Ψυχοσωματικα ή υποταση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    3

    Ψυχοσωματικα ή υποταση;

    Guys καλησπέρα, Γιάννης 19 Ετων, καινούργιος στο forum και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα ζήτημα που με βασανιζει εδώ και πολύ καιρό και δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικά...Σεπτέμβρη έπαθα την πρώτη κρίση πανικού στη ζωή μου...ξέρετε να μη νιώθω τα πόδια μου,έντονη ζαλαδα,δυσπνοια, Ταχυκαρδια, η χειρότερη στιγμή της ζωής μου.. Να πηγαίνω στα επειγοντα και να μου λένε να κοιτάξω το stress μου γιατί αργότερα στη ζωή μου μπορεί και να επιδεινωσει την κατάσταση...Από τότε μέχρι και σήμερα που σας γράφω έχω τον φόβο ότι θα πάθει κάτι η καρδιά μου, το σώμα μου,ότι μερικές φορές δεν μου φτάνει ο αέρας που αναπνεω...Πήγα καρδιολογο για τις ταχυκαρδιες,έκανα triplex και holter, όλα κομπλέ μου είπαν από το άγχος είναι+ότι έχω μικρή αύξηση περικαρδιακου υγρού στην αριστερή κοιλία της καρδιάς μου και να το τσεκάρω κάθε χρόνο.. Μετά σειρά είχε ο γαστρεντερολογος, πονος στη κοιλια, δυσκοιλιοτητα... Κάνω Υπερηχο, Γαστροσκοπηση, δεν μου βρήκε τίποτα.. Από το άγχος μου λέει και εκείνος.ακουγοντας τα λόγια των γιατρών, είπα στον εαυτό μου ότι είμαι καλά και ξεκίνησα γυμναστήριο,το οποίο ναι μεν με βοηθάει σωματικά αλλα ψυχολογικά καθόλου, που πχ κανοντας βαρη ειδικά θα ζαλιστω και θα έχω Ταχυκαρδια και θα λέω εντάξει θα εκραγεί το στήθος μου τώρα.. Παρατηρησα πρόσφατα ότι όταν σηκωνομαι απότομα από μια θεση, σκοτεινιαζει η όραση μου, και ότι τις ζεστές μέρες νιώθω κοπωση και εμβοες στα αυτιά...μήπως τελικά δεν είναι στο μυαλό μου ολα αυτα αλλα εχω θέμα με την πίεση;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    3
    Επίσης να σημειώσω ότι κάνω πολεμικές τέχνες εδώ και χρόνια, μετά την κρίση πανικού σταμάτησα και τώρα φοβάμαι να ξαναρχισω μήπως φαω καμία γροθιά στο στήθος, ζαλιστω και λιποθυμησω..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς ένα από τα συνηθισμένα πράγματα που παθαίνει κανείς με τις κρίσεις πανικού, είναι ότι γίνεται παρατηρητής του εαυτού του και με το παραμικρό αγχώνεται ασυνείδητα κι έχει πάλι κρίσεις πανικού και μεγεθύνονται τα ψυχοσωματικά. 99.99% από το άγχος σου είναι όλα αυτά, δεν έχεις υπόταση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by John trikm View Post
    Επίσης να σημειώσω ότι κάνω πολεμικές τέχνες εδώ και χρόνια, μετά την κρίση πανικού σταμάτησα και τώρα φοβάμαι να ξαναρχισω μήπως φαω καμία γροθιά στο στήθος, ζαλιστω και λιποθυμησω..
    Πρέπει να καθίσεις να σκεφτείς το εξής απλό? Τι φοβάμαι περισσότερο ότι θα μου συμβεί? Οτι θα πάθω έμφραγμα πχ? Δε πρόκειται να πάθεις τίποτα μην ανησυχείς...η κρίση πανικού κάνει ένα μικρό ανέβασμα...δυναμώνει το άγχος,,,εχει όλα αυτά τα συμπτώματα που νομίζεις οτι θα λιποθυμήσεις...μετά εκρίνεται λιγη κορτιζόλη,,,και μετά συνέρχεσαι. Εγώ παθαίνω απο 25 χρονών κατά διαστήματα...και τώρα ειμαι 45.
    Επίσης ειναι πολυ δύσκολο να λιποθυμήσεις απο κρίση πανικού. Εγώ εχω ορθοστατικό συνδρομο και υπόταση απο 16 χρονών. Εχω λιποθυμήσει πάνω απο 10 φορές, σε εκκλησίες, σε λεωφορείο ακόμη και όρθια σε ουρες οταν δεν είχα φάει καλά καλοκαίρια. Και έχω συνέλθει μια χαρα. Ουτε απο λιποθυμια παθαίνει κανείς τίποτα (αν δε χτυπήσει στο κεφάλι βέβαια...χτυπα ξύλο). Απο κρίση πανικου δεν έχω λιποθυμήσει ποτέ..και ξέρεις το λόγο? Γιατί όταν παθαίνουμε κρίση πανικού, μας ανεβαίνει η πίεση, δε μας πέφτει. Οπότε ειναι πολύ δυσκολο με ανεβασμένη πίεση να λιποθυμήσεις..αλλα και να γίνει αυτό δε τρεχει και τίποτα, ρώτα εμένα. Τωρα αν είσαι υποτασικός, δε θα φεύγεις πρωί απο το σπίτι σου αν δεν έχεις φάει κάτι. Εγω βάζω αλατάκι παραπάνω στα φαγητά το καλοκαίρι, και όταν βγαινω έγω παίρνω και κανένα πατατάκι μαζί μου ή κάτι αλμυρό. Μην ανησυχείς καθόλου, έκανες όλες τις εξετάσεις και είσαι μια χαρα,,ζήσε τα καλύτερα σου χρόνια πιο ανέμελα...μάθε τη διαφραγματική αναπνοή, να την κάνεις συνήθεια κάθε μερα. Βοηθάει πάρα πολύ στο άγχος. Βάλε πολλές δραστηριότητες στη μέρα σου για να μη σου μένει χρόνος να σκέφτεσαι! Μια χαρά είσαι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by John trikm View Post
    Guys καλησπέρα, Γιάννης 19 Ετων, καινούργιος στο forum και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα ζήτημα που με βασανιζει εδώ και πολύ καιρό και δεν μπορώ να ζήσω φυσιολογικά...Σεπτέμβρη έπαθα την πρώτη κρίση πανικού στη ζωή μου...ξέρετε να μη νιώθω τα πόδια μου,έντονη ζαλαδα,δυσπνοια, Ταχυκαρδια, η χειρότερη στιγμή της ζωής μου.. Να πηγαίνω στα επειγοντα και να μου λένε να κοιτάξω το stress μου γιατί αργότερα στη ζωή μου μπορεί και να επιδεινωσει την κατάσταση...Από τότε μέχρι και σήμερα που σας γράφω έχω τον φόβο ότι θα πάθει κάτι η καρδιά μου, το σώμα μου,ότι μερικές φορές δεν μου φτάνει ο αέρας που αναπνεω...Πήγα καρδιολογο για τις ταχυκαρδιες,έκανα triplex και holter, όλα κομπλέ μου είπαν από το άγχος είναι+ότι έχω μικρή αύξηση περικαρδιακου υγρού στην αριστερή κοιλία της καρδιάς μου και να το τσεκάρω κάθε χρόνο.. Μετά σειρά είχε ο γαστρεντερολογος, πονος στη κοιλια, δυσκοιλιοτητα... Κάνω Υπερηχο, Γαστροσκοπηση, δεν μου βρήκε τίποτα.. Από το άγχος μου λέει και εκείνος.ακουγοντας τα λόγια των γιατρών, είπα στον εαυτό μου ότι είμαι καλά και ξεκίνησα γυμναστήριο,το οποίο ναι μεν με βοηθάει σωματικά αλλα ψυχολογικά καθόλου, που πχ κανοντας βαρη ειδικά θα ζαλιστω και θα έχω Ταχυκαρδια και θα λέω εντάξει θα εκραγεί το στήθος μου τώρα.. Παρατηρησα πρόσφατα ότι όταν σηκωνομαι απότομα από μια θεση, σκοτεινιαζει η όραση μου, και ότι τις ζεστές μέρες νιώθω κοπωση και εμβοες στα αυτιά...μήπως τελικά δεν είναι στο μυαλό μου ολα αυτα αλλα εχω θέμα με την πίεση;
    Οσο για την υποταση...πολύ ευκολα, δυο τρία πρωινα περνάς απο ένα φαρμακείο, σου πέρνουν την πίεση και ξέρεις, έτσι για να σου φύγει η ιδέα!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    3
    Anna σε ευχαριστώ πάρα πολύ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by John trikm View Post
    Anna σε ευχαριστώ πάρα πολύ...
    Δε χρειάζεται να μ ευχαριστείς. Εσείς τα νέα παιδιά είσαστε αρκετά τυχερά, που υπάρχει η τεχνολογία και το internet σήμερα και μπορείτε να ενημερωθείτε και να βοηθηθειτε απο άλλους μεγαλύτερους που τα έχουν περάσει ολα αυτά. Εγώ στα 25 μου ουτε ιντερνετ είχα τότε, και οι ψυχολόγοι επαιρναν τότε 100,00 επίσκεψη. Τέτοια εκμετάλλευση υπήρχε. Γι αυτό και χρόνια το παλευα μόνη μου. Και βέβαια αργότερα που εβγαλα χρήματα, έδωσα αρκετά σε ψυχολόγους. Επειδή λοιπόν τα έχω περάσει και δεν επαθα τίποτα, ίσα ίσα οι εξετάσεις μου τώρα (φτου φτου) είναι πολύ καλές, στα λέω και εσένα και θέλω να βοηθώ νεαρά παιδιά να μη ταλαιπωρούνται άδικα με αρνητικές σκέψεις χωρίς λόγο. Επίσης θα σε συμβούλευα να μιλάς στους γονείς σου και ειδικά στη μητέρα σου, μη κρατάς τίποτα μέσα σου...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    1
    Καλησπερα!!!Βασανιζομαι κι εγω απο την υποταση και τις εκτακτες συστολες-αρρυθμιες!!!Ειναι πολλες φορες που μου εχει συμβει,πρωτη φορα στα 20,τωρα στα 40...Σβαρνα τους γιατρους,εξετασεις αιματος,θυρεοειδη κλπ...Οι εξετασεις καλες,η ψυχολογια χαλια!!!Ατονια και ελαφρια ζαλη οταν περπατω...Μου κραταει 2 μηνες και περναει απο μονο του σιγα σιγα...Το αγχος επιδεινωνει τα συμπτωματα δυστυχως...

Similar Threads

  1. Υποταση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 22-07-2012, 13:41
  2. Ορθοστατική υπόταση;;;
    By filipparas in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2011, 20:31
  3. ΑΝΑΙΜΙΑ-ΥΠΟΤΑΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 11-08-2011, 02:30
  4. ορθοστατικη υποταση
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 44
    Last Post: 24-01-2011, 19:25
  5. Υποταση!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-07-2009, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •