Πώς να γλιτώσω τον φίλο μου από δήθεν πιστούς του Θεού?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Γιωργο δυστυχωσ ολοι εχουμε φαει κολλημα αλλοσ με τα λεφτα αλλοσ με την αγαπη αλλοσ με τη δουλεια ολοι κατι παθαμε απο το μεγαλωμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Ο θεοσ τα μοιρασε σοφα αγαπη στουσ φτωχουσ στουσ πλουσιουσ χρημα κ δουλειεσ κανεισ δεν τα εχει ολα ετσι πεσ του κ θα καταλαβει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δεν εχουν καταλαβει οτι η πιστη υπαρχει να σου δωσει ωθηση να προσπαθησεις να γινεις καλυτερος.
    Συν Αθηνά και χειρα κινει, λεγαν οι αρχαιοι

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γιώργο δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν βλέπω τι μπορείς να κάνεις. Είτε από μόνος του θα ξεκολλήσει αν π.χ. δει κάτι που θα τον απογοητεύσει/ξυπνήσει από 'κει μέσα, είτε μπορεί να βρει καμιά γυναίκα στο ίδιο στιλ και να πει "ορίστε, βρήκα μια ενάρετη κοπέλα στον κύκλο μου, μου την έστειλε ο θεός όταν ακολούθησα πιο πιστά τις επιταγές της θρησκείας" και θα γίνει ακόμα πιο κολλημένος.

    Προφανώς είναι από αυτά τα άτομα που είναι λίγο εγωκεντρικά και δεν δέχονται ότι κάτι μπορεί να κάνουν λάθος κι ότι κάτι ίσως πρέπει να αλλάξουν. Και μεταθέτουν τις ευθύνες στον θεό κατά κάποιο τρόπο αντί να προσπαθήσουν οι ίδιοι για κάποια πράγματα.
    δρν περνη απο λοηια δυστηχως..μονο αν καταφερω να βρω τη μητερα του και τον κραξει αυτη..αν υιναι ααντιθρτη με το γιο της..γιατι αν συμφωνη με το γιο της και τον επικροτη σε αυτο θα ειναι αδυνατον να αλλαξει μυαλα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    λοιπον εχω νεα...καταφερε και επικοινωνησε ενας φιλος μας μαζη του...και ειναι ανενδοτος..δυστηχως δυο πνευματικη του τα ριπαν αυτα γνησιοι παπαδες χωρις αιρεσεις....και μαλισα λεει ο ενας ειναι και αγιορητης....του ειπανε λεει οτι οσο εχεις φιλο αλλοθρησκο δεν θα προχωραει η ζωη σου και θα ριναι σταδιμη δεν θα σε βοηθαςι ο θεος...μονο με χριστιανους θα μιλας και με κανεναν αλλο.ειδικα αν ειναι αλλοθρησκος η εχει ξενη καταγωγη η διαφορετικη ρατσα...και με χριστιανους ακομα θα εισαι επιλεκτικος του ειπαν. .ο θεος δεν σε βοηθησε επειδη εκανες παρεα με αλλοθρησκους και αυτο λεει τον επιρεαζη αρνητικα..οσο και του μιλησε ο φιλος μου ηταν εις ματην...δεν ακουει τιποτα και λεει οτι και του πουμε..λεει αυτοι για να λενε υτα αρα ξερουνε και τα λενε και ετσι τα πιστευει...
    απο χθες που μιλησα μαζη του και μου τα ειπε ολα αυτα περα απτο σοκ που επαθα ειμαι πολυ λυπημενος νοιωθω μια απολεια μεσα μου.ειμαι πολυ πληγωμενος και στεναχωρεμενος..αισθανομε οτι εχασα τον φιλο μου για παντα.
    δεν τον βλεπω να αλλαζει μυαλα...ειδικα αν του βρουνε και γυναικα οπως λεει και η σονια..τοτες αστα να πανε...
    ας ειναι ευτηχησμενος και ας μην μου μιλαει..αφου του ασκω αρνητικη επιρροη και η ζωη του δεν προχωραει εξαιτιας μου λες και πιο πριν με γνωρισει καναν ουρες οι γυναικες ...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    μια καλο στημενη επειχηρησει ειναι η εκκλησια τιποτα αλλο..
    απο χθες κομματια ειμαι...εγω δεν ειμουν αυτος που πηγε και μιλησε σε μια κοπελα να τα φτιαξει μαζι του??δυο μερες προσπαθουσα να την πισω ποσο καλο παιδι ειναι ο Β ο φιλος μου δηλαδη...αυτη τελικα δεν ηθελε εγω τι φταιω??και μια αλλη γκαρσονα που του αρεσε..και σε εκεινη εδωσα το τηλ..του αυτη αν δεν πηρε τηλ.εγω τη φταιω???αν δρν ηθελα να προχορησει τη ζωη του γιατι να τα κανω ολα αυτα??και λεει οτι παραπονο δεν εχει κανεναν απο μενα ειμουν σπαθι σε ολα αυτα τα 17 χρονια..αλλα του ειπαν να μην μ κανει παρεα...
    ειμασταν μαζη στα ευκολα μαζι και στα δυσκολα...μαζη στο καμακι μαζη και στης χυλοπιτες....μαζη στα οικογενειακα προβληματα μαζη σε ολα...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    λοιπον εχω νεα...καταφερε και επικοινωνησε ενας φιλος μας μαζη του...και ειναι ανενδοτος..δυστηχως δυο πνευματικη του τα ριπαν αυτα γνησιοι παπαδες χωρις αιρεσεις....και μαλισα λεει ο ενας ειναι και αγιορητης....του ειπανε λεει οτι οσο εχεις φιλο αλλοθρησκο δεν θα προχωραει η ζωη σου και θα ριναι σταδιμη δεν θα σε βοηθαςι ο θεος...μονο με χριστιανους θα μιλας και με κανεναν αλλο.ειδικα αν ειναι αλλοθρησκος η εχει ξενη καταγωγη η διαφορετικη ρατσα...και με χριστιανους ακομα θα εισαι επιλεκτικος του ειπαν. .ο θεος δεν σε βοηθησε επειδη εκανες παρεα με αλλοθρησκους και αυτο λεει τον επιρεαζη αρνητικα..οσο και του μιλησε ο φιλος μου ηταν εις ματην...δεν ακουει τιποτα και λεει οτι και του πουμε..λεει αυτοι για να λενε υτα αρα ξερουνε και τα λενε και ετσι τα πιστευει...
    απο χθες που μιλησα μαζη του και μου τα ειπε ολα αυτα περα απτο σοκ που επαθα ειμαι πολυ λυπημενος νοιωθω μια απολεια μεσα μου.ειμαι πολυ πληγωμενος και στεναχωρεμενος..αισθανομε οτι εχασα τον φιλο μου για παντα.
    δεν τον βλεπω να αλλαζει μυαλα...ειδικα αν του βρουνε και γυναικα οπως λεει και η σονια..τοτες αστα να πανε...
    ας ειναι ευτηχησμενος και ας μην μου μιλαει..αφου του ασκω αρνητικη επιρροη και η ζωη του δεν προχωραει εξαιτιας μου λες και πιο πριν με γνωρισει καναν ουρες οι γυναικες ...
    Δυστυχώς Γιώργο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
    Τα καλύτερα πελατάκια της εκκλησίας είναι άτομα σαν τον φίλο σου. Άνθρωποι απογοητευμένοι, με διάφορα προβλήματα και κυρίως ευκολόπιστοι! Η πίστη είναι άλλο θέμα και το διαχωρίζω, αλλά η εκκλησία είναι επιχείρηση και ψάχνει για πελάτες. Τόσο απλά.
    Το μυαλό των περισσότερων όταν ακούμε για τέτοια πάει σε αιρέσεις αλλά δυστυχώς αυτά γίνονται και μέσα στην εκκλησία όταν βρεθούν τα κατάλληλα αυτιά. Ο φίλος σου αυτή την στιγμή έχει πεισθεί οτι για τα προβλήματα και τις ελλείψεις στην ζωή του φταίνε οι συναναστροφές του, έχει πειστεί ότι ο Θεός θα τον βοηθήσει μόνο αν ακολουθήσει αυτό που θα του πουν οι γέροντες και θα κόψει τις κακές παρέες.
    Να σαι σίγουρος πως σε λίγο θα του βρουν και γυναίκα (έτσι έγινε και με τον δικό μου γνωστό) και εκεί θα πεισθεί ακόμα περισσότερο οτι βρίσκεται στον σωστό δρόμο και ο Θεός τον ανταμείβει.

    Μη ψάχνεις να βρεις ευθύνες στον εαυτό σου! Φυσικά και δεν ήταν δική σου δουλειά να του βρεις γυναίκα! Ως φίλος όφειλες να είσαι δίπλα του και να τον βοηθάς, αλλά δεν ήσουν υπεύθυνος για την ζωή του και τις επιλογές του και ούτε και τώρα είσαι.
    Last edited by elisabet; 16-05-2018 at 15:00.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δυστυχώς Γιώργο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
    Τα καλύτερα πελατάκια της εκκλησίας είναι άτομα σαν τον φίλο σου. Άνθρωποι απογοητευμένοι, με διάφορα προβλήματα και κυρίως ευκολόπιστοι! Η πίστη είναι άλλο θέμα και το διαχωρίζω, αλλά η εκκλησία είναι επιχείρηση και ψάχνει για πελάτες. Τόσο απλά.
    Το μυαλό των περισσότερων όταν ακούμε για τέτοια πάει σε αιρέσεις αλλά δυστυχώς αυτά τα γίνονται και μέσα στην εκκλησία όταν βρεθούν τα κατάλληλα αυτιά. Ο φίλος σου αυτή την στιγμή έχει πεισθεί οτι για τα προβλήματα και της ελλείψεις στην ζωή του φταίνε η συναναστροφές του, έχει πειστεί ότι ο Θεός θα τον βοηθήσει μόνο αν ακολουθήσει αυτό που θα του πουν οι γέροντες και θα κόψει τις κακές παρέες.
    Να σαι σίγουρος πως σε λίγο θα του βρουν και γυναίκα (έτσι έγινε και με τον δικό μου γνωστό) και εκεί θα πεισθεί ακόμα περισσότερο οτι βρίσκεται στον σωστό δρόμο και ο Θεός τον ανταμείβει.

    Μη ψάχνεις να βρεις ευθύνες στον εαυτό σου! Φυσικά και δεν ήταν δική σου δουλειά να του βρεις γυναίκα! Ως φίλος όφειλες να είσαι δίπλα του και να τον βοηθάς, αλλά δεν ήσουν υπεύθυνος για την ζωή του και τις επιλογές του και ούτε και τώρα είσαι.
    Αγαπητή Ελισάβετ σε ευχαριστώ μέσα απτά βάθη της καρδιάς για την κατανόηση και τη βοήθεια και όλα τα μέλοι....
    Πόσο δίκιο είχες έχεις σε όλα αυτά που έλεγες και εγώ δεν τα πίστευα τώρα ομως τα βλέπω...και εσύ και τα άλλα μέλοι δίκιο έχετε ...μια επιχείρηση είναι η εκκλησία με καλύτερους πελάτες όπως ο φίλος μου...
    Ξέρω ότι δεν είναι υποχρεωμένος να του βρω γυναίκα αλλά έτσι είμαστε οι άνδρες πάντα κάνουμε κονέ για τους φίλους μας ανδρική αλληλεγγύη.αλλα δυστυχώς δεν θυματε τίποτα έχει υπνοτιστη για τα καλά....και δυστυχώς δεν είναι αιρέσεις εκεί είναι το πιο κουφό..
    Πόσο δίκιο είχατε όταν μιλούσατε για την εκκλησία όλοι σας.. δεν πρόκειται να ξανά πατήσω το πόδι μου ποτέ στον οίκο της υποκρισίας και της κοροιδιας

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Φιλε μην τον λυπασαι, αυτος να ξερεις σε λυπαται πιο πολυ και φυσικα νοιωθει ανωτερος σου. Μην ασχολεισαι και πολυ γιατι θεωρει οτι θελεις να τον ΡΙΞΕΙΣ στο χαμηλο επιπεδο σου.
    Ειχα μια κοπελια καποτε που ηταν αυτης της αυστηρης πιστης (αρρωστημενη), μου το ξεφουρνιζε σιγα σιγα. Οκ λεω δεν εχω θεμα, αν σε ευχαριστει και σε κανει να νοιθεις ωραια.
    Με τα πολλα κατοπιν εορτης αρχισε να μου λεει οτι δε μπορει να εχει κατι με χαμηλης πνευματικης ποιοτητας ανθρωπο και αν την αγαπαω και θελω να ειμαστε μαζι θα πρεπει να ακολουθησω εμπρακτως τα πιστευω της!!!
    Φυσικα και την εστειλα στο ΔΙΑΟΛΟ. Να δεχεσαι τα πιστευω και τις επιλογες ενος ανθρωπου και να σε θεωρει κατωτερο και να βαζει ορο αγαπης να αλλαξεις τα δικα σου πιστευω. Ρε ουστ...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Αγαπητή Ελισάβετ σε ευχαριστώ μέσα απτά βάθη της καρδιάς για την κατανόηση και τη βοήθεια και όλα τα μέλοι....
    Πόσο δίκιο είχες έχεις σε όλα αυτά που έλεγες και εγώ δεν τα πίστευα τώρα ομως τα βλέπω...και εσύ και τα άλλα μέλοι δίκιο έχετε ...μια επιχείρηση είναι η εκκλησία με καλύτερους πελάτες όπως ο φίλος μου...
    Ξέρω ότι δεν είναι υποχρεωμένος να του βρω γυναίκα αλλά έτσι είμαστε οι άνδρες πάντα κάνουμε κονέ για τους φίλους μας ανδρική αλληλεγγύη.αλλα δυστυχώς δεν θυματε τίποτα έχει υπνοτιστη για τα καλά....και δυστυχώς δεν είναι αιρέσεις εκεί είναι το πιο κουφό..
    Πόσο δίκιο είχατε όταν μιλούσατε για την εκκλησία όλοι σας.. δεν πρόκειται να ξανά πατήσω το πόδι μου ποτέ στον οίκο της υποκρισίας και της κοροιδιας
    Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς :)
    Μπορείς να πηγαίνεις Γιώργο όποτε νιώθεις πως το έχεις ανάγκη αλλά παν μέτρο άριστο. Ο Θεός είναι παντού αν πιστεύεις, δεν χρειάζεται διαμεσολαβητές.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Φιλε μην τον λυπασαι, αυτος να ξερεις σε λυπαται πιο πολυ και φυσικα νοιωθει ανωτερος σου. Μην ασχολεισαι και πολυ γιατι θεωρει οτι θελεις να τον ΡΙΞΕΙΣ στο χαμηλο επιπεδο σου.
    Ειχα μια κοπελια καποτε που ηταν αυτης της αυστηρης πιστης (αρρωστημενη), μου το ξεφουρνιζε σιγα σιγα. Οκ λεω δεν εχω θεμα, αν σε ευχαριστει και σε κανει να νοιθεις ωραια.
    Με τα πολλα κατοπιν εορτης αρχισε να μου λεει οτι δε μπορει να εχει κατι με χαμηλης πνευματικης ποιοτητας ανθρωπο και αν την αγαπαω και θελω να ειμαστε μαζι θα πρεπει να ακολουθησω εμπρακτως τα πιστευω της!!!
    Φυσικα και την εστειλα στο ΔΙΑΟΛΟ. Να δεχεσαι τα πιστευω και τις επιλογες ενος ανθρωπου και να σε θεωρει κατωτερο και να βαζει ορο αγαπης να αλλαξεις τα δικα σου πιστευω. Ρε ουστ...
    Μπορεί να το έχω ξανα αναφέρει, δεν θυμάμαι. Βρέθηκα μια φορά για μια εδική περίσταση στην εκκλησία και έτυχε να είναι και μια μέρα γιορτινή όπου ο παπάς έβγαζε κήρυγμα που αφορούσε τους αλλόθρησκους. Το τι άκουσα δεν περιγράφεται! Το μίσος, ο ρατσισμός και η περιφρόνηση που έβγαζε ο εκπρόσωπος της θρησκείας της αγάπης, ήταν πέραν της φαντασίας μου. Όλα αυτά στα αυτιά ενός ανθρώπου με προβλήματα, ενός ευκολόπιστου κτλ...γίνονται βίωμα!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    τετοιο τελος δεν το περιμενα....θα κοβο βολτες με το μηχανακι εκει που μενει....ως υστατη προσπαθεια να μιλησω μ τη μητερα του...να φουμε εκεινη αν ξερει κατι αν συμφωνη με ολα αυτα...να δουμε τη γνωμη εχει.....αν και κατι μου λεει οτι πεσανε οικογενειακος σα δυχτια....
    τελευταια φορα που ειχαμε βγει για καφε περασαμε τελεια..μετα απο μια βδομαδα τον εστειλα μηνημα και μου ειπε οτι δεν μπορει γιατι εχει δουλειες ε και ειπα ανθρωπι ο ειναι

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    μετα της τρεεις αρνησεις καταλαβα οτι δεν παει καλα.δεν κατηγορο τον εαυτο μου οπως λεει και εκεινος 17 χρονια φιλοι ειμαδτε διπλα ο ενας στον αλλον σπαθι....κατηγορο την εκκλησια για πλυση εγκεφαλου και τον φιλο μου για ελειψη κρισης....

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μπορεί να το έχω ξανα αναφέρει, δεν θυμάμαι. Βρέθηκα μια φορά για μια εδική περίσταση στην εκκλησία και έτυχε να είναι και μια μέρα γιορτινή όπου ο παπάς έβγαζε κήρυγμα που αφορούσε τους αλλόθρησκους. Το τι άκουσα δεν περιγράφεται! Το μίσος, ο ρατσισμός και η περιφρόνηση που έβγαζε ο εκπρόσωπος της θρησκείας της αγάπης, ήταν πέραν της φαντασίας μου. Όλα αυτά στα αυτιά ενός ανθρώπου με προβλήματα, ενός ευκολόπιστου κτλ...γίνονται βίωμα!
    ακριβως σε ολοιδια περιπτωση επεσα και εγω στον αγιο δημητριο..οπου ο παπας ελεγε πως οσοι ειναι αλλοθρησκοι χρειαζοντε ψυχιατρο και πως μονο οι χρισταινοι ειναι υγιυεις..
    και κανενας αλλος..
    κσι μετα αρχισε να μιλαει για αγαπη....ποοοοο μεγαλυτεροι υποκριτες δεν υπαρχουν
    και μια φορα ετυχε να ειμαι μαρτυρας σε ενα περιστατικο οπου ο παπας εδιωξε ζητιανο που ζητιανεψε ψωμι...ο παπας τον εδιωξε και μετα ο ζητιανος τον εκραξε και τον εκανε ρεζιλι και δεν ηξερε απο που να φυγη ο παπας..καλα τον εκανε

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα με φίλο...
    By bambollera in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 30-05-2015, 17:19
  2. Να τον ξεκόψω από φίλο;
    By giorgos29114 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2015, 22:51
  3. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ !!!!
    By Eleni Morfid in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-2011, 15:06
  4. Δήθεν Φίλοι...
    By Manos_19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 24-08-2011, 20:44
  5. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •