Seropram
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62

Thread: Seropram

  1. #1

    Seropram

    Παίρνω seropram από αρχές απριλίου, αρχικά ξεκίνησα με 5 σταγόνες (δηλαδή 10mg) και πιο μετά ο γιατρός τις έκανε 10 (δηλαδή 20mg) Σήμερα, σχεδόν 2 μήνες μετά αισθάνομαι ακόμα χάλια. Το κύριο πρόβλημά μου είναι η κατάθλιψη και έχω και αγοραφοβία. Τι να κάνω; Συνεχίζω με αυτό το φάρμακο; Να πω στο γιατρό να μου το αυξήσει; Να αλλάξω; Τι προτείνετε;
    Άντρας 25 ετών.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εμενα το σεροπραμ με ειχαι πιασει κατευθειαν το επαιρνα 3 χρονια.......
    συζητησετο με το γιατρο σου

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Μπορείς να το συζητήσεις με τον ιατρό σου.. Είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει ;)

  4. #4
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    εμενα το σεροπραμ με ειχαι πιασει κατευθειαν το επαιρνα 3 χρονια.......
    συζητησετο με το γιατρο σου
    Όταν λες κατευθείαν; Μπας και συνέβη placebo effect;
    Κανονικά έχω την εντύπωση ότι τα αντικαταθλιπτικά σου περιορίζουν για κάποιο χρονικό διάστημα την σεροτονίνη αρχικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Παίρνω seropram από αρχές απριλίου, αρχικά ξεκίνησα με 5 σταγόνες (δηλαδή 10mg) και πιο μετά ο γιατρός τις έκανε 10 (δηλαδή 20mg) Σήμερα, σχεδόν 2 μήνες μετά αισθάνομαι ακόμα χάλια. Το κύριο πρόβλημά μου είναι η κατάθλιψη και έχω και αγοραφοβία. Τι να κάνω; Συνεχίζω με αυτό το φάρμακο; Να πω στο γιατρό να μου το αυξήσει; Να αλλάξω; Τι προτείνετε;
    Άντρας 25 ετών.
    Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή ακόμη. Συζήτησε το βέβαια και με το γιατρό σου μήπως σου γράψει το escitalopram που απ ότι λένε πολλοί βοηθάει πρώτα στην κατάθλιψη. Εγώ αυτό παίρνω, δεν έχω κατάθλιψη αλλά αγχώδη διαταραχή και μπορώ να πω οτι τους 2 πρώτους μήνες αισθανόμουν συνέχεια στην τσίτα και ότι θέλω να κάνω πράγματα...βέβαια τώρα ξεκινάει να με βοηθάει και στο άγχος νομίζω, αλλά που και που παίρνω και λίγο αγχολυτικό το οποίο είναι το καλύτερο στην περίπτωση μου. Αλλά βλεπεις αυτό δεν το προτείνουν οι γιατροί, μόνο στα δύσκολα...

  6. #6
    Άννα, θέλω να μου φύγει η κατάθλιψη κυρίως! Όποτε καταφέρνω να την διώχνω, ο κόσμος είναι τέλειος. Άσε την αγοραφοβία στην άκρη. Αυτό πως θα το επιτύχω;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τοπαιρνα απο το 2006 εως το 2010 , και ναμαι ακομη εδω ................σιγα μην δεν ημουνα .......εχω παρει ΟΟΟΟΛΑ ταντικαταθλιπτικα , δεν εχουν κανενα αποτελεσμα πανω μου , ισως κατι λιγο στις αρχες ....... , μεχρι κι ο γιατρος μου μουπε να τα σταματησω .....

  8. #8
    πως γίνεται αυτό; πόσο καιρό τα κρατούσες το καθένα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μηνες ......................................

  10. #10
    Καλησπέρα,
    εγώ διαγνώστηκα από το γιατρό μου με αγχώδη διαταραχή με καταθλιπτικές τάσεις και αγοραφοβία. Μου έγραψε το enlift το οποίο έπαιρνα για 2 χρόνια. Τις πρώτες 40 μέρες ζορίστηκα αρκετά, αλλά μετά εξαφανίστηκαν όλα, σαν να μην είχα περάσει ποτέ τίποτα. Το έχω κόψει 7 μήνες τώρα και είμαι πολύ καλά, παρόλο που περνάω μια πάρα πολύ δύσκολη κατάσταση την δεδομένη στιγμή. Η μόνη παρενέργεια που είχα, ήταν να πάρω 12 κιλά χωρίς να αλλάξω τίποτα στη διατροφή μου, αλλά ευτυχώς επανήλθα εύκολα. Υπομονή θέλει και όλα θα πάνε καλά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Άννα, θέλω να μου φύγει η κατάθλιψη κυρίως! Όποτε καταφέρνω να την διώχνω, ο κόσμος είναι τέλειος. Άσε την αγοραφοβία στην άκρη. Αυτό πως θα το επιτύχω;
    Τι ακριβώς θέλεις να πετύχειις? Πως να νικήσεις την αγοραφοβία? Πότε ξεκίνησε να σε πιάνει και πως?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by xrysa View Post
    Καλησπέρα,
    εγώ διαγνώστηκα από το γιατρό μου με αγχώδη διαταραχή με καταθλιπτικές τάσεις και αγοραφοβία. Μου έγραψε το enlift το οποίο έπαιρνα για 2 χρόνια. Τις πρώτες 40 μέρες ζορίστηκα αρκετά, αλλά μετά εξαφανίστηκαν όλα, σαν να μην είχα περάσει ποτέ τίποτα. Το έχω κόψει 7 μήνες τώρα και είμαι πολύ καλά, παρόλο που περνάω μια πάρα πολύ δύσκολη κατάσταση την δεδομένη στιγμή. Η μόνη παρενέργεια που είχα, ήταν να πάρω 12 κιλά χωρίς να αλλάξω τίποτα στη διατροφή μου, αλλά ευτυχώς επανήλθα εύκολα. Υπομονή θέλει και όλα θα πάνε καλά!
    Χρύσα, το Enlift είναι αντικαταθλιπτικό? Μάλλον γεννοσημο κάποιου? Πρώτη φορά το ακούω. Παράλληλα έκανες ψυχοθεραπεία? Η άλλαξες μόνη σου τρόπο σκέψης? Στο λέω γιατι λες οτι τα έκοψες εδώ και 7 μήνες και είσαι μια χαρά. Και μπράβο σου που το πέτυχες και σου εύχομαι πάντα καλά να είσαι!!

  13. #13
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Τι ακριβώς θέλεις να πετύχειις? Πως να νικήσεις την αγοραφοβία? Πότε ξεκίνησε να σε πιάνει και πως?
    Θέλω να μην έχω κατάθλιψη. Η αγοραφοβία δε με νοιάζει. Θέλω να είμαι χαρούμενος.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μηνες ......................................
    πως γίνεται να μη σε πιάνει τίποτα; Εν τω μεταξύ διάβαζα για κάτι εξετάσεις dna για να δουν αν έχεις μια συγκεκριμένη μορφή σε αυτό:

    Τι φάση;

    https://www.e-psychology.gr/forum/th...B3%CE%AE%CF%82

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    πως γίνεται να μη σε πιάνει τίποτα; Εν τω μεταξύ διάβαζα για κάτι εξετάσεις dna για να δουν αν έχεις μια συγκεκριμένη μορφή σε αυτό 2[/url]
    Μα τα αντικατθλκα πιανουν μονο στην αρχη , αν πιασουν , μετα απο μερικους μηνες τα συνηθιζει ο οργανισμος , μεχρι κι ο ψυχιατρος μου , δεν πιστευει σε αυτα , .................. με ειχε πιασει γερα το σεροξατ για 4 μηνες , το 2010 , και εκτοτε τιποτα ......... τωρα παιρνω αναφρανιλ , παλαιας γενιας τρικυκλικο αντ/κο , μικη δοση , ετσι , για πλασεμπο ......οι εξετασεις DNA , που τις ξερω , ειναι καθαρη απατη ............ τις εκανε καποιος γνωστος μου , πληρωσε 800 ευρω , για να του πουν ποιο αντκ/κο τον πιανει , το πηρε , και τελικα δεν τον επιασε ........τριχες ......

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Seropram - xanax
    By joanna79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 18-11-2019, 13:46
  2. Seropram and depression...
    By Gadgetakias in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2012, 11:03
  3. SEROPRAM ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ
    By XRISTOS2612 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-11-2009, 23:04
  4. seropram
    By bill5555 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-01-2009, 20:26
  5. Seropram
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-06-2008, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •