Οταν χανονται αγαπημενα προσωπα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Οταν χανονται αγαπημενα προσωπα

    ...απο τη ζωη μας, εχει νοημα να προχωρησουμε μπροστα χωρις αυτα; Δεν ειναι σαν να τους γυρναμε την πλατη και να τα ξεχναμε; Και γενικα τι αξια εχουν οι καθημερινες μαλακιες, η δουλεια, τα ενδιαφεροντα, τα βιβλια, χωρις εκεινους που αγαπαμε;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Πολύ δύσκολη ερώτηση.. Ελπίζω κάποιος να μπορεί να απαντήσει.. Από εμένα έχεις τη συμπαράσταση μου, τη σκέψη μου και ένα μεγάλο μπράβο που παλεύεις καθημερινά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και έχει νόημα να προχωρήσεις. Το κενό αυτών που χάνονται δεν αναπληρώνεται, ωστόσο πάντα κρατάμε κάτι από αυτούς μέσα μας και το περνάμε και στους άλλους με την σειρά μας. Και σίγουρα θα έρθουν και άλλα αγαπημένα πρόσωπα στην ζωή μας που έχουν να δώσουν και να πάρουν πράγματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765


    Ορέστη αν έχασες δικό σου άνθρωπο, συλληπητήρια.
    Ειλικρινά τρέμω την ώρα και την στιγμή που θα συμβεί αυτό.
    Θα πέσω σε κατάθλιψη, είμαι σίγουρη. Σου γυρνάει το μυαλό ρε παιδί μου. Απελπισία, δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά. Και μόνο στη σκέψη έχω αυτά τα συμπτώματα, οπότε πάνω κάτω μπορώ να φανταστώ πόσο χειρότερα θα είμαι.

    Έχω σκεφτεί αυτό που λες. Επίσης δεν πιστεύω ούτε σε πνεύματα/ψυχές, μεταθανάτια ζωή, μετενσάρκωση κτλ. Αυτό που θα με κρατούσε νομίζω είναι σίγουρα το αν είχα κάποιον να φροντίσω. Να μην καταρρεύσω δηλαδή για άλλο άτομο που αγαπάω. Σίγουρα το νούμερο ένα θα ήτανε ένα παιδάκι. Επειδή δεν υπάρχει όμως αυτή η περίπτωση, και ούτε νομίζω θα με παρηγορούσε ένας σύντροφος, θα με κρατούσε η σκέψη ότι γεννήθηκα μια φορά, πρέπει να το πάω ως το τέρμα και να κρατάω την μνήμη αυτού του ανθρώπου ζωντανή, πως κάποιοι άλλοι το αντέχουν και συνεχίζουν, πως θα ήτανε αχαριστία για κάποιους να το τερμάτιζα μόνη, και σίιιιγουρα θα είχα συνεχώς στο μυαλό μου πως αυτός ο άνθρωπος δεν θα ήθελα εξαιτίας του να χαλάσω κι' εγώ την ζωή μου. Αν ήμουνα στην θέση του, που και μόνο στην σκέψη υπήρξα σε περιόδους κατάθλιψης, δεν θα άντεχα πως κατέστρεψα την ζωή κάποιων άλλων ανθρώπων λόγω της απουσίας μου. Θα σκεφτόμουνα λοιπόν πως πρέπει να ανακούφιζα από τις (παράλογες) ενοχές αυτό τον άνθρωπο, να συνεχίσω όπως θα ήθελε και αφού μου δώθηκε αυτή η ευκαιρία, και φυσικά να μην πληγώσω ούτε άλλα πρόσωπα που θα με έβλεπαν μονίμως καταθλιπτική και σε πένθιμη διάθεση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    ...απο τη ζωη μας, εχει νοημα να προχωρησουμε μπροστα χωρις αυτα; Δεν ειναι σαν να τους γυρναμε την πλατη και να τα ξεχναμε; Και γενικα τι αξια εχουν οι καθημερινες μαλακιες, η δουλεια, τα ενδιαφεροντα, τα βιβλια, χωρις εκεινους που αγαπαμε;
    Όχι, δεν είναι καθόλου έτσι... Έχω χάσει πολλά αγαπημένα πρόσωπα, τις δυο γιαγιάδες μου, τον παππού μου και το χειρότερο το θείο μου πριν την ώρα του, 60 χρονών... Με πόνεσε και με πονάει... Και μάλιστα μια από τις απώλειες ήταν κι ένας λόγος για να προσπαθήσω να πεθάνω κι εγώ αλλά πιστεύω ότι από εκεί που βρίσκονται θα ήθελαν να είμαστε ευτυχισμένοι κι όχι να υποφέρουμε...

    Συλλυπητήρια αν έχασες κάποιον, ελπίζω η ερώτηση σου να είναι γενική...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Δεν εχω καποια πολυ προσφατη απωλεια, αλλα καποιες μερες ειναι σαν χτες, ειδικα οταν με επισκεπτεται στο ονειρο μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    ...απο τη ζωη μας, εχει νοημα να προχωρησουμε μπροστα χωρις αυτα;
    Ναι, έχει. Η ζωή απλά συνεχίζεται.

    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δεν ειναι σαν να τους γυρναμε την πλατη και να τα ξεχναμε;
    Και τι προτείνεις; Να πεθάνουμε πριν την ώρα μας;

    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Και γενικα τι αξια εχουν οι καθημερινες μαλακιες, η δουλεια, τα ενδιαφεροντα, τα βιβλια, χωρις εκεινους που αγαπαμε;
    Η ζωή είναι όμορφη, ακόμα και με τα τραύματα που μπορεί να αφήσει μια τέτοια απώλεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Όταν χάνουμε ένα αγαπημένο πρόσωπο χάνουμε και κομμάτι του εαυτού μας γιατί είχαμε συνδέσει αισθήματα, καταστάσεις, καθημερινότητα, όλα αυτά που συνδέουν τους ανθρώπους και είναι το πιο φυσιολογικό συναίσθημα να νοιώθουμε άδειοι, διαφορετικοί και πάει λέγοντας. Ακόμη και χρόνος να περάσει δε σημαίνει πως δε θα σκεφτόμαστε τα άτομα που έχουμε χάσει. Ο πατέρας μου για παράδειγμα παρόλο που έχουν περάσει πολλά χρόνια, ακόμη καμιά φορά ονειρεύεται κοντινό του πρόσωπο που έχασε πρόωρα.

    Ο θάνατος έρχεται σε όλους, θα έρθει και σε εμάς κάποια στιγμή, είναι ο κύκλος της ζωής στη Γη έτσι. Όσο ζούμε όμως οφείλουμε να προσπαθούμε να κάνουμε όσο καλύτερη μπορούμε τη ζωή μας. Και το οφείλουμε πρώτα απ'όλα στον εαυτό μας. Με αυτόν ζούμε 24 ώρες το 24ωρο άλλωστε!

Similar Threads

  1. ευκαριες που χανονται...
    By manosthess in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 07-11-2014, 07:56
  2. πως χανονται 30 κιλα??
    By free in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-2012, 17:47
  3. Χάνονται 25 kg χωρίς επέμβαση?
    By Sediaita in forum Παχυσαρκία
    Replies: 226
    Last Post: 12-12-2011, 13:42
  4. Ποιά είναι τα αγαπημένα σας ποιήματα?
    By Tass in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 15-12-2007, 00:35
  5. Οι αγάπες χάνονται..
    By a_friend in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 04-10-2006, 19:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •