Πώς να γλιτώσω τον φίλο μου από δήθεν πιστούς του Θεού??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Πώς να γλιτώσω τον φίλο μου από δήθεν πιστούς του Θεού??

    Καλησπέρα..σήμερα είμαι στη δυσάρεστη θέση να πω ότι χάλασε η φιλία μου με έναν φίλο μου...ειμασταν 17 ολόκληρα χρόνια φιλοι...και το θέμα είναι ότι δεν έκανα τίποτα κακό...να τα πάρω απτην αρχή...
    Πριν από δύο μήνες άρχισε ξαφνικά να με απορρίπτη ο συγκεκριμένος φίλος μου ας τον ονομάσουμε Α με διάφορες προφασεις με αποφευγε λέγοντάς μου να δεν είμαι εδώ.να λείπω στο χωριό.να θα βγω τον τάδε και διάφορα αλλα..
    Εγώ κατάλαβα αμέσως ότι κάτι συμβαίνει..τον ξέρω 17 χρόνια όπως είπα συγκεκριμένα απτό 2001..τον ρώτησα συμβενει κάτι? έκανα κάτι κακο??και μου απαντούσε όχι τίποτα δεν συμβενεί..μέσα μου όμως κάτι δεν μου κολλούσε...τέλος πάντων επί δύο μήνες αυτό συνεβενε..σήμερα πέρασα από ένα μαγαζί που πηγεναμε μάζη με αυτον τον φίλο μου και μου είπαν ότι πρόσφατα πέρασε από κει ο φίλος μου...και έτσι ήρθα σπίτι και τον έστειλα μήνυμα λέγοντάς του...
    Ρε συ συμβενεί κάτι?? τελευταία με αποφευγης σου έκανα κάτι??αν έκανα κάτι η δεν θέλεις εχω το δικαίωμα να το ξέρω τουλάχιστον πες μου τι έκανα..και η απάντηση.....
    Τελευταία με έκραξαν πολύ άγρια απτην εκκλησία..με είπαν να προσέχω πολύ τους φίλους μου..να μην έχω πολλούς φίλους έως και καθόλου φίλους...επισεις να μην κάνω παρέα με αλλόθρησκους...εδω να πω ότι έχουμε έναν κοινό φίλο τον Β Άπο αυτόν γνώρισα τον Α..
    ο Β είναι αλλόθρησκος αλλά τον έχω 30 χρόνια φίλο είναι εξαίρετος φίλος και μου έχει συμπαρασταθεί σε άπειρα προβλήματα μου πάντα ήταν στο πλευρό μου...
    Τέλος πάντων.....ααα γι'αυτό λέω δεν σηκώνεις τηλ..ούτε στον Β??ναι μου λέει γι'αυτό..
    Καλά του λέω και όλα αυτά στα είπαν απτην εκκλησία??από ποια εκκλησία??ρε συ του λέω μήπως έμπλεξες με αιρετικούς και σου κάναν πλύση εγκεφάλου??η εκκλησία δεν λέει τέτοιες μαλακίες...ο θεός διδάσκει την αγάπη όπως και ο χριστιανισμός...αυτά που σου είπαν δεν θυμίζει με τίποτα τον χριστιανισμό..και αυτοί οι άνθρωποι θέλουνε να λέγονται άνθρωποι του Θεού??
    Καλά μου λέει άστο καλύτερα και προσπαθούσε να δώσει τέλος στη κουβέντα
    Last edited by giorgos35; 15-05-2018 at 23:38.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Η εκκλησία του τα είπε αυτά από τι λεει..γιατί όποιος έχει φίλους και όποιος κάνει παρέα με αλλόθρησκους δεν τον εύλογη ο θεός...ακούσων ακουσων...
    Με κουφανε τέλειος...δεν μπορεί αυτός να είναι ο φίλος μου ο Α..λες και τον υπνοτισανε άλλος άνθρωπος..
    Αλλά εγώ υποπτευομε ότι έμπλεξε με αιρετικούς.που κάνουν πλύση εγκεφάλου στους ανθρώπους και τους εκμεταλλεύονται μέχρι να τρελαθούν..ήδη ο φίλος μου μου είπε ότι έχει κλειστή μέσα στο σπίτι δεν θέλει να βγενει και δεν θέλει να μιλάει με κανέναν..αν είναι δυνατόν ο φίλος μου που ήταν όλη μέρα έξω και μιλούσε με όλο τον κόσμο που είχε ένα σωρό γνωριμίες και φιλίες.....πως μπορώ να τον βοηθήσω???πως μπορώ να τον αφύπνισω???μιλάμε έχει υπνοτιστη...λες και μιλάω με ένα ρομπότ και μου απαντάει στις ερωτήσεις..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Πριν τον έστειλα πάλι μήνυμα του ειπα ότι όλα αυτά είναι αιρετικά και να προσέξει μην μπλέξεις πουθενά και τον κάνουν καμία ζημιά κυριως στο μυαλό..και του έφερα και παραδείγματα...και.μου λέει ασε καλύτερα ...σαν να μου λέει μην μιλάς αλλο και μην συνεχίζεις...
    Και.μετα μου λέει θα τα πούμε κάποια άλλη στιγμή..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι ζημιες στο μυαλο αν υπαρχουν εχουν γινει απο την ηλικια των 14 το πιο πιθανο ειναι να πηγαινε εκει περα απο μικρος απλως δε το ηξερες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οι ζημιες στο μυαλο αν υπαρχουν εχουν γινει απο την ηλικια των 14 το πιο πιθανο ειναι να πηγαινε εκει περα απο μικρος απλως δε το ηξερες
    Αν ήταν έτσι απτά 14 του δεν θα με έκανε παρέα τα τελευταία 17 χρόνια...ξαφνικά προέκυψε αυτό...τον κάναν πλύση εγκεφάλου μπαμ κάνει αυτό..τον φίλο μου δεν ξέρω???απλά από πολύ μικρός ήταν κοντά στην εκκλησία και αυτός και οι γονείς του...αλλά ποτέ δεν έλεγε μαλακίες και κυρίως ποτέ δεν ήταν ρατσιστής..τώρα προέκυψε αυτο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Γιώργο έτσι όπως τα είπες πήγε το μυαλό μου στους μάρτυρες του Ιεχωβά, αυτοί συνήθως έχουν τέτοιους περιορισμούς στο με ποιον θα μιλάνε κτλ αλλά μιας και είπες οτι ο φίλος σου και η οικογένεια του ήταν πάντα της εκκλησίας γενικότερα, δεν αποκλείεται να μην έμπλεξε με καμιά αίρεση και απλά να έπεσε σε κανέναν "καλό" παπά. Γενικά ο φίλος σου πώς είναι; Είναι παντρεμένος, έχει κοπέλα;

    Πάντως ό, τι κι αν συμβαίνει το τελευταίο που πρέπει να κάνεις είναι να τον αποπάρεις. Είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να τον απομακρύνεις ακόμα περισσότερο. Του είπες την γνώμη σου για το θέμα της θρησκείας, τον προειδοποιήσες... δεν μπορείς να κάνεις και πολλά άλλα πράγματα. Οσο του λες για την θρησκεία του ή τα πιστεύω του, τόσο θα απομακρύνεται. Αν θες να μάθεις τι όντως συμβαίνει και να τον βοηθήσεις πιθανόν αν έχει μπλέξει κάπου, προσπάθησε να δείξεις συγκατάβαση με αυτά που πιστεύει. Μπορείς να του στείλεις δηλαδή ένα μνμ όπου να του λες πως είναι φίλος σου και τον αγαπάς ο, τι κι αν πιστεύει και πως όταν σε χρειαστεί θα είσαι εκεί και να τον αφήσεις να κάνει ο, τι θέλει απο κει και μετά. Το να προσπαθείς τώρα στην φάση που είναι να τον πείσεις οτι αυτά που λέει είναι βλακείες θα τον κάνει να αμύνεται.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Όχι δεν είναι παντρεμένος ούτε κοπέλα έχει..και εδώ να σου πω πως αυτό ήταν μια ζωή το βάσανο του..και αυτή το κατάλαβαν πως ήταν το ευαίσθητο σημείο του αυτό και το εκμεταλλεύτηκαν λέγοντάς του (υπόθεση κάνω) ότι γι'αυτό δεν πρόχειρη σε στη ζωή του και ότι έμεινε στάσιμος επειδή είχε πολλούς φίλους και συγκεκριμένα φίλο αλλοθρησκο..ο φίλος μου δυστυχώς είναι και ευκολόπιστος αν δει άνθρωπο της θρησκείας κατευθείαν τα τρωει όλα ότι και αν του πούνε...πάντως κανονικός παπας να του είπε όλα αυτά το αποκλείω...
    Στεναχωρήθηκα παρά πολύ για το φίλο μου και θέλω πολύ να τον βοηθήσω..
    Μια ζωή πίστευε ότι αν προσεύχονταν στο Θεό ο θεός θα τον βοηθουσε...εντάξει δεν είναι λάθος αυτό...αλλά όχι και να τρώμε ότι μας πλασάρουν...η ότι δεν θα βοηθήσει ο θεός επειδή έχουμε πολλούς φίλους ή αλλόθρησκους φίλους...ρατσιστής είναι δηλαδή???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Στην αρχή στεναχωρέθηκα παρά πολύ και αντέδρασα κάπως έντονα όχι με αυτόν αλλά με την υποτιθέμενη εκκλησία που του είπε όλα αυτά...το κατάλαβε όμως...
    Και κάποια στιγμή μου λέει μην στεναχωριέσαι θα τα λέμε απτό μεσσεντζερ..(άρα κρυφά)και υποθέτω ότι φοβάτε μην τον δει κανένα μάτι..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η πλυση εγκεφαλου βασιζεται στα ειδη υπαρχοντα προβληματα του μυαλου και στο χαρακτηρα που διαμορφωσε καποιος απο οταν ηταν 14 αν πχ καποιος ειναι σκοτεινη προσωπικοτητα ειναι ευκολο να επειρεαστει

    θα ηταν μελος τους μια ζωη απλως τωρα πεταξε τη μασκα η απλως τον επειρεασαν με βαση τον χαρακτηρα που ειδη ειχε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Όχι δεν είναι παντρεμένος ούτε κοπέλα έχει..και εδώ να σου πω πως αυτό ήταν μια ζωή το βάσανο του..και αυτή το κατάλαβαν πως ήταν το ευαίσθητο σημείο του αυτό και το εκμεταλλεύτηκαν λέγοντάς του (υπόθεση κάνω) ότι γι'αυτό δεν πρόχειρη σε στη ζωή του και ότι έμεινε στάσιμος επειδή είχε πολλούς φίλους και συγκεκριμένα φίλο αλλοθρησκο..ο φίλος μου δυστυχώς είναι και ευκολόπιστος αν δει άνθρωπο της θρησκείας κατευθείαν τα τρωει όλα ότι και αν του πούνε...πάντως κανονικός παπας να του είπε όλα αυτά το αποκλείω...
    Στεναχωρήθηκα παρά πολύ για το φίλο μου και θέλω πολύ να τον βοηθήσω..
    Μια ζωή πίστευε ότι αν προσεύχονταν στο Θεό ο θεός θα τον βοηθουσε...εντάξει δεν είναι λάθος αυτό...αλλά όχι και να τρώμε ότι μας πλασάρουν...η ότι δεν θα βοηθήσει ο θεός επειδή έχουμε πολλούς φίλους ή αλλόθρησκους φίλους...ρατσιστής είναι δηλαδή???
    Εγώ δεν αποκλείω να του τα είπε παπάς. Έχω ακούσει και μεγαλύτερες μαλακίες να λένε.

    Γιώργο σόρυ που θα στο πω , αλλά άνθρωπος που πουλάει τον επί 20ετίας φίλο του επειδή του το είπε κάποιος, δεν αξίζει να ασχοληθείς. Σήμερα έτυχε να του πει αυτά παπάς ή όποιος άλλος, αύριο μπορεί να του το έλεγε η γυναίκα του επειδή δεν γούσταρε τους φίλους του, μεθαύριο κάποιος άλλος.

    Ο καθένας διαλέγει την πορεία της ζωής του με τις επιλογές του, αν αυτός επιλέγει τους παπάδες...ας μείνει με τους παπάδες.

  11. #11
    Είναι πολύ πιθανόν να έχει μπλέξει και με κάποια ομάδα παλαιοημερολογιτών. Αυτοί οι άνθρωποι θεωρούν αιρετικούς ακόμη και τους Ορθόδοξους νεοημερολογίτες.
    Αν δεν είναι αυτό, τότε μπορεί να έχει μπλέξει και με κάποια παραθρησκευτική οργάνωση τύπου Σαϊεντολογίας, οπότε στην περίπτωση αυτή τα πράγματα είναι και επικίνδυνα γι αυτόν.
    Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να έχει πάθει κάποια βαριά κατάθλιψη ή ψύχωση ή κάποια άλλη ψυχική ασθένεια και να του έχει "βγει" με αυτόν τον τρόπο. Δεν ξέρεις...
    Δεν μπορείς να μιλήσεις με κάποιον δικό του, αδέλφια, γονείς, ξαδέλφια...;; πολύ διακριτικά πάντοτε...
    Πάντως, αν δεν μάθεις τί ακριβώς συμβαίνει δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ειναι δυσκολο οταν γενικα ενας ανθρωπος σε απορριπτει και εσυ απλας προσπαθεις να τον κρατησεις... δεν ξερω τι μπορεις να κανεις! ισως το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι να επιδιωξεις να βρεθεις προς το σπιτι του ωστε να του μιλησεις καταγκαστικα οταν τον δεις, αλλα και παλι δεν ξερω εαν αξιζει κατι τετοιο.... Εφοσον, ειναι φιλος πολλα χρονια θα σε ακουσει τι εχεις να του πεις, θελει δεν θελει, απο εκει και περα, εσυ θα εχεις το κεφαλι σου και την συνειδηση σου καθαρη πως προσπαθησες να σωσεις την φιλια σου με ανθρωπο που τον ξερεις 17 ολοκληρα χρονια!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εγώ δεν αποκλείω να του τα είπε παπάς. Έχω ακούσει και μεγαλύτερες μαλακίες να λένε.

    Γιώργο σόρυ που θα στο πω , αλλά άνθρωπος που πουλάει τον επί 20ετίας φίλο του επειδή του το είπε κάποιος, δεν αξίζει να ασχοληθείς. Σήμερα έτυχε να του πει αυτά παπάς ή όποιος άλλος, αύριο μπορεί να του το έλεγε η γυναίκα του επειδή δεν γούσταρε τους φίλους του, μεθαύριο κάποιος άλλος.

    Ο καθένας διαλέγει την πορεία της ζωής του με τις επιλογές του, αν αυτός επιλέγει τους παπάδες...ας μείνει με τους παπάδες.
    αυτο που λες ειναι παρα πολυ σωστο...ο ανθρωπος πρεπει να εχει δικο του κριτιριο κριση..δεν παν να λενε ολοι το καθετι π.χ εγω δεν ξερω αν πρεπει και με ποιον πρεπει να κανω παρεα ??σιγα μην περιμενο να μου το πει ενας παπας η οποιοσδηποτε αλλος..ειδικα αν με τον φιλο μου εχουμε φαει ψωμι και αλλατι...
    τι να πω απτη αλλη νοιωθει και υποχρεωσει να τον βοηθησω,,,,

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πάντως εγώ παλιότερα είχαν έναν φίλο χεβυμεταλάς, μακρύ μαλλί, δεν πατούσε το πόδι του σε εκκλησία , ούτε στην οικογένεια του είχαν ιδιαίτερες σχέσεις με εκκλησία. Για κάποια χρόνια μετακόμισε σε άλλη πόλη, ψιλοχαθήκαμε κι όταν τον ξαναείδαμε μετά από κανέναν χρόνο....ήταν άλλος άνθρωπος! Μας έκανε παρατηρήσεις ακόμα και για την μουσική που ακούμε σε όλους στην παρέα, άρχισε να λέει κάτι κουλά του τύπου "άντε να παντρευτείς, να μην γυρνάς έτσι", ξαφνικά είχε γίνει κατά των σχέσεων, άρχισε να μιλά για τον δρόμο του Θεού κτλ... με καμιά αίρεση δεν είχε μπλέξει. Δεν έμαθα ποτέ ακριβώς αν έγινε κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό που πυροδότησε την απότομη αλλαγή του από το ένα άκρο στο άλλο, αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε κι αυτός ακόμα έτσι είναι. Έχει ξεκόψει από όλους τους παλιούς φίλους (μάλλον μας θεωρεί κακές παρεές πια) κάνει παρέα μόνο με ανθρώπους της εκκλησίας και παπάδες, πάνε όλη μέρα και ψέλνουν, τρέχουν σε μοναστήρια...
    Κάποια στιγμή που έτυχε να τον συναντήσω σε κάποια κοινωνική εκδήλωση και πιάσαμε κουβέντα, με το θάρρος της παλιάς φιλίας τον ρώτησα πώς και άλλαξε τόσο πολύ αυτός που στα νιάτα του ήταν όπως ήταν και μου είπε πως αυτά ήταν τρέλες της νιότης και πως τον χρόνο που έμεινε μόνος σε άλλη πόλη έτυχε και είδε κάτι που τον ταρακούνησε (υπονοώντας κάποιο θαύμα του τύπου βλέπω έναν άγιο και τέτοια) αλλά απέφυγε να μου πει λεπτομέρειες. Όταν τον ρώτησα αν σκέφτηκε καθόλου τότε που λέει οτι είδε ο, τι είδε, να επισκεφτεί έναν ψυχίατρο/ψυχολόγο μου είπε οτι για να τα λέω αυτά είμαι άπιστη κι οτι κανονικά δεν θα έπρεπε να μου μιλάει εφόσον προσπάθησε να με μεταπείσει (για να γίνω και εγώ πιστή εννοούσε) και δεν πείθομαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Είναι πολύ πιθανόν να έχει μπλέξει και με κάποια ομάδα παλαιοημερολογιτών. Αυτοί οι άνθρωποι θεωρούν αιρετικούς ακόμη και τους Ορθόδοξους νεοημερολογίτες.
    Αν δεν είναι αυτό, τότε μπορεί να έχει μπλέξει και με κάποια παραθρησκευτική οργάνωση τύπου Σαϊεντολογίας, οπότε στην περίπτωση αυτή τα πράγματα είναι και επικίνδυνα γι αυτόν.
    Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να έχει πάθει κάποια βαριά κατάθλιψη ή ψύχωση ή κάποια άλλη ψυχική ασθένεια και να του έχει "βγει" με αυτόν τον τρόπο. Δεν ξέρεις...
    Δεν μπορείς να μιλήσεις με κάποιον δικό του, αδέλφια, γονείς, ξαδέλφια...;; πολύ διακριτικά πάντοτε...
    Πάντως, αν δεν μάθεις τί ακριβώς συμβαίνει δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
    αυτο με τους παλιοημερολογητες το σκεφτηκα και εγω και μου φενετε πολυ πιθανον...καποτε πριν δεκα χρονια περιπου ειχε εναν διαλογο με εναν αλλο φιλο μας και του ελεγε ο συγκεκριμενος φιλος μου οτι οι παλιοημερολογιτες ειναι πιο σωστη εννοω οι θρησκεια τους..και ο αλλος προσπαθουσε και του εφερνε επειχηρηματα οτι δεν ειναι ετσι και οτι ειναι αιρετικοι οι παλιοημερολογητες..αλλα δεν ειχε φαει αυτο το κολλημα και πηγενε κανονικα στην εκκλησια....

    σκεφτηκα να πιασω τη μητερα του που ειναι πιο λογικος ανθρωπος τωρα πια μηπως και βγαλω καποια ακρη...αυτη σιγουρα θα ξερει που εμπλεξε ο κανακαρης της..αν σε περιπτωση εχει και τη συγκαταθεση της μανας του τοτε σκουρα τα πραγματα αυτοι ειναι και γραφικοι οικογενεια οτι πει το μεγαλυτερος μελος αυτο γινετε ασχετα αν συμφωνουν η οχι...γαμησετα πιαστο αυγο και κουρευτο

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα με φίλο...
    By bambollera in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 30-05-2015, 18:19
  2. Να τον ξεκόψω από φίλο;
    By giorgos29114 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 09-03-2015, 23:51
  3. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ !!!!
    By Eleni Morfid in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-2011, 16:06
  4. Δήθεν Φίλοι...
    By Manos_19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 24-08-2011, 21:44
  5. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 18:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •