Άγχος και κάπνισμα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    35

    Άγχος και κάπνισμα...

    Γεια σας και πάλι... Ένας χρόνος τώρα που πέρασα ένα πσυχωτικο επεισόδιο τα συμπτώματα κράτησαν μερικές μερες, με τα χάπια έστρωσα κατευθείαν αν και τα έπαιρνα για ένα εξάμηνο για συντήρηση. Πριν ένα μήνα κάτι δεν πήγαινε καλά ( ευτυχώς το κατάλαβα μόνος) και μετά από συνεννόηση με τον γιατρό πήρα τα χάπια για τρεις εβδομάδες περίπου. Τόρα και πάλι όλα καλά χωρίς χάπια μια εβδομάδα αλλα νιώθω κάπως αγχομενος και όλο αυτό βγαίνει στο κάπνισμα. Με λίγα λόγια καπνίζω σαν τρελός χαχα... Το έχετε και εσείς αυτό με το άγχος????

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Τυχερε εμένα το ψυχωτικό επεισόδιο δεν θεραπεύεται, θα παίρνω για πάντα φάρμακα. Κοψε το τσιγάρο, ευτυχώς εγώ δεν καπνιζω.

    Εστάλη από MotoG3 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    35
    Δεν ξέρω ακόμα πόσο τυχερός είμαι. Ακόμα προσπαθώ να το ξεπεράσω, προσπαθώ να κάνω πράγματα για να βοηθήσω τον εαυτό μου. Έχω καταλάβει πως η δουλειά βοηθάει πολύ και έτσι δουλεύω όσο περισσότερο μπορώ, επίσης προσπαθώ να μιλάω όσο περισσότερο γίνεται με γνωστούς και φίλους είτε από κοντά ή από το τηλέφωνο και αυτό βοηθάει πολύ. Αλλά αυτό με το άγχος δεν βλέπω να περνάει.

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    πολλοι ανθρωποι αισθανονται την αναγκη να καπνισουν οταν εχουν αγχος.
    υποσυνειδητα το τσιγαρο ειναι κατι σαν το βυζαγμα των μωρων στην ασφαλεια της αγκαλιας της μανας οτους.
    μακρια!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Location
    Athens
    Posts
    8
    ti ennoeis den therapeuetai?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    περυσι ιδια εποχη καπνιζα γυρω στα 30 τσιγαρα τη μερα.φετος εδω και κανα μηνα ειμαι στα 10-11.οταν εχω αγχος ομως θα κανω και παραπανω.κι εγω ψυχωση εχω και θα τα παιρνω για παντα τα φαρμακα..................
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    35
    Εμένα οι γιατροί, δύο που με είδαν ήταν από την αρχή βέβαιοι πως θα συνέλθω γρήγορα και δεν θα χρειαστεί να παίρνω χάπια. Μετά το δεύτερο μικρό επεισόδιο που ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή και πήρα τα χάπια, ξανά ρώτησα το γιατρό και μου λέει μπορεί να το έχεις και μια ζωή ή να σε πιάνει κάπου κάπου αλλά δεν σημαίνει πως θα παίρνεις χάπια για πάντα. Το κακό με αυτό είναι πως έχασα την εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Όσο για το τσιγάρο κανονικά καπνίζω δύο καπνούς την εβδομάδα αλλά τόρα έφτασα στους τέσσερις.

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αρε boo τη τραβαμε, ελπιζω να βγει κανα καλυτερο φαρμακο να γλιτωσουμε απο το μαρτυριο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Quote Originally Posted by Ksenos View Post
    Εμένα οι γιατροί, δύο που με είδαν ήταν από την αρχή βέβαιοι πως θα συνέλθω γρήγορα και δεν θα χρειαστεί να παίρνω χάπια. Μετά το δεύτερο μικρό επεισόδιο που ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή και πήρα τα χάπια, ξανά ρώτησα το γιατρό και μου λέει μπορεί να το έχεις και μια ζωή ή να σε πιάνει κάπου κάπου αλλά δεν σημαίνει πως θα παίρνεις χάπια για πάντα. Το κακό με αυτό είναι πως έχασα την εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Όσο για το τσιγάρο κανονικά καπνίζω δύο καπνούς την εβδομάδα αλλά τόρα έφτασα στους τέσσερις.

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    το τσιγαρο φιλε ειναι προβλημα πρεπει να το κοψεις....... εμενα μετα το πρωτο ψυχωτικο επισοδειο μου ειχαν πει οτι θα παιρνω φαρμακα για δυο χρονια τωρα ειμαι σχεδον στα 5 χρονια, απο βραχυ ψυχωτικο επισοδειο, τωρα ειμαστε στο χρονιο ψυχωτικο συνδρομο, τη πατησαμε θα παιρνω φαρμακα για παντα.....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    35
    Φίλε pavlosla και boo (είναι σαν να σας ξέρω με τόσα που διαβάζω εδώ) μην σκέφτεστε έτσι. Τι θα γινόταν αν δεν παίρναμε τα χάπια??? Εμένα ο γιατρός μου είπε να τα σταματήσω και πάντα έχω καβαντζα στο σπίτι από τον φόβο μου μην πάθω τα ίδια.

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αν δεν παιρνω τα χαπια, μετα απο 2-3 βδομαδες αντε το πολυ ενας μηνας, θα παθω παλη ψυχωτικο επισοδειο και πολυ πιθανον εισαγωγει ξανα σε ψυχιατρικη πτερυγα νοσοκομειου, αν φαω καμια εισαγγελικη........
    βασικα αν δεν παιρνω τα χαπια θα καταληξω σε ασυλο.......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ετσι ειναι.. κι εγω αν δεν τα παρω με βλεπω για 3η νοσηλεια και δεν αντεχω να το ξαναπερασω..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και εγω εχω καβατζα φαρμακα για 2 εβδομαδες καθε φορα γιατι μπορει να μη βρω καποιο να αργησω να συνταγογραφησω καποιο κλπ αλλα μην τα παρεις ποτε απο μονος σου να ρωτας το γιατρο κι εσυ απο οτι φαινεται εχεις πεσει σε δικο μας γιατι η δικια μου θελει να μου δινει φαρμακα για να με ελεγχει αλλα η αλλη εναλλακτικη μετα ειναι η νοσηλεια.μπρος γκρεμος και πισω ρεμα οποτε τα παιρνω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    35
    Γι'αυτό λέω πως τα χάπια σώζουν καταστάσεις...

    Εγώ όταν χρειάζεται παίρνω rispelen και dumyrox, το rispelen είναι αυτό που με προσγειώνει κατευθείαν.

    Νοσηλευτικά και εγώ τρείς μέρες στο πρώτο επεισόδιο αλλά μου έδιναν τόσα πολλά φάρμακα που τις κοιμήθηκα και τις τρεις και δεν θυμάμαι και πολλά.

    Τόρα απλά προσπαθώ να βοηθήσω τον εαυτό μου όσο γίνετε χωρίς φάρμακα.

    1) δουλειά, αλλά πολύ δουλειά έτσι γίνομαι πτώμα και επιτέλους καταφέρνω και κοιμάμαι καλά μετά.
    2) παρέες, όσο αυτό είναι δυνατόν γιατί είμαι και αρκετά αντικοινωνικός.
    3) κουβέντα, όσο ποιο πολύ γίνετε. Ακόμα και εδώ που γράφω καμιά φορά το θεωρώ σημαντικό

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    χωρις τα χαπια θα ειμασταν σε ασυλο, τα χαπια μας δινουν μια δευτερη ευκαιρια στη ζωη, ασχετα αν και παλυ εχουμε προβληματα.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος,καπνισμα, αλκολ, προωρη γεννα. ΓΙα να μη συμβει το ιδιο και στο παιδι σας
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2012, 14:45
  2. κάπνισμα
    By ΜΑΡΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2012, 17:13
  3. κάπνισμα
    By ΜΑΡΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-2012, 11:30
  4. Κάπνισμα
    By marisa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-01-2010, 15:40
  5. Κάπνισμα
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 12-12-2007, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •