ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4

    ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Ξέρει μήπως κάποιος/α να μου δώσει μερικές πληροφορίες για τη σχολή της υπαρξιακής ψυχοθεραπείας και να μου πει αν υπάρχουν κείμενα για αυτό το ζήτημα στην ελληνική βιβλιογραφία;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    <γεια σου καλως ηρθες!
    Διαβασε βιβλία του Irvin Yalom. Ο Δήμιος του Έρωτα, Η θεραπεία του Σοπενάουερ, Στο Ντιβάνι.
    Ο Ψυχίατρος αυτός θεωρείται ενας απο τουςθεμελιωτες της Υπαρξιακής Ψυχολογίας.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4
    φίλε/η σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το καλωσόρισμα. Τα βιβλία που αναφέρεις τα έχω διαβάσει. Θα με ενδιέφερε κάποιο βιβλίο για το συγκεκριμένο ρεύμα στην ψυχοθεραπεία και όχι τόσο κάποιο μυθιστόρημα.

    Επίσης αν ξέρει κανείς μεταφρασμένα στα ελληνικά βιβλία εκπροσώπων του συγκεκριμένου ρεύματος εκτός του yalom (ακόμα και μυθιστορήματα) θα ήθελα να μου πει τίτλους.

    Έχω υπόψιν μου ένα βιβλίο του cooper (γιο του γνωστού αντι-ψυχιάτρου) με τίτλο \"Εισαγωγή στην υπαρξιακή ψυχοθεραπεία\" υπάρχει κάτι άλλο;

    Και πάλι ευχαριστώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Δε ξέρω αν έχει κάτι σχετικό, ίσως σε βολέψει το epac

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    39
    Γεια σου Ανθρώπινο ον!

    Επειδή κι εμένα μ\' ενδιαφέρει πολύ η υπαρξιακή ψυχοθεραπεία και τον τελευταίο καιρό αναζητώ δρόμους προς αυτήν την κατεύθυνση, έχω να σου προτείνω κάποια βιβλία σχετικά... \"Η έρευνα του ανθρώπου για τον εαυτό του\"(Rollo May), \"Ο υπαρξισμός είναι ένας ανθρωπισμός\" (Sartr), \"Τάδε έφη Ζαρατούστρα\" (Nietzche)-όπως και κάθε άλλο βιβλίο του Νίτσε βέβαια :-) Το \"A happy death\" του Albert Camus (αυτό δεν είμαι σίγουρη αν έχει μεταφραστεί). Και σύντομα (κάτι που με κάνει ευτυχισμένη) θα κυκλοφορήσει η μετάφραση του θεωρητικού βιβλίου του Yalom \"Existential Psychotherapy\".

    Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    9
    Kαι εμενα με ενδιαφερει πολλύ αυτο το θεμα ανθρωπινο ον.

    Εχω ψαξει αλλα δεν εχω διαβασει τα εξης βιβλια:

    Γεωργαντά, Ευγενία. (2002) Τι είναι ψυχοθεραπεία. Αθήνα: Εκδόσεις Ασημάκης.

    Γεωργαντά, Ευγενία. (1999) Υπαρξιστική Ψυχοθεραπεία. Στο \"Σύγχρονες Ψυχοθεραπείες στην Ελλάδα.
    Κίρκεγκωρ, Σαίρεν . (1999) Ασθένεια προς Θάνατον. Αθήνα: Εκδόσεις Καστανιώτης.

    Κίρκεγκωρ, Σαίρεν Η έννοια της αγωνίας, μτφρ. Γ. Τζαβάρα, Δωδώνη, (Αθήνα-Γιάννινα 1985).

    Μαίη, Ρόλο. (1980) Υπαρξιακή Ψυχολογία. Αθήνα: Επίκουρος.

    Μαίη, Ρόλο. (2003) Η έρευνα του ανθρώπου για τον εαυτό του. Αθήνα: Εκδόσεις Κονιδάρης.

    Μαίη, Ρόλο. (2003) Το νόημα του άγχους. Αθήνα: Θεραπευτήριο Ν.Σπινάρη.

    Αν βρεις κατι ενδιαφερων παντως ενημερωσε και εμενα. Εγω αρχιζω και ψαχνω και σεμιναρια του ειδους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Γνωρίζει κανένας παιδιά αν η υπαρξιακή ψυχοθεραπεία έχει σχέση με τον Αβραάμ Μάσλοου?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    39
    Rata, για να αναφέρεις την Γεωργαντά, υποθέτω θα ξέρεις το \"γίγνεσθαι\", το κέντρο υπαρξιακής ψυχοθεραπείας, όπου γίνεται κύκλος σεμιναρίων: gignesthai.gr-θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες στην ιστοσελίδα τους.

    Dreamer, δε γνωρίζω αν η υπαρξιακή σχετίζεται με τον Maslow. Πάντως θεωρείται ο πατέρας της ανθρωπιστικής ψυχολογίας. Και ανθρωπισμός σχετίζεται με τον υπαρξισμό...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κυκλοφορεί επίσης ένα βιβλίο με τίτλο \'Υπαρξισμός και Συμβουλευτική Θεωρία\' του Μ. Τσάκαλου από τις εκδόσεις Γρηγόρη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Εχω μπει στην σελιδα του γιγνεσθαι κι η τριχα μου εχει σηκωθει! Τι εκπληκτικη σελιδα, ποσες σκεψεις που εχω κανει βλεπω γραμμενες.... ποσοι φιλοσσοφοι να διαβαστουν... ποσα ... ποσα... ακομα, να γνωρισει κανεις, να μαθει , να νιωσει.
    Αλλη μια φορα, το φορουμ αυτο εγινε αφορμη για κατι σπουδιαο,
    να ειστε καλα!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #11
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Πρόσφατα ήρθε ο Κούπερ στην Ελλάδα, ένας από τους σημαντικούς σύγχρονους υπαρξιστές, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Strathclyde της Γλασκώβης, προκειμένου να παρουσιάσει το νέο του βιβλίο για τις βασικές υπαρξιακές προσεγγίσεις (Frankl, Rolo May, Yalom, van Deurzen).

    Ο υπαρξισμός, βασισμένος στις αρχές της φαινομενολογίας, αποτέλεσε ένα ισχυρό φιλοσοφικό κίνημα και μια εναλλακτική προσέγγιση στην ψυχοθεραπεία, απέναντι στο δημοφιλές (τότε) ψυχαναλυτικό ρεύμα.

    Η προσωποκεντρική προσέγγιση του Carl Rogers είναι στηριγμένη στις αρχές του Υπαρξισμου.
    Ανάμεσα στα βιβλία που έχουν μεταφραστεί, είναι \"το γίγνεσθαι του προσώπου\"(on becoming a person) και το \"ένα τρόπος να υπάρχουμε\" (a way of being),
    και τα δυο, του Carl Rogers, δημιουργού της προσωποκεντρικής (ή πελατοκεντρικής) ψυχοθεραπείας.

    Γενικά πάντως (και δυστυχώς), δε θα βρεις πολλά βιβλία μεταφρασμένα στα ελληνικά για τον υπαρξισμό.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •