Ασταθεια στο περπατημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42

    Ασταθεια στο περπατημα

    Γεια σας παιδια..τον τελευταιο καιρο οταν περπαταω νιωθω σαν να γερνω,σαν μια δυναμη να με ωθει προς τα αριστερα ή προς τα μπροστα..αισθανομαι το σωμα μου σαν τον πυργο της πιζας σε σχεση με το εδαφος..επισης οταν στεκομαι καποιες φορες αισθανομαι σαν να ταλαντωνομαι,μια αισθηση οτι περπαταω σε βαρκα και οτι το πατωμα ειναι πιο βαθυ..τι ειναι αυτο?το εχει παθει καποιος αλλος?θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας γιατι το εχω καιρο,με αγχωνει πολυ και εχω γινει νοσοφοβικος με αυτο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καταρχήν να πας σε ΩΡΙΛΑ να κοιτάξεις τον λαβύρινθο του αφτιού, εκεί είναι το κέντρο ισορροπίας του ανθρώπου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Εχω παει αλλα δεν βρηκε τιποτα..πιστευει οτι ειναι ψυχολογικο απλως θα ηθελα να μου πει καποιος που το ειχε πως του εφυγε και αν ειχε παρει φαρμακευτικη αγωγη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ψυλογικο ειναι , μονο οι υπερηλικες εχουν αυτο το προβλημα , ρωτα εναν τετοιον , η το φαρμακειο, οι δικοι μου , τοχει η θεια μου , 90 χρονων , δεν ξερω αν υπαρχει αγωγη , δεν μπορουν οι τετρακεφαλοι να στηριξουν το σωμα ,λογω γηρατος , αλλα αφου ειπαμε , το δικο σου ψυχολογικο ειναι ....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αρχικά να πω ότι δεν έχουν μόνο οι υπερήλικες τέτοια προβλήματα. Αίσθημα αστάθειας και/ή ιλίγγους μπορεί να έχουν και νέοι άνθρωποι και συχνά οφείλεται είτε σε πρόβλημα στο αφτί, είτε σε αυχενικό, είτε σε κάτι άλλο σωματικό. Δεν είναι πολύ συχνό, αλλά όχι τόσο σπάνιο όσο νομίζεις.

    Από εκεί και πέρα, αν το έχεις ελέγξει και δεν είναι κάτι τέτοιο, πρέπει εσύ να σκεφτείς πως ξεκίνησε όλο αυτό. Μήπως ζαλίστηκες καμιά μέρα και το σκέφτεσαι συχνά ότι μπορεί να σου ξανατύχει; Μήπως έγινε κάτι και αγχώθηκες όταν σου πρωτοπαρουσιάστηκε ή είσαι γενικά αγχωμένος αυτόν τον καιρό; Σε απασχολεί κάτι; Μήπως είσαι αρκετά κουρασμένος αυτόν τον καιρό;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι νοσοφοβικος , sonia , τωρα τον ' καθαρισες ' !! τι τοθελες το προβλημα στο αυτι η στο σωμα !!!

    μπορει ναναι και ορθοστατικη η μη υποταση ....μιας και πιασαμε τις ασθενειες , ........κι εγω καμμια φορα χανω την ισορροπια μου , κανοντας κατι , η οταν σηκωνομαι , ουτε που δινω σημασια .....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν βγαίνει από τα λεγόμενά του ότι είναι νοσοφοβικός εκτός κι αν το έχει γράψει αλλού.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τελευταια γραμμη το γραφει .........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γράφει νοσοφοβικός με αυτό, όχι νοσοφοβικός γενικά. Τεςπα, δεν είναι εκεί το θέμα, το θέμα είναι να μας πει ο φίλος πως νομίζει ότι ξεκίνησε όλο αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αφου βρε sonia εχει ανοιξει κι αλλο παρομοιο θεμα παρακατω , κι εχεις γραψει κι εσυ κι ολας , ΄τρελος φοβος -αρνητικες σκεψεις ΄ στο ιδιο μοτιβο..........καλα , μην τσακωθουμε κιολας !!!!!! φιλικα το λεω για να μη τον τρομαζουμε ......ενταξει , χειρισου το εσυ το θεμα .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γράφει νοσοφοβικός με αυτό, όχι νοσοφοβικός γενικά. Τεςπα, δεν είναι εκεί το θέμα, το θέμα είναι να μας πει ο φίλος πως νομίζει ότι ξεκίνησε όλο αυτό.
    Καλυτερα να του πουμε πως θα τελειωσει με αυτο το θεμα !!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε καλά λες!
    Πάνο για πες μας, ταυτόχρονα ξεκίνησαν αυτά, να ακούς ήχους και να έχεις αίσθημα αστάθειας ή το ένα έφερε το άλλο;

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Παιδια καταρχην ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για το ενδιαφερον σας..απο αυτο καταλαβαινω οτι υπαρχουν ακομα ανθρωποι..εχω παει σε νευρολογο και ωρλ,εχω κανει μαγνητικη εγκεφαλου και εχω παρει και φαρμακευτικη αγωγη για ιλιγγους αυχενα κ λαβυρινθο χωρις αποτελεσμα..ειμαι πολυ στρεσσαρισμενος τουςβτελευταους μηνες..το ειχα παθει κ παλαιοτερα και με ειχε περασει..τωρα ομως εχει καρο και δεν περναει..ηθελα να ρωτησω αν το εχει παθει καποιος αλλος και με τι αγωγη του εφυγε ή του εμεινε
    Last edited by Panos123; 28-05-2018 at 01:27.

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Δεν ακουω φωνες ρ παιδια ξυπνιος μονο πριν κοιμηθω καμια φορα μεταξυ υπνου και ξυπνιου..αν εννοειτε εμβοες δεν εχω συχνα παλι πριν τον υπνο.δεν ειναι απο τον λαβυρινθο..αν ηταν απο τον λαβυρινθο θα ειχε φυγει σε λιγες μερες..κατα 99%ειναι ψυχολογικο απλως θελω να μαθω αν καποιο ψυχοφαρμακο ενδυκνειται για τετοιου ειδους ψυχοσωματικα(οπως φαινεται οτι ειναι),αφου δεν μου βρηκαν κατι οργανικο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοίταξε, και γιατροί να είμασταν, μέσω ίντερνετ διάγνωση δεν γίνεται. Νομίζω ότι εύκολα λένε όλοι για φάρμακα πάντως. Δεν είμαι κατά, αλλά το φάρμακο τι να σου κάνει αν πχ αισθάνεσαι να είσαι στην τσίτα για κάποιο λόγο; Άντε να σε ηρεμήσει εκείνη την στιγμή. Μετά από λίγο; Πάλι θα αισθανθείς άσχημα και πάλι θα θες χάπι και φτου κι από την αρχή. Αν δεν βρεις την αιτία, κάθε λίγο και λιγάκι τα ίδια θα έχεις.

    Πάντως μια φίλη μου που την έπιασαν έντονα ιλλίγγοι κι αστάθεια πριν τα Χριστούγεννα, αφού έτρεξε σε ένα σωρό γιατρούς, σταδιακά το ξεπέρασε περίπου μέχρι μέσα Φλεβάρη. Αλλά όχι με φάρμακα. Με ξεκούραση κι αλλαγή περιβάλλοντος κι όσο γίνεται ηρεμία και πολλές συνεδρίες με τον ψυχολόγο. Αυτή έχει θέματα πολλά οικογενειακά και πίεση και άγχος και πολλά ενοχικά ανάμεσα σε άλλα, την παραπίεσαν η μία η κόρη της η γαϊδούρα και ο πρώην άντρας της με κάποια θέματα, ήταν πιεσμένη και λόγω δουλειάς, ήταν και πολύ κουρασμένη σωματικά, ε...δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος. Τα φάρμακα από μόνα τους δεν νομίζω να κάνουν κάτι. Αυτή δεν πήρε. Νομίζω ότι ο ψυχολόγος την βοηθάει πολύ.

    Εγώ κατά καιρούς μερικές φορές αισθάνομαι ότι ζαλίζομαι κι ότι θα πέσω κάτω. Με τα ακροδάχτυλα να στηριχτώ κάπου εκείνη την στιγμή, ας είναι η ιδέα μου, μου περνάει. Όταν με πιάνουν αυτά ξέρω ότι είμαι πολύ κουρασμένη και πιεσμένη. Προσπαθώ να είμαι πιο ξεκούραστη, να κάνω πράγματα για να αλλάζει η ψυχολογία μου και μετά είμαι περδίκι. Πριν πολλά χρόνια πάθαινα κρίσεις πανικού, τώρα τις ελέγχω, δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ποτέ δεν πήρα φάρμακα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εφαρμογή για περπάτημα
    By eleni1986 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 17-07-2017, 11:34
  2. Φοβος για περπατημα
    By Shadow111 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 2
    Last Post: 03-07-2016, 13:25
  3. Περπατημα
    By Garyfalaki_ in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 20-01-2012, 21:27
  4. Replies: 3
    Last Post: 18-10-2011, 15:07
  5. Υπάρχει κάποιος για περπάτημα?
    By Jazzy in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2011, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •