....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: ....

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    3

    ....

    Γεια σας. Η ενασχόλησή μου με θέματα ψυχολογίας είναι ελάχιστη ως μηδενική οπότε πιθανόν να ποστάρω σε λάθος θεματική.
    Γκούγκλαρα αυτό που ένιωσα και μου έβγαλε "derealization" ... είχα φάει κάτι μπισκότα με φου ,όχι πολλά 1-1.5 αν θυμάμαι καλά. Δεν ήξερα καλά το άτομο που τα έφτιαξε οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι είχαν όντως από ποιότητα και πόσα g. Πριν φάω μπισκότα είχα πιει αλκοόλ ,που θεωρητικά δεν τα αναμειγνύεις, αλλά είμαι σίγουρη πως δεν θα με πείραζε.. η ποσότητα που είχα πιει δεν ήταν τρομερή. Κανένα μισάωρο μετά μου τα έσκασε περίεργα.. ήμουν κάπου που δεν ήξερα κανέναν οπότε αυτό άρχισε να με αγχώνει/ψιλοτρομάζει ,πριν δεν με απασχολούσε καθόλου. Έπειτα συνειδητοποιώ ότι έχω χάσει τον προσανατολισμό μου αλλά ήμουν κάπου που όντως δεν ήξερα την περιοχή καλά. Πέτυχα έναν τύπο που με βοήθησε αρκετά στη φάση που ήμουν αλλά άρχισα να κάνω λίγο παρανοικές σκέψεις.. ότι θα φύγει*, θα μείνω μόνη μου, ένιωθα ενοχικά πως του γίνομαι βάρος, ήμασταν σε ταράτσα και όταν ήθελα να κατέβω ξανά στο δρόμο κατευθύνθηκα προς τα κάγκελα της ταράτσας και εκείνη τη στιγμή ήμουν σε φάση "όπα τι κάνεις? δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος".. και στο μυαλό μου ο τύπος θα έφευγε επίσης με τον ίδιο τρόπο*, απ' τον 7ο στο κενό. Ήμουν σε θέση να καταλάβω πως δεν είναι ο "ενδεδειγμένος" τρόπος απλά σκάλωνα.Ένιωθα πως βρίσκομαι στο παρελθόν ενώ καταλάβαινα πως υπάρχει παρόν σαν να είμαι μέσα σε ένα όνειρο κάπως. Ό,τι κάνω το κάνω περιστασιακά και αυτό επειδή δεν είμαι φαν του καπνίσματος, οπότε δεν ήταν η πρώτη μου επαφή με φου.
    Με όσους το έχω συζητήσει, ειδικά το "ένιωθα σαν να είμαι στο παρελθόν" δεν έχω καταλήξει κάπου.
    Δεν ξέρω αν ήταν άγχος, αν το δημιούργησα εγώ όλο αυτό μπαίνοντας σε ένα λάθος τριπάκι σκέψεων. Έχω ακούσει αρκετά για "προδιαθέσεις" ...αυτό που με απασχολεί είναι μήπως ανήκω και εγώ σε αυτή την ομάδα που έχουν προδιάθεση για κάτι και μήπως αυτή η εμπειρία ήταν ένα καμπανάκι και πρέπει να το λάβω σοβαρά υπόψη.
    Σκέφτηκα να απευθυνθώ σε ψυχολόγο, αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν έχω προδιάθεση για κάτι, δεν ξέρω αν μπορεί να το καταλάβει, δεν ξέρω τι μέθοδο πρέπει να χρησιμοποιήσω/-ει δηλαδή ψυχανάλυση ; όχι ψυχανάλυση ; δεν ξέρω αν κάθε ψυχολόγος μπορεί να ασχοληθεί με το θέμα μου ή αν πρέπει να πάω σε κάτι εξειδικευμένο. Δεν έχω ιδέα.. διαφωτίστε με! Επίσης, αν μέσω των εμπειριών ή των γνώσεών σας καταλαβαίνετε κάτι περισσότερο από εμένα για το πως και γιατί μου τα έσκασε έτσι επίσης διαφωτίστε με! αν ποστάρω σε λάθος σημείο αφήστε κάπως ένα feedback ώστε να ποστάρω στο σωστό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    lsd πηρες και σε δημιουργησε παραισθησεις? στην ουσια δεν εβγαλα καποιο νοημα του τι επαθες, απλα οτι σαν να αρχισες να νιωθεις αποπραγματοποιηση.. σαν να μην ηξερες ποια εισαι, που πας και απο που ερχεσαι!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    3
    Μπισκοτάκια κάνναβης ήταν... αλλά επειδή ο τύπος τα είχε φτιάξει μόνος του δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για πολλά πράγματα. Ποια είμαι ήξερα και από που ερχόμουν , το μεσοδιάστημα το έχασα λίγο. Το βασικό ήταν πως ένιωθα σαν να είμαι στο παρελθόν ενώ καταλάβαινα πως υπάρχει παρόν (δεν μπορώ να το εξηγήσω τέλεια μάλλον αυτό) και λίγο με φρίκαρε η πρώτη μου σκέψη για το πως θα κατέβω στο δρόμο (απ΄το ταρατσάκι) αλλά ήμουν σε θέση να το σώσω.

    Πιστεύεις ότι πρέπει να με ανησυχήσει ή να τα ρίξω στο ότι δεν ξέρω την ποιότητα, πόσο thc είχε?

    Μπορώ με κάποιον τρόπο να μάθω αν έχω προδιάθεση για κάτι? (πριν την πάθω εννοώ)

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εαν εχεις ξανα κανει χρηση κανναβης, εισαι σιγουρη οτι η επιδραση ηταν παρομοια? επειδη μπορει ο τυπος να εβαλε και κατι αλλο μεσα...
    δεν ειμαι γνωστης σε πολλα πανω στην κανναβη αλλα γενικα νιωθεις οτι εχασες την μνημη σου?
    ή νιωθεις γενικα καποιο κενο πανω στην ακολουθια των γεγονοτων? εαν η απαντηση σου ειναι ναι, ισως θα επρεπε να υποψιαζεσαι κατι αλλο... θα μπορουσε να αυξησει στα μπισκοτακια την ποσοτητα της thc μονο?

    απο εκει και περα νομιζω οτι ψαχνεις κατι ουτοπικο, δεν μπορεις να ξερεις εαν εχεις την γεννετικη προδιαθεση για ψυχωση...
    το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να την αποφευγεις την κανναβη...
    δηλαδη μετα εαν την παθεις, τι θα πεις? να φουμαριζα και μου δημιουργησε την ψυχωση?

    κατα τα αλλα καλο θα ηταν να ριξεις μια ματια στο οικογενειακο σου ιστορικο.. εαν γονεις σου, παπουδες και προπαπουδες ειχαν καποια συμπτωματα ψυχωσης, τοτε γνωριζεις εαν τυχον υπαρχει περιπτωση να υπαρχει και σε εσενα κληρονομικα στα γονιδια, αλλα δεν ειναι απολυτο αυτο που σου λεω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •