Φύση και μαγεία!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    277
    Η φύση είναι η ψυχική μας ηρεμία και... γι'αυτό ήμαστε σαν ζόμπι...

    Εστάλη από Redmi 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σχετικά με την ολική έκλειψη της σελήνης που είχα την τύχη να παρακολουθήσω τον Ιούλιο 27 αυτό το καλοκαίρι. Ελπίζω και σεις!!! Ολική έκλειψη και ο Αρης στο κοντινότερο σημείο φέτος που το καθιστούσε ένα πολύ όμορφο φαινόμενο!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    εχω μεγαλη αγαπη για τα ζωα και το ονειρο μου ειναι να ζησω καπου απομακρυσμενα,να χω μεγαλο κηπο και να χω οτι ζωο εχει εξημερωθει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    να συμπληρωσω μιας και διαβασα ολες τις απαντησεις οτι μες την επομενη βδομαδα θα ψησω τον μπουφρεντ να παμε στο αστεροσκοπειο να δω κι εγω πλανητη.

    δε θυμαμαι ποιος ανεφερε οτι ειναι εντυπωσιακη η αγαπη που μας εχουν τα σκυλια.λοιπον φιλε/φιλη χαιδεψε εναν οποιοδηποτε σκυλο κανα δεκαλεπτο και αυτο που θα νιωσεις πιστεψε με δε θα το χεις ξανανιωσει.τρομερη χαλαρωση

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    Quote Originally Posted by loca View Post
    εχω μεγαλη αγαπη για τα ζωα και το ονειρο μου ειναι να ζησω καπου απομακρυσμενα,να χω μεγαλο κηπο και να χω οτι ζωο εχει εξημερωθει
    ξεκινα με πεζοποριες για να ευχαριστηθεις το απομακρυσμενα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Μια από τις πρώτες επαφές μου με την φύση ήταν η κοινωνία των μυρμηγκιών. Υπάρχουν παντού. Δουλεύουν ακατάπαυστα. Δημιουργούν κοινωνίες με την δική τους ιεραρχία. Σηκώνουν πολαπλάσιο βάρος από το σωματικό τους. Είναι πράγματι αξιοθαύμαστα πλάσματα να τα παρατηρείς.

    Κάποια άλλα κοινωνικά όντα που θα ήθελα να μάθω για αυτά είναι οι μέλισσες και τα δελφίνια.

    Ένα φαινόμενο που θαύμαζα μικρός ήταν το ουράνιο τόξο. Και ποιος δεν χαίρεται όταν το βλέπει;; Το έχουν συνδέσει με την ελπίδα και το νέο ξεκίνημα.
    Ήταν αγαπημένο θέμα στις ζωγραφιές πολλών από μας και πάντα θέλαμε όταν έβγαινε να δούμε από που βγαίνει και να φτάσουμε στην πηγή του ίσως για να σκαρφαλώσουμε ψηλά.

    Πρόσφατα είχα την τύχη να δω μια αράχνη στα κάγκελα του σπιτιού μου να εργάζεται και να υφαίνει τον ιστό της με απόλυτη συμμετρία και μεθοδικότητα. Είναι η επιτομή του ταλέντου και η εκμετάλευση του για την επιβίωση της. Ενα τόσο δα πλάσμα με τρόπο σύνθετο και ταυτόχρονα να μοιάζει απλό εργάζεται για την τροφή του.
    Τέτοιες στιγμές σε κάνουν να μοιάζεις ως άνθρωπος ξενιστής που απομυζεί το ζουμί της γης. Έχουμε έναν από τους πολυπλοκότερους και δυνατότερους εγκεφάλους σ'αυτόν τον πλανήτη και όμως δεν ζούμε σε αρμονία.

    Δεν είναι περίεργο που σε ένα άπειρο σύμπαν ο άνθρωπος μοιάζει ο αιώνια μόνος;; Δεν ξέρω αν συμβαίνει κ σε άλλα πλάσματα να συνυπάρχουν και να έχουν το αίσθημα της μοναξιάς όπως ο άνθρωπος.
    Μου θυμισες οτι στο νηπιαγωγιο ζωγραφιζα συνεχεια φαντασματα.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by loca View Post
    να συμπληρωσω μιας και διαβασα ολες τις απαντησεις οτι μες την επομενη βδομαδα θα ψησω τον μπουφρεντ να παμε στο αστεροσκοπειο να δω κι εγω πλανητη.

    δε θυμαμαι ποιος ανεφερε οτι ειναι εντυπωσιακη η αγαπη που μας εχουν τα σκυλια.λοιπον φιλε/φιλη χαιδεψε εναν οποιοδηποτε σκυλο κανα δεκαλεπτο και αυτο που θα νιωσεις πιστεψε με δε θα το χεις ξανανιωσει.τρομερη χαλαρωση
    Αυτο που λες συμβαινει με τις γατες, οι οποιες συγκεκρημενα οταν γριλιζουν παραγουν καποιες ουσιες οι οποιες ειναι πολυ σημαντικα θετικες για την καλη ψυχολογια μας! Δεν μπορω να θυμηθω που κι πωτες ειχε γινει αυτη η μελετη ωστε να φερω το λινκ.
    Ο σκυλος απο την αλλη εχει αλλα χαρισματα, που δεν εχει η γατα. Η αληθεια ειναι πως ολα τα ζωντανα εχουν καποιο καλο ,αλλα μονον ο σκυλος κι λιγοτερο οι γατες ειναι διαχρωνικα μελος της ανθρωπινης κοινωνιας μας. Απλα θα πρεπει να μην ξεπερναμε τα ορια, ειναι λαθος να βλεπουμε ανθρωπους να φρωντιζουν τα ζωντανα με υπερβολες, κι να τα αγαπουν πιο πολυ απο τους συνανθρωπους τους.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Η φύση του κακού
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  2. Replies: 12
    Last Post: 01-12-2016, 22:48
  3. Επιστροφη στη Φυση
    By kalikantzaros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2014, 04:00
  4. Πραγματικότητα – Κοσμογονία – Μαγεία
    By AnonymousVIP in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2011, 18:20
  5. Ο άνθρωπος και η φύση!
    By nutcase in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2006, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •