλησιας....δεν πηγενε κάθε μέρα αλλά κάθε Κυριακή πηγενε...και κάθε Πάσχα φυσικά...
    Αλλά αυτές της βλακείες δεν της έλεγε ούτε της πίστευε....θα προσπαθήσω με κάποιο τρόπο να επικοινωνήσω με τη μητέρα του μήπως από αυτήν κατάφερα να μάθω τι έγινε...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εχω παρατηρησει οτι πληθυσμιακα η σταστιστικα , τους χειροτερους και τους πιο βλαμμενους ανθρωπους τους συναντας στην εκκλησια .....ειμαι βαθια θργησκευομενος ( πιστος ) , αλλα δεν ανοιγω κουβεντα με κανεναν παπα , ουτε φιλαω χερια , ουτε πόδια , το 90% δεν το αξιζει , ενα χερι ξυλο αξιζουνμ , μπας και συνελθουν .....
    αν επιτρεποταν ο ξυλοδαρμος , θαπρεπε ναρχισεις να δερνεις κοσμο , μεχρι το 2021 , εκει κανεις ενα διαλειμματακι , breath in , btreath out and repeat .........
    και ο Θεος δεν ειναι φοβητρο , καλος ειναι , οι ανθρωποι ειναι μ@λακες ..... οι περισσοτεροι πολυ , εγω ετσι κι ετσι .....
    Ρε φίλε και εγώ πιστεύω στο Θεό και πηγεναμε και στη εκκλησία όχι κάθε Κυριακή όπως παλιά αλλά κάπου κάπου πηγενα...τώρα δεν θα ξανά πατήσω το πόδι μου στην εκκλησία ποτέ ξανα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς δεν χρειάζεται να έχει μπλέξει σε κάποια αίρεση ή κάποια ακραία θρησκευτική οργάνωση για να συμπεριφέρεται έτσι, απλά κάτι του λείπει στη ζωή του και θεωρεί ότι το βρήκε εκεί. Από αυτό ξεκινάνε όλα. Αν στην πορεία βρεθούν και τίποτα χειριστικοί ιερείς, είτε Χριστιανοί Ορθόδοξοι είναι είτε Δωδεκαθεϊστές, τότε εύκολα γίνεται υποχείριό τους χωρίς να το καταλαβαίνει. Εσύ τι πιστεύεις ότι τον έσπρωξε προς τα εκεί; Έλλειψη κοινωνικής ζωής κι αυτοπεποίθησης; Ερωτική απογοήτευση; Προσκόλληση στους γονείς; Κάτι άλλο; Πόσο πιθανό είναι πλέον να δουλέψει πάνω σε αυτό και να λύσει τα θέματά του αλλιώς; Κάποια σημαντική αλλαγή στην ζωή του ή στον τρόπο σκέψης του; Πόσο μπορείς να συμβάλεις εσύ σε αυτό; Δύσκολα τα πράγματα...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δυστυχώς δεν χρειάζεται να έχει μπλέξει σε κάποια αίρεση ή κάποια ακραία θρησκευτική οργάνωση για να συμπεριφέρεται έτσι, απλά κάτι του λείπει στη ζωή του και θεωρεί ότι το βρήκε εκεί. Από αυτό ξεκινάνε όλα. Αν στην πορεία βρεθούν και τίποτα χειριστικοί ιερείς, είτε Χριστιανοί Ορθόδοξοι είναι είτε Δωδεκαθεϊστές, τότε εύκολα γίνεται υποχείριό τους χωρίς να το καταλαβαίνει. Εσύ τι πιστεύεις ότι τον έσπρωξε προς τα εκεί; Έλλειψη κοινωνικής ζωής κι αυτοπεποίθησης; Ερωτική απογοήτευση; Προσκόλληση στους γονείς; Κάτι άλλο; Πόσο πιθανό είναι πλέον να δουλέψει πάνω σε αυτό και να λύσει τα θέματά του αλλιώς; Κάποια σημαντική αλλαγή στην ζωή του ή στον τρόπο σκέψης του; Πόσο μπορείς να συμβάλεις εσύ σε αυτό; Δύσκολα τα πράγματα...
    Κοίτα εγώ πιστεύω ότι σε αυτό τον έσπρωξε η απογοήτευση..απογοητεύτηκε που δεν μπόρεσε να βρει μια δουλειά και κυρίως μια σύντροφο...τον έδειξα συμβουλές αουγα τον πόνο του...και συχνά μου έλεγε με Θεού θέλοντας να βρω σύντροφο και κάποιες φορές έλεγε αν θέλει ο θεός θα μου δώσει σύντροφο...κάποιες φορές μου ελεγε...προσευχόμενος στο Θεό και δεν μου δίνει τίποτα...και σε άλλους δίνει τα πάντα...και τον έλεγα ρε συ θ........ Άλλαξε την εμφάνιση σου ποια θα γυρίσει να σε κοιτάξει έτσι συγγνώμη κι όλας το παντελόνι που φοράς έχει μείνει απτην εποχή του παππού μου δεκαετίας 50-60...τώρα τα ρούχα είναι πάντα φθηνά αγόρασε καινούργια ρούχα ντύσου λίγο σαν παλικάρι που είσαι..λεφτά έχεις δόξα το θεό αφού ξέρω ότι έχεις....δεν είναι για τα λεφτά Γιώργο μου έλεγε..απλά η γυναίκα που θα με θέλει να με θέλει για αυτό που είμαι όχι για τα μοντέρνα ρούχα...του εξήγησα πολλα του έδωσα πολλά παραδείγματα αλλά αυτός δεν καταλαβενε....η έλλειψη συντρόφου τον οδήγησε εκεί..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιώργο δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν βλέπω τι μπορείς να κάνεις. Είτε από μόνος του θα ξεκολλήσει αν π.χ. δει κάτι που θα τον απογοητεύσει/ξυπνήσει από 'κει μέσα, είτε μπορεί να βρει καμιά γυναίκα στο ίδιο στιλ και να πει "ορίστε, βρήκα μια ενάρετη κοπέλα στον κύκλο μου, μου την έστειλε ο θεός όταν ακολούθησα πιο πιστά τις επιταγές της θρησκείας" και θα γίνει ακόμα πιο κολλημένος.

    Προφανώς είναι από αυτά τα άτομα που είναι λίγο εγωκεντρικά και δεν δέχονται ότι κάτι μπορεί να κάνουν λάθος κι ότι κάτι ίσως πρέπει να αλλάξουν. Και μεταθέτουν τις ευθύνες στον θεό κατά κάποιο τρόπο αντί να προσπαθήσουν οι ίδιοι για κάποια πράγματα.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα με φίλο...
    By bambollera in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 30-05-2015, 17:19
  2. Να τον ξεκόψω από φίλο;
    By giorgos29114 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2015, 22:51
  3. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ !!!!
    By Eleni Morfid in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-2011, 15:06
  4. Δήθεν Φίλοι...
    By Manos_19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 24-08-2011, 20:44
  5. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •