Πώς να γλιτώσω τον φίλο μου από δήθεν πιστούς του Θεού?? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    σας πριζω και εσας απο χθες...αλλα ποναω παρα πολυ...μου στοιχησε παρα πολυ αυτη η ιστορια..εχουν κατσρεψει πολα σπιτια και πολλες οικογενειες οι εκκλησια...στο ονομα του θεου η καλητερα για τα θεματα θρησκειας εχει χυθει πολυ αιμα.
    πολκη ανθρωποι νομιζουν θα σωθουν μονο με το να λενε οτι ειναι χριστιανοι...ξεχνανε ομως το εργο τους και μενουν μονο στα λογια...συμφωνουν με το θεο αλλα δεν κανουν το θελημα τους...ο θεος δεν ειναι ρατσιστης να βαζει στο παραδεισο μονο χριστιανους...ουτε ξεχωριζη τους ανθρωπους με βαση τη καταγωγη η το χρωμα τους..ποσο κλειστα μυαλα ειναι..
    και μιλανε για αγαπη....αυτο πια με διαπερναει τελειος
    Καλημέρα Γιώργο, μετά από τόσο καιρό!
    Όταν έλεγα εγώ για τους πνευματικούς "ανθρωποφάγους" κάτι ήξερα....
    Αδράχνω την ευκαιρία να κάνω αναφορά στην περίπτωση ενός θείου μου!
    Θα αρχίσω λέγοντας αλί σε αυτούς που μεγαλώνουν με "ευσεβείς" και εξουσιαστικές μανάδες, ταυτόχρονα!
    Αυτές οι ιδιότυπες "Νόννες" και "Μόνικες" που θέλουν "Αυγουστίνους" ευνουχίζουν για τα καλά τους γιους τους, μια ζωή!
    Σαν τον θείο μου, αυτόν που σου λεγα που αρθρογραφεί και στον Ορθοδόξο Τ(ρ)ύπο, καλή ώρα!
    Ήθελε να τον κάνει "άγιο" η μάνα του και τον κατέστρεψε τον άνθρωπο!
    46 χρονών και δεν έχει πάει με γυναίκα ποτέ του!
    διότι οι προγαμιαίες σχέσεις είναι αμαρτία...
    Ο θείος μου ζει μέσα σε ένα κλίμα προφητολογίας... Περιμένει τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο! Πρόσφατα ανανέωσε την ερμηνεία του σχετικά με τη χιλιετή βασιλεία.. Θεωρεί ότι είναι ένα γεγονός που θα λάβει χώρα εδώ στη γη και κατά το οποίο θα "δεθεί" ο Σατανάς, το κακό δηλαδή όπως αυτός το καταλαβαίνει!
    Παλιότερα η μητέρα του μας έλεγε ότι πιστεύει ότι ο γιος της θα γίνει κάτι σπουδαίο επειδή το είπε ένας γέροντας...
    Ήθελε η μάνα μου να του κάνει ένα προξενιό με μια κόρη παπά στα 26, αλλά μπήκε στη μέση η μάνα του και το χάλασε! "Όχι", έλεγε, "δεν είναι έτοιμος ακόμα".....
    Και ούτε μάλλον ποτέ ήταν έτοιμος για εκείνη!
    Μέχρι που πέρυσι πέθανε και τον άφησε μόνο κι έρημο να παλεύει με τις ιδεοληψίες και τα κληρονομικά...
    και οι υπόλοιποι συγγενείς του λέγανε, "πήγαινε παντρέψου", τίποτα αυτός!
    το χαβά του!
    Εγώ πάντως τολμώ να λέω ό,τι οι υπόλοιποι συγγενείς δεν έχουν πει δημοσίως!
    Ότι η μάνα του δεν ήταν παρά μια εγωίστρια που τον ήθελε στα πόδια της μέσα, για να τον ελέγχει, να της κάνει τις δουλειές και να την γηροκομεί!
    Ωραία η θρησκευτική αγάπη!
    Καλά έλεγε ο πατέρας Φάρος ότι "κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να γλυτώσει από την οικογένειά του"...........
    Είχα διαφωνήσει έντονα με το θείο μου για θεολογικά, αρκετό καιρό πριν... Του έλεγα για το Σταμούλη, το Φάρο, το Ζηζιούλα και μου έλεγε ότι διέπραξαν εγκλήματα εις βάρος του (!) επειδή του μπλοκάρανε -κατ' αυτόν- τον δρόμο για να γίνει καθηγητής Πανεπιστημίου -γιατί έχει και αυτή τη φιλοδοξία βλέπεις!-
    Δράμα... Και γιατί;
    Διότι μέσα σε αυτό το βρωμοκράτος λειτουργούν "εστίες", "γιάφκες", φερόμενες ως "επίσημες σχολές", που παίρνουν νέους ανθρώπους και τους μετατρέπουν σε "τζιχαντιστές", "γενίτσαρους", "γιουσουφάκια" και ό,τι πιο χείριστο υπάρχει!
    Τόσα και τόσα έχουν ειπωθεί για τους αναρχικούς που υπάρχουν και δρουν στη Φιλοσοφική και τα Πανεπιστήμια, για την εστία των ακροδεξιών που υπάρχει στη Θεολογική γιατί δε λένε τίποτα;; Δεν είναι το ίδιο επικίνδυνα τα ακροδεξιά σχήματα με τα ακροαριστερά;; Στην εποχή που σπούδαζα ήταν η μοναδική σχολή με συνθήματα του ΦΟΣ (Φοιτητικού Ορθοδόξου Συναγερμού) στους τοίχους της!!
    Αλλά βέβαια στα χωράφια των παπαδαραίων δεν τολμάμε να μπούμε, ούτε καν να τα "θίξουμε" λίγο...
    Μη χάσουμε τα ψηφαλάκια!
    Κότες και υποκριτές όλοι τους....

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    GiannisNik μην στενοχωριεσαι για εναν ανθρωπο που σε θεωρει κατωτερο ον.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    GiannisNik μην στενοχωριεσαι για εναν ανθρωπο που σε θεωρει κατωτερο ον.
    Δε με απασχολεί αν κάποιος με θεωρεί κατώτερο ή όχι..
    Οφείλω όμως να επισημαίνω τους κινδύνους που υπάρχουν μέσα στον εκκλησιαστικό χώρο!
    Αυτά που λέει ο giorgos35 είναι ενδεικτικά....
    Ξέρω ανθρώπους που αναζητούν το Θεό για τον χ ή ψ λόγο και πέφτουν στα νύχια της Εκκλησίας, δηλαδή των παπάδων, όπως το έπαθα κι εγώ στο παρελθόν..
    Προσωπικά, όταν μου απευθύνουν το λόγο, τους αποτρέπω από τα πολλά πολλά με αυτούς τους κύκλους και ιδιαίτερα με τις παραεκκλησιαστικές οργανώσεις (Ζωή, Σωτήρα, Σταυρό, Απολύτρωση).

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    προχθες το πρωι του στελνω μηνυμα το φιλο μου και του λεω...
    τετοιο τελος δεν το περιμενα 17 χρονια φιλιας και τα διεγραψες τοσο ευκολα και με τη μια τοσο ευκολα..αρκουσε δηλαδη να στο πει ενας παπας...εμενα χιλιοι παπαδες να μου λεγανε ασε τους φιλους σου δεν θα αφηνα κανεναν..δεν εβαλες καθολου τη κριση σου....εφερα παραδειγ,καποιους κοινους μας φιλους και λεω ο ταδε με εχει φιλο 30 χρονια και μια ζωη πηγενε η ζωη του περηφημα βρηκε δουλεια γυναικα και ειναι μια χαρα η ζωη του...ο αλλος το ιδιο και ειναι πανευτηχης...και ενα σωρω αλλα παραδειγματα....και συνεχιζω....δεν στα λεω ολα αυτα για να κανουμε με το ζορι παρεα αλλοστε με το ζορι δεν γινονται αυτα τα πραγματα..απλα στα λεω επειδη δεν το περιμενα μετα απο 17 χρονια και με πληγωσε παρα πολυ αυτο το γεγονος και τη στιγμη που δεν φταιω σε τιποτα απολυτος...απλα μονο και μονο επειδη το ειπε ενας παπας...40 χρονων ανθρωπος περιμενα να εχεις μια σταλα κριση και να κρινεις ορισμενα πραγματα.αυτο ειναι που με πειραζει πιο πολυ...απλα δνε ηθελα να τα κρατησω μεσα μου γιαυτο ειπα να στο πω..
    και η απαντηση...
    δεν ειναι το τελος....και μην τα παραλες δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου..υπερβαλεις...
    ασε πρωτα να δουμε τι θα γινει...

    στο σημειο που λεει οτι εγω τα παραλεω απλα ειναι για γελεια..τι να πω...ειμαι και υπερβολικος τωρα...

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    αλλα να σας πω και το αλλο...τωρα πια και να με στειλη μηνυμα και να μου πει ειμαστε φιλοι οπως και πριν κατι μεσα μου εχει αλλαξει πιστευω οτι δεν θα ειναι το ιδιο με πριν...πως να συνεχισω να ειμαι φιλος με εναν ανθρωπο που με το παραμικρο και απτο τιποτα με σταματησε απο φιλο ακουγοντας ενα τριτο πρωσωπο????
    οπως λεει και η ελισαβετ και εχει τεραστιο δικιο...σημερα ειναι παπας αυριο θα ειναι καποιος αλλος και μεθαυριο θα ειναι μια γυναικα...αρα η φιλια μας τελικα δεν ηταν αληθινη οπως πιστευα...ακομα και αν ξανα γινουμε φιλοι που δεν προκειτε διοτι πλεον δεν θελω ουτε και εγω...γιατι με πληγωσε πολυ ασχημα...δεν θα ειναι το ιδιο..ανθρωπους τους οποιους δεν ειναι αληθιμη φιλοι με εμενα δεν τους βαζω στη ζωη μου...ετσι εχω μαθει...αοφυ ολοι μου οι φιλοι ειναι παιδικη φιλη...δυο ατομα τους εχω φιλους εδω και τριαντα χρονια εναν αλλον 25 χρονια και τον συγκεκριμενο που τον ειχα τα τελευταια 17 χρονια...εγω τη φιλια την εχω για φιλια ως κατι ιερο..η ειμαστε φιλοι η οχι...αυτος τελικα αποδειχτηκε οτι δεν ειναι ετσι...
    σιγα σιγα καθε μερα συνερχομε περισσοτερο αισθανομε ολο και καλυτερα...φυσικα και η ζωη συνεχιζεται

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    και οταν ελεγε δεν ειναι το τελος τι ακριβως εννουσε??δεν φανταζομε να περιμενει μετα απο ολα οσα μου ειπε οτι θα συνεχιζω να τον κανω παρεα???οτι και καλα δεν τρεχει τιποτα και ολα οκ...και οχι γιατι του κραταω κακια...απλα επειδη εχω καταλαβει οτι μετα απο αυτο το περιστατικο δεν εχει νοημα να συνεχισουμε να ειμαστε φιλοι..ας κατσει με την εκκλησια κια με τους παπαδες...εμενα με εχει χασει για παντα...
    αλλα θα συνεχισω να θυμαμε με χαμογελο τα οσα περασαμε μαζι ολα αυτα τα χρονια...τα νευρικα γελια που μας επιανε οταν καναμε μαλακιες...της ταχα σοβαρες συζητησεις που παντα κατεληγαν και παλι σε αστεια και σε γελια..της κοντρες που ειχαμε για ασημαντα τελειος θεματα και μετα απο 5 λεπτα δεν ετρεχε τιποτα..
    για τα απειρα καμακια που καναμε μαζη στα κοριτσια για της απειρες χυλοπιτες που εχουμε φαει...για της απειρες τσοντες που εχουμε δει...για της ωρες ατελειωτες που λεγαμε τα βασανα μας ο ενας στον αλλον...για της απειρες φορες που ο ενας ειχε χρηματα και ο αλλος οχι και αυτος που ειχε χρηματα κερνουσε τον αλλον τα οποια χρηματα φταναν μονον για εναν οποτε επινε αυτος που δεν ειχε χρηματα με τα χρηματα του αλλου...(ολα αυτα αρκουσει ενας παπας να τα διεγραψει με μια πλυση εγκεφαλου)
    θα θυμαμε ολα αυτα με χαμογελο...ευχομε στον φιλο μου θωμα να εινια για παντα ευτηχησμενος με τη καινουργια του ζωη...και ας ειναι μακρια μου...διοτι αυτη ειναι η αλιθινη φιλια ετσι οπως την εχω μαθει εγω να αγαπαμε τον αλλον ακομα και αν επιλεξει να ειναι μακρια μας...

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κοιταξε Γιωργο ο φιλος σου αυτη τη στιγμη περναει μια περιεργη φαση, και εσενα σε πειραξε, κι αυτος δεν ειναι και στα καλυτερα του.
    Μην του ριχνεις ευθυνες, τυψεις και προδοσιες γιατι υπαρχει το ενδεχομενο οντως να σε αγαπαει να μη θελει να σε χασει αλλα να πιεζεται απο την αλλη πλευρα να κανει το ‘ορθο». Μπορει να φτασει και στην αυτοκαταστροφη αν νοιωσει τυψεις και μπερδεμα.
    Στην ουσια περναει μια δυσκολια τωρα και εκει φαινονται οι φιλοι, μην του προσαπτεις κατηγοριες. Πες του σεβομαι που εισαι σε μια δυσκολη φαση, παρε τον χρονο σου σκεψου και κανε οτι νομισεις πιο σωστο για εσενα. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, δε μπορεις να κανεις κατι αλλο, μην τον αποτρέπεις απο την εκκλησια, συνηθως πετυχαινεις το αντιθετο.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Κοιταξε Γιωργο ο φιλος σου αυτη τη στιγμη περναει μια περιεργη φαση, και εσενα σε πειραξε, κι αυτος δεν ειναι και στα καλυτερα του.
    Μην του ριχνεις ευθυνες, τυψεις και προδοσιες γιατι υπαρχει το ενδεχομενο οντως να σε αγαπαει να μη θελει να σε χασει αλλα να πιεζεται απο την αλλη πλευρα να κανει το ‘ορθο». Μπορει να φτασει και στην αυτοκαταστροφη αν νοιωσει τυψεις και μπερδεμα.
    Στην ουσια περναει μια δυσκολια τωρα και εκει φαινονται οι φιλοι, μην του προσαπτεις κατηγοριες. Πες του σεβομαι που εισαι σε μια δυσκολη φαση, παρε τον χρονο σου σκεψου και κανε οτι νομισεις πιο σωστο για εσενα. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, δε μπορεις να κανεις κατι αλλο, μην τον αποτρέπεις απο την εκκλησια, συνηθως πετυχαινεις το αντιθετο.
    μαλλον δεν καταλαβες καλα το θεμα.με θεωρει υπευθυνο που τα πραγαματα δεν πηγαν καλα στη ζωη του...μαλλον ετσι του εχουνε πει και αυτος φενετε οτι το πιστεψε...ετσι του ειπαν λεει δυο παπαδες..και λεει αντε στον πρωτο δεν εδωσα σημασια αλλα μου το ειπε και δευτερος παπας..ετσι ειπε σε εναν αλλο φιλο μας μας...μαλλον του ειπαν οτι εκπεμπο αρνητικη αυρα ενεργεια δεν ξερω τι σκατα του ειπαν και αυτος καθετε και τα πιστευει..οχι γιωργο κανεις δεν μπορει να πιεση κανεναν με το ζορι τους δινει το δικαιωματα να τον πιεζουν και τον πιεζουν..μονος του παει και τα ψαχνει..για πες μου γιατι ο θεος της αγαπης να μην ευλογη ανθρωπους που κανουν παρεα με αλλοθρησκους???η γιατι ο θεος να μην ευλογη αυτους που εχουν φιλους???ολα αυτα μονο χριστιανικα δεν ειναι ειναι αιρετικα για εμενα και τα εχει πει κανονικος παπας της εκκλησιας...αυτοι λιγες μαλακιες λενε???

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Γνωστός θρησκευόμενος μαϊντανός με τάσεις για επιβολή "ηθικής" συμμόρφωσης στα κοινωνικά δίκτυα τοποθετείται υπέρ του ξυλοδαρμού του Μπουτάρη! Και καλά οι "αιρετικές" απόψεις του συγκεκριμένου, αλλά και υπέρ του ξυλοδαρμού ενός γέρου; Αυτό το ήθος καλλιεργεί η Εκκλησία!

    Βασίλειος Λιάκος
    10 ώρες ·
    YouTube
    ·
    Όταν σπέρνης ανέμους, είναι πνευματικός νόμος ότι κάποια στιγμή θά θερίσης θύελλες...

    YOUTUBE.COM
    Μπουτάρης: Χέστηκα αν σκότωσε Έλληνες ο Κεμάλ
    Μου αρέσει!
    Δείτε περισσότερες αντιδράσεις
    Σχολιάστε
    Κοινοποιήστε
    44
    Σχόλια
    Αναστάσιος Μακρής
    Αναστάσιος Μακρής Από τη μία αυτός, από την άλλη η άνευ όρων συνθηκολόγηση στο θέμα του ονόματος, θα πω κάτι και ας με παρεξηγήσει όποιος θέλει: ο καιρός που θα κυματίσει στο Λευκό Πύργο σημαία και άλλου κράτους είναι κοντά...
    1
    Διαχείριση
    Μου αρέσει!Δείτε περισσότερες αντιδράσεις · Απάντηση · 10 ώρες · Τροποποιήθηκε
    Βασίλειος Λιάκος
    Βασίλειος Λιάκος Έχουμε νά δούμε πράματα καί θάματα...
    1
    Διαχείριση
    Μου αρέσει!Δείτε περισσότερες αντιδράσεις · Απάντηση · 10 ώρες
    Αναστάσιος Μακρής
    Αναστάσιος Μακρής Ακόμα ΔΕΝ έχουμε δει τίποτα.
    2
    Διαχείριση
    Μου αρέσει!Δείτε περισσότερες αντιδράσεις · Απάντηση · 10 ώρες

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Γνωστός θρησκευόμενος μαϊντανός με τάσεις για επιβολή "ηθικής" συμμόρφωσης στα κοινωνικά δίκτυα τοποθετείται υπέρ του ξυλοδαρμού του Μπουτάρη! Και καλά οι "αιρετικές" απόψεις του συγκεκριμένου, αλλά και υπέρ του ξυλοδαρμού ενός γέρου; Αυτό το ήθος καλλιεργεί η Εκκλησία!

    Βασίλειος Λιάκος
    10 ώρες ·
    YouTube
    ·
    Όταν σπέρνης ανέμους, είναι πνευματικός νόμος ότι κάποια στιγμή θά θερίσης θύελλες...

    YOUTUBE.COM
    Μπουτάρης: Χέστηκα αν σκότωσε Έλληνες ο Κεμάλ
    Μου αρέσει!
    Δείτε περισσότερες αντιδράσεις
    Σχολιάστε
    Κοινοποιήστε
    44
    Σχόλια
    Αναστάσιος Μακρής
    Αναστάσιος Μακρής Από τη μία αυτός, από την άλλη η άνευ όρων συνθηκολόγηση στο θέμα του ονόματος, θα πω κάτι και ας με παρεξηγήσει όποιος θέλει: ο καιρός που θα κυματίσει στο Λευκό Πύργο σημαία και άλλου κράτους είναι κοντά...
    1
    Διαχείριση
    Μου αρέσει!Δείτε περισσότερες αντιδράσεις · Απάντηση · 10 ώρες · Τροποποιήθηκε
    Βασίλειος Λιάκος
    Βασίλειος Λιάκος Έχουμε νά δούμε πράματα καί θάματα...
    1
    Διαχείριση
    Μου αρέσει!Δείτε περισσότερες αντιδράσεις · Απάντηση · 10 ώρες
    Αναστάσιος Μακρής
    Αναστάσιος Μακρής Ακόμα ΔΕΝ έχουμε δει τίποτα.
    2
    Διαχείριση
    Μου αρέσει!Δείτε περισσότερες αντιδράσεις · Απάντηση · 10 ώρες
    διαφωνω και με μπουταρη αλλα και με την επιθεση....θα μπορουσαν ολοι να επιτεθουν λεκτικα.οχι με χειροδικιες...

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα με φίλο...
    By bambollera in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 30-05-2015, 17:19
  2. Να τον ξεκόψω από φίλο;
    By giorgos29114 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2015, 22:51
  3. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ !!!!
    By Eleni Morfid in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-2011, 15:06
  4. Δήθεν Φίλοι...
    By Manos_19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 24-08-2011, 20:44
  5. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •