Κοροϊδία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 103
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999

    Κοροϊδία

    Ενα από τα πράγματα που πάντα με απωθούσαν έιναι η κοροϊδία.
    Οι άνθρωποι για έχουν την τάση, αναλογα με το ποιόν τους πάντα, να κοροιδεύουν το διαφορετικο, το κατώτερο αλλά και το ανώτερο.
    Βρήκα ενα πολύ ενδιαφέρον κείμενο και το παραθέτω.
    " Συμφωνείς, υποθέτω, ότι το να κοροϊδεύει ο ένας τον άλλο είναι μια πολύ διαδεδομένη εκδήλωση συμπεριφοράς.
    Δύο είναι οι αιτίες της παραγωγής, συντήρησης και διάδοσης της ανωτέρω συμπεριφοράς.
    Πρώτη αιτία
    Ο άνθρωπος, επειδή, ως γνωστόν, δεν είναι τέλειος, έχει κάποιο ελάττωμα (κουσούρι, έλλειψη) είτε στο πνεύμα, είτε στην ψυχή είτε στο σώμα. Όταν, λοιπόν, συνειδητοποιεί την έλλειψή του, το ελάττωμά του, αισθάνεται μειονεκτικά έναντι των άλλων ανθρώπων.
    Δεύτερη αιτία
    Ο άνθρωπος νομίζει ότι οι συνάνθρωποί του, οι οποίοι υπάρχουν γύρω του ή μακριά απ' αυτόν, ζουν καλύτερα, ευρίσκονται σε καλύτερη μοίρα, γιατί στα μάτια του εμφανίζονται να υπερτερούν σε ευφυϊα, σε ομορφιά, σε κοσμική λάμψη, σε χρήμα, σε υγεία κ.λ.π.
    Άρα ο άνθρωπος νιώθει μειονεκτικά έναντι των άλλων ανθρώπων (συναίσθημα ή κόμπλεξ κατωτερότητας).
    Μειονεξία σημαίνει ότι μας λείπει κάτι που το έχουν οι άλλοι άνθρωποι. Όταν, όμως, λείπει από μας οτιδήποτε, νιώθουμε στενοχώρια, θλίψη, δυσαρέσκεια, δυστυχία.
    Επομένως
    μειονεξία = έλλειψη = δυσαρέσκεια (δυστυχία)
    μόνιμη έλλειψη = μόνιμη δυσαρέσκεια (δυστυχία)
    Συμφωνείς, υποθέτω, ότι το συναίσθημα της μειονεξίας αποτελεί διαρκή πηγή δυστυχίας για τον άνθρωπο.
    Η εκτόνωση του αρνητικού αυτού συναισθήματος γίνεται ασυνείδητα ως εξής:
    Εκστομίζεις, συνήθως, εναντίον του συνανθρώπου σου υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς π.χ. βλάκα, άχρηστε, μαμόθρεφτε, κοιλαρά, στραβοπόδη, τερατόμορφε, ***** κ.ά.
    Όταν, λοιπόν, υποτιμάς κάποιον, εξυπακούεται ότι τον υποβιβάζεις, τον καθιστάς κατώτερο, οπότε εσύ αναπνέεις τον αέρα της υπεροχής, καμαρώνεις το μεγαλείο σου και απαλείφεις, έστω και προσωρινά, το συναίσθημα της μειονεξίας που σου προκαλούσε τη δυσαρέσκεια.
    Ο άνθρωπος που αισθάνεται μειονεκτικά (ο κομπλεξικός άνθρωπος), για να απαλλαγεί από το πρόβλημά του, δεν υποτιμά, δεν υποβιβάζει, δεν περιγελά, δεν κοροϊδεύει μόνο αυτούς που αντικειμενικά θεωρεί ανώτερους, αλλά οποιονδήποτε συνάνθρωπο, ακόμη και αυτούς που αντικειμενικά θεωρεί κατώτερους π.χ. διανοητικά καθυστερημένους, σωματικά ανάπηρους και γενικώς οποιονδήποτε παρουσιάζει ένα εμφανές σωματικό ή ψυχικό ελάττωμα.
    Αντιλαμβάνεσαι, λοιπόν, ότι ο εν λόγω άνθρωπος αντλεί μεγάλη ικανοποίηση, όταν κοροϊδεύει, γιατί εξουδετερώνει, πρόσκαιρα βεβαίως, το μειονέκτημά του (την έλλειψη), το πρόβλημα που ασυνείδητα τον τυραννάει.
    Ίσως σου έτυχε, κάποτε, να σκοντάψεις, καθώς κατέβαινες τα σκαλοπάτια του Σχολείου σου, και να προσγειωθείς στο έδαφος. Διαπίστωσες τότε ότι οι ευρισκόμενοι γύρω σου ξεκαρδίστηκαν από τα γέλια. Τους χαροποίησε ακριβώς αυτό το γεγονός, το ότι εσύ βρέθηκες σε μειονεκτική θέση έναντι αυτών.
    Να, λοιπόν, ένας εύκολος, γρήγορος, άκοπος και ανέξοδος τρόπος για να γευθεί κανείς τη χαρά, την ικανοποίηση !
    Άρα το αποτέλεσμα του "κοροϊδεύειν" είναι η χαροποίηση, η ικανοποίηση.
    Αντιλαμβάνεσαι τώρα, υποθέτω, γιατί οι άνθρωποι κοροϊδεύουν ή κακολογούν και μάλιστα με αδιάλειπτη συχνότητα !
    Συμφωνείς, υποθέτω, ότι το πρόβλημα δεν το έχει ο κοροϊδευόμενος, αλλά ο κοροϊδεύων.
    Όταν κοροϊδεύει,
    είναι σαν να διαλαλεί το πρόβλημά του,
    είναι σαν να διατυμπανίζει το πρόβλημά του,
    είναι σαν να κρεμάει κατάστηθα μιαν τεράστια πινακίδα, μιαν πελώρια ταμπέλα,
    που γράφει:
    "Εχω πρόβλημα μειονεξίας.
    Σε κοροϊδεύω, για να διασκεδάσω το πρόβλημά μου !"
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κοινώς.. \"όποιος κοροϊδεύει, κοροϊδεύει τον εαυτό του\"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    πολυ ωραιο το κειμενακι σ ευχαριστουμε για την παραθεση:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by weird
    Ενα από τα πράγματα που πάντα με απωθούσαν έιναι η κοροϊδία.





    κι εμένα weird


    Ομως, κι εγώ, κατά καιρούς έχω μπεί σ αυτό το τριπάκι. Ο καθένας ίσως. Αφού δεν παύουμε νάμαστε κατά βάθος παιδιά ανένταχτα στις ηλικίες μας. Συμπονώ, όχι αυτούς που θίγονται τόσο, όσο , αυτούς που πονούν τόσο ώστε να φτάσουν σ αυτό.
    Ισως, τα μικρούλικα που δεν τα άφηναν σε ησυχία απ την κριτική , που μάθανε να κρατάνε την αξιοπρέπειά τους με λάθος τρόπο σαν ενήλικες, κάποια όμορφα βλαστάρια που τα έπνιξαν ..τα ενοχοποίησαν...τα γ.... σόρρυ .!!


    Αυτά συμπονώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by liberchild
    Συμπονώ, όχι αυτούς που θίγονται τόσο, όσο , αυτούς που πονούν τόσο ώστε να φτάσουν σ αυτό.
    Εάν κατάλαβα καλά συμπονάς αυτούς που κοροιδεύουν? Μάλον θα συμπονάς και τους πολιτικούς..ίσως να κατάλαβα και λάθος βέβαια..

    Ισως, τα μικρούλικα που δεν τα άφηναν σε ησυχία απ την κριτική , που μάθανε να κρατάνε την αξιοπρέπειά τους με λάθος τρόπο σαν ενήλικες, κάποια όμορφα βλαστάρια που τα έπνιξαν ..τα ενοχοποίησαν...τα γ.... σόρρυ .!!

    Δεν νομίζω να υπάρχει λάθος τρόπος να κρατάει κανείς την αξιοπρέπεια του. Είτε προσπαθείς να είσαι αξιοπρεπής, είτε όχι..


    Αυτά συμπονώ.

  6. #6
    Καλή μου weird, όσοι κοροιδεύουν έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα απ\' τα θύματα τους.
    Εχουν θέματα δικά τους που αρνούνται να τα δουν και εθελοτυφλώντας ασχολούνται με τους άλλους.
    Δυστυχώς γι αυτούς, είμαι σίγουρη πως κάπου μέσα τους, όλο και τους τριβελίζει η αλήθεια, οπότε κάποια στιγμή αναγκάζονται να τη δουν και να την αντιμετωπίσουν.
    Βλέπεις, κάποια στιγμή εξαντλούνται τα θέματα των άλλων και πρέπει αναγκαστικά να έρθουν αντιμέτωποι με τα δικά τους.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Θεοφανία
    Καλή μου weird, όσοι κοροιδεύουν έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα απ\' τα θύματα τους.
    Ο πολιτικός που κοροιδεύει τον λαό έχει μεγαλύτερο πρόβλημα δηλαδή?? Η μήπως αυτό δεν είναι μια ακόμα μορφή κοροιδίας? Όλοι κοροιδεύουν Θεοφανία. Το θέμα είναι με πιο τρόπο...και πόσο ταπεινώνουν αυτόν που κοροιδεύουν. Συγνώμη δηλαδή αλλά λες πως αυτός που τρώει την κοροιδία έχει λιγότερο πρόβλημα. Δώσε μου ένα παράδειγμα για να το καταλαβω..

  8. #8
    Εσύ το ανοίγεις περισσότερο το θέμα και έτσι πάμε σε γενικεύσεις.
    Εγώ μιλώ γι αυτούς που κοροιδεύουν άτομα που έχουν προβλήματα, είτε ψυχολογικά, είτε σωματικά, είτε δεν ντύνονται καλά, είτε δεν έχουν πολλά χρήματα.
    Μιλώ γι\' αυτούς που μέσα απ\' τα προβλήματα των άλλων νιώθουν εκείνοι ανώτεροι.

    ΥΓ. Οι πολιτικοί δεν κοροιδεύουν. Απλά βρίσκουν πρόσφορο έδαφος. Αν δεν τους ψηφίζαμε, θα είχαν τη δυνατότητα να λειτουργούν έτσι; Είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα αυτό. Κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο ελπίζω να την αναπτύξουμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Θεοφανία
    Εσύ το ανοίγεις περισσότερο το θέμα και έτσι πάμε σε γενικεύσεις.
    Εγώ μιλώ γι αυτούς που κοροιδεύουν άτομα που έχουν προβλήματα, είτε ψυχολογικά, είτε σωματικά, είτε δεν ντύνονται καλά, είτε δεν έχουν πολλά χρήματα.
    Μιλώ γι\' αυτούς που μέσα απ\' τα προβλήματα των άλλων νιώθουν εκείνοι ανώτεροι.
    Θα σου πώ κάτι που το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα. Πριν απο πολύ καιρό είχα κοροιδέψει κάποιον που έιχε πάθει ψύχωση (αρκετά πριν το πάθω εγώ). Έλεγα πως ο τύπος είναι θεο΄τρελος, δεν ξέρει τι λέι και άλλα τέτοια και τον κορόιδευα μαζί με άλλα παιδιά της παρέας με ύφος ανωτερότητας όπως λές. Εκείνος βέβαια έλεγε καλά λόγια για μένα, μου είχε πεί για παράδειγμα οτι ήμουν ο καλύτερος φίλος που είχε γνωρίσει. Τον κοροιδεψα, τον λυπήθηκα και απομακρύνθηκα απο κοντα του. Όταν λοιπόν έπαθα εγώ ψύχωση μου είχε πεί κάποιος..θυμάσαι τι είχε πάθει ο \"τάδε\" αναφερόμενος στον παλιό μου γνωστό. Ήμουνα σε φάση που δεν το πολυκατάλαβα. Φοβερό όμως...τώρα που το σκέφτομαι. Όταν συνήλθα κατάλαβα πως αυτό που είχε περάσει το παιδί αυτό το είχα περάσει και εγώ. Ξέρεις έχω νιώσει πως τιμωρήθηκα για την κοροιδεία μου αυτή..δεν ξέρω ποιος έχει περισσότερο πρόβλημα, αυτός που το κάνει η ο άλλος που τρώει την ταπείνωση. Ξέρω όμως οτι αυτό που κοροιδεύουμε μπορεί να συμβεί και σε μας. Πολλές φορές έχω την ανάγκη να με συγχωρέσουν παλιά φαντάσματα αλλά να συγχωρέσω και εγώ.

    Σε αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι στο εξής: μέσα απ\' τα προβλήματα των άλλων νιώθουν εκείνοι ανώτεροι.

    Και θα προσθέσω...όλοι είμαστε ίσοι, όχι όμως και όμοιοι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by vince
    Originally posted by liberchild
    Συμπονώ, όχι αυτούς που θίγονται τόσο, όσο , αυτούς που πονούν τόσο ώστε να φτάσουν σ αυτό.
    Εάν κατάλαβα καλά συμπονάς αυτούς που κοροιδεύουν? Μάλον θα συμπονάς και τους πολιτικούς..ίσως να κατάλαβα και λάθος βέβαια..

    Ισως, τα μικρούλικα που δεν τα άφηναν σε ησυχία απ την κριτική , που μάθανε να κρατάνε την αξιοπρέπειά τους με λάθος τρόπο σαν ενήλικες, κάποια όμορφα βλαστάρια που τα έπνιξαν ..τα ενοχοποίησαν...τα γ.... σόρρυ .!!

    Δεν νομίζω να υπάρχει λάθος τρόπος να κρατάει κανείς την αξιοπρέπεια του. Είτε προσπαθείς να είσαι αξιοπρεπής, είτε όχι..


    Αυτά συμπονώ.


    Συμπονώ με την έννοια του καταλαβαίνω και αν θες στα δικά μου πρόσωπα συμπάσχω κιόλας ( αφού ξεπεράσω πρώτα το θυμό μου ) που σε πληροφορώ δεν είναι καθόλου εύκολο βήμα.
    Οσο για τους πολιτικούς δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, μήπως θες να πεις ότι κοροιδεύουν με την έννοια ότι λένε ψέμματα ενίοτε ? Νομίζω η weird σε κάτι άλλο αναφέρεται τουλάχιστον όπως το διάβασα.

    Για την αξιοπρέπεια, δεν μπορώ να μιλήσω, μόνο να καταλάβω προσπαθώ, πώς ο καθένας την εκλαμβάνει. Και αυτό που έχω πολλές φορές διαπιστώσει σε ανθρώπους είναι ένας λάθος τρόπος να είναι αξιοπρεπείς. Η προσωπική περηφάνια είναι πολύ μεγάλη κουβέντα , θεωρώ ότι όλοι είναι αναζητητές της, αλλά οι εκπτώσεις πολλές. Βάζω κι εμένα μέσα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Καλοι μου φιλοι ολοι, ειναι ομορφες οι δικτυακες συζητησεις . θελω να θεσω την ερωτηση.
    Γιατί πιστεύετε, ο άνθρωπος , φοβάται την κοροϊδία?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Originally posted by weird
    Καλοι μου φιλοι ολοι, ειναι ομορφες οι δικτυακες συζητησεις . θελω να θεσω την ερωτηση.
    Γιατί πιστεύετε, ο άνθρωπος , φοβάται την κοροϊδία?

    Υπονοείς πως μέσα απ\' την κοροιδία και τον χλευασμό των άλλων μπορεί να δούμε την πραγματική αλήθεια μας;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by weird
    Καλοι μου φιλοι ολοι, ειναι ομορφες οι δικτυακες συζητησεις . θελω να θεσω την ερωτηση.
    Γιατί πιστεύετε, ο άνθρωπος , φοβάται την κοροϊδία?



    Ασχετο αλλά, σ αυτή τη ζωή, ή θα πρέπει νάσαι γουρούνι και να μη ξεπετσιάζεται το δέρμα σου ή να βρεις μια γωνιά να πα ν αράξεις εσύ μ εσένα..


    πίκρα είναι όλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ψάχνω να βρω τι κρύβεται πίσω απο τον φόβο της κοροιδιας, που πιστεύω είναι ενα οικουμενικό συναίσθημα, με την έννοια οτι όλοι κάποια στιγμή το δοκιμάσαμε.
    Απο εκει και πέρα, το αν θα επωφεληθω, οδεύοντας προς την ωρίμανση, χρησιμοποιώντας τον χλευασμό, τα καυστικά σχόλιο, τον άσχημο τρόπο, υπέρ εμου, τότε μαγκιά και δύναμή μου.
    Για να τα χρησιμοποιησω ομως θα πρεπει να δω, που σταματά η ανασφάλεια του άλλου και που αρχίζει η ανασφάλεια η δική μου και άρα, η αλήθεια του ( έστω κακα ειπωμένη).
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by liberchild
    Originally posted by weird
    Καλοι μου φιλοι ολοι, ειναι ομορφες οι δικτυακες συζητησεις . θελω να θεσω την ερωτηση.
    Γιατί πιστεύετε, ο άνθρωπος , φοβάται την κοροϊδία?



    Ασχετο αλλά, σ αυτή τη ζωή, ή θα πρέπει νάσαι γουρούνι και να μη ξεπετσιάζεται το δέρμα σου ή να βρεις μια γωνιά να πα ν αράξεις εσύ μ εσένα..


    πίκρα είναι όλα
    Τα δύο άκρα δηλαδή ?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •