ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΜΑΝΓΗΤΙΚΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1

    ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΜΑΝΓΗΤΙΚΗ

    Καλησπέρα.Ο νευρολόγος μου συνέστησε να κάνω μαγνητική για κάποιους πονοκεφάλους που είχα.Μόλις μου είπαν ότι θα διαρκέσει γύρω στη μιαμιση ώρα άρχισα να ιδρώνω.Επεισα τον εαυτό μου ότι όλα θα πάνε καλά και ξεκινήσαμε.Αντεξα όμως μόλις ένα τέταρτο που μου φάνηκε αιωνιότητα.Δεν μπορούσα να αντέξω ούτε την ακινησία,ούτε τον εκωφαντικό θόρυβο και ήθελα απλά να βγω απο κει μέσα!Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;;;Βοήθεια παρακαλώ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Δεν υπάρχει αντιμετώπιση. Κατ εμε πάλεψε το για να μην μπεις σε διαδικασία να κάνεις καμία αξονικη και φας τσάμπα ακτινοβολία. Έχει το καλό η μαγνητική ότι δεν τρως ακτινοβολία. Βέβαια σε κλείνουν σε ένα θάλαμο και ο θόρυβος ακόμη και με ωτοασπιδες είναι απίστευτος. Υπομονή και να πάνε όλα καλά εύχομαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Για να καταλαβεισ τι ανθρωποι υπαρχουν εγω φανταστηκα οτι ειναι μουσικη κι ημουν κουρασμενοσ κ νυσταξα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    5
    Προσφατα αναγκαστηκα να κανω και εγω, δεν ειναι τοσο τραγικο οσο το φανταζομουν. Απλα κλεισε τα ματια σου και σκεψου θετικα πραγματα η φαντασου κατι αλλο πχ οτι βρισκεσαι καπου αλλου. Επισης προσπαθησε να εισαι οσο πιο χαλαρος/η γινεται και να αναπνεεις και να καταπινεις κανονικα ωστε να τελειωσεις οσο πιο γρηγορα γινεται και να βγει η εξεταση οσο πιο ακριβης μπορει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    5
    Επισης να θυμασαι οτι η μαγνητικη δεν εχει ακτινοβολια και υπερεχει ολων των εξετασεων πχ αξονικη κλπ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν παθαίνεις τίποτα από την μαγνητική κι άλλωστε δεν φαίνεται αυτή η ανησυχία σου, αλλά η κλειστοφοβία. Κάνε κι εσύ λίγο υπομονή βρε παιδί μου. Σε δημόσιο νοσοκομείο θα πας; Έχουν καινούρια μηχανήματα ή παλιά; Τα πιο καινούρια είναι σχετικά ανοιχτά μπροστά ΚΑΙ πίσω και είναι λιγότερο κλειστοφοβικά.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by EFIK View Post
    Καλησπέρα.Ο νευρολόγος μου συνέστησε να κάνω μαγνητική για κάποιους πονοκεφάλους που είχα.Μόλις μου είπαν ότι θα διαρκέσει γύρω στη μιαμιση ώρα άρχισα να ιδρώνω.Επεισα τον εαυτό μου ότι όλα θα πάνε καλά και ξεκινήσαμε.Αντεξα όμως μόλις ένα τέταρτο που μου φάνηκε αιωνιότητα.Δεν μπορούσα να αντέξω ούτε την ακινησία,ούτε τον εκωφαντικό θόρυβο και ήθελα απλά να βγω απο κει μέσα!Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;;;Βοήθεια παρακαλώ!
    1) Μιάμιση ώρα για μαγνητική εγκεφάλου μου φαίνεται πολλή ώρα. Συνήθως μισή ώρα κρατάει. Οπότε κοίτα εάν κατάλαβες λάθος ως προς αυτό.

    2) Ο θόρυβος που ακούς οφείλεται στο ότι δεν σε προμήθευσαν με προστασία αυτιών (π.χ. ωτοασπιδες). Είναι υποχρεωμένοι να έχουν τέτοια προστατευτικά, έχεις δίκιο εδώ. Στην τελική, αν δεν βγάλεις άκρη, πάρε δικές σου ωτοασπιδες από φαρμακείο.

    3) Και εγώ δεν μπόρεσα να κάνω μαγνητική όταν έτυχε. Τα παράτησα εύκολα, όμως εάν μου ξανατυχει πιστεύω ότι μπορώ να το παλέψω.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by Lemur; 10-06-2018 at 12:01.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    15 λεπτα κρατησε πταν εκανα εγω. Τα 10 πρωτα χωρις σκιαγραφικο και τα επομενα 5 με σκιαγραφικο που δημιουργησε προβλημα στις φλεβες

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    13
    έχω έχω θέμα όταν καταπίνω όταν αγχώνομαι άρα εκεί μέσα δεν μπορώ να μπω θα πνιγώ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    7
    καταλαβαινω απολυτα τι λες.
    Πριν 3 χρονια εκανα τη πρωτη κ ολα πηγαν καλα, στην δευτερη δεν αντεξα, την ακινησια τοση ωρα,τρελαθηκα κ βγηκα στα μισα.
    Εχω κλειστοφοβια αυτο εχω καταλαβει κ βλεπω ψυχιατρο.
    Οταν αγχωνομαι ή νιωθω οτι θα παθω κριση πανικου το πρωτο που θελω να κανω ειναι να κουνηθω,να στειλω μηνυμα, να περπατησω, να κουνησω τα χερια μου(πηρα μια βενταλια που καποτε με βοηθησε).
    ευχομαι το θεμα σου να μεινει μονο στη μαγνητικη κ να μη παει παρα περα, οπως πηγε το δικο μου

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    5
    η μαγνιτκη τομογραφια ειναι ενα μεγαλο μηχανημα πω μπαινεις μεσα και προχωρας σιγα σιγα αναλογα την παθηση που εχεις ... το χανει για την μεση και το αριστερο μου πλευρο που ειχα χτυπησει μια φορα ... μου λενε εαν νιωθεις κατι πατα ενα κουμπι να σταματησουμε το πατησα λεω νιωθω καπως εδω κλειστα μου λενε θες να κανουμε μεθη θα νιωσεις μια χαλαρωσεις ισως κοιμηθεις εκανα μεθη χαλαρωσα εντελως ακουγα το θορυβο ... εκανε καπου μια ωρα ολο αυτο ... μετα μου λενε οδηγας ναι λεω ωραια θα κατσεις λιγο εκει στην καρεκλα για να ξενυσταξεις

Similar Threads

  1. Φοβία για HIV
    By johhn in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 16
    Last Post: 12-09-2013, 22:00
  2. φοβία
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2012, 21:45
  3. Φοβια για HIV
    By astros in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 10-10-2011, 03:11
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 13:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •