Wellbutrin +SSRI??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    Wellbutrin +SSRI??

    Καλησπέρα μέλη έχω ξαναναφερθει στην πάθηση που έχω ,έχω κοινωνικοφοβικα συμπτώματα και από το Σεπτέμβριο κατάθλιψη το μόνο αντικαταθλιπτικό που με έπιασε είναι το wellbutrin η γιατρός μου όμως μου το έβαλε σκέτο και το άγχος επιδείνωθηκε πολύ έτσι άλλαξα γιατρό ο οποίος μου πρόσθεσε το σεροξατ ειμαι στα 40 mg αλλά ακόμα δεν έχω δει καλή βελτίωση πάρα μόνο αμελητέα ισχύει πάντως ότι ένα SSRI ρυθμίζει το Wellbutrin ξέρει κανείς;;μήπως θέλω παραπάνω δόση;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το wellbutrin ειναι απο αυτα τα σκευσματα που δεν βοηθουν στο αγχος και στις κρισεις πανικου που μπορει να εχει καποιος απο το αγχος...
    θελεις να μας πεις δηλαδη εαν ενα ssri λειτουργει με το wellbutrin σταθεροποιητικα? δεν θα το ελεγα καν...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tο wellbutrin κυκλοφορησε αρχικα ως zyban για την διακοπη του τσιγαρου , δλδ μιμειται την νικοτινη , που σεναν αμαθη οργανιισμο ειναι διεγερτικη ............ αρα το wellbutrin ( που φυσικα εχω δοκιμασει !! ) σε ΄τσιτωνει ' , εμενα τουλαχιστον που δεν καπνιζω .......... οπως και το τσιγαρο με τσιτωνει ........φυσικο ειναι να επιδεινωθει το αγχος , μεχρι και το δικο μου επιδεινωθηκε , που δεν εχω κι ιδαιτερο ........το σεροξατ απ την αλλη εχει κατευναστικες ιδιοτητες , παντα βεβαια αναλογα τον οργανιοσμο , αρα ως επι το πλειστον ειναι κατευναστικο , και φερνει υπνηλια , τα 40 mg ειναι πολλα εμενα ο γιατρος με πηγε μεχρι τα 30 mg , και οχι παραπανω ........ αυτο το κοκτεηλ δεν το καταλαβαινω , να παιρνεις ενα κατευναστικο ' ssri ΄για να κοπαζει την τσιτα του γοελμπουτριν .........τοτε παρε ενα ssnri με την συγκαταθεση του γιατρου σου παντα , που κανει και τα δυο , οπως το εφεξορ , που ειναι ας πουμε , καλο φαρμακο .......η παρε κατι αλλλο , το γουελμπουτριν προφανως δεν σου καθεται καλα , ουτε μενα μου πηγε απο την πρωτη στιγμη , αλλα εγω εχω μονο κτθλψη ............. το σεροξατ καλο ειναι , φερνει πολυυπνια ομως .......
    μαικ/σταμ , μην αρχισουμε παλι την ιδια κουβεντα , που ρωταγες , και απαντουσα , την γνωμη μου λεω μονο, τον πρωτο λογο τον εχει ο γιατρος .........
    αλλα δεν ειμαι γω ο γιατρος σου , δεν μπορω να τον παριστανω !!! και δεν εχω κοινωνιοφοβια , ουτε αλλου ειδους φοβια .......

    aμα πιστευεις οτι σου ΄παει΄το γουελμπουτριν , θα πρεπει να δουλευει και σε πιο μικρες δοσεις , χωρις κοκτεηλ με το σεροξατ , πολλα φαρμακα και βαρια αμφοτερα , μην επιβαρυνεις τσαμπα τον οργανισμο σου ..........

  4. #4
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το wellbutrin ειναι απο αυτα τα σκευσματα που δεν βοηθουν στο αγχος και στις κρισεις πανικου που μπορει να εχει καποιος απο το αγχος...
    θελεις να μας πεις δηλαδη εαν ενα ssri λειτουργει με το wellbutrin σταθεροποιητικα? δεν θα το ελεγα καν...
    Εμένα γτ τοτε ο γιατρός μου, μου λέει ότι ρυθμίζει το Wellbutrin??

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    Μακ δεν γίνεται να μου πάει αλλά να θέλει ένα SSRI για να ισορροπήσει;;;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Εμένα γτ τοτε ο γιατρός μου, μου λέει ότι ρυθμίζει το Wellbutrin??
    προφανως ο γιατρος σου εχει κατι αλλο μεσα στο κεφαλι του με αυτο που ειπε... ! σαν τον δικο μου καποτε που με ειπε σε δινω 3 διαφορετικα αντικαταθλιπτικα για να πιασουμε και την σεροτονινη και την νοραδρεναλινη και την ντοπαμινη... προφανως κατι τετοιο εννοουσε... η εκφραση του ειναι λαθος, δεν ρυθμιζει κανενα ssri to wellbutrin...υποτιθεται ομως οτι αν παρεις δυο θα εισαι καλυτερα!!!
    αυτο ειχα να δηλωσω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οταν το ειχα παρει δεν μου εκανε τιποτα μου το ειχε δωσει η γιατρος για να με κινητοποιησει.δεν επιασε και πηρα ρεμερον και το παιρνω ακομα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    προφανως ο γιατρος σου εχει κατι αλλο μεσα στο κεφαλι του με αυτο που ειπε... ! σαν τον δικο μου καποτε που με ειπε σε δινω 3 διαφορετικα αντικαταθλιπτικα για να πιασουμε και την σεροτονινη και την νοραδρεναλινη και την ντοπαμινη... προφανως κατι τετοιο εννοουσε... η εκφραση του ειναι λαθος, δεν ρυθμιζει κανενα ssri to wellbutrin...υποτιθεται ομως οτι αν παρεις δυο θα εισαι καλυτερα!!!
    αυτο ειχα να δηλωσω
    Όχι εμένα μου είπε ότι το ρυθμίζει επίσης ξέρει κανείς αν το σεροξατ πιάνει και νοραδρεναλίνη;;

Similar Threads

  1. Wellbutrin
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 02-06-2019, 00:11
  2. wellbutrin
    By dipolikos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-12-2014, 01:40
  3. "συνδρομο διακοπης ssri -Post-SSRI sexual dysfunction "
    By Στράτος_84 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 17-11-2013, 00:00
  4. wellbutrin
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 03-09-2009, 13:34
  5. Wellbutrin XR και ΙΚΑ
    By konman in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 05-07-2008, 19:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •