Γεια σας μετα απο καιρο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    davidh
    Guest

    Γεια σας μετα απο καιρο.

    Γεια σας μετα απο καιρο. Τι κανετε?
    Εγω τα ιδια μονο μια αλλαγη στα φαρμακα μου εδω και 2 μηνες.
    Επερνα risperdal consta 50ml ενεση μου την εκοψε και πλεον περνω:
    Πρωι: 2 lyrica των 75mg (το γενοσημο), 1 lamictal των 100mg, 1 ladose διασπειρομενο των 20mg, και 1 sycrest υπογλωσσιο των 10mg.
    Βραδυ: 2 lyrica των 75mg (το γενοσημο), 2 serocuel XR των 400mg (το γενοσημο), και 1 sycrest υπογλωσσιο των 10mg.

    Τα φαρμακα μου τα περνω απο το φαρμακειο του νοσοκομειου και εχει 2-3 βδομαδες τωρα αυτα τα 2 που λεω μου τα δινει σε γενοσημα.
    Υπαρχει καποιο θεμα με τα γενοσημα? Μπορει να παθω κατι στην θεραπεια μου?

    Κατα τα αλλα μου τα αλλαξε αυτα ο γιατρος γιατι νομιζε πως με παχαινει η risperdal consta και αντιθετως ανεβηκα για πρωτη φορα στα 135 κιλα στην ζωη μου..

    Εχω ξεκινησει περπατημα μπας και χασω τπτ αλλα δεν ξερω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου davidh!!
    Το κοκτέιλ αυτό είναι για σχιζοσυναισθηματική;; Δεν θυμάμαι την διάγνωση σου.
    Η αλλαγή φαρμάκου έχει δυσκολίες. Καλό είναι να επισκέπτεσαι πιο τακτικά τον γιατρό σου για να μη έχεις βαρβάτη υποτροπή αφού σου έβγαλε κ το κύριο φάρμακο που ήταν το ρισπερνταλ.

    Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου να χάσεις κιλά. Δεν έχω να προτείνω κάτι πάνω σ'αυτό γιατί δεν είμαι ειδικός και δεν έχω κάνει ποτέ μου δίαιτα. Αυτό που κάνω και δεν έβαλα πολλά κιλά είναι να τρώω σπιτικό φαγητό και να αποφεύγω από παραγγελίες, τηγανιτα κ γλυκά. Μερικές φορές το ρίχνω στο ψωμί κ τα ζυμαρικά καθώς κ στα γλυκά αλλά γενικά είμαι σε κανονικά επίπεδα.
    Μόνο με περπάτημα θα δυσκολευτείς να δεις αλλαγές αν δεν περιορίσεις την ζάχαρη, τα λίπη και το ψωμί.
    Εύχομαι να σε πιάσουν τα φάρμακα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Υποκαταστατα γευματοσ για οσουσ θελουν να χασουν κιλα δεν τρωσ δεν πεινασ κι εχεισ ενεργεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Γεια σου davidh!!
    Το κοκτέιλ αυτό είναι για σχιζοσυναισθηματική;; Δεν θυμάμαι την διάγνωση σου.
    Η αλλαγή φαρμάκου έχει δυσκολίες. Καλό είναι να επισκέπτεσαι πιο τακτικά τον γιατρό σου για να μη έχεις βαρβάτη υποτροπή αφού σου έβγαλε κ το κύριο φάρμακο που ήταν το ρισπερνταλ.

    Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου να χάσεις κιλά. Δεν έχω να προτείνω κάτι πάνω σ'αυτό γιατί δεν είμαι ειδικός και δεν έχω κάνει ποτέ μου δίαιτα. Αυτό που κάνω και δεν έβαλα πολλά κιλά είναι να τρώω σπιτικό φαγητό και να αποφεύγω από παραγγελίες, τηγανιτα κ γλυκά. Μερικές φορές το ρίχνω στο ψωμί κ τα ζυμαρικά καθώς κ στα γλυκά αλλά γενικά είμαι σε κανονικά επίπεδα.
    Μόνο με περπάτημα θα δυσκολευτείς να δεις αλλαγές αν δεν περιορίσεις την ζάχαρη, τα λίπη και το ψωμί.
    Εύχομαι να σε πιάσουν τα φάρμακα.
    Θενκς. Ψυχωση και παρανοια κατι τετοια. Τωρα εκοψα την ζαχαρη και πινω καφε με ζαχαρινη. Και γω τρωω σπιτικα αλλα βαζω απο τοτε που αρχισα γενικα την θεραπεια μου (εδω και 14 χρονια). Αλλα συνηθως ημουν το πολυ 110 κιλα.. τωρα 135?? Παρα πολλα.. ολοι μου λενε γι αυτο το θεμα. Για τα γενοσημα ξερεις κατι?

  5. #5
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Υποκαταστατα γευματοσ για οσουσ θελουν να χασουν κιλα δεν τρωσ δεν πεινασ κι εχεισ ενεργεια
    Ποια ειναι αυτα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Στο φαρμακειο ειναι πρωτεινεσ βιταμινεσ μεταλλα τα βαζεισ στο γαλα αντι να φασ φαγητο ενα η δυο γευματα αντικαθιστασ με αυτο κ γινεσαι κουκλοσ γενικα για διαθεση μαγνησιο κ για εμφανιση ψευδαργυρο εγω που τα παιρνω χρονια κανενασ δεν πιστευει οτι εχω σχιζο ακου τον παλιο κ δε θα χασεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ολα απο φαρμακειο κ ρωτασ γιατρο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    τη κανεις Davidh, εχω και εγω νεα βγηκε η αποφαση απο το κεπα και πηρα 67% αναπηρια για χρονοια ψυχωσικη συνδρομη, δεν το περιμενα καθολου. εκανα αιτηση στη προνοια για επιδομα, τους ειπα οτι παιρνω επιδοτηση για ελιες, και μου ειπαν δεν τους ενδιαφερει. τωρα περιμενω να δω αν θα εγκριθει και ποτε θα αρχισω να παιρνω επιδομα.......

  9. #9
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ολα απο φαρμακειο κ ρωτασ γιατρο
    Ωραια θα το κανονισω

  10. #10
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    τη κανεις Davidh, εχω και εγω νεα βγηκε η αποφαση απο το κεπα και πηρα 67% αναπηρια για χρονοια ψυχωσικη συνδρομη, δεν το περιμενα καθολου. εκανα αιτηση στη προνοια για επιδομα, τους ειπα οτι παιρνω επιδοτηση για ελιες, και μου ειπαν δεν τους ενδιαφερει. τωρα περιμενω να δω αν θα εγκριθει και ποτε θα αρχισω να παιρνω επιδομα.......
    Και γω μια απο τα ιδια. 67% και προνοια. Δεν μπορω να δουλεψω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    δεν μπωρεις λογω ασθενειας? εγω πιστευω οτι μπωρο να δουλεψω αρκη να μην μου ασκητε μεγαλη πιεση..... γενικος αγχονομε ποιο ευκολα και πεφτω σε πανικο. γενικος ασχολουμε με ελιες και μελισσες. και προσπαθω να βρω καποια καλυτερη δουλεια στο τομεα που σπουδασα.......... σημερα πηρα την αποφαση του κεπα, απο τη μια χαρηκα αλλα απο την αλλη λυπηθηκα τοσα ονειρα σπουδες τοσος κοπος και να καταληξω να παιρνω ενα επιδομα ουτε δουλεια ουτε τιποτα........

  12. #12
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    δεν μπωρεις λογω ασθενειας? εγω πιστευω οτι μπωρο να δουλεψω αρκη να μην μου ασκητε μεγαλη πιεση..... γενικος αγχονομε ποιο ευκολα και πεφτω σε πανικο. γενικος ασχολουμε με ελιες και μελισσες. και προσπαθω να βρω καποια καλυτερη δουλεια στο τομεα που σπουδασα.......... σημερα πηρα την αποφαση του κεπα, απο τη μια χαρηκα αλλα απο την αλλη λυπηθηκα τοσα ονειρα σπουδες τοσος κοπος και να καταληξω να παιρνω ενα επιδομα ουτε δουλεια ουτε τιποτα........
    Απο τοτε που αρρωστησα (2003) δεν μπορω να αποδοσω σε εργασια. Δουλευα κι εγω εξω αλλα ηταν φρικη. Τρελενομουν. Προσπαθησα να μαθω ενα επαγγελμα αλλα παλι δεν μπορω να μαθω. Πριν αρρωστησω ημουν ενας αριστος επαγγελματιας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    το καλυτερο ειναι να εχεις την υγεια σου αντε καθε μερα να καθεσαι να πινεις χαπια, τα βαριεμαι λιγακι πρωι βραδυ τα ιδια καθε μερα, ποσο ωραια ειμουν παλια.....τωρα τη πατισαμε χρονοια ψυχωσικη συνδρομη ειναι η διαγνωση μου, θα παιρνω φαρμακα για παντα........

  14. #14
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    το καλυτερο ειναι να εχεις την υγεια σου αντε καθε μερα να καθεσαι να πινεις χαπια, τα βαριεμαι λιγακι πρωι βραδυ τα ιδια καθε μερα, ποσο ωραια ειμουν παλια.....τωρα τη πατισαμε χρονοια ψυχωσικη συνδρομη ειναι η διαγνωση μου, θα παιρνω φαρμακα για παντα........
    Κι εγω. 14 χρονια τωρα και θα τα περνω ολη μου την ζωη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εσει εισαι πολα χρονια 15 χρονια με την αρρωστια πως τη παλεβης.... εγω τωρα σχεδον ειμαι 5 χρονια, παιρνω τωρα 600 μγ σολιαν....

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ
    By maria eleni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 24-10-2017, 23:10
  2. για σας μετα απο καιρο
    By giannis000 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 11-09-2017, 19:58
  3. single μετα απο πολυ καιρο...
    By MAXI13_ed in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-2016, 14:02
  4. Ξανα μετα απο καιρο φοβιες...
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 18-04-2015, 23:13
  5. Μετά από καιρό...
    By ShadowWave in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 16-04-2012, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •