Πρόβλημα με τον θειο!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42

    Πρόβλημα με τον θειο!!

    Καλημερα σας,
    Εδώ ενα θειο τον αδερφό της μητερας μ.ο ανθρωπος αυτός είναι 52 ετων απο μικρός ηταν περίεργος δεν ήθελε ν παντρευτει κ ολο δημιουργουσε φασαρίες απο το πουθενά...είχε μια πολύ καλη δουλεια την οποία παρατησε στο ασχετο χωρίς να έχει πάρει καν σύνταξη..μετα απο κει κ περα ξεκίνησε η κατρακυλα του ολο τσακώνεται μ την μάνα του έχει ακαταστατο το σπίτι συνεχωμενα με κουτιά και εφημεριδες δεν μπορεί ν μπει άνθρωπος μεσα ουτε ν κάτσει,δεν πλένεται καθόλου εδώ κ τουλαχιστον 5 χρόνια κ κάθε φορά τ έρχεται κ μι; ιδέα για ν κανει φασαρία πχ ήθελε ν βάλουμε συναγερμο και ήθελε ν κανει ολο τρύπες γ ν τ κάνει οπως θελει αυτός κ όχι οπως έλεγε ο μάστορας με αποτέλεσμα να έχουν τσακωμους μ την μητερα μου (μένουμε απο πανω του) που δεν ήθελε να της καταστρεψει τ σπίτι..θέλει ν πέρνει την σύνταξη της γιαγιας γτ δεν του φτάνουν τ δικά του, ολο πέρνει πραγματα με δόσεις κ ενω έχει ν πληρώσει δεν θέλει ν τ δώσει, έχω μια σχέση εγώ (είμαι ανηψιά του) δεν τον πολύ θέλει,ουτε θέλει η γιαγιά μ να χει .ία φιλη ν παει μια βόλτα ολο προβληματα δημιουργεί δεν είναι λιγες οι φορες που η μητερα μ έχει παει στ νοσοκομειο εξ αιτιας της στεναχωριας της απο αυτον....τον αγαπάμε αλλά δεν θέλει ν βοηθήσει τον εαυτό του δεν θέλει ν παει ουτε καν στο γιατρό του δούμε μιλήσει γ ψυχολόγο δεν θέλει ουτε γενικές εξετασεις δεν κανει ν ΔΟΥμε το ζαχαρο του ή οτιδηποτε αλλο ξέρουμε πως έχει θυροειδή κ τιποτα άλλο...σας έγραψα τα περισσουερα συμπτωματα του έχετε ιδέα τι παιζει είναι κάποια πάθηση ψυχολογικη για να ψαξω πως ν το αντιμετωπισουμε;;η κάποια γενικοτερη συμβουλή αν έχετε περάσει τα ίδια
    Σας ευχαριστώ πολύ <3

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προφανώς ο άνθρωπος έχει θέματα, αλλά αν και κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να διαφωνήσουν, εγώ θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις ότι δεν λύνεται, κόβεται. Ουσιαστικά τόσα χρόνια του περνάει το δικό του και ανέχονται οι άλλοι τις παραξενιές του και ανέχονται τα δυσάρεστα αποτελέσματα και τρέχουν και τον ξελασπώνουν. Με στοργή και προδέρμ αυτοί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν. Ούτε και με φωνές και τσακωμούς, αλλά με το να θέτεις όρια στην πράξη. Τώρα μιλάμε για συνήθειες δεκαετιών, οπότε είναι δύσκολο, αλλά εσείς οι γύρω του πρέπει να αλλάξετε συμπεριφορά για να αλλάξει κι αυτός. Ας πούμε δημιουργεί οικονομικές υποχρεώσεις; Να μην τρέχει ούτε η γιαγιά ούτε η μάνα σου να του τις καλύψει. Μένει ακόμα 52 χρονών μαντράχαλος με την γιαγιά; Να θέσει κανόνες ότι πρέπει πχ να αναλάβει συγκεκριμένα έξοδα του σπιτιού, ότι πρέπει ο χώρος να είναι καθαρός και τακτοποιημένος, ότι πρέπει να είναι ,καθαρός και ο ίδιος. Να βοηθάει και να κάνει δουλειές στο σπίτι κι όχι να τα περιμένει έτοιμα. Κουτιά κι εφημερίδες αν θέλει να τα κρατήσει σε κάποια αποθήκη, αλλιώς πέταμα. Άμα δεν του αρέσει να πάει να μείνει σε δικό του σπίτι να δει την γλύκα. Αλλιώς σε σειρά δεν θα μπει ποτέ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    συμφωνω με την σονια, απολυτως.
    ολο και ακτι θα εχει, δεν ακουγεται και καλα.
    κατι με την προσωπικοτητα του πιθανα.
    αλλα δν μπορεις να κανεις τπτ αφου δεν θελει να παει στον γιατρο. με το ζορι δεν γινεται, αν δεν ειναι επικινδυνος.
    αλλα εσεις που ειστε καλα, μπροουσατε να απομακρυνθειτε αντι αν τον ανεχεστε στις παραξενιες του.
    αν παραμενετε κολλημενοι μαζι του, ποιος σας φταιει?
    διαχωριστε την εθση σας, χωριστε τις ιδιοκτησιες αν χρειαστει και πιεστε τον να αναλαβει τις υποχρεωσεις του.
    αν ηταν το αγορι της οικογενειας και η μανα του τον παραχαιδευε αντι να του ζηταει να φερεται υπευθυνα, ποιος φταιει?
    αν δεν του εχει βαλει ορια 50 χρονια, εσυ θα βγαλεις ακρη?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Προφανώς ο άνθρωπος έχει θέματα, αλλά αν και κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να διαφωνήσουν, εγώ θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις ότι δεν λύνεται, κόβεται. Ουσιαστικά τόσα χρόνια του περνάει το δικό του και ανέχονται οι άλλοι τις παραξενιές του και ανέχονται τα δυσάρεστα αποτελέσματα και τρέχουν και τον ξελασπώνουν. Με στοργή και προδέρμ αυτοί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν. Ούτε και με φωνές και τσακωμούς, αλλά με το να θέτεις όρια στην πράξη. Τώρα μιλάμε για συνήθειες δεκαετιών, οπότε είναι δύσκολο, αλλά εσείς οι γύρω του πρέπει να αλλάξετε συμπεριφορά για να αλλάξει κι αυτός. Ας πούμε δημιουργεί οικονομικές υποχρεώσεις; Να μην τρέχει ούτε η γιαγιά ούτε η μάνα σου να του τις καλύψει. Μένει ακόμα 52 χρονών μαντράχαλος με την γιαγιά; Να θέσει κανόνες ότι πρέπει πχ να αναλάβει συγκεκριμένα έξοδα του σπιτιού, ότι πρέπει ο χώρος να είναι καθαρός και τακτοποιημένος, ότι πρέπει να είναι ,καθαρός και ο ίδιος. Να βοηθάει και να κάνει δουλειές στο σπίτι κι όχι να τα περιμένει έτοιμα. Κουτιά κι εφημερίδες αν θέλει να τα κρατήσει σε κάποια αποθήκη, αλλιώς πέταμα. Άμα δεν του αρέσει να πάει να μείνει σε δικό του σπίτι να δει την γλύκα. Αλλιώς σε σειρά δεν θα μπει ποτέ.
    Σόνια μου καταρχήν σε ευχαριστώ που διάβασε όλο το κείμενο...
    Εχει θέμα όλο αυτό είναι θέμα ετων οπως ριπές δεν ακούει στην αποθήκη δε. Τ βαζει γιατί λέει θα μυρίζουν φταίνε οι γονεις του καθαρά το ξέρω αλλά εμείς τώρα τι κάνουμε....πλεον εχουμε κόψει τ πολλά νταντεματα εγώ βασικά ποτε δεν τον νταντευα...το πρόβλημα είναι όμως οτι κ η γιαγιά δεν θέλει ν φύγει απο εκεί και συνεχως δημιουργούνται προβλήματα τα οποία έχουν αντικτυπο στοην δικιά μας οικογένεια

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω με την σονια, απολυτως.
    ολο και ακτι θα εχει, δεν ακουγεται και καλα.
    κατι με την προσωπικοτητα του πιθανα.
    αλλα δν μπορεις να κανεις τπτ αφου δεν θελει να παει στον γιατρο. με το ζορι δεν γινεται, αν δεν ειναι επικινδυνος.
    αλλα εσεις που ειστε καλα, μπροουσατε να απομακρυνθειτε αντι αν τον ανεχεστε στις παραξενιες του.
    αν παραμενετε κολλημενοι μαζι του, ποιος σας φταιει?
    διαχωριστε την εθση σας, χωριστε τις ιδιοκτησιες αν χρειαστει και πιεστε τον να αναλαβει τις υποχρεωσεις του.
    αν ηταν το αγορι της οικογενειας και η μανα του τον παραχαιδευε αντι να του ζηταει να φερεται υπευθυνα, ποιος φταιει?
    αν δεν του εχει βαλει ορια 50 χρονια, εσυ θα βγαλεις ακρη?
    Remedy σε ευχαριστω πολύ γ την απάντηση σου κ που διαβασες το κείμενο μου...
    Δεν είναι απόλυτα εφικτό ν ξεκοψουν έχουμε απομακρυνθεί αλλά εντελώς δεν γίνεται γιατι η γιαωια θέλει φροντιδα ειναι μεγάλη γυναικα κ πρέπει αναγκστοκ ν είμαστε σε επαφη μαζί του...
    Εγώ βέβαια βάζω κάποια όρια προσπαθώ τουλάχιστον εχει λίγο συμμορφωθεί αλλά μόλις κάνω κ φύγω ξεκινάει ο χαμός όσο είμαι εδώ ειβ;ι όλα σχεδόν οκ δεν μπορω ομως ν κάνω τον αστυνόμο παντα

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ερμιόνη δυστυχώς το αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα και δύσκολα ξεμπλέκεις. Αν δεν αλλάξει στάση η γιαγιά και η μητέρα σου, εσύ από μόνη σου δύσκολο να τους βάλεις σε σειρά. Απλά όσο σε παίρνει θέσε τα δικά σου όρια και μην μπλέκεσαι σε όλο αυτό.
    Δυστυχώς θα έχω στο μέλλον κι εγώ άπειρα μπλεξίματα με τα σόγια χωρίς να φταίω, διότι οι δικοί μου δεν θέλουν με τίποτα να καταλάβουν κάποια πράγματα, ωστόσο σε κάποια πράγματα που θέλαν να με μπλέξουν πήρα τις αποστάσεις μου. Ας πούμε με την μία μου γιαγιά είχα να μιλήσω 7-8 χρόνια και πέθανε με τον καημό, αλλά δεν θα πεθάνουμε εμείς για να περνάει η βλακεία του καθενός. Ακούγεται σκληρό, αλλά έτσι είναι.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    εγω εχω θεμα με θειο μου. απλα σταματησα να του μιλαω και να ασχολουμαι. δεν θα σκασω εγω για τα προβληματα του αλλου. καμια φορα πρεπει να εισαι σκληρος για να προστατευσεις τον εαυτο σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by freskonero View Post
    εγω εχω θεμα με θειο μου. απλα σταματησα να του μιλαω και να ασχολουμαι. δεν θα σκασω εγω για τα προβληματα του αλλου. καμια φορα πρεπει να εισαι σκληρος για να προστατευσεις τον εαυτο σου

    Ποτε δεν οικειοποιουμαι τα προβληματα των αλλων , τους συνδραμω ομως ......... παντα πρεπει νασαι σκληρος σαυτην την ζωη , μονο ετσι προστατευεις τον εαυτο σου , χωρις αυτο να σημαινει οτι ακολουθεις εναν μοναχικο δρομο , απλα οριοθετεις την περιοχη σου ...

Similar Threads

  1. προβλημα η οχι ;
    By car in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 01-12-2015, 20:14
  2. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  3. Πρόβλημα
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 19-05-2014, 22:07
  4. Replies: 6
    Last Post: 27-02-2008, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •