Ασταθεια στο περπατημα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Kostas1993 δεν το πιστεύω ότι διάβασα από κάποιον αυτά που περνάω εδώ και ένα χρόνο. Ακριβώς. .λέξη προς λέξη. Πήγα για μαγνητικές, πήρα σβάρνα τους γιατρούς όλους και κανένας δε μ έβρισκέ τίποτα. Όλα φυσιολογικά. Αλλοι μου έλεγαν από αυχένα, άλλοι από κούραση, αλλοι απο υποταση (επειδή συν τοις άλλοις έχω και χαμηλή πίεση) άλλοι από άγχος. . Τι νευρολογους τι καρδιολόγους τι αγγειοχειρουργους τι οφθαλμιατρους έχω πάει τι ορθοπεδίκουΣ τίποτα! Έχω απελπιστεί. .περίμενΩς να ξυπνήσω μια μέρα και να είμαι καλα όπως παλιά! Στεκομαι ορθια και δυσκολευομαί πλέον. . Μου φαίνεται τόσο παράξενο. . Πρεπει να στηριζομαο κάπου.. Από την ασταθεία πονανε οι αρθρωσεις των ποδιών μου! Πάω και περπαταω στο πεζοδρόμιο στο σημείο που είναι για τους τυφλούς επειδή με ανακουφίζει και αισθάνομαι πιο σταθερή. Και η αλήθεια είναι οτι όλα άρχισαν σε μια περίοδο της ζωής μου που όλα είχαν μπει σε τάξη.. Όχι ότι δεν είχαν περάσει και εγώ τα στρεσσαρισματα μου με τη δουλειά.. αλλα πραγματικά μερικές φορές επείδη είμαι και λίγο νοσοφοβικη ψάχνω για τα χειρότερα και σκέφτομαι αυτοανόσα κλπ.. Πες μου πραγματικά. . Αν το έχεις αντιμετώπισει με κάποιο τρόπο πες μου σε παρακαλώ μπας και βοηθήσω και εγώ λίγο τον εαυτό μου σε όλο αυτό. Σ'ευχαριστώ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Λοιπόν εδώ κ λίγο καιρό νιώθω κάτι περίεργες ζαλάδες μέσα στη μέρα. Από το πουθενά. Επισκέφτηκα παθολόγο κ αμέσως μου είπε ότι είναι ψυχολογικό. Αλλά μιλάμε παθολόγο σε εφημερία. Δεν τον πολυπιατεψα. Ταυτόχρονα έκλεισα σε ωρλ, ορθοπεδικο, έκανα γενική αίματος. Όλα καλά. Πάω σε νευρολογο, κ αφού με εξέτασε με τις κλασσικές εξετάσεις που κάνουν, μου είπε ότι επειδή πέρασα αρκετό στρες στο παρελθόν, (εντωμεταξύ τώρα περνάω περίοδο ηρεμίας), το σώμα δεν ξεχνάει κ τώρα που χαλάρωσα μου βγαίνει. Επειδή οδηγώ πολύ τον ρώτησα μήπως το παθω στην οδήγηση κ μου είπε δεν υπάρχει περίπτωση, γιατί τότε ο εγκέφαλος βρίσκεται σε εγρήγορση. Α περάσει από μόνο του, να μη δίνω σημασία, μπορεί να είναι ενοχλητικό κ να με αγχώνει, αλλά μου είπε δεν είναι κάτι επικίνδυνο..

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Kostas1993 δεν το πιστεύω ότι διάβασα από κάποιον αυτά που περνάω εδώ και ένα χρόνο. Ακριβώς. .λέξη προς λέξη. Πήγα για μαγνητικές, πήρα σβάρνα τους γιατρούς όλους και κανένας δε μ έβρισκέ τίποτα. Όλα φυσιολογικά. Αλλοι μου έλεγαν από αυχένα, άλλοι από κούραση, αλλοι απο υποταση (επειδή συν τοις άλλοις έχω και χαμηλή πίεση) άλλοι από άγχος. . Τι νευρολογους τι καρδιολόγους τι αγγειοχειρουργους τι οφθαλμιατρους έχω πάει τι ορθοπεδίκουΣ τίποτα! Έχω απελπιστεί. .περίμενΩς να ξυπνήσω μια μέρα και να είμαι καλα όπως παλιά! Στεκομαι ορθια και δυσκολευομαί πλέον. . Μου φαίνεται τόσο παράξενο. . Πρεπει να στηριζομαο κάπου.. Από την ασταθεία πονανε οι αρθρωσεις των ποδιών μου! Πάω και περπαταω στο πεζοδρόμιο στο σημείο που είναι για τους τυφλούς επειδή με ανακουφίζει και αισθάνομαι πιο σταθερή. Και η αλήθεια είναι οτι όλα άρχισαν σε μια περίοδο της ζωής μου που όλα είχαν μπει σε τάξη.. Όχι ότι δεν είχαν περάσει και εγώ τα στρεσσαρισματα μου με τη δουλειά.. αλλα πραγματικά μερικές φορές επείδη είμαι και λίγο νοσοφοβικη ψάχνω για τα χειρότερα και σκέφτομαι αυτοανόσα κλπ.. Πες μου πραγματικά. . Αν το έχεις αντιμετώπισει με κάποιο τρόπο πες μου σε παρακαλώ μπας και βοηθήσω και εγώ λίγο τον εαυτό μου σε όλο αυτό. Σ'ευχαριστώ

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Len στείλε μου μήνυμα να επικοινωνησουμε.Ειμαι ο Kostas1993
    Ξεχασα στον κωδικό και έκανα άλλο προφίλ.
    Αν θες δώσε μου το email σου.
    Δεν μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω private message απο εδω.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Xristos3 View Post
    Len στείλε μου μήνυμα να επικοινωνησουμε.Ειμαι ο Kostas1993
    Ξεχασα στον κωδικό και έκανα άλλο προφίλ.
    Αν θες δώσε μου το email σου.
    Δεν μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω private message απο εδω.
    Το email μου είναι [email protected]

  6. #36
    Κώστα, είσαι ακόμα εκεί; Έχω το ίδιο πρόβλημα, αλλά χρόνιο.. Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε;

  7. #37
    Len, είσαι ακόμα εκεί;

  8. #38
    @Xristos3 είσαι ακόμα εκεί;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα κ απο μενα,εγω και γω κατι σαν ασταθεια κυριως οταν παταω στο αριστερο ποδι.Αλλες φορες νιωθω οτι κινειται το εδαφος απο κατω μου,αλλες ενα αισθημα οτι γερνω προς τα αριστερα...Εχω μια κηλη στον αυχενα που πιεζει νευρο,αλλα χωρις μυελοπαθεια προς το παρον,συνδρομο απιοειδους μυος στη μεση,που πιεζει το ισχιακο νευρο αριστερα,και 2 μη παθολογικες εστιες στον εγκεφαλο.Δεν εχω ουσιαστικα καμια σιγουρη διαγνωση και καμια εξηγηση για το προβλημα μου.Αλλος λεει αυχενα,αλλος λεει φταιει ο τροπος που περπατας(!!!) αλλος (κλασικα)αγχος...Σε λιγο καιρο θα επαναλαβω τις εξετασεις μου να δω τι γινεται.Φροντιζω δυο γονεις με πολλα προβληματα εδω και χρονια,εχω πιεστει αφορητα στη ζωη μου,εχω ταλαιπωρηθει,εχω και αυτο το θεμα τωρα και δεν βρισκω λυση .Και αν κρινω κ απο αναλογες περιπτωσεις,θα δυσκολευτω να βρω.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα κ απο μενα,εγω και γω κατι σαν ασταθεια κυριως οταν παταω στο αριστερο ποδι.Αλλες φορες νιωθω οτι κινειται το εδαφος απο κατω μου,αλλες ενα αισθημα οτι γερνω προς τα αριστερα...Εχω μια κηλη στον αυχενα που πιεζει νευρο,αλλα χωρις μυελοπαθεια προς το παρον,συνδρομο απιοειδους μυος στη μεση,που πιεζει το ισχιακο νευρο αριστερα,και 2 μη παθολογικες εστιες στον εγκεφαλο.Δεν εχω ουσιαστικα καμια σιγουρη διαγνωση και καμια εξηγηση για το προβλημα μου.Αλλος λεει αυχενα,αλλος λεει φταιει ο τροπος που περπατας(!!!) αλλος (κλασικα)αγχος...Σε λιγο καιρο θα επαναλαβω τις εξετασεις μου να δω τι γινεται.Φροντιζω δυο γονεις με πολλα προβληματα εδω και χρονια,εχω πιεστει αφορητα στη ζωη μου,εχω ταλαιπωρηθει,εχω και αυτο το θεμα τωρα και δεν βρισκω λυση .Και αν κρινω κ απο αναλογες περιπτωσεις,θα δυσκολευτω να βρω.
    Να ξέρεις ότι επειδή και εγώ έχω υποστει τραυματισμό του ισχιακού νεύρου λόγο αφαίρεσης κήλης μπορεί να δίνει τέτοια συμπτώματα .
    Δεν ανυσηχεις αρκεί να κάνεις ένα ηλεκτρομυογραφημα για να δεις κατά πόσο έχει επηρεάσει το νεύρο.
    Εγώ καμία φορα μπορει να νοιωθω αδύναμο το αριστερό πόδι αλλά ευτυχώς η εξέταση ήταν πολύ καλή .

    Να ξέρεις πως πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός όσο αφορά τις κινήσεις σου και το βάρος.Καταλαβαινω ότι με τον φροντίδα των γονιών σου είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό ,μπορείς όμως να κάνεις προσεκτικές κινήσεις γιατί δεν παίζουν με αυτά .
    Και το κυριότερο να έχεις δυνατό κορμό ,όσο μπορείς δύο τρεις ασκησουλες που θα σου δείξει κάποιος ειδικός να σε βοηθήσουν πάρα πολύ!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα Μαριλου,εχω κανει ηλεκτρομυογραφημα,δεν εδειξε κατι το ιδιαιτερο,ουτε ινιδισμους ουτε απονευρωση επιασε μονο κατι δεσμιδωσεις (πεταρισματα μυων)που τις εχω 27 μηνες τωρα.Γυμναζομαι οσο μπορω ,καθε μερα κολυμπι τωρα το καλοκαιρι,και ελπιζω να καταφερω να συνεχισω μεχρι Νοεμβριο.Τον αυχενα μου φοβαμαι μην τυχον και πιασει νωτιαιο μυελο η κηλη.Σηκωνω την κατακοιτη μανα μου απο κρεβατι -καροτσι και το αναποδο,και δεν συνεργαζεται καθολου λογω ανοιας ,φοβαται και με τραβαει.Ειναι 47 κιλα και νομιζεις οτι ειναι 100.Εχω αρκετους τραυματισμους απο αυτη την ιστορια ,τωρα ειμαι πολυ προσεκτικος φοραω ζωνη και ιμαντα για σωστη σταση σωματος.Αλλα εχω ταλαιπωρηθει και συνεχιζεται ολο αυτο ολο και χειροτερο,δεν ξερω που θα καταληξω τελικα...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Από δεσμιδωσεις άλλο τίποτα ,ειδικά μετά την γυμναστική ...μόνο όταν παίρνω μαγνήσιο ηρεμούν κάπως αλλά είναι φυσιολογικό πλέον για εμένα !
    Το κολυμπι είναι η καλύτερη γυμναστική και όσο μπορείς να το συνεχίσεις!Αργότερα να κάνεις κάτι άλλο γιατί με την ιστορία των δικών σου είναι απαραίτητο όλο αυτό.

    θα προσεχεις δίπλα γιατί και ένα ενδεχόμενο χειρουργείο δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση ....
    Η αποθεραπεία είναι δύσκολη και ειδικά στη θέση σου μοιάζει ακατόρθωτη για αυτό τον ευατο σου όσο μπορείς και τα μάτια σου που λένε.

    Είναι ψυχοφθόρο όλο ,αλλά κάνεις αυτό που πρέπει και μπράβο σου!Να έχεις πολύ δύναμη και υπομονή και αν μπορείς να ζητάς βοηθεια ...Ότι μοιραζόμαστε παύει να μας φαίνεται τόσο δύσκολο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Chronic Derealization Dis View Post
    Len, είσαι ακόμα εκεί;
    Εδώ είμαι ναι!

  14. #44
    Καλησπέρα Len! Έβγαλες κάποια άκρη με το πρόβλημα; Έχω ακριβώς το ίδιο...

  15. #45
    Εχω κ εγω τα ιδια.. καποιος παλιος να μας πει εξέλιξη της καταστασης του,πως κινήθηκε κτλ,;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Εφαρμογή για περπάτημα
    By eleni1986 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 17-07-2017, 11:34
  2. Φοβος για περπατημα
    By Shadow111 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 2
    Last Post: 03-07-2016, 13:25
  3. Περπατημα
    By Garyfalaki_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 20-01-2012, 21:27
  4. Replies: 3
    Last Post: 18-10-2011, 15:07
  5. Υπάρχει κάποιος για περπάτημα?
    By Jazzy in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2011, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •