Θα κάνατε γαστρική πτύχωση ή κάποια άλλη επέμβαση παχυσαρκίας ????? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Θα κάνατε γαστρική πτύχωση ή άλλη επέμβαση παχυσαρκίας?

Voters
13. You may not vote on this poll
  • Ναι

    5 38.46%
  • Όχι

    8 61.54%
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Είμαι παχύσαρκη σύμφωνα με τον δείχτη μάζας σώματος . Γιατί αν δεις δμσ= βαρος : (ύψος χ ύψος)= 86: 2,56=33,60

    Αυτός ο δείκτης μάζας αντιστοιχεί σε παχύσαρκα άτομα.

    Δεν έχω πολυκιστικές ωοθήκες!!!

  2. #17
    Κοίταξε αν είσαι αποφασισμένη για οποιαδήποτε είδος χειρουργείου και θεωρείς πως τα έχεις εξαντλησει όλα και δε θέλεις να δοκιμάσεις τίποτα άλλο τότε ευχαρίστως να σε στηρίξω όσο μπορώ και να σε βοηθήσω να το πάρεις απόφαση και να το κάνεις δίχως φόβο. Να δούμε αν υπάρχουν άλλοι τρόποι πέραν του χειρουργικου ή ότι άλλο θέλεις..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε συ δελφίνι, συνήθως αυτές οι επεμβάσεις είναι για Παχυσαρκία 2ου βαθμού και πάνω! Αν έχεις κάποια συνοσηρότητα που να επιβάλει να χάσεις άμεσα τα κιλά αυτά, τι να σου πω, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που σου λέει ο γιατρός. Πάρε γνώμη κι από άλλους. Έχεις δοκιμάσει διατροφή; Όχι δίαιτα, διατροφή. Κι αν ναι, έχασες τα κιλά και τα ξαναπήρες ή δεν έχανες καθόλου;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Δελφινι παρε πρωτεινεσ παλια υπηρχαν υποκαταστατα γευματοσ δηλαδη επινεσ ενα ποτηρι χυμο με σκονη ολεσ τισ βιταμινεσ που χρειαζοσουν αντι για γευμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    1,60 με 86 κιλά . Πήγα σε γιατρό και μου είπε να κάνω!!!
    δεν ειναι τοσο πολλα τα κιλα σου, να κανεις σωστη διατροφη και γυμναστικη!!

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Yποψη τα υποκατάστατα γεύματος τα έφτιαξαν οι ίδιοι που σε 'παρακολουθουν'

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Έχω δοκιμάσει τα πάντα από δίαιτες και τα λοιπά. Δεν αντέχω θέλω να είμαι αδύνατη!! Σκέφτηκα την επέμβαση αλλά φοβάμαι γιατί κάποιοι μου είπανε ότι είναι επικίνδυνη.


    https://obese.gr/

    Τους γνωρίζετε αυτούς? Ρωτώ αυτούς που κάνανε την εγχείρηση
    Last edited by Aeon; 14-06-2018 at 19:10.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Παιδιά τα φώτα σας!!!!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν ημουν ανω των 150 κιλων , θακανα , κανω διαιτα ομως , αντι για 85 ιδανικα κιλα , ειμαι 103 , ε , μπορω να χανω ανετα 3 κιλα / μηνα , μπορει και 4 , ....... δεν ειναι πλυ δυσκολο, ............το 2000 ειχα παρει 15 κιλα απο το ρεμερον , σε 4 μηνες ταχασα ....... τοτε δεν ηξερα πολλα απο διαιτες και πηγα σε διατροφολογο .....τωρα ξερω και μονος μου να τα χανω....
    Last edited by Macgyver; 22-05-2018 at 08:15.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Και τι δεν δοκίμασα. Κάθε μέρα σε δίαιτα είμαι.....

    Κατι δεν κανεις καλα , αμα κανεις σωστη διατροφη χανεις κιλα ...........1% βαρους σου / βδομαδα .....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αν ημουν ανω των 150 κιλων , θακανα , κανω διαιτα ομως , αντι για 85 ιδανικα κιλα , ειμαι 103 , ε , μπορω να χανω ανετα 3 κιλα / μηνα , μπορει και 4 , ....... δεν ειναι πλυ δυσκολο, ............το 2000 ειχα παρει 15 κιλα απο το ρεμερον , σε 4 μηνες ταχασα ....... τοτε δεν ηξερα πολλα απο διαιτες και πηγα σε διατροφολογο .....τωρα ξερω και μονος μου να τα χανω....
    Και δεν φοβάσαι τις επιπλοκές .... υπάρχει και κίνδυνος θνησιμότητας νομίζω

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δελφίνι ο ΔΜΣ μου είναι περίπου όσο ο δικός σου, ύψος 1.82 βάρος 107 κιλά αυτή τη στιγμή. Τόσο επιπλέον βάρος δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά δεν με επηρεάζει σε κάτι. Πριν κάποια χρόνια έκανα διατροφή για πρώτη και τελευταία φορά στην ζωή μου και είχα φτάσει περίπου στα 95 μέσα σε 2μιση μήνες. Μετά τα ξαναπήρα διότι απλούστατα σταμάτησα την διατροφή και έτρωγα ΄ότι να ΄ναι πάλι. Αν η καθημερινότητά μου μου το επέτρεπε και ήμουν σε καλή διάθεση, πιστεύω ότι με διατροφή πάλι θα έχανα αρκετά κιλά. Απλά δεν είναι κάτι που με αποσχολεί ιδιαίτερα αυτή την στιγμή.

    Εγώ αν πρέπει να γίνει μια επέμβαση θεωρώ να την κάνεις, τέτοια κολλήματα δεν έχω. Απλά όντως να πρέπει, όχι να το δεις σαν εύκολη λύση εκεί που υπάρχει εναλλακτική με τα ίδια ή καλύτερα αποτελέσματα. Ακούνε οι άλλοι για επέμβαση και κάνουν σαν χαζοί, πριν κάποια χρόνια χρειάστηκε να κάνω εγχείρηση στην σπονδυλική στήλη και πολλοί μου λέγανε βλακείες, ακόμα και κάποιοι γιατροί. Κάνε κολύμβηση, φυσιοθεραπείες, ξεκουράσου, θα σου περάσει. Και κάθε λίγο και λιγάκι δηλαδή μόλις κουραστώ λίγο ή σηκώσω λίγο βάρος να έχω πρόβλημα με την μέση και να μουδιάζει το πόδι μου από τα 30; Μλακίες. Άλλοι με κράζανε, σπονδυλική στήλη είναι κι αν κάτι πάει στραβά και μείνεις ανάπηρη, αν δεν ξυπνήσεις, αν αν αν... Όλο το μυαλό τους στο κακό. Μπούρδες. Είχα εμπιστοσύνη στην νευροχειρούργο, ήμουν χαλαρή και ήρεμη. Έκανα 3μιση ώρες επέμβαση, έμεινα στο νοσοκομείο 5 μέρες, μετά έφαγα κάνα 3μηνο στην αποθεραπεία και στις φυσιοθεραπείες και είμαι από τότε υγιέστατη χωρίς να έχω κανένα θέμα με την μέση και το πόδι πια. Απλά πρέπει να σταθμίζεις όλα τα δεδομένα και να είσαι σίγουρη ότι η επέμβαση είναι η καλύτερη επιλογή.

    Από όσο ξέρω οι επεμβατικές μέθοδοι για την παχυσαρκία δεν είναι κάτι που απλά τις κάνεις και ξεμπερδεύεις. Έχει να κάνει με το πόσο αυστηρή διατροφή θα τηρήσεις στην συνέχεια, πως θα αντιδράσει ο οργανισμός σου κτλ κτλ. Πραγματικά έχεις τηρήσει πιστά διατροφή και δεν έχεις χάσει καθόλου; Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,770
    Όχι Σόνια! Χάνω πώς δεν χάνω αλλά μετά τα ξαναβάζω και πότε από τότε που έβαλα 36 κιλά και πήγα στα 86 δεν ξανα έφτασα στα 50 που ήμουνα μια ζωή μέχρι τα 35 μου.

  14. #29
    Δελφίνι, η επέμβαση αυτή είναι πολύ σοβαρή. Εγώ μόνο ξέρω από το περιβάλλον μου δύο περιπτώσεις ανθρώπων που πέθαναν μετά την επέμβαση. Ο ένας ήταν άντρας, γνωστός του πατέρα μου και η άλλη, γυναίκα, πέθανε πέρυσι τον Σεπτέμβρη. Μετά την επέμβαση δεν μπορούσε να φάει καθόλου και πέθανε από ασιτία, 53 ετών! Πρέπει να πέσεις σε πολύ καλό χειρούργο και να το ψάξεις καλά. Εξάλλου, νομίζω, οτι έχει μεγάλα ποσοστά καρκίνου του στομάχου μετά από κάποια χρόνια.
    Αν σκέφτεσαι κάτι με επέμβαση, νομίζω καλύτερα να σκεφτείς τον γαστρικό δακτύλιο που είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνο, δεν σου κόβουν το στομάχι και μπορείς να το αφαιρέσεις όποτε θες. Το έχει κάνει μια ξαδέλφη μου εδώ και 10 χρόνια (επειδή είχε και ορθοπεδικά θέματα) και έκτοτε είναι μια χαρά στο βάρος της και την υγεία της.
    Νομίζω πάντως οτι τα κιλά σου δεν είναι για επέμβαση. Πώς σου το πρότεινε έτσι εύκολα ο γιατρός, απορώ... Έχεις σοβαρά προβλήματα υγείας από την παχυσαρκία (όπως π.χ. διαβήτη Πάρε γνώμη και από άλλους γιατρούς πριν κάνεις κάτι μη αναστρέψιμο στο σώμα σου. Οι γιατροί δεν είναι όλοι άνθρωποι εμπιστοσύνης ή με τα πλέον αγαθά κίνητρα, να ξέρεις.

  15. #30
    Δεν ξέρω πώς βγήκε η φατσούλα στο ποστ μου, σόρρυ!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Γαστρικη πτυχωση-εμετοι
    By ψαρινα in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2018, 11:15
  2. Γαστρικη πτυχωση
    By afratoulini90 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 07-06-2016, 23:37
  3. ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΤΥΧΩΣΗ
    By super anny in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 29-05-2016, 22:40
  4. γαστρικη πτυχωση
    By myrina in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 23-10-2011, 21:23
  5. γαστρικη πτυχωση.
    By zwhtsa_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-2011, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •