Θα κάνατε γαστρική πτύχωση ή κάποια άλλη επέμβαση παχυσαρκίας ????? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Θα κάνατε γαστρική πτύχωση ή άλλη επέμβαση παχυσαρκίας?

Voters
13. You may not vote on this poll
  • Ναι

    5 38.46%
  • Όχι

    8 61.54%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Για πες ο γνωστός του πατέρας σου από τι πέθανε? Και μένα πέθανε ένας γνωστός μας ήτανε πάρα πολλά κιλά εκείνος.
    Last edited by δελφίνι; 22-05-2018 at 13:37.

  2. #32
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Για πες ο γνωστός του πατέρας σου από τι πέθανε?
    Αυτός πέθανε ακριβώς λίγο μετά την επέμβαση, δεν ξέρω για ποιό λόγο, ξέρω όμως οτι είχε και ΧΑΠ (χρόνια αναπνευστική πνευμονοπάθεια). Αυτό το γεγονός έγινε πριν πάνω από 10 χρόνια και ο άνθρωπος αυτός ήταν σίγουρα κοντά στα 200 κιλά.
    Η άλλη περίπτωση, της γυναίκας αυτής που πέθανε τον Σεπτέμβρη, είχε κάνει ο χειρούργος κάποια "πατάτα" και η γυναίκα δεν μπόρεσε ποτέ της να φάει κανονικά και στο τέλος πέθανε, μέσα σε 8 μήνες από την επέμβαση.
    Ξέρω όμως και περίπτωση που πήγε εξαιρετικά καλά, μια παλιά συνάδελφός μου που έκανε την επέμβαση γύρω στα 37 και πριν περίπου 7 χρόνια, επειδή μετά από ένα τροχαίο δεν μπορούσε να αναρρώσει η μέση της λόγω του σωματικού της βάρους.
    Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις οτι οι επεμβάσεις αυτές έχουν υψηλό κόστος και αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος υγείας ή άν το βάρος σου δεν είναι πολύ και κρίνουν οι γιατροί ελεγκτές οτι μπορείς και με δίαιτα, τότε τα ταμεία δεν καλύπτουν την επέμβαση. Η συνάδελφός μου είχε κάνει την επέμβαση, αν δεν κάνω λάθος, στο ΥΓΕΙΑ και κάλυψε τα έξοδα το ταμείο της επειδή είχε πρόβλημα με την μέση της μετά το τροχαίο. Πάντως εκείνη ήταν 120 κιλά και είχε ύψος κάτω από 1.60.

  3. #33
    Καλησπερα!
    Δελφινι,τα κιλα που θες να χασεις,κατα την γνωμη μου ,δεν ειναι πολλα.Εγω,τον τελευταιο χρονο λογω καταθλιψης εβαλα γυρω στα 30 κιλα...και σιγα σιγα τα χανω(χανω δυσκολα,ορμονικα θεματα)...Αν ψαξεις στο youtube υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν χασει χωρις να κανουν χειρουργιο.Τωρα αν ηθελες να χασεις ας πουμε 70 κιλα,τοτε ισως.Υπαρχει ενα βιβλιο,διατροφικη νοημοσυνη λεγεται ,το οποιο εχει ενα κεφαλαιο για τα χειρουργεία παχυσαρκιας και δεν λεει και τα καλυτερα.Επισης σου βαζω και δυο links οπου μπορεις να παρεις μια γνωμη απο ατομο που το εχει κανει και απο μια κοπελα που τα εχασε με διατροφη και γυμναστικη.
    Τα links :
    https://www.youtube.com/watch?v=pPu0WZ-3acw&t=7s
    https://www.youtube.com/watch?v=7-SsHpoDOWc
    Απλα ,κατα την γνωμη μου,για 30 κιλα,δεν αξιζει το ρισκο...μην το βαζεις κατω και σιγα σιγα θα τα χασεις!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ναι δελφινακι μην το κανεισ δεν ειναι πολλα τα κιλα σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ναι δελφινακι μην το κανεισ δεν ειναι πολλα τα κιλα σου

    Δεν ξέρω πάντως είμαι δυστυχισμένη που είμαι τόσα κιλά ....συνήθισα τον εαυτό μου αδύνατη και μου άρεσε πολύ όταν ήμουνα αδύνατη.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Κανε διαιτα κ γυμναστικη να εισαι υγιησ κι αστα αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Και δεν φοβάσαι τις επιπλοκές .... υπάρχει και κίνδυνος θνησιμότητας νομίζω
    Μπα , γενικα δεν φοβαμαι , εχω τοσα ατυχηματα οδηγωντας υπο μεθην , που δεν καταλαβαινω τιποτα πλεον απο φοβιες , σε λογικα πλαισια παντα ..... δεν μπορω να υπολογισω ποσα αυχηματα εχω με μηχανη ( καπου 5-6 ) ,παλι μεθυσμενος ,χωρις συνεπειες , εκτος απο τα δυο μπροστινα δοντια που ταχω σπασει 3 φορες , και εκανα εμφυτευση ..... φοραγα καλοκαιρινο κρανος , που ειναι εκτεθειμενο το σαγονι ..... μαλλον ημουν αυτοκαταστροφικος .....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γνώμη μου είναι αφού λες ότι τα χάνεις τα κιλά με διατροφή κτλ, να κάνεις προσπάθεια να τα χάσεις πάλι και μετά να κάνεις κάποια κοιλιοπλαστική ή άλλη πλαστική ώστε να φιάξεις ένα ωραίο σώμα. Μετά δεν θα αφεθείς τόσο εύκολα διότι δεν θα θες να το χαλάσεις και να πάει στράφι κι η επέμβαση.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν αποφάσισα ακόμη αν θα κάνω ή όχι πάντως δεν έχω τα χρήματα που ζητάνε.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Να μην το κανεισ δελφινακι μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Να μην το κανεισ δελφινακι μου

    Δεν θέλουνε οι γονείς μου! Την θεωρούνε επικίνδυνη εγχείρηση...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ουτε εγω θελω συμφωνουμε γυμναστικη υποκαταστατα γευματοσ κ μην τρωσ αγαπη μου αυτα τα σωματα που βλεπεισ στην τηλεοραση δεν ειναι αληθινα αυτοι καθονται ολη μερα εσυ που εχεισ δουλεψει που εχεισ σταθει ορθια δεν μπορεισ να το φτασεισ γτ ειναι αλλο το ψησιμο του σωματοσ μην το ζηλευεισ παντωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Εδώ τριγύρω!
    Posts
    9
    Λοιπόν... κοριτσάκι μου από την στιγμή που σε πολλές απ' τις απαντήσεις σου θέτεις το θέμα της θνησιμότητας... τότε δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι το παραμικρό χειρουργείο για οτιδήποτε (πόσο μάλλον παχυσαρκίας), όπως και δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης αυτού του θέματος!
    Ή το παίρνεις απόφαση και ξεκινάς την διαδικασία ή προσπαθείς να χάσεις τα περιττά σου κιλά με διατροφή κι άσκηση.

    Να σημειώσω το πιο σημαντικό: τα χειρουργεία παχυσαρκίας απευθύνονται σε ΝΟΣΗΡΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΥΣ κι όχι σε απλά παχύσαρκους. Κι όταν ένας γιατρός σε έναν παχύσαρκο άνθρωπο του λέει να κάνει χειρουργείο... βλέπει ένα ωραιότατο σακί με ευρώ!

    Και κλείνοντας: κάποτε όλοι θα πεθάνουμε, αργά ή γρήγορα!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Και τι δεν δοκίμασα. Κάθε μέρα σε δίαιτα είμαι.....
    Λοιπον μπορει να μην φας τίποτα και να περνεις κιλα
    Πρεπει να βρεις την σωστή διετα για τον Οργανισμό σου
    Επίσης πρεπει να κανεις και γυμναστική,καλη γυμναστική! Πρεπει να πιείς πολυ νερό ! Βασικό!
    Οσο για τα κιλά σου δεν χρειάζεται καμια επέμβαση!
    Χρειάζεσαι πείσμα και υπομονή
    Ασε που με την επέμβαση μπορεί να μην χάσεις κιλα και μπορει να κανει κακο στον οργανισμό σου !
    Ξερω κάποιον που έκανε επέμβαση και έτρωγε οσο τρώει ενα μυρμήγκι και εχασε μονο 3 κιλα! Σε ενα μηνα !!υποφεροντας!
    Τσέκαρε θηριώδη!
    Its not over until i win!
    Blessed.

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Είμαι παχύσαρκη σύμφωνα με τον δείχτη μάζας σώματος . Γιατί αν δεις δμσ= βαρος : (ύψος χ ύψος)= 86: 2,56=33,60

    Αυτός ο δείκτης μάζας αντιστοιχεί σε παχύσαρκα άτομα.

    Δεν έχω πολυκιστικές ωοθήκες!!!



    Δεν έχω ιδεα πως απαντάνε εδώ ελπίζω να το έκανα σωστά... λοιπόν παχύσαρκη μπορεί να είσαι αλλά δεν είσαι στην κατηγορία της νοσογονου παχυσαρκίας συνεπώς δεν είσαι υποψήφια για κάποιο χειρουργείο... για να κανείς χειρουργείο πρέπει να έχεις ΔΜΣ 35 με κάποια συνοδα νοσήματα για παράδειγμα πίεση ζάχαρο, εάν είσαι απολύτως υγειής τότε για να είσαι υποψήφια για χειρουργείο πρέπει να έχεις ΔΜΣ πάνω από 40. Είναι σίγουρο αυτό που σου λέω γιατί έκανα εγώ γαστρικό μανίκι πριν 2 χρόνια. Με ΔΜΣ 56 δηλαδή ήμουν 181 κιλά με 182 ύψος.... τώρα είμαι 85 κιλά είχα φτάσει 83 αλλά πηρα 2 κιλά στις γιορτες... όσο για τις επιπλοκες και την θνησιμότητα ισχύει ότι και για οποιοδήποτε άλλο χειρουργείο όταν μπαίνεις χωρίς αναπνευστικά και καρδιακά προβλήματα... αυτά από μένα! Να σημειώσω ότι οι προϋποθέσεις που αναφέρω παραπάνω είναι για δωρεάν χειρουργείο σε δημόσιο νοσοκομειο με κάλυψη από την ασφάλεια... ένας σωστός χειρουργος έστω και ιδιωτικός δεν θα σου συνιστούσε να το κανείς... όχι ακόμα τουλάχιστον

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Γαστρικη πτυχωση-εμετοι
    By ψαρινα in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2018, 11:15
  2. Γαστρικη πτυχωση
    By afratoulini90 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 07-06-2016, 23:37
  3. ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΤΥΧΩΣΗ
    By super anny in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 29-05-2016, 22:40
  4. γαστρικη πτυχωση
    By myrina in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 23-10-2011, 21:23
  5. γαστρικη πτυχωση.
    By zwhtsa_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-2011, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •