Κατάθλιψη = απομάκρυνση από τους ανθρώπους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415

    Κατάθλιψη = απομάκρυνση από τους ανθρώπους?

    Πώς μπορεί κάποιος φουλ καταθλιμμένος να συνυπάρξει με άλλους ανθρώπους;

    Εδώ και 6 μήνες καμία ευχάριστη ή έστω ενδιαφέρουσα σκέψη δεν περνάει απ'το μυαλό μου, μόνο πόσο δεν έχει τίποτα νόημα σκέφτομαι. Υπό αυτές τις συνθήκες, όταν βρίσκομαι με άλλους ανθρώπους δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ να συνεισφέρω, ούτε καν μια πεζή σκέψη. Χωρίς υπερβολή. Δυσκολεύομαι ακόμα και να απαντήσω σ'αυτά που μου λένε. Όλοι οι άλλοι μου φαίνονται τρομακτικά χαρούμενοι.

    Μέχρι πρότινος το έκρυβα κάνοντας αυτό που λένε οι ξένοι smiling depression. Δηλαδή προσποιούμουν ότι είμαι οκ, γελούσα ψεύτικα όταν λεγόταν κάποιο αστείο, έλεγα και καμιά μαλακία. Δυστυχώς πλέον δεν μπορώ να κάνω ούτε αυτό, οπότε κάθε κοινωνική εμπειρία μου είναι τραυματική. Στην κυριολεξία υποφέρω και έχω άρχίσει να αποφεύγω ακόμη και τους συγγενείς.

    Πώς αντιμετωπίζετε οι καταθλιπτικοί την ματιά των άλλων; Δείχνετε ότι είστε καταθλιμμένοι; Το λέτε; Αυτό με την απουσία σκέψεων συμβαίνει μόνο σε μένα ή και σε άλλους;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και εγω τα εχω αυτα φιλε αφοτ να φανταστεις ειμαι σε νησι βγαινω με παρεες και νοιωθω στον κοσμο μου σαν να ειναι αδειο το μυαλο μου και δεν με ευχαριστει τπτ ενω εχει τοσες επιλογες εδω να κανεις..δεν εχω ορεξη θελω μονο να ξαπλωνω..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Δεν συμβαίνει μόνο σε εσένα.... Η έλλειψη συγκέντρωσης και αυτό που ονομάζεις απουσία σκέψεων είναι κοινό για τους καταθλιπτικούς, όπως και η κοινωνική απόσυρση....

    Εμένα δεν με ένοιαζε πως με βλέπουν οι άλλοι... Δεν θυμάμαι να έκανα τέτοιες σκέψεις.... Κατανάλωνα τόση πολύ ενέργεια για να καταφέρνω τα βασικά, που μου ήταν αδιάφορη η εικόνα που έβλεπαν οι γύρω μου. Επίσης, το βασικότερο είναι ότι ένιωθα ανακούφιση, όταν μπορούσα να απομονωθώ, επιζητούσα τη μοναξιά..... Σε φάση έντονης έξαρσης ο κόσμος γύρω μου, μου δημιουργούσε άγχος, ακόμα και οι πιο απλές κοινωνικές συναναστροφές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Κι εγω καπως ετσι

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο καθενας εχει διαφορετικη συμπτωματολογια στην κτθλψη , δεν δειχνω θλιμμενος , γιατι δεν ειμαι , απουσια σκεψεων δεν εχω , αλλα απομονωση ναι , οπως και παντελη ελλειψη ευχαριστησης απο οτι μενδιεφερε πριν .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Και παιδιά γιατί δεν κάνετε θεραπεία? Ήμουν αυτοκτονικη πριν δέκα χρόνια με βαριά κατάθλιψη..χρειάστηκαν αντικαταθλιπτικά κ ψυχοθεραπεία..δωρεάν έκανα για δύο χρόνια αναρωσσα εντελώς παιδιά..όσο το αφήνετε απλά χειροτερεύει....τώρα δεκά χρόνια μετά...δυστυχώς κοντεύει να επανέλθει μετά από διάφορα ζόρια...αν είχα την δυνατότητα θα έκανα πάλι
    ..κ όλα καλά...

    Θέλει χρόνο. Άλλα παιδιά θα είστε πολύ καλά...
    Λίγο ο ψυχολόγος...λίγη φύση... ηρεμία..πολυ ησυχία... Συμπληρώματα διατροφής κ καλή διατροφή κ θα στρώσει...ή τουλάχιστον θα φτιάξει πολύ. Δεν σας καταλαβαίνω παιδιά μου...μην αφήνετε την ζωή να ξεγλυστραει έτσι...

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by Adzik; 27-05-2018 at 22:01.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Εγώ είμαι μόνιμος λυπημένη δεν γελάω πια με την καρδιά μου αλλά χαμογελάω κ νιωθω όμορφα με τα παιδάκια μου. .όμως δεν είμαι ευτυχισμένη...ούτε καλά...είμαι όμως τρυφερή πολύ...
    Αν μπορούσα απλώς θα κοιμόμουν δωδεκάωρα...δεν γίνεται ούτε ωκταωρο βέβαια...θα πήγαινα όλο στην φύση βόλτες ..από την μια θέλω να τα πω όλα να βγουν από μέσα μου κ από την άλλη δεν θέλω να ανοίξω το στόμα μου για μέρες...κάτι που πρακτικα πάλι δεν μπορώ να το κάνω ...
    Δεν με ευχαριστεί τίποτα όπως πριν...
    Θέλω μόνο μια αγκαλιά κ να μείνω εκεί μέσα για μέρες μέχρι να νιώσω καλύτερα..να σταματήσουν να με πονάνε όλα μου τα κομμάτια μέσα έξω. Χαχαχαχαχα ...αλλά ούτε αυτό γίνεται.
    Νιώθω συναιχως λεσ κ είμαι ζαλισμενη κ δεν βλέπω καλά.


    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Και παιδιά γιατί δεν κάνετε θεραπεία? Ήμουν αυτοκτονικές πριν δέκα χρόνια με βαριά κατάθλιψη..χρειάστηκαν αντικαταθλιπτικά κ ψυχοθεραπεία..δωρεάν έκανα για δύο χρόνια αναρωσσα εντελώς παιδιά..

    Θέλει χρόνο. Άλλα παιδιά θα είστε πολύ καλά...
    Λίγο ο ψυχολόγος...λίγη φύση... ηρεμία..πολυ ησυχία... Συμπληρώματα διατροφής κ καλή διατροφή κ θα στρώσει...ή τουλάχιστον θα φτιάξει πολύ. Δεν σας καταλαβαίνω παιδιά μου...μην αφήνετε την ζωή να ξεγλυστραει έτσι...
    App[/URL]
    Τα αντικαταθλιπτικα δρουν μονο ( και αν ) σε βαριες κτθλψεις , σε μεσαιες η λαιτ δεν κανουν τιποτα ..........βαρια κτθλψη σημαινει βουρ για αυτοκτονια ..........ειμαι πολυ θετικος ανθρωπος , εχω μια Χ ηλικια , δλδ εχω αντιμετωπισει κι αλλες δυσκολες καταστασεις στην ζωη μου , και σε προσωπικο επιπεδο και σε επαγγελματικο , εχω μια πιο ψυχραιμη οπτικη γωνια , κι ομως , η κτθλψη παλευεται μεχρι ενος σημειου , ιδιως οταν την εχεις χρονια , δεν ειμαι χαλια , ουτε και καλα ομως , δεν ξερω αν απο τους εχοντες την γνησια ασθενεια κατθλιψη εχει καταφερει κανεις να συνελθει εντελως , με τα χρονια σε εξαντλει αυτη η τρομερη ασθενεια , δεν χανεις ομως ποτε την ελπιδα σου , αν την χασεις , ταχασες ολα .......................οπως και το κουραγιο σου και την πιστη σου σε οτιδηποτε .....
    θαλεγα οτι τα κλειδια για την αναρρωση απο την κτθλψη, ειναι η ελλειψη αδρανειας , η δημιουργια και διατηρηση διαπροσωπικων γνησιων σχεσεων ( οχι φεις και τετοια χαζα ) και το ναχεις εστω μικρους στοχους , ρεαλιστικους ................................και φυσικα την υπερτατη των αρετων , την υπομονη ......

  9. #9
    Το Ridley βγαίνει από τον "ταλαντούχο" κύριο Ripley; Γιατί είναι αστείο να σε πουν "ταλαντούχο", όταν έχεις προκαλέσει τεράστια ζημιά και ήττες και οδηγήσει την ομάδα σου σταθερά και με πυγμή στον Απόλυτο Όλεθρο, βλέποντάς τον για βόλτα.

    Αστειεύομαι, φυσικά, τέτοια ώρα δεν έβγαινες για κανά ποτάκι, αντί να βασανίζεσαι άδικα εδώ μέσα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Και εγω τα εχω αυτα φιλε αφοτ να φανταστεις ειμαι σε νησι βγαινω με παρεες και νοιωθω στον κοσμο μου σαν να ειναι αδειο το μυαλο μου και δεν με ευχαριστει τπτ ενω εχει τοσες επιλογες εδω να κανεις..δεν εχω ορεξη θελω μονο να ξαπλωνω..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αυτό το άδειο μυαλό είναι που κάνει και μένα να θέλω να κοιμάμαι όλη μέρα. Είναι λες και ο εαυτός μου με εγκατέλειψε. Αυτό το σύμπτωμα το έχεις πάντα ή περνάει;

    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Δεν συμβαίνει μόνο σε εσένα.... Η έλλειψη συγκέντρωσης και αυτό που ονομάζεις απουσία σκέψεων είναι κοινό για τους καταθλιπτικούς, όπως και η κοινωνική απόσυρση....

    Εμένα δεν με ένοιαζε πως με βλέπουν οι άλλοι... Δεν θυμάμαι να έκανα τέτοιες σκέψεις.... Κατανάλωνα τόση πολύ ενέργεια για να καταφέρνω τα βασικά, που μου ήταν αδιάφορη η εικόνα που έβλεπαν οι γύρω μου. Επίσης, το βασικότερο είναι ότι ένιωθα ανακούφιση, όταν μπορούσα να απομονωθώ, επιζητούσα τη μοναξιά..... Σε φάση έντονης έξαρσης ο κόσμος γύρω μου, μου δημιουργούσε άγχος, ακόμα και οι πιο απλές κοινωνικές συναναστροφές.
    Ρε γμτ, και πριν ήμουν καταθλιπτικός αλλά τέτοιο πράγμα δεν είχα. Τέτοια έλλειψη σκέψεων... Εσύ τελικά το ξεπέρασες αυτό όταν βγήκες απ'την κατάθλιψη; Δηλαδή, άρχισε το μυαλό σου να μιλάει ξανά;

    Quote Originally Posted by SeDiatetagmeniYphresia View Post
    Το Ridley βγαίνει από τον "ταλαντούχο" κύριο Ripley; Γιατί είναι αστείο να σε πουν "ταλαντούχο", όταν έχεις προκαλέσει τεράστια ζημιά και ήττες και οδηγήσει την ομάδα σου σταθερά και με πυγμή στον Απόλυτο Όλεθρο, βλέποντάς τον για βόλτα.

    Αστειεύομαι, φυσικά, τέτοια ώρα δεν έβγαινες για κανά ποτάκι, αντί να βασανίζεσαι άδικα εδώ μέσα;
    Βασικά είναι μια φράση απ'το βιβλίο Fahrenheit 451.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αυτό το "έλλειψη σκέψεων" δεν το βρίσκω πουθενά στο διαδίκτυο όσον αφορά την κατάθλιψη.

    Αν γκουγκλάρει κάποιος "depression lack of thoughts", όλα τα αποτελέσματα έχουν να κάνουν με κατάθλιψη και ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ. Εγώ δεν έχω καθόλου σκέψεις, μόνο σκέφτομαι γιατί δεν μου έρχεται τίποτα...

    Το μόνο που βρήκα σχετικά έχει να κάνει με αποπροσωποποίηση πχ αυτό:
    http://www.dpselfhelp.com/forum/inde...ner-monologue/

    Όμως εγώ σίγουρα δεν πάσχω από κάτι τέτοιο.

    Τι μου συμβαίνει :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Αυτό το άδειο μυαλό είναι που κάνει και μένα να θέλω να κοιμάμαι όλη μέρα. Είναι λες και ο εαυτός μου με εγκατέλειψε. Αυτό το σύμπτωμα το έχεις πάντα ή περνάει;


    Ρε γμτ, και πριν ήμουν καταθλιπτικός αλλά τέτοιο πράγμα δεν είχα. Τέτοια έλλειψη σκέψεων... Εσύ τελικά το ξεπέρασες αυτό όταν βγήκες απ'την κατάθλιψη; Δηλαδή, άρχισε το μυαλό σου να μιλάει ξανά;


    Βασικά είναι μια φράση απ'το βιβλίο Fahrenheit 451.
    Δεν είναι ότι δεν υπάρχουν σκέψεις. Το σύπτωμα ουσιατικά είναι η έλλειψη συγκέντρωσης, η "συρρίκνωση" της μνήμης ιδιαιτέρως όταν με την κατάθλιψη συνυπάρχουν και συμτώματα άγχους.
    Ναι, έχει επανέλθει η ενάργεια της σκέψης μου.... Αναγνωρίζω βέβαια, ότι οι μνήμες μου από τα διαστήματα που ήμουν σε επεισόδιο είναι ιδιαιτέρως θολές. Ωστόσο, τώρα είμαι καλά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα όσον αφορά τις γνωστικές μου λειτουργίες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Και παιδιά γιατί δεν κάνετε θεραπεία? Ήμουν αυτοκτονικη πριν δέκα χρόνια με βαριά κατάθλιψη..χρειάστηκαν αντικαταθλιπτικά κ ψυχοθεραπεία..δωρεάν έκανα για δύο χρόνια αναρωσσα εντελώς παιδιά..όσο το αφήνετε απλά χειροτερεύει....τώρα δεκά χρόνια μετά...δυστυχώς κοντεύει να επανέλθει μετά από διάφορα ζόρια...αν είχα την δυνατότητα θα έκανα πάλι
    ..κ όλα καλά...

    Θέλει χρόνο. Άλλα παιδιά θα είστε πολύ καλά...
    Λίγο ο ψυχολόγος...λίγη φύση... ηρεμία..πολυ ησυχία... Συμπληρώματα διατροφής κ καλή διατροφή κ θα στρώσει...ή τουλάχιστον θα φτιάξει πολύ. Δεν σας καταλαβαίνω παιδιά μου...μην αφήνετε την ζωή να ξεγλυστραει έτσι...

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Και που μπορούμε να κάνουμε δωρεάν;;; Γιατί εμένα αυτό είναι το πρόβλημα μου. Είχα πάει σε ένα ψυχίατρο στο ΙΚΑ και πριν καλά καλά με ακούσει με χαπακωσε. Δεν τα πήρα ποτέ. Μου φάνηκε πως απλά ήθελε να με ξεπερνάει.

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    masterridley. Εργάζεσαι? Σπουδάζεις? Έχεις καλούς φίλους, οικογένεια, συγγενείς?

    Εννοώ, υπάρχουν χώροι οι οποίοι θα σου έδιναν ευκαιρία για θετικές εμπειρίες? Εννοώ, και μέσα στο βούρκο της κατάθλιψης, άμα υπάρχουν χώροι οι οποίοι αναπαύουν/ευχαριστούν τον άνθρωπο, ασχέτως του πόσο έντονα βιώνει το πρόβλημα της καταθλιψης, αυτοί οι χώροι πάντα κεντρίζουν το άτομο για να πράξει κάτι λόγω της σύνδεσης η οποία έχει δημιουργηθεί με τους χώρους αυτούς οι οποίοι παρότι πήγαν στον πάτο ωστόσο η κατάθλιψη δεν τους διαγράφει από τη σκεψη ως χώρους που αναπαύουν, ευχαριστούν και κεντρίζουν. Έτσι με λίγο κουράγιο, ο άνθρωπος αυτός, μπορεί να πράξει, κι οι πράξεις αυτές είναι ικανές να του προσφέρουν θετικά βιώματα, τα οποία με τη σειρά τους τουλάχιστον καταπραϋνουν από την κατάθλιψη. Ένα μεγάλο συνολο θετικών εμπειριών, απλά και μόνο με την επανάκληση στη σκέψη είναι πηγή αισιοδοξίας, αυτοεκτίμησης και δρα πολύ ευεργετικά στο πρόβλημα.

    Mac, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τα αντικαταθλιπτικα δρουν μονο ( και αν ) σε βαριες κτθλψεις , σε μεσαιες η λαιτ δεν κανουν τιποτα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Ειμαι απο τους ανθρωπους...
    By Mauroslosk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2017, 03:43
  2. Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2017, 18:28
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΡΣΗ-ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 11-01-2013, 22:34
  4. Το κομπλεξ μου με τους ηλικιωμενους ανθρωπους
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2012, 00:33
  5. φοβια με τους ανθρωπους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2008, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •