ΔΕΠΥ ή απλά ζωηρό παιδί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    3

    ΔΕΠΥ ή απλά ζωηρό παιδί

    Καλησπέρα σας.
    Το ανηψάκι μου που είναι 5 ετών, είναι ένα παιδί πολύ ζωηρό.Είναι αυτό που λέμε "δεν στέκεται πουθενά".
    Πως μπορούμε να καταλάβουμε αν απλά είναι πιο ζωηρό απ' όσο πρέπει ή αν έχει κάποιο πρόβλημα που χρήζει βοήθειας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    νομιζω ειναι πολυ μικρο ακομα.......
    αν παει δημοτικο πηγαινετετο σε κανα παιδοψυχιατρο και θα σας πει

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα αρχισει απο τωρα τους παιδοψυχιατρους στα 30 τι θα κανει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    δεν θα εχει προβληματα γιατι θα εχει μεγαλωσει κανονικα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και εγω καπως ετσι ειμουν και πραγματι ακομα και τωρα η ηρεμια που βγαζω ειναι εικονικη στη πραγματικοτητα δε στεκομαι πουθενα εκτος απο ενα θεμα

    αρα ετσι οπως παει θα γινει φιλοσοφος ποιητης η ντοστογιεφσκυ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    εαν εχει δεπυ θα εχει και καποιες δυσκολιες μαθησης συγκεντρωσης κτλ , διαφορετικα δεν εχει τιποτα. αν παιζεται επιτραπεζια παιχνιδια ειναι ευκολο να μπειτε σε υποψιες εαν υπαρχει κατι

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το να μαθει ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι με αυτα που θα μαθει μπορει να μαθει και αλλα που να του διαλυσουν τον εγκεφαλο γι αυτο συνηθως αυτοι που διακρινονται ειναι στο κοσμο τους

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και πόσο ζωηρό "πρέπει" να είναι ένα παιδί κι αυτό είναι περισσότερο απ' όσο πρέπει; Εγώ είμαι υπέρ του να ψάχνουμε ένα πρόβλημα και να μην το κρύβουμε κάτω από το χαλί, από την άλλη αυτή η μόδα με το παραμικρό να βάζουμε ταμπέλες μόλις παρεκκλίνει κάποιος λίγο από τον μέσο όρο δεν την έχω καταλάβει. Το φυσιολογικό είναι ένα παιδάκι 5 χρονών να μην στέκεται πουθενά. Το μη φυσιολογικό είναι που κάθονται σαν βλαμμένα και βλέπουν την Πέπα το Γουρουνακι στο τάμπλετ 10 ώρες την μέρα όσο οι γονείς πίνουν καφέ και τα ξύνουν.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    σε ολα τα παιδια στην Αμερικη βγαινουν με διαγνωση ΔΕΠΥ και ακολοθουν θεραπεια... δεν υπαρχει λογο να ανησυχεις οτι χρηζει βοηθειας.... Δεν υπαρχει καν λογος να παρει αγωγη για ΔΕΠΥ, ειμαι κατα σε αυτο το φαρμακο σε ανηλικα ατομα....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Δεν έχουμε παρατηρήσει στο παιδί κάποιο μαθησιακό πρόβλημα, μονό την υπερ του δέοντος ζωηράδα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Μπορει απλα να ειναι ενα ευτυχισμενο παιδι!!!
    Τι εννοουμε φυσιολογικο κ ποια τα ορια του;; Γιατι πρεπει σωνει κ καλα ενα παιδι που εχει περισσοτερη ενεργεια να ειναι κατι αρνητικο;;
    Μη κανετε το λαθος να του κοψετε την ενεργεια με τιμωριες κ περιορισμο μην κ δεν.
    Φυσικα να μαθει καποια ορια αλλα προσπαθειστε την ενεργεια του να την εκμεταλευτειτε ασχολουμενοι περισσοτερο μαζι του κ δινοντας του ερεθισματα.
    Πολλοι γονεις θεωρουν οτι το παιδι τους εχει διασπαση προσοχης οταν απαιτουν συνεχως να διαβαζει κ οχι να παιζει. Δηλ να πηγαινει αντιθετα με την φυση του της περιεργιας κ εξερευνησης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Όχι φίλε μου η διάσπαση της προσοχής δεν είναι όταν το παιδί αντί να διαβάζει κάθεται και παίζει, αλλά όταν ενα παιδί δεν μπορεί να μείνει συγκεντρωμενο σε αυτό που κάνει... Δηλαδή δεν είναι ότι δεν θέλει να διαβάσει αλλά δεν μπορεί να συγκεντρωθεί σε αυτό.... Είναι η νούμερο ενα παιδική διαταραχή που στην ουσία δεν είναι κάτι ενάντια στην φύση του παιδιού... Και εγώ μικρός ήμουν αφηρημένος πολύ... Όταν καθόμουν να διαβάσω, επειδή έπρεπε για τις εξετάσεις, δεν μπορούσα να συγκεντρωθω, ενώ ήθελα να διαβάσω να τελειωνω

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν προσπάθησα να δώσω ορισμό της ΔΕΠΥ αλλά προσπάθησα να δώσω ένα παράδειγμα που εύκολα θα μπορούσε να παρερμηνευτεί ως ΔΕΠΥ και αυτό είναι όταν ένα παιδί το περιορίζουν και έχει το μυαλό του στο παιχνίδι και είναι η αιτία που δεν συγκεντρώνεται στο διάβασμα. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν έχει συγκέντρωση σαν γνωστικό έλλειμα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Το ΔΕΠΥ δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αλλά θα σου πω την εμπειρία από την ξαδέρφη μου.. Το παιδί πηγαίνει νηπιαγωγείο και από δύο χρόνων παιδικό σταθμό. Φέτος κατάλαβαν πως το παιδί δεν έχει συγκέντρωση και δεν θα προχωρήσει στην πρώτη δημοτικού . Συνήθως τα παιδιά δείχνουν σημάδια από μικρά.. Από να είναι ζωηρό και άλλο να να έχει κάποιο μικρό θέμα.. Αυτά τα παιδιά δεν μπορούν να συγκεντρωθουν σε τίποτα για πάνω από πέντε λεπτά. Δεν μπορούν και δε θέλουν να ασχοληθούν με ένα παζλ.. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το καταλάβεις αλλά αν το παιδί είναι ζωηρό είναι απλά αυτό.. Αν το παιδί έχει δίπλα του σωστους εκπαιδευτικους μπορούν να κατατοπισουν τους γονείς διαφορετικα θα πρέπει οι ίδιοι να απευθυνθουν σε ένα παιδοψυχολογο..

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    3
    Από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Το παιδί και με παζλ ασχολείται και έχει πολύ καλή αντίληψη σε ότι μαθαίνει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΠΥ και ενηλικίωση ...
    By turtle in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 38
    Last Post: 17-03-2018, 02:56
  2. Δεπυ σε παιδί Α δημοτικού
    By crazyelena in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-2017, 23:53
  3. ΔΕΠΥ
    By evanioan in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2012, 13:44
  4. Ένα ζωηρό παιδί...
    By BloodyKate in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 35
    Last Post: 04-02-2012, 00:38
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •