Χαμηλη αυτοεκτιμηση στην σχεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1

    Χαμηλη αυτοεκτιμηση στην σχεση

    Καλησπερα με λενε θαναση και ειμαι 26 χρονων. Οσα θα σας πω μπορει να μην βγαζουν νοημα αλλα δεν εχω καπου αλλου να μιλησω και ετσι αποφασισα να αφησω τις σκεψεις μου εδω να μου πειτε την γνωμη σας. Τον τελευταιο καιρο βιωνω μια πολυ κακη ψυχολογικη κατασταση που εχει να κανει με πολλα θεματα που αφορουν την ζωη μου. Γενικα το αγχος με καταβαλει πολυ ευκολα και αναλογα τις καταστασεις γινεται ανυποφορο σε βαθμο που να με δυσκολευει στην καθημερινοτητα μου.
    Σχετικα με την ζωη μου, ειμαι ανεργος και ζω με τους γονεις μου απο αναγκη λογω ελλειψης χρηματων. Πηρα αργα το πτυχιο μου και γενικα δεν εχω δουλεψει πουθενα σοβαρα. Σε μερικους μηνες θα μπω φανταρος και γιαυτο το λογο δεν μπορω να αφοσιωθω σοβαρα ωστε να βρω μια δουλεια. Νιωθω σε υπερβολικο βαθμο οτι η ζωη μου εχει παει πισω και αυτη την στιγμη δν μπορω να κανω τιποτα ωστε να βρω μια δουλεια για να νιωσω καλυτερα λογω στρατου.
    Επισης τους τελευταιους 6 μηνες εχω σχεση με μια κοπελα συνομηλικη απο αποσταση σε αλλη πολη. Αυτη δουλευει, εχει το σπιτι της και γενικα εχει την δικη της ζωη χωρις να βασιζεται σε αλλους οπως εγω. Βλεπομαστε σχετικα συχνα ειτε γιατι ερχεται αυτη εδω που μενω εγω γιατι ειναι η πολη καταγωγης της ειτε παω εγω και μενουμε μαζι εκει που μενει αυτη. Γενικα τα παμε καλα αλλα τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει να φοβαμαι για την σχεση λογω της καταστασης, που δεν δουλευω κτλ και οτι αυτη θα ηθελε κατι πιο σιγουρο που να εχει μελλον. Απο πλευρα της δεν μου εχει δειξει τιποτα τετοιο περα απο κατι συζητησεις που εχουμε κανει επι του θεματος χωρις να εχουνε δημιουργηθει προβληματα.
    Το προβλημα ειναι οτι εχω αρχισει και πιστευω οτι θα με αφησει. Θα βρει καποιον που να εχει δουλεια, σπιτι, να μενουν κοντα και γενικα καποιον που να εχει μελλον μαζι του. Εγω αυτη την στιγμη ειμαι στο σημειο μηδεν σε ολα αυτα. Επισης ερχεται περιοδος που μπορει να μην βλεπομαστε καθολου συχνα λογω στρατου και δεν ξερω αν σε αυτη την φαση της ζωης της μπορει να κανει υπομονη με μενα. Λεει πως θα το προσπαθησουμε οπως επισης λεει οτι ειναι ερωτευμενη μαζι μου αλλα ξερω οτι ολο αυτο το θεμα την επηρεαζει και αυτην και δεν μπορω να κανω τιποτα γιαυτο. Καθε μερα τρελενομαι στις σκεψεις οτι θα με αφησει, οτι δεν με θελει πια και οτι της εχει φυγει ο ενθουσιασμος του πρωτου καιρου. Εγω την θελω παρα πολυ και ζηλευω αρκετα λογω χαμηλης αυτοεκτιμησης που εχω για τον εαυτο μου αυτη την στιγμη. Πως μπορει καποια σαν κ αυτη να ειναι με καποιον χωρις μελλον σαν και εμενα? Νιωθω ωρες ωρες οτι της γινομαι βαρος και οτι δεν ειμαι καποιος στον οποιον μπορει να βασιστει και πιθανον να ειμαι και πολυ χαμηλα στα ματια της λογω ολης αυτης της καταστασης.
    Απο την πλευρα της μου λεει οτι θα προσπαθησουμε να ξεπερασουμε την περιοδο του στρατου και μετα βλεπουμε πως θα γινει και με σκεψεις οτι θα ψαξω για μια δουλεια και γενικα να αρχισω την ζωη μου καπου που να ειμαστε μαζι και να βγαζει καπου. Αλλα ολες αυτες οι σκεψεις που εχουν δημιουργηθει με βασανιζουν καθε μερα τον τελευταιο καιρο, παθαινω συνεχεια κρισεις αγχους και δεν ξερω τι να κανω. Εχει μελλον αυτη η σχεση? Τρελενομαι στην σκεψη οτι μπορει να με αφησει, ή θα βρει καποιον που θα την προσφερει οτι δεν μπορω εγω.
    Αυτες τις μερες νιωθω σε αδιεξοδο και δεν ξερω τι να κανω και πως να διαχειριστω ολη την κατασταση.
    Δεν ξερω κατα ποσο σας εδωσα να καταλαβετε το προβλημα μου αλλα οι σκεψεις στο μυαλο μου ειναι παρα πολλες.

    Ευχαριστω για τον οποιο χρονο σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Συγνώμη που θα στο πω φίλε μου, αλλά έχω πονέσει από αντίστοιχες περιπτώσεις όπως και πολλοί άντρες στην ηλικία πάνω από 25. Όταν η γυναίκα δεν νοιώθει σιγουριά, δεν έχει δίπλα της κάποιον με καλύτερο κοινωνικό στατους σε θέμα δουλειά, ανεξάρτητο, με δικά του λεφτά με δουλειά καλή, αυτοκίνητα, σπίτια κτλ. Τότε είναι θέμα χρόνου να πει αντίο... Φιλικά και με πολλή αγάπη για να ξέρεις ότι θα πονέσεις. Στο 2018 αν είσαι οικονομικά ασθενεστερος από τη γυναίκα κοίτα να περάσεις καλά όσο μπορείς γιατί οι μέρες σου δίπλα της θα είναι λίγες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Σορρυ φιλε αλλα αν δε βγαλεισ λεφτα ξεχνα τισ αγαπεσ κ τα λουλουδια εγω για παραδειγμα ειμαι πολυ καλυτεροσ απο πολλουσ κ με κρατανε για φιλο γτ ξερουν οτι μπορω να βγαλω εγω δε γουσταρω να βγαλω ικανοτητεσ εχω απειρεσ δουλευα απο 7 χρονων μεχρι τα 35 τωρα ειμαι ενασ σοφοσ παππουσ ετων 37
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Απο τα 18 μεχρι τα 25 δυο δουλειεσ κ φοιτητησ με ειχε πιασει αγχοσ καταθλιψη κι επαιζα μπαλλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by thanasisk View Post
    Καλησπερα με λενε θαναση και ειμαι 26 χρονων. Οσα θα σας πω μπορει να μην βγαζουν νοημα αλλα δεν εχω καπου αλλου να μιλησω και ετσι αποφασισα να αφησω τις σκεψεις μου εδω να μου πειτε την γνωμη σας.

    Γεια σου Θανάση!
    Ευτυχώς βγάζει πολύ νόημα αυτό που περιγράφεις, αλλά θα χρειαστώ κάποιες πρόσθετες πληροφορίες για να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω.
    Ας αρχίσουμε λοιπόν από το αντικείμενο των σπουδών σου...
    --Τι έχεις σπουδάσει, και τι αφορά το πτυχίο σου;
    --Είσαι ευχαριστημένος από τον τελικό βαθμό;
    --Τι σ' έκανε ν' αργήσεις να πάρεις το πτυχίο σου;
    --Η χαμηλή αυτοεκτίμηση όπως την αναφέρεις, πιθανόν να μην αφορά την τωρινή σου σχέση, αλλά να είναι κάτι που ξεκινά από εσένα και καταλήγει πάλι σ' εσένα. Τι ακριβώς είναι αυτό, θα το βρεις εσύ, ή θα το βρούμε μαζί αν τα καταφέρουμε.
    --Προς το παρόν δώσε την προσοχή σου στη λεπτομέρεια, και πριν απ' όλα φρόντισε να φιλτράρεις τις πληροφορίες που λαμβάνεις από το ιντερνέτ, πολύ δε περισσότερο σ' ένα φόρουμ ψυχολογίας που για ευνόητους λόγους μπορεί να συνομιλήσεις με τον οποιονδήποτε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Γειά σου Θανάση!

    Η αλήθεια είναι ότι η φάση της σχέσης σας είναι κάπως περίπλοκη. Έχεις λόγους να μην εμπιστεύεσαι την κοπέλα σου και τα συναισθήματα της, εφόσον σου λέει ότι είναι ερωτευμένη μαζί σου κι ότι θέλει να είστε μαζί; Γιατί δεν την πιστεύεις;

    Όσον αφορά τη δική σου θέση, θα μπορούσες να βρεις μια προσωρινή δουλειά για να νιώσεις καλύτερα ωσότου να πας φαντάρος κι έπειτα (όταν απολυθείς) να ασχοληθείς σοβαρότερα με την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Ωστόσο, ό,τιδηποτε κάνεις, αρχικά αφορά εσένα, αν θέλεις να βελτιώσεις την ποιότητα της ζωής, αρχικά θα το κάνεις για σένα κι όχι για την κάθε σχέση που μπορεί να έχεις, διαφορετικά δεν θα έχει επιτυχία.

    Κι επειδή έχω βρεθεί σε αντίστοιχη φάση με την κοπέλα σου, αν σε θέλει θα κάνει υπομονή, απλώς όχι για πάντα.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Η αλήθεια είναι ότι η φάση της σχέσης σας είναι κάπως περίπλοκη. Έχεις λόγους να μην εμπιστεύεσαι την κοπέλα σου και τα συναισθήματα της, εφόσον σου λέει ότι είναι ερωτευμένη μαζί σου κι ότι θέλει να είστε μαζί; Γιατί δεν την πιστεύεις;
    Ίσως να υπάρχει πολύ άγχος και ανασφάλεια, οι εξ' αποστάσεως σχέσεις έχουν αυτό το μειονέκτημα.

    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Κι επειδή έχω βρεθεί σε αντίστοιχη φάση με την κοπέλα σου, αν σε θέλει θα κάνει υπομονή, απλώς όχι για πάντα.....
    Κάτι μου θυμίζει αυτό... χαχα.. Οκ αστειεύομαι.
    Αγχώθηκα λίγο σήμερα διαβάζοντας προβλήματα άλλων, αλλά και από την προσπάθεια να βοηθήσω όπου έκρινα ότι μπορούσα, χωρίς να βγω εκτός θέματος όπως τώρα... Ίσως ν' απογοητεύτηκα κιόλας από μια έλλειψη σοβαρότητας που διακρίνει ορισμένους χρήστες. Σημεία των καιρών...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by tony_c2018 View Post
    Ίσως να υπάρχει πολύ άγχος και ανασφάλεια, οι εξ' αποστάσεως σχέσεις έχουν αυτό το μειονέκτημα.


    Κάτι μου θυμίζει αυτό... χαχα.. Οκ αστειεύομαι.
    Αγχώθηκα λίγο σήμερα διαβάζοντας προβλήματα άλλων, αλλά και από την προσπάθεια να βοηθήσω όπου έκρινα ότι μπορούσα, χωρίς να βγω εκτός θέματος όπως τώρα... Ίσως ν' απογοητεύτηκα κιόλας από μια έλλειψη σοβαρότητας που διακρίνει ορισμένους χρήστες. Σημεία των καιρών...

    Βασικά, δεν σχολίασα καθόλου αυτό το κομμάτι της ιστορίας.... Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε σχέσεις εξ αποστάσεως. Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθούν, αλλά για να έχει κάνει αυτή την επιλογή ο θεματοθέτης, θεωρώ ότι μπορεί να την στηρίξει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Βασικά, δεν σχολίασα καθόλου αυτό το κομμάτι της ιστορίας.... Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε σχέσεις εξ αποστάσεως. Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθούν, αλλά για να έχει κάνει αυτή την επιλογή ο θεματοθέτης, θεωρώ ότι μπορεί να την στηρίξει.
    Οι σχέσεις εξ' αποστάσεως δημιουργούνται εύκολα, διατηρούνται δύσκολα κι ακόμα δυσκολότερα επιβιώνουν.
    Εάν ο θεματοθέτης δεν αποβάλει σύντομα τις ανασφάλειες του, αυτές μπορεί να περάσουν μέσα στη σχέση, με απρόβλεπτα αποτέλεσμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά αφού θες την γνώμη μας, να σου πω την δική μου: Πάντα θα υπάρχει μια δικαιολογία για να αναβάλλεις πράγματα και να μένεις αδρανής. Τώρα είναι ο στρατός, χθες κάτι άλλο, αύριο κάτι παράλλο.
    Το θέμα είναι εσύ να αλλάξεις την νοοτροπία σου και αντί να λες βάζω την ζωή μου σε παύση ή ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω το ένα και το άλλο, να λες δεδομένων των συνθηκών ΜΠΟΡΩ να κάνω αυτό κι αυτό. Μπορείς να πεις μέχρι να πάω στρατό θα βρω μια προσωρινή δουλειά. Θα πάω στο τάδε σεμινάριο που θα με βοηθήσει στον επαγγελματικό τομέα. Θα αφιερώνω μία ώρα την μέρα να μελετάω μπας και μάθω μια ξένη γλώσσα άνευ διδασκάλου. Θα προσπαθώ να βρίσκω ευχάριστα και καινούρια πράγματα να συζητάω με την κοπέλα μου αντί να της πετάω όλες μου τις ανασφάλειες και να μιζεριάζω.
    Επίσης μοιάζεις λες και θες επιβεβαίωση για πράγματα που κανείς δεν μπορεί να σου δώσει. Είτε φαντάρος πας είτε όχι, είτε δουλειά βρεις είτε όχι, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τι θα γίνει αύριο κι αν μια σχέση θα λειτουργήσει ή όχι. Να ξέρεις ότι όσο προβάλεις μια μιζέρια κι ανασφάλεια κι όσο προβάλεις τα αρνητικά μιας κατάστασης, στο τέλος θα αρχίσει κι ο άλλος να σκέφτεται έτσι και να βλέπει τα πράγματα αρνητικά και μίζερα ενώ πριν δεν τα έβλεπε έτσι. Άρα βάζεις τα χέρια σου και βγάζεις τα μάτια σου μόνος σου."
    Τέλος, είναι καλό να ταρακουνίεσαι και να προβληματίζεσαι, έστω με αφορμή μία σχέση. Όταν έρχεται η ώρα του προβληματισμού και της αφύπνισης σε κάποια πράγματα, καλό είναι όμως να τα σκέφτεσαι τα πράγματα υπό το πρίσμα της δικής σου βελτίωσης σαν άνθρωπος πρώτα και μετά σε συνάρτηση με μία σχέση ή με τους άλλους.

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 16:12
  2. χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Johnakis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 03-02-2012, 14:53
  3. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 15:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 14:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •