Remeron..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96

Thread: Remeron..

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184

    Remeron..

    Μετα απο το ζυπρεξα το οποιο δεν το πηρα γτ δν ηθελα.. ξαναμιλησα με τν γιατρο μου και τν ειπα δεν θελω να το παρω ειναι βαρυ..με λεει να δοκιμασω ρεμερον τοτε..για πειτε για αυτο....??

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Δοκιμασε το λοιπόν

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Μετα απο το ζυπρεξα το οποιο δεν το πηρα γτ δν ηθελα.. ξαναμιλησα με τν γιατρο μου και τν ειπα δεν θελω να το παρω ειναι βαρυ..με λεει να δοκιμασω ρεμερον τοτε..για πειτε για αυτο....??

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Νομίζω το ρεμερόν είναι για μένα πολύ καλο. Σε βοηθάει πολύ στον ύπνο και την άλλη μέρα το πρωί νιώθεις μια ηρεμία. Το πρώτο διάστημα βέβαια ξυπνάς με λίγο βαρύ κεφάλι και θέλει προσοχή με τη διατροφή γιατί κάνει πολλή κατακράτηση και παίρνεις εύκολα βάρος. Αλλά και αυτό το πρώτο διάστημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Σε τι δοση τ παιρνεις? Εμενα μ ειπε 30 mg...για ποιο λογο παιρνεις? Εγω για ανχος και καταθλιψη?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Σε τι δοση τ παιρνεις? Εμενα μ ειπε 30 mg...για ποιο λογο παιρνεις? Εγω για ανχος και καταθλιψη?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Και εγώ εχω μια διαταραχή άγχους. Παίρνω 15mg. Το πρωί παίρνω 10 mg escitalopram, που νομίζω δε βοηθάει ιδιαότερα στο άγχος. Είμαι καλύτερα δε λέω αλλά αν βλέπω ότι πάω να αγχωθώ πολύ παίρνω και λίγο τρανξέν που ειναι αγχολυτικό. Το ρεμερόν μ αρέσει γιατι κοιμάμιαι σα πουλάκι και δε το παίρνω και κάθε μέρα. Το παίρνω συνήθως όταν δε μπορώ να κοιμηθώ. Γενικά όλα, είνα μέσα στο μυαλό μας. Αλλά το άτιμο το μυαλό μας δε το κουμαντάρουμε. Κολλαμε εκει στις αρνητικές σκέψεις κ νιώθουμε αυτά που νιώθουμε. Εύχομαι σε όλους να γυρίσει κάποια στιγμή αυτό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    . Γενικά όλα, είνα μέσα στο μυαλό μας. Αλλά το άτιμο το μυαλό μας δε το κουμαντάρουμε. Κολλαμε εκει στις αρνητικές σκέψεις αυτό
    Και ομως , μπορουμε να κουμανταρουμε το μυαλο μας , οσον αφορα τις αρνητικες σκεψεις ........... ειμαι παθων , κι εγινα καλυτερα απο τοτε που εκπαιδευσα το μυαλο μου να μην σκεφτεται αρνητικα ( η ναναγνωριζει τις καμουφλαρισμενες αρνητικες σκεψεις ) , μολις ερχεται μια αρνητικη σκεψη , ειτε την σταματας , ειτε την αντικαθιστας με μια ουδετερη , δεν την αφηνεις να εισχωρησει , και με τον καιρο σου γινεται συνηθεια , στην αρχη ειναι δυσκολο ............ αμα μπορω εγω με χρονία κτθλψη να το κουμανταρω , μπορουμε ολοι ......θεμα εκπαιδευσης ειναι , ουτε εκανα ποτε ψυχοθεραπεια .............

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε Χριστόφορε, εγώ δεν λέω, μπορεί κάποιο φάρμακο να σε βοηθήσει αρκετά, αλλά τα περισσότερα μηνύματά σου αφορούν τα φάρμακα λες κι άμα βρεις το σωστό χάπι θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα δια μαγείας. Με τον εαυτό σου το δουλεύεις καθόλου όλο αυτό; Είσαι ακόμα στο νησί; Έκανες τίποτα από αυτά που είπαμε; Καμια βόλτα, κανένα μπανάκι, καμια εκδρομούλα; Ή κάθεσαι μέσα στο δωμάτιο και κλαις την μοίρα σου; Φιλικά σε ρωτάω, μην το πάρεις στραβά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα
    το ξαναπαιρνω εδω και 1.5 χρονο.βοηθαει στο υπνο και βοηθαει πολυ στην καταθλιψη εμενα.απο τοτε που το ξεκινησα δεν εχω ξανακανει καταθλιπτικο επεισοδιο.ξεκινησα με 45μγ τωρα παιρνω 30μγ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλημερα
    το ξαναπαιρνω εδω και 1.5 χρονο.βοηθαει στο υπνο και βοηθαει πολυ στην καταθλιψη εμενα.απο τοτε που το ξεκινησα δεν εχω ξανακανει καταθλιπτικο επεισοδιο.ξεκινησα με 45μγ τωρα παιρνω 30μγ
    Boo , δεν σου ανοιγει την ορεξη το ρεμερον ?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βρε Χριστόφορε, εγώ δεν λέω, μπορεί κάποιο φάρμακο να σε βοηθήσει αρκετά, αλλά τα περισσότερα μηνύματά σου αφορούν τα φάρμακα λες κι άμα βρεις το σωστό χάπι θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα δια μαγείας. Με τον εαυτό σου το δουλεύεις καθόλου όλο αυτό; Είσαι ακόμα στο νησί; Έκανες τίποτα από αυτά που είπαμε; Καμια βόλτα, κανένα μπανάκι, καμια εκδρομούλα; Ή κάθεσαι μέσα στο δωμάτιο και κλαις την μοίρα σου; Φιλικά σε ρωτάω, μην το πάρεις στραβά.
    Άστον, ας τα δοκιμάσει όλα, όπως έκανα εγώ, και ας κρίνει αν κάποιο είναι καλύτερο να το κρατήσει, δεν υπάρχει βέβαια κανενα μαγικό χάπι, αλλά κάτι να του προσφέρει κάτι περισσότερο για να έχει όρεξη να κάνει πράγματα και να μην ασχολείται μόνο με το φόρουμ

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βρε Χριστόφορε, εγώ δεν λέω, μπορεί κάποιο φάρμακο να σε βοηθήσει αρκετά, αλλά τα περισσότερα μηνύματά σου αφορούν τα φάρμακα λες κι άμα βρεις το σωστό χάπι θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα δια μαγείας. Με τον εαυτό σου το δουλεύεις καθόλου όλο αυτό; Είσαι ακόμα στο νησί; Έκανες τίποτα από αυτά που είπαμε; Καμια βόλτα, κανένα μπανάκι, καμια εκδρομούλα; Ή κάθεσαι μέσα στο δωμάτιο και κλαις την μοίρα σου; Φιλικά σε ρωτάω, μην το πάρεις στραβά.
    Ειμαι ακομα στο νησι το παλευω πηγαινω για μπανακι μετα τν δουλεια οσο μπορω τρωω σωστα..δν πινω..βγαινω τα βραδια αλλα τπτ νοιωθω σκατα... νοιωθω οτι το χανω...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Boo , δεν σου ανοιγει την ορεξη το ρεμερον ?
    οχι.την 1η φορα πριν χρονια που το πηρα πηρα 10 κιλα αλλα μετα τα εχασα παλι ξεφουσκωσα.1,5 χρονο τωρα που το ξαναπαιρνω δε μου ανοιγει η ορεξη.το ιδιο ειχα παθει και με το zyprexa.κανενα φαρμακο δε με παχυνε για πανω απο 3-4 μηνες και μετα τα εχανα.μαλλον ειναι ο μεταβολισμος μου ετσι.ειμαι 48 κιλα 1.71
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post
    οχι.την 1η φορα πριν χρονια που το πηρα πηρα 10 κιλα αλλα μετα τα εχασα παλι ξεφουσκωσα.1,5 χρονο τωρα που το ξαναπαιρνω δε μου ανοιγει η ορεξη.το ιδιο ειχα παθει και με το zyprexa.κανενα φαρμακο δε με παχυνε για πανω απο 3-4 μηνες και μετα τα εχανα.μαλλον ειναι ο μεταβολισμος μου ετσι.ειμαι 48 κιλα 1.71

    Σευχαριστω , boo, ενδιαφερουσα η εμπειρια σου ............ αδυνατουλα εισαι παντως !!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κανείς δεν το έχασε από τα θέματα που έχεις εσύ, απλά νοιώθεις πολύ άσχημα και καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολα. Συνέχισε την προσπάθεια βρε 'συ, άκου τον γιατρό σου, συνέχισε να κάνεις πράγματα και πιστεύω σταδιακά θα δεις βελτίωση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Και ομως , μπορουμε να κουμανταρουμε το μυαλο μας , οσον αφορα τις αρνητικες σκεψεις ........... ειμαι παθων , κι εγινα καλυτερα απο τοτε που εκπαιδευσα το μυαλο μου να μην σκεφτεται αρνητικα ( η ναναγνωριζει τις καμουφλαρισμενες αρνητικες σκεψεις ) , μολις ερχεται μια αρνητικη σκεψη , ειτε την σταματας , ειτε την αντικαθιστας με μια ουδετερη , δεν την αφηνεις να εισχωρησει , και με τον καιρο σου γινεται συνηθεια , στην αρχη ειναι δυσκολο ............ αμα μπορω εγω με χρονία κτθλψη να το κουμανταρω , μπορουμε ολοι ......θεμα εκπαιδευσης ειναι , ουτε εκανα ποτε ψυχοθεραπεια .............
    Γενικά και εγώ κουμαντάρω τις αρνητικές σκέψεις. Οταν όμως μια σκέψη είναι ψυχαναγκαστική και σου φέρνει δυνατό άγχος την ώρα που μιλάς σε κάποιον, πως την κουμαντάρεις? Λες στον άλλον...ξέρεις τώρα που μιλάμε και γελάμε στα καλά καθούμενα εγώ τσιτώνομαι? Αυτό έχω εγώ και δεν έχω βρει προς το παρόν μια λύση. Μου λεει ο ψυχολόγος...είμαι θυμωμένη με τον εαυτό μου και δεν με αποδέχομαι...γιατί στην ουσία μ αρέσει πολύ να μιλώ με ανθρώπους, ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ίσα ίσα το αντίθετο...σκέψου το μου λεει...ωραία το σκέφτομαι...και τι? αυτό μου λύνει το πρόβλημα?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. remeron
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 10:54
  2. remeron
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-10-2011, 23:19
  3. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 15:09
  4. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2008, 00:43
  5. remeron
    By christialena in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-2008, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •