Άγχος και Αϋπνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    3

    Άγχος και Αϋπνία

    Καλησπέρα παιδιά νέος στο φόρουμ. Η ιστορία μου ξεκινάει από το 2011 αλλά ας μπω κατευθείαν στο θέμα που με καίει αυτήν την στιγμή. Εδώ και δύο χρόνια κάνω ψυχοθεραπεία και παίρνω efexor xr 150 (+ τους 5 πρώτους μήνες quepin των 25-50mg). Τους τελευταίους έξι μήνες όμως δεν το έπαιρνα όπως θα έπρεπε. Άρχισα να το ελλατώνω, δηλαδή μέρα παρά μέρα. Και αυτό δίχως τη συμβουλή του Ψυχιάτρου μου. Την προηγούμενη Τετάρτη λοιπόν έπιασα μετά από 8.5 μήνες καινούρια δουλειά. Είχα μεγάλο άγχος γιατί μου ήρθε πολύ ξαφνικά. Με ειδοποίησε ένας φίλος μου το πρωί, την ίδια μέρα πήγα να μιλήσω με τον υπεύθυνο και την άλλη μέρα έπρεπε να πάω για δουλειά. Εκείνη την νύχτα λοιπόν ξύπνησα στις 4:30 στριφογυρίζοντας όλη τη ώρα στο κρεβάτι. Πήγα στη δουλειά, όλα κομπλέ δεν ήταν τίποτα το δύσκολο απλά ίσως να μην ήταν αυτό που είχα συνηθίσει να κάνω. Την επόμενη νύχτα πάλι τα ίδια, μερικές φορές με έπιαναν τα κλάματα από τις τύψεις που άλλαξα ειδικότητα. Είχα δηλαδή κάτι χαζές σκέψεις τύπου "η άλλη ειδικότητα ήταν καλύτερη και γιατί την άφησα" κτλ. Το ίδιο έγινε και την Παρασκευή. Ξύπνημα στις 4:30, στεναχώρια και τύψεις στη δουλειά. Το Σάββατο (δεν δουλεύω) πάλι ξύπνησα στις 4:30 έχοντας αυτό το άγχος-κάψιμο στην καρδιά. Μειωμένη διάθεση και όρεξη για φαγητό. Στεναχώρια, σκέψεις κτλ. Πίστευα πως το Σάββατο που δεν δουλεύω θα μπορούσα να γίνω καλύτερα αλλά τζίρος. Το βράδυ του Σαββάτου πήρα ένα quepin των 100mg που μου είχε μείνει από πριν το έκοψα στα 4 (25mg) και το ήπια. Την Κυριακή (σήμερα) πάλι ξύπνησα 4:30. Δυστυχώς το quepin δεν έπιασε. Η ημερομηνία λήξεως του είναι 5/2018 (ειρωνεία). Δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό ή αν η δόση ήταν πολύ μικρή. Πάντως αγχώθηκα και στεναχωρήθηκα πολύ. Μετά από λίγα λεπτά αφού σηκώθηκα από το κρεβάτι, με έπιασε κρίση πανικού, ευτυχώς ήταν για λίγα δευτερόλεπτα. Πολύ ιδρώτας. Ξάπλωσα μπρούμυτα και μου πέρασε. Όλη την υπόλοιπη μέρα σήμερα δεν είχα όρεξη για φαγητό, είχα μια νύστα το μεσημεράκι αλλά δεν μπόρεσα να κοιμηθώ καλά. Δεν ξέρω αν κοιμήθηκα ή όχι. Πάντως πήρα το efexor xr 150 κανονικά το μεσημέρι. Πήρα τηλέφωνο τον Ψυχίατρο μου αλλά δεν απαντάει στο τηλέφωνο, συνήθως με παίρνει τις καθημερινές μέρες, όταν βλέπει τις κλήσεις μου. Τι να κάνω βρε παιδιά; Να πάρω 50 mg σήμερα; Ξέρω πως αν καταφέρω και κοιμηθώ παραπάνω θα'μαι πολύ καλύτερα την επόμενη μέρα. Θα με πιάσει όμως η θα ξαναπεράσω μια κρίση πανικού; Πείτε κάτι. Έχω την ανάγκη για συμβουλές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    φιλε μονο που το διαβασα... στρεσαριστηκα... η εικονα που μου μεταφερεις ειναι πως εισαι φουλ τσιτομενος...

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    απλα θελω να ξερειε... κανεις δεν θα σου δωσει την λυση... οι ειδικοι ειναι ενα μαξιλαρακι ασφαλειας κ για να σε βοηθησου ... κ το φορουμ ειναι για να παρεις γνωμες... αν φοβασαι εσυ την αλαγη... τοτε πανε χαμενα ολλα τα παραπανω...

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    απλα θελω να ξερειε... κανεις δεν θα σου δωσει την λυση... οι ειδικοι ειναι ενα μαξιλαρακι ασφαλειας κ για να σε βοηθησου ... κ το φορουμ ειναι για να παρεις γνωμες... αν φοβασαι εσυ την αλαγη... τοτε πανε χαμενα ολλα τα παραπανω...

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το γνωρίζω πως οι ειδικοί είναι ένα μαξιλαράκι ασφαλείας. Αυτό χρειάζομαι αυτή την στιγμή. Το ξέρω πως το πρόβλημα δεν θα λυθεί από την ρίζα του εάν δεν το πολεμήσω εκεί. Δεν μπορώ όμως να βρω το κουράγιο να το κάνω εφόσον είμαι μέσα στο άγχος και στις αϋπνίες. Και στις μέρες μας είναι δύσκολο να κάνεις ψυχοθεραπεία πόσο μάλλον όταν δουλεύεις. Απλά νιώθω την ανάγκη να μιλήσω με κάποιον για τα πρόβληματά μου, είναι το μόνο που μπορεί να με χαλαρώσει άμεσα. Ευχαριστώ για το reply.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Όταν δεν δουλεύεις είναι δύσκολο, για τα χρήματα που χρειάζονται εκτός εάν στην περιοχή σου έχει ΚΨΥ!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    λοιπον. παιδοα σμρ κ γω με ενα παρομοιο συνεσθημα ξεκινησα την ημερα μου κ μου τυχαν ολλες οι ατυχιες πριν να παει μεσημερι... πρεπει να προσεχουμε λιγο μαυτα

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Αυπνία,αγχος και αλκοόλ
    By KandA in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 33
    Last Post: 09-06-2018, 07:19
  2. Άγχος, αϋπνία και Xanax
    By tsini in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 39
    Last Post: 03-09-2015, 14:23
  3. αϋπνία από άγχος
    By Pavlos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-03-2014, 17:54
  4. Αυπνία και αγχος..Help!
    By Μητσάκος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 16
    Last Post: 06-09-2013, 23:15
  5. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΫΠΝΙΑ
    By Olga_32 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 20
    Last Post: 01-08-2010, 08:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •