Κριση πανικου-sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    23

    Κριση πανικου-sos

    Πριν 7 χρονια εχασα τη μαμα μου υστερα απο πολυχρονη μαχη με τον καρκινο.Λιγο πριν πεθανει επαθα την πρωτη μου κριση πανικου.Ενω οδηγουσα στην Αττικη Οδο, ξαφνικα με επιασε μια γενικευμενη ταραχη, κρυος ιδρωτας, τρεμουλο, ταχυκαρδια κ αρχισα να σκεφτομαι οτι θα χασω τον ελεγχο του οχηματος, οτι θα γυρισω το τιμονι κ θα πεσω πανω σ αυτους που κινουνταν στις διπλανες λωριδες προκαλωντας καταστροφη.Απο τοτε εχασα κ αλλα δυο αγαπημενα προσωπα, ενω συνεχισα να παθαινω τετοιες κρισεις.Απεφευγα να κινουμαι σε μεγαλες λεωφορους γιατι μου προκαλουσαν φοβια κ περιοριστηκα σε μικροτερους δρομους.Καποια στιγμη πηγα σε γιατρο κ μου εδωσε seropram κ xanax τα οποια βοηθησαν να κινουμαι εντος των τειχων, αλλα δεν εξαλειψαν το προβλημα.Εδω κ ενα χρονο παντρευτηκα κ εκοψα το seropram με σκοπο να κοψω κ το xanax καποια στιγμη, για την περιπτωση που μεινω εγκυος.Απο τοτε ομως η κατασταση μου χειροτερεψε κ γενικευτηκε η φοβια, δηλ. φοβαμαι πλεον να κινηθω κ σε μικρους δρομους.Τελευταια μπηκα στο μετρο κ οταν ανεβηκα στις κυλιομενες σκαλες, αισθανθηκα την ιδια δυσφορια, κατι που δε μου ειχε συμβει στο παρελθον.Πλεον βλεπω οτι η καθημερινοτητα μου γινεται πολυ δυσκολη.Εχει συμβει κ σε αλλον κατι παρομοιο?Κ τελικα, υπαρχει λυση με τις κρισεις αυτες, ξεπερνιουνται ποτε?Σκεφτομαι να πουλησω το αυτοκινητο μου, αλλα παλι το βλεπω σαν ηττα, σα να καταθετω τα οπλα.Ημουν πολυ ικανη οδηγος...Προβληματιζομαι αν πρεπει να ξαναπαρω τα χαπια, γιατι πώς θα τα κοψω παλι αν μεινω εγκυος...Βλεπω ενα φαυλο κυκλο...Υπαρχει καποιος που τα ξεπερασε αυτα κ ζει ανεπηρεαστος στην καθημερινοτητα του?Σας ευχαριστω

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    My world
    Posts
    92
    Είμαι 27 χρονών, έχω κρίσεις πανικού με ζαλάδες και αγοραφοβία από τα 20. Μέχρι τα 26 έπαιρνα αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά, χωρίς αποτέλεσμα! Ήμουν δυο μέρες καλά και δέκα χάλια. Πριν ένα χρόνο τα έκοψα όλα μαχαίρι και ξεκίνησα ομοιοπαθητική και έχω τρομερά αποτελέσματα, εν το μεταξύ μου έχουν βγει αρκετές φοβίες, οδηγώ σπάνια, ακόμη πιο σπάνια βγαίνω από το σπίτι. Φοβάμαι τα πάντα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα ότι η ψυχοθεραπεία είναι απαραίτητη και τώρα προσπαθώ να μαζέψω χρήματα για να ξεκινήσω. Ελπίζω να βοήθησα φίλη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    23
    Καταλαβα, ομοιοπαθουσες...Αρα η ψυχοθεραπεια βοηθαει...Το θεμα ειναι πως δεν εχουμε τα χρηματα που χρειαζονται για μια θεραπεια που θα απαιτει πολλες συνεδριες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ έχω καταλήξει ότι όλα αυτά είναι θέμα ψυχολογίας και επειδή ακριβώς είναι θέμα ψυχολογίας, δεν θεραπεύονται οριστικά με φάρμακα. Τώρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά όσο πιο στα κάτω σου είσαι για άλλα πράγματα, τόσο μπορεί να σου βγει μία κρίση πανικού στο άσχετο. Τότε ήσουν πιεσμένη με την κατάσταση της μητέρας σου, έπαθες κρίση στο αυτοκίνητο, υποσυνείδητα συνέδεσες μετά το περιστατικό τον πανικό με την οδήγηση. Όσο δεν εκθέτεις τον εαυτό σου στο ερέθισμα αυτό (μεγάλους δρόμους), τόσο μεγαλοποιείται το πράγμα στο μυαλό σου κι ο φόβος ότι θα πάθεις κρίση στους μεγάλους δρόμους παγιώνεται και όντως αν βρεθείς σε μεγάλο δρόμο σε πιάνουν κρίσεις. Ενώ αν συνεχίσεις να οδηγάς εκεί και σταδιακά δεις ότι και κρίση να πάθεις δεν έγινε τίποτα, οι κρίσεις θα ατονήσουν και μετά σταματήσουν.
    Τώρα αυτό που λες για μικρούς δρόμους, μετρό κτλ, σκέψου γιατί εμφανίστηκε αυτό τώρα; Μήπως γιατί πάει κάτι άλλο στραβά στην ζωή σου τώρα ή κάτι άλλο σε προβληματίζει; Μήπως αγχώθηκες με κάτι άλλο ή είσαι κουρασμένη αυτήν την εποχή; Αν θεωρείς πως όχι και το αποδίδεις στην διακοπή του φαρμάκου, τότε υπάρχει από τότε που πρωτοεμφανιστήκαν οι κρίσεις κάτι βαθύτερο που δεν το έχεις δουλέψει με τον εαυτό σου και το φάρμακο απλά κάλυπτε ως τώρα τα συμπτώματα. Αν έχεις κάνει προσπάθειες από μόνη σου να τα διαχειριστείς όλα αυτά και δεν μπορείς, είναι καλό να ζητήσεις βοήθεια ψυχολόγου. Τα φάρμακα πολλές φορές βοηθάνε συνδυαστικά με ψυχοθεραπεία, αλλά δεν θεραπεύουν από μόνα τους.

    Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν έχω πάει σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Είχα σοβαρό πρόβλημα με κρίσεις πανικού πριν 10-12 χρόνια χωρίς καν να ξέρω ότι είχα κρίσεις πανικού τότε. Όταν σταδιακά ηρέμησα και κατάλαβα τι είχα, έμαθα να το διαχειρίζομαι κι από τότε με έχουν πιάσει ας πούμε 4-5 φορές μέσα στα χρόνια, αλλά δεν το αφήνω να εξελιχθεί σε διαταραχή πανικού. Τώρα τα γράφω πολύ συνοπτικά, αλλά μακάρι πριν μια δεκαετία να μου είχε εξηγήσει κάποιος τι σκατά είναι αυτό που μου συμβαίνει. Θα είχα πάει ντουγρού σε ψυχολόγο αντί να ψάχνομαι σε ένα σωρό άσχετες ειδικότητες ή μόνη μου ή στο ίντερνετ για να βρω πως θα το αντιμετωπίσω. Θα είχα κόψει πολύ δρόμο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο λογος που ενιωσες αυτη τη ταραχη ειναι γιατι δεν ηθελες να πας προς τα εκει η απλως δεν ηθελες να οδηγισεις

    αντι να πουλησεις το αμαξι θα μπορουσε απλως να οδηγισει καπιος αλλος

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ο λογος που ενιωσες αυτη τη ταραχη ειναι γιατι δεν ηθελες να πας προς τα εκει η απλως δεν ηθελες να οδηγισεις

    αντι να πουλησεις το αμαξι θα μπορουσε απλως να οδηγισει καπιος αλλος

    Καλημέρα σας, οχι ηθελα να παω, τωρα αναγκαστικα για μακρινα σημεια παιρνω τα μεσα ή με πηγαινει καποιος αλλος ή δεν πηγαινω καθολου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    23
    Καλημερα, μου ειχαν πει οτι αν τα πραγματα βελτιωθουν στη ζωη μου, θα περνουσαν αυτες οι κρισεις, αλλα η αληθεια ειναι οτι πιεζομαι αρκετα τελευταια, οποτε ισως να εχεις δικιο., Sonia..Δυσκολα πραγματα αυτες οι κρισεις...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλημερα αρα ηθελες να πας αλλα δεν ηθελες να οδηγησεις

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καλημερα αρα ηθελες να πας αλλα δεν ηθελες να οδηγησεις
    Ναι ηθελα να παω.Τωρα στενοχωριεμαι που δεν μπορω μονη μου να παω εκει που θελω, αλλα εξαρτωμαι απο τους αλλους...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Springflower View Post
    ...Υπαρχει καποιος που τα ξεπερασε αυτα κ ζει ανεπηρεαστος στην καθημερινοτητα του?
    Ναι, παθαινα πολλές κρίσεις πανικού...τις ξεπέρασα με την βοήθεια ψυχολόγου...το ζαναξ φυσικά βοηθάει εκείνη τη στιγμή αλλα δεν λύνει το πρόβλημα... απλά σε βοηθάει να αντιμετωπίσεις την κρίση και να είσαι λειτουργική.... Σε πολύ δυνατές κρίσεις που χρειάζεσαι άμεσα βοήθεια μισό zanax σαν υπογλώσιο είναι σωτήριο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by ΕΛΠΙΔΑΨ View Post
    Ναι, παθαινα πολλές κρίσεις πανικού...τις ξεπέρασα με την βοήθεια ψυχολόγου...το ζαναξ φυσικά βοηθάει εκείνη τη στιγμή αλλα δεν λύνει το πρόβλημα... απλά σε βοηθάει να αντιμετωπίσεις την κρίση και να είσαι λειτουργική.... Σε πολύ δυνατές κρίσεις που χρειάζεσαι άμεσα βοήθεια μισό zanax σαν υπογλώσιο είναι σωτήριο.
    Ελπιδα, δεν το ειχα σκεφτει.Θα το κανω.Χαιρομαι που μου λες οτι απαλλαχτηκες απο αυτο το μαρτυριο...Παιρνω κουραγιο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Springflower View Post
    Ελπιδα, δεν το ειχα σκεφτει.Θα το κανω.Χαιρομαι που μου λες οτι απαλλαχτηκες απο αυτο το μαρτυριο...Παιρνω κουραγιο...
    A, μα και μενα γιατρός μου το είπε...αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν, ούτε θα το τολμούσα.... ναι, οκ, σε βοηθάει το υπογλωσιο να είσαι λειτουργική, όμως μην το παρακάνεις...ειναι μόνο για έκτακτες περιπτώσεις υποθέτω... και ενεργεί αμέσως φυσικά. Χαίρομαι αν σε βοήθησα λιγάκι...η μόνιμη θεραπεία πάντως στηρίζεται στην ψυχοθεραπεία...να βγάλεις όλα όσα σε βαραίνουν από μεσα σου...εγώ είχα τόσα συσσωρευμένα θέματα που στις πρώτες συνεδρίες έπαθα τους χειρότερους πανικούς της ζωής μου....ομως μετά απελευθερώθηκα σε μεγάλο βαθμό με μόνιμα αποτελέσματα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    23
    Ελπιδα, ποσο καιρο σου πηρε η θεραπεια πανω-κατω?Φανταζομαι θα θελει κατι σταθερο, σε εβδομαδιαια βαση κτλ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Springflower View Post
    Ελπιδα, ποσο καιρο σου πηρε η θεραπεια πανω-κατω?Φανταζομαι θα θελει κατι σταθερο, σε εβδομαδιαια βαση κτλ
    Θελει τουλαχιστον 1,2 χρόνια καθε εβδομάδα, οπωσδηποτε...εξαρταται βεβαια και απο το πόσο υποστηρικτικό είναι το περιβαλλον που ζεις και πόσο σε βοηθάει σε αυτήν την προσπάθεια και επίσης πόσα άλλα θέματα έχεις να λύσεις.. Εμενα ήταν όλα πολύ δύσκολα και με δυσάρεστα γεγονότα, γονείς μεγάλοι , σύζυγος ξαφνικά σε νοσοκομείο, 3 παιδιά...κλπ

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Δέσποινα Πολ View Post
    Είμαι 27 χρονών, έχω κρίσεις πανικού με ζαλάδες και αγοραφοβία από τα 20. Μέχρι τα 26 έπαιρνα αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά, χωρίς αποτέλεσμα! Ήμουν δυο μέρες καλά και δέκα χάλια. Πριν ένα χρόνο τα έκοψα όλα μαχαίρι και ξεκίνησα ομοιοπαθητική και έχω τρομερά αποτελέσματα, εν το μεταξύ μου έχουν βγει αρκετές φοβίες, οδηγώ σπάνια, ακόμη πιο σπάνια βγαίνω από το σπίτι. Φοβάμαι τα πάντα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα ότι η ψυχοθεραπεία είναι απαραίτητη και τώρα προσπαθώ να μαζέψω χρήματα για να ξεκινήσω. Ελπίζω να βοήθησα φίλη.
    μαλον εισαι κρυφη θαυμαστρια του πολανκα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  2. Κρίση Πανικού x2
    By nightlost in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-2015, 14:53
  3. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 10:12
  4. Κριση Πανικού
    By Kido in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-2009, 23:38
  5. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 14-03-2008, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •