τί ελκυστικό έχουν οι οριακοί? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εχουμε ωραια παρεα δε λεω κι ασ μαλωνουμε καμια φορα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    αναγνωρίζουν την πραγματική 'αγάπη" ή την εγωιστικά ψεύτικη στον άλλον .Επιλέγουν πάντα το "θύμα " τους να είναι αδύναμο και ευαίσθητο ώστε να το "αιχμαλωτίσουν " σε ένα συνεχή κύκλο αγάπης και εγκατάλειψης .Αυτός που θα μπορέσει να τον αγαπήσει πραγματικά είναι μόνο αυτός που μπορεί να τον Θεραπεύσει .Όταν κάποιος που αγαπά πραγματικά τον εγκαταλείψει ο "οριακός" αυτός δεν πληγώνεται ο εγωισμός του συνεχίζει να τον αγαπά ανιδιοτελώς ,ο "οριακός" τότε βλέπει ότι δεν μπορεί να χειριστεί και να εγκαταλείψει τον άλλον και έτσι προβληματίζεται και αναζητά και αυτός την πραγματική Αγάπη .
    Μιλώ εκ πείρας αγαπώ μια γυναίκα με "οριακή " διαταραχή ,έμαθα να αγαπώ , αλλά όλα αυτά με την βοήθεια του Χριστού και της Ορθόδοξης Εκκλησίας που είναι θεραπευτική ,έμαθα την πραγματική λειτουργία της ψυχής και βοηθάω όποιον θέλει να ακούσει και μπορώ !!!

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12
    All the best people are crazy, όπως είπε και η Melanie Martinez. Ξέρω τι ελκυστικό έχω εγώ προσωπικά, κάθε οριακός διαφέρει. Δεν είμαστε η αρρώστια μας.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    2
    Καταπληκτικά το εξηγείς. Έχω οριακά στιιχαυ κ ταυτίζομαι με αυτο που γράφεις. Αν έχεις παραπάνω στοιχεία ή άρθρα θα με ενδιέφερε πολύ να ασχοληθώ!! Σ' ευχαριστώ κ πάλι

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by gbourogi View Post
    αναγνωρίζουν την πραγματική 'αγάπη" ή την εγωιστικά ψεύτικη στον άλλον .Επιλέγουν πάντα το "θύμα " τους να είναι αδύναμο και ευαίσθητο ώστε να το "αιχμαλωτίσουν " σε ένα συνεχή κύκλο αγάπης και εγκατάλειψης .Αυτός που θα μπορέσει να τον αγαπήσει πραγματικά είναι μόνο αυτός που μπορεί να τον Θεραπεύσει .Όταν κάποιος που αγαπά πραγματικά τον εγκαταλείψει ο "οριακός" αυτός δεν πληγώνεται ο εγωισμός του συνεχίζει να τον αγαπά ανιδιοτελώς ,ο "οριακός" τότε βλέπει ότι δεν μπορεί να χειριστεί και να εγκαταλείψει τον άλλον και έτσι προβληματίζεται και αναζητά και αυτός την πραγματική Αγάπη .
    Μιλώ εκ πείρας αγαπώ μια γυναίκα με "οριακή " διαταραχή ,έμαθα να αγαπώ , αλλά όλα αυτά με την βοήθεια του Χριστού και της Ορθόδοξης Εκκλησίας που είναι θεραπευτική ,έμαθα την πραγματική λειτουργία της ψυχής και βοηθάω όποιον θέλει να ακούσει και μπορώ !!!
    Καταπληκτικά το εξηγείς. Έχω οριακά στοιχεια κ ταυτίζομαι με αυτο που γράφεις. Αν έχεις παραπάνω στοιχεία ή άρθρα θα με ενδιέφερε πολύ να ασχοληθώ!! Σ' ευχαριστώ κ πάλι

  6. #36
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    41
    είναι βιωματικό μην ψάχνεις στοιχεία και άρθρα ,όταν λες "κρυώνω" "ζεσταίνομαι" "αγαπάω" δεν το μαθαίνεις από άρθρα το βιώνεις
    Ξεκίνα την επαφή με την πραγματική Αγάπη του Χριστού μέσα από την επαφή με τα μυστήρια της Εκκλησίας και πρώτα την Ορθόδοξη ψυχανάλυση που λέγεται "εξομολόγηση"

    και αν θες να διαβάσεις ψάξε για βιβλία του Πατέρα Ιωάννη Ρωμανίδη θα μάθεις τι είναι ψυχή πρώτα

    Να είσαι καλά και "καλό ταξίδι "

    Είναι πάρα πολύ μεγάλη δοκιμασία το να έχεις σχέση με οριακό ή να είσαι οριακός ,άλλα στην ουσία οδηγούνται για την επίλυση του Θέματος στον Θεό και έτσι μαθαίνουν αμφότεροι να αγαπάνε ....,αλλά ο εγωιστής άνθρωπος ,που νομίζει ότι αυτο -κατασκευαστηκε ,δεν αναζητά την λύση στον δημιουργό ,αλλά σε ανθρώπους...και που καταλήγει χειροτερεύει την κατάσταση και την διαιωνίζει

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τι λυση να αναζητησει παιχταρα μου αφου αν καπιος εχει σκοτεινη φυση δε πρεπει να σκεφτεται καν οχι να θελει να εχει και το πανω χερι

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Sof14 View Post
    Τί το τοσο ελκυστικο εχει καποιος με οριακη διαταραχη? Γιατι ενω οι συντροφοι του βασανιζονται μεσα στη σχεση, δεν τον αφηνουν και συνεχιζουν να τον εκτιμουν? Μηπως πολλοι απο αυτους που ταιριαζουν με οριακες προσωπικοτητες ειναι κ αυτοι οριακοι?

    Μιλαω εκ πειρας, απλα δε βρισκω την απαντηση ευκολα, επειδη ειμαι σε φαση της αυτοκατηγορίας, βλεποντας μονο το κακο που τους εκανα.
    Γιατί οι οριακοί δεν είναι κάποια ειδική ράτσα και είναι και αυτοί άνθρωποι, ο καθένας και η καθεμία από μας μοναδικοί. Οι σύντροφοι που μένουν μαζί τους μπορεί να βλέπουν τον άνθρωπο πίσω από τα συμπτώματα και δεν βρίσκονται όλοι οι οριακοί στο ίδιο σημείο, ούτε έχουν τις ίδιες αντιδράσεις ούτε βασανίζουν όλοι τους συντρόφους τους.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Έχεις ακούσει που λένε όταν κάποιος υστερεί σε κάποια αίσθηση πχ όραση,, εξασκεί και βελτιώνει κάποια άλλη πχ ακοή; Η αν κάποιος δε ακούει καλά γίνεται εξπερ στο διάβασμα των χειλιών;
    Κάπως έτσι οι οριακοι υστερούν σε κάποιες ικανότητες που γίνονται αντιληπτές από τρίτους και τους "απορρίπτουν" όποτε αναπτύσσουν και είναι εξπερ σε κάποιες άλλες ικανότητες, πειθώ, σαγήνη, χιούμορ, αυθορμητισμό, αποπλάνηση, σεξ κτλ και γίνονται γοητευτικοί και σαφώς να αναγνωρίζουν ποιοι τα έχουν ανάγκη

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Οριακοί όλου του κόσμου ενωθείτε!
    By donald_girl in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 51
    Last Post: 15-12-2020, 02:54
  2. Με εχουν στοχοποιησει
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 43
    Last Post: 19-04-2017, 00:27
  3. Μου το έχουν πει κι άλλοι
    By GiannisNik3 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 22-03-2017, 00:39
  4. φοβάμαι οτι ή εγώ ή ο φίλος μου είμαστε οριακοί, ή και οι δύο!
    By ΜΙΚα in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2015, 01:03
  5. εχουν τελειωσει ολα;
    By louloudaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 29-12-2011, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •