Τι γνώμη έχετε για τις επεμβάσεις παχυσαρκίας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793

    Τι γνώμη έχετε για τις επεμβάσεις παχυσαρκίας?

    http://www.vita.gr/ygeia/article/781...s-paxysarkias/

    Aν δοκιμάσατε τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα και αντιμετωπίζετε έντονο πρόβλημα παχυσαρκίας, το χειρουργείο ίσως είναι μια λύση για σας. Πρέπει, όμως, να βρείτε τον τύπο επέμβασης που σας ταιριάζει, να πληροίτε τις προϋποθέσεις και να σταθμίσετε τις συνέπειες, γιατί ένα χειρουργείο είναι πολύ πιο σοβαρή υπόθεση από μια δίαιτα!
    Ολοι πλέον γνωρίζουμε ότι, αν θέλουμε να αποφύγουμε τα περιττά κιλά, πρέπει να τρώμε με μέτρο, να αποφεύγουμε τα πολλά λίπη και να ασκούμαστε. Για όσους, όμως, ήδη αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα παχυσαρκίας, έχει φανεί ότι *πολλές φορές αυτά τα μέτρα είναι ανεπαρκή. Η δίαιτα, η άσκηση, η ψυχολογική στήριξη για την αλλαγή του τρόπου διατροφής, αλλά και τα φάρμακα κατά της παχυσαρκίας, φαίνεται ότι οδηγούν σε πρόσκαιρη απώλεια βάρους και γρήγορη επανάκτησή του, στη συντριπτική πλειονότητα (90%) των παχύσαρκων ασθενών. Δεν είναι τυχαίο, λοιπόν, ότι, ήδη από το 1998, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας θεωρεί πως, για τις περιπτώσεις όπου η παχυσαρκία απειλεί σοβαρά την υγεία, οι λεγόμενες «βαριατρικές επεμβά*σεις» (δηλαδή τα χειρουργεία παχυσαρκίας) αποτελούν μια αποτελεσματική μέθοδο για το αδυνάτισμα και τη διατήρηση του βάρους μετά την απώλεια κιλών. Εάν, λοιπόν, έχετε ήδη προσπαθήσει, ανεπιτυχώς, να χά*σετε βάρος με κάθε τρόπο και σκέφτεστε το ενδεχόμενο μιας τέτοιας επέμβασης, είναι σημαντικό να μάθε*τε ποια χειρουργική τεχνική ταιριάζει στη δική σας περίπτωση, πότε συστήνεται, αλλά και πώς θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος διατροφής σας μετά την επέμβαση.


    Παχυσαρκία: ένα μεγάλο πρόβλημα υγείας
    ● Σε 20 χρόνια από σήμερα, εκτιμάται ότι το 40% του δυτικού πληθυσμού θα είναι παχύσαρκο και η παχυσαρκία θα αποτελεί το πρώτο πρόβλημα *υγείας παγκοσμίως.
    ● 350.000 επεμβάσεις παχυσαρκίας έγιναν πέρυσι στις ΗΠΑ.
    ● Το 65% των παχύσαρκων έχει προβλήματα υγείας, όπως υπέρταση, *σάκχαρο, υψηλή χοληστερίνη.
    ● Η παχυσαρκία είναι η δεύτερη πιο συχνή αιτία θανάτου που μπορεί να προληφθεί, μετά το κάπνισμα. Στις ΗΠΑ, καταγράφονται 400.000 θάνατοι
    το χρόνο εξαιτίας της παχυσαρκίας. Συγκριτικά, οι θάνατοι από τον καρκίνο του μαστού και του εντέρου μαζί δεν ξεπερνούν τις 90.000.
    ● Στην Ελλάδα, εκτιμάται ότι 7.000 άνθρωποι χάνουν τη ζωή τους κάθε *χρόνο από αίτια που συνδέονται με την παχυσαρκία.



    Εγώ απευθύνθηκα σε ένα ιατρείο παχυσαρκίας και μου είμαι ότι μπορώ να κάνω μία επέμβαση η οποία λέγεται πτύχωση στομάχου. Αναρωτιέμαι αν είναι επικίνδυνη και αν οδηγεί στον θάνατο μια τέτοια εγχείρηση . Εσείς τι πιστεύετε με ενδιαφέρει η γνώμη σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Ας γράψουνε κάποιοι που έχουνε κάνει την επέμβαση να μας πούνε την γνώμη τους ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    Δελφίνι έχεις δοκιμάσει τρίαθλο;

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    Δελφίνι έχεις δοκιμάσει τρίαθλο;

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App

    όχι γιατί ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    Πρώτον δε βαριέσαι κάθε μέρα κανείς και άλλο άθλημα, και χάνεις κιλά, από 102 των μαρτιο έχω κατέβει στα 95, ελπίζω μέχρι σεπτεβριο οκτοβριο να είμαι 85 κιλα

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Δελφινι εγω ειμαι κατα πλιζ μην το κανεισ κι εγω χοντροσ ειμαι αλλα κανω γυμναστικη κι ειμαι καλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    ΟΚ δεν θα την κάνω αλλά έχω πάθει κατάθλιψη με όλα αυτά τα περιττά κιλά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,511
    δελφινι σε διατροφολογο πηγες?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Δελφινι πρεπει να βρεισ εναν να σε αγαπησει κ θα τα ξεχασεισ ολα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    εκανα γαστρικο μανικι πριν 1.5 μηνα
    εχασα μεχρι τωρα 19 κιλα
    εχω αλλα 21 να χασω ακομα
    το σωμα μου δεν εχει χαλαρωσει καθολου
    εχω αρχισει και γυμναστηριο για να σφιξουμε και κωλαρακι
    εχει αλλαξει η ζωη μου
    την συνιστω ανεπιφύλακτα σε οποιον εχει θεμα με πολλα κιλα
    δε γινεται με διαιτα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλησπέρα δελφίνιιιι είμαι στην ίδια ακριβώς φάση με σένα έχω πελαγώσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια που πάχυνα!!!!!!!! Από τότε που ξεκίνησα τα φάρμακα έχω πάρει συνολικά 47 κιλά με ανώτερα τα 102...........αίσχος........και δεν μπορώ να τα χάσω.......η αλήθεια είναι ότι θέλω πολύ να κάνω εγχείρηση αλλά δεν μ' αφήνουν...........Έχω πάθει κι εγώ κατάθλιψη, από το πρωί ως το βράδυ σκέφτομαι τα κιλά και το φαί, νομίζω είναι διατροφική διαταραχή αυτό που έχω και λέγεται βουλιμία, άλλοι βέβαια δεν την κατατάσσουν στις διατροφικές διαταραχές. Εγώ ξέρω ότι τα φάρμακα παχαίνουν!!!!! Θα ήθελα να ρωτήσω τον εμμανουήλ πιο πάνω σε ποιό γιατρό πήγε κι έτσι αλλά δυστυχώς δεν με αφήνει κανένας να την κάνω.......τι θα κάνουμε..........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    για 102 κιλα δεν αξιζει να κανεις τετοια επεμβαση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Δεν είμαι 102 τώρα.....είμαι λιγότερο.........αλλά και πάλι τη θεωρώ μόνη λύση δεν έχω ποιότητα ζωής.......από το πρωί ως το βράδυ σκέφτομαι τι θα φάω και πως θα αδυνατίσω, δεν μπορώ να ξεκολλήσω.......το έχουν και υγιείς κοπέλες αυτό με τη μόνη διαφορά ότι αυτές μπορούν να χάσουν κιλά......εγώ και το δελφίνι με τα φάρμακα που παίρνουμε και να κάνουμε δίαιτα δεν χάνουμε.......οπότε είμαστε χαμένες σε μία ψυχολογική άβυσσο.....Δεν αντέχεται αυτό, προσωπικά δεν αντέχω άλλο......δεν ήθελα να μπω εδώ μέσα.......αλλά νιώθω να βουλιάζω σε κινούμενη άμμο.........Δεν ξέρω τι να κάνω

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4
    Καλημέρα η γαστρική πτυχωση δεν συνίσταται από τους γιατρούς οι συνηθέστερες επεμβάσεις είναι το γαστρικό μανίκι και το γαστρικό μπαιμπας... ποιο χειρουργείο είναι κατάλληλο για τον καθένα το αποφασίζει η εκάστοτε γιατρος ανάλογα με τις διατροφικές συνήθειες του ασθενή. Εγώ έκανα γαστρικό μανίκι πριν 2 χρόνια περίπου και από 181 κιλά που ήμουν είμαι στα 86-88 κιλά με 1.82 ύψος... είμαι καλά κ δεν είχα καμία επιπλοκή και είναι ότι καλύτερο έκανα στην ζωή μου... αν πραγματικά υπάρχει πρόβλημα βάρους να το σκεφτείτε σοβαρά και βρείτε έναν χειρουργό σε δημόσιο νοσοκομειο να ενημερωθείτε σωστά και βλέπετε τι θα κανετε... το καλύπτει η ασφάλεια!

  15. #15
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    http://www.vita.gr/ygeia/article/781...s-paxysarkias/

    Aν δοκιμάσατε τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα και αντιμετωπίζετε έντονο πρόβλημα παχυσαρκίας, το χειρουργείο ίσως είναι μια λύση για σας. Πρέπει, όμως, να βρείτε τον τύπο επέμβασης που σας ταιριάζει, να πληροίτε τις προϋποθέσεις και να σταθμίσετε τις συνέπειες, γιατί ένα χειρουργείο είναι πολύ πιο σοβαρή υπόθεση από μια δίαιτα!
    Ολοι πλέον γνωρίζουμε ότι, αν θέλουμε να αποφύγουμε τα περιττά κιλά, πρέπει να τρώμε με μέτρο, να αποφεύγουμε τα πολλά λίπη και να ασκούμαστε. Για όσους, όμως, ήδη αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα παχυσαρκίας, έχει φανεί ότι *πολλές φορές αυτά τα μέτρα είναι ανεπαρκή. Η δίαιτα, η άσκηση, η ψυχολογική στήριξη για την αλλαγή του τρόπου διατροφής, αλλά και τα φάρμακα κατά της παχυσαρκίας, φαίνεται ότι οδηγούν σε πρόσκαιρη απώλεια βάρους και γρήγορη επανάκτησή του, στη συντριπτική πλειονότητα (90%) των παχύσαρκων ασθενών. Δεν είναι τυχαίο, λοιπόν, ότι, ήδη από το 1998, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας θεωρεί πως, για τις περιπτώσεις όπου η παχυσαρκία απειλεί σοβαρά την υγεία, οι λεγόμενες «βαριατρικές επεμβά*σεις» (δηλαδή τα χειρουργεία παχυσαρκίας) αποτελούν μια αποτελεσματική μέθοδο για το αδυνάτισμα και τη διατήρηση του βάρους μετά την απώλεια κιλών. Εάν, λοιπόν, έχετε ήδη προσπαθήσει, ανεπιτυχώς, να χά*σετε βάρος με κάθε τρόπο και σκέφτεστε το ενδεχόμενο μιας τέτοιας επέμβασης, είναι σημαντικό να μάθε*τε ποια χειρουργική τεχνική ταιριάζει στη δική σας περίπτωση, πότε συστήνεται, αλλά και πώς θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος διατροφής σας μετά την επέμβαση.


    Παχυσαρκία: ένα μεγάλο πρόβλημα υγείας
    ● Σε 20 χρόνια από σήμερα, εκτιμάται ότι το 40% του δυτικού πληθυσμού θα είναι παχύσαρκο και η παχυσαρκία θα αποτελεί το πρώτο πρόβλημα *υγείας παγκοσμίως.
    ● 350.000 επεμβάσεις παχυσαρκίας έγιναν πέρυσι στις ΗΠΑ.
    ● Το 65% των παχύσαρκων έχει προβλήματα υγείας, όπως υπέρταση, *σάκχαρο, υψηλή χοληστερίνη.
    ● Η παχυσαρκία είναι η δεύτερη πιο συχνή αιτία θανάτου που μπορεί να προληφθεί, μετά το κάπνισμα. Στις ΗΠΑ, καταγράφονται 400.000 θάνατοι
    το χρόνο εξαιτίας της παχυσαρκίας. Συγκριτικά, οι θάνατοι από τον καρκίνο του μαστού και του εντέρου μαζί δεν ξεπερνούν τις 90.000.
    ● Στην Ελλάδα, εκτιμάται ότι 7.000 άνθρωποι χάνουν τη ζωή τους κάθε *χρόνο από αίτια που συνδέονται με την παχυσαρκία.



    Εγώ απευθύνθηκα σε ένα ιατρείο παχυσαρκίας και μου είμαι ότι μπορώ να κάνω μία επέμβαση η οποία λέγεται πτύχωση στομάχου. Αναρωτιέμαι αν είναι επικίνδυνη και αν οδηγεί στον θάνατο μια τέτοια εγχείρηση . Εσείς τι πιστεύετε με ενδιαφέρει η γνώμη σας!
    Κατα πρώτον ελπίζω να σε εχω προλάβει και να μην εχεις ήδη κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση!! εγω κάνει χειρουργείο βαριατρικής το 2008 και ξαναεκανα διορθωτικό το 2015 λόγω συστροφής του στομάχου μου και δημιουργίας κοινών ιστών με το συκώτι μου (!).
    Περαν λοιπον των πιθανών επιπλοκών που μπορεί να παρουσιαστούν από την έννοια χειρουργείο και μονον, να σου μοιραστώ σε ολο το μεσοδιάστημα πως το βίωσα.

    Χωρίς να είμαι επιστήμων πανω στο θέμα, γνωρίζω οτι η αυξημένη λήψη τροφής παει χέρι - χέρι με την ψυχολογική ικανοποίηση που λαμβάνεις (προσωρινή και στιγμιαία) απο την λήψη της. Οταν λοιπόν με εξωγενή τρόπο καταφέρεις και κόψεις αυτην την αυξημένη λήψη τροφής και δεν προέρχεται απο εσωτερικό δικό σου αγώνα, ο εγκέφαλός μας δεν ειναι χαζός, θα βρεί τροπους να ξαναταΐσει το κτήνος της υπερφαγίας.

    Μου ειχαν πεί οτι θα εχω το αίσθημα της πληρότητας και του κορεσμού τρώγοντας ελάχιστη τροφή.
    Η προσεγμένη αυτή χρήση των λέξεων σημαίνει κατι το πολύ κυριολεκτικό!) σου ερχεται εμετός αν πας να φας κατι παραπάνω, πνίγεσαι με τα σάλια σου γιατι δεν εχουν χωρο να κατέβουν. ΔΕΝ σταματάς να πεινας, δεν σταματάς να λιγουρεύεσαι, δεν σταματάς να αποζητάς το φαι.
    Και ακριβώς επειδη εχεις αυτο το εσωτερικό εμποδιο θες ακόμη πιο πολυ να φάς, ως που χάνεις το μυαλό σου.
    δεν μπορούσα να παώ πουθενά χωρις να τρεξω στην τουαλέτα να κάνω εμετο αυτο που εφαγα.
    Μάλιστα σε γνωστο ταχυφαγειο πάνω στην Συγγρού κόντεψα να πνιγώ γιατι δεν προλαβα και ξέρασα μπροστά στον κόσμο τις 4 μπουκιές μακαρόνια που ειχα φαει. Πραγματικά οσο πιο στεγνή η τροφή και στέρεα ήταν λες και καταπινα στόκο.
    και ενώ πραγματικά το πρωτο διχρονο αυτή η αλλαγή μου πήρε 20 κιλά, αρχισα να γίνομαι πολύ πιο εμμονική με το φαί. Ο οργανισμός μου πιά ηξερε τι μπορεί να φαει και τι όχι, οποτε μετα το δίχρονο ετρωγα τροφες γευστικής βομβας λιπαρών και ζαχάρων. Κοινώς μονο σοκολάτες και παγωτο. Τιποτα αλλο. αληθεια τίποτα αλλο... σιχαθηκα το κρέας, τα σουβλακια τα μακαρονια τις πίτσες τα ρύζια τις πατατές ΟΛΑ, φυσικά γιατι θα μπορούσα να πνιγώ στα καλά καθούμενα αν ετρωγα κάτι απο αυτά. περιττό να πώ πως επανήλθαν ολα τα κιλα + αλλα 10 παρεα ...

    Οποτε χωρις να θέλω να πολύ κουράσω, η ψυχολογική υποστήριξη και μονον αυτη μπορεί να σου φερει τα αποτελέσματα που θές.

    Αν δεν πάσχεις απο διαβήτη ή κάτι εξτρίμ ιατρικό και δε σου έχουν πει πχ οτι σε 5 μήνες πρεπει να χασεις Χ κιλά για να μήν πεθάνεις, ΜΗΝ κανεις καμία επέμβαση βαριατρικής φύσεως.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. επεμβασεις παχυσαρκιας
    By chania 35 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2015, 00:48
  2. Replies: 68
    Last Post: 22-08-2015, 03:36
  3. ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ
    By emma000 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 08-04-2011, 00:01
  4. Επεμβασεις παχυσαρκιας:μονοδρομος???
    By ntinoula_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 39
    Last Post: 14-03-2011, 18:11
  5. Replies: 2
    Last Post: 18-01-2010, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •