Έκτακτες συστολές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Επειδή το παθαίνει κι η μητέρα μου χρόνια ρώτησε παλιά έναν καρδιολόγο και της είπε πως ειναι απ το στομάχι. Κι εγώ έχω παρατηρησει ότι τις παθαίνω μόλις φάω η πιω νερό όταν σκυβω η κάθομαι κάπως διπλωμένη. Η αν αλλάξω στάση απότομα η είμαι πολύ ανήσυχη κ όταν περπατάω.Η αλήθεια είναι ότι το νιώθω σαν φτερουγισμα στο στομάχι σαν να κουνιέται αερας κ προσπαθεί να βγει σαν σπασμος. Την ώρα που ένιωσα ότι θα με πιάσει έβαλα το χέρι να ψηλαφισω τον παλμό να δω αν αλλάζει κάτι την μια φορά τίποτα πήγαινε κανονικά την άλλη έκανε τακ τακ τακτακ τακ δηλδ έδωσε 2 γρήγορους παλμούς παραπάνω με το ρυθμό που ένιωθα το χοροπηδητο. Όμως ποτέ δεν έχω αυτήν την παυση το χάσιμο παλμού που λένε ότι είναι είναι η έκτακτη. Ο φίλος μου το. Έχει αυτό κ μου είπε ότι νιώθει ότι η καρδιά σταματάει για ένα χτυπο κ νιώθει σαν να μην μπορεί να ανασάνει κ μετά ένα δυνατό χτυπο. Τώρα η δική μου περίπτωση δίνει παραπάνω παλμούς δεν ξέρω αν είναι υπερδιέγερση του ηλεκτρικού συστήματος της καρδιάς. Η αν είναι έκτακτη η αν είναι απλά το στομάχι μου. Πάντως στο χολτερ δεν έπιασε τπτ απολύτως.


    Εγώ έχω νιώσει και τα δύο. Και αυτό το χάσιμο παλμό μου λένε και το άλλο που μάλλον είναι το στομάχι. Το δεύτερο το νιωθω καθημερινά, για αυτό ξανάβαλα χόλτερ (τρίτη φορά) μήπως και τις πιάσει. Την πρώτη φορά που είχα βάλει χόλτερ δεν ένιωθα κανένα σύμπτωμα και είχε πιάσει 99 έκτακτες. Τη δεύτερη ένιωθα συνεχεια και δεν έπιασε καμία. Τώρα νιώθω πάλι αυτή την ελαφρά "κίνηση" το κέντρο, θα δω τελικά αν είναι έκτακτες.

    Και αυτό με τους παραπάνω παλμούς νιώθω που λες. Ίσως κάποιες φορές η έκτακτη είναι μικρότερης έντασης για αυτό νιωθουμε μόνο δυο κτύπους παραπάνω και όχι την "παύση"; Δεν ξέρω, όλα πάντως με κάνουν να πιστεύω τα χειρότερα.


    Και τα δύο πάντως μου φέρνουν άγχος (και η έκτακτη και το άλλο σύμπτωμα)

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    /...................................... (λάθος θρεντ)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Όπως είπες όταν έβαλες χολτερ δεύτερη φορά που ένιωθες αυτό απ το στομάχι οι δεν έδειξε τπτ μήπως τελικά δεν είναι έκτακτες? Γτ την πρώτη φορά που είπες είχες 99 δεν τις ένιωθες ενώ όταν ένιωθες αυτό το ενοχλημα δεν έδειξε κάτι άρα μήπως τελικά είναι το στομάχι λέω εγω

  4. #19
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Όπως είπες όταν έβαλες χολτερ δεύτερη φορά που ένιωθες αυτό απ το στομάχι οι δεν έδειξε τπτ μήπως τελικά δεν είναι έκτακτες? Γτ την πρώτη φορά που είπες είχες 99 δεν τις ένιωθες ενώ όταν ένιωθες αυτό το ενοχλημα δεν έδειξε κάτι άρα μήπως τελικά είναι το στομάχι λέω εγω


    Ναι, ίσως. Σημειώνω τις ώρες που νιώθω κάποια ενόχληση/κίνηση/έκτακτη μπας και βγάλω άκρη. Αν ούτε αυτό πιάσει κάτι, απλά θα αγνοώ τα συμπτώματα.

    Εχω και γαστροοισοφαγική, οπότε ίσως επηρεάζει. Εσύ έχεις κάποιο θέμα με το στομάχι;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι, ίσως. Σημειώνω τις ώρες που νιώθω κάποια ενόχληση/κίνηση/έκτακτη μπας και βγάλω άκρη. Αν ούτε αυτό πιάσει κάτι, απλά θα αγνοώ τα συμπτώματα.

    Εχω και γαστροοισοφαγική, οπότε ίσως επηρεάζει. Εσύ έχεις κάποιο θέμα με το στομάχι;
    Nαι μπορει κι εγω εχω αυτον το καιρο εγω τωρα πινω καφε κ μ επιασε ενα αισθημα σαν αερας παλι δεν ξερω αν ηταν εκτακτη σλλα το νιωθω εκει στο στομαχι οχι στο στηθος ψηλα στο στομαχι παντως σιγουρα παιζει ρολο το στομαχι μη σου πω τις προκαλει αν ειναι εκτακτες κιολας.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Τώρα πριν λίγο έτσι πως καθόμουν χαλαρά νιώθω ένα τράνταγμα ψηλά στο στομάχι. Πετάχτηκα ολοκληρη δεν ξέρω αν αυτό ήταν έκτακτη

  7. #22
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Τώρα πριν λίγο έτσι πως καθόμουν χαλαρά νιώθω ένα τράνταγμα ψηλά στο στομάχι. Πετάχτηκα ολοκληρη δεν ξέρω αν αυτό ήταν έκτακτη


    Sου κόβεται ελαφρώς και η ανάσα ή μόνο τράνταγμα;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Μόνο τράνταγμα σαν να μου δίνει κάποιος μπουνιά από μέσα

  9. #24
    Antonis8
    Guest
    Απο ότι κατάλαβα δεν νιώθουν όλοι με τον ίδιο τροπο τις έκτακτες. Μπορει να είναι έκτακτη, μπορει και κάτι απο το στομάχι ή οπως ειπες το ένα να προκαλει το άλλο. Εγώ τις νιώθω κυρίως όταν δεν έχω κοιμηθεί καλά ή είμαι κουρασμενος. Χολτερ ρυθμού έχεις βάλει ειπες;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Απο ότι κατάλαβα δεν νιώθουν όλοι με τον ίδιο τροπο τις έκτακτες. Μπορει να είναι έκτακτη, μπορει και κάτι απο το στομάχι ή οπως ειπες το ένα να προκαλει το άλλο. Εγώ τις νιώθω κυρίως όταν δεν έχω κοιμηθεί καλά ή είμαι κουρασμενος. Χολτερ ρυθμού έχεις βάλει ειπες;
    Ναι αλλά δεν είχα νιώσει αυτά τα τρανταγματα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι αλλά δεν είχα νιώσει αυτά τα τρανταγματα
    Κάποια στιγμή είχα πάει και εγώ στα επείγοντα με περιγραφή ακριβώς την ίδια με τη δική σου "σαν να μου έδωσε κάποιος μπουνιά από μέσα" . Καρδιά πάντως δεν ήταν, έκανα όλες τις εξετάσεις. Σπασμός οισοφάγου το πιθανότερο.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Κάποια στιγμή είχα πάει και εγώ στα επείγοντα με περιγραφή ακριβώς την ίδια με τη δική σου "σαν να μου έδωσε κάποιος μπουνιά από μέσα" . Καρδιά πάντως δεν ήταν, έκανα όλες τις εξετάσεις. Σπασμός οισοφάγου το πιθανότερο.
    Πάντως παρατήρησα ότι μόλις μου το κάνει αυτό μετά με ανακατεύει το στομάχι μου.. Οι έκτακτες φέρνουν στομαχικες ενοχλήσεις;;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Πάντως παρατήρησα ότι μόλις μου το κάνει αυτό μετά με ανακατεύει το στομάχι μου.. Οι έκτακτες φέρνουν στομαχικες ενοχλήσεις;;
    δε νομίζω..πάντως και εμένα η σειρά η ίδια είναι: περίεργη αίσθηση παλμών, ανησυχία, κακό στομάχι. Μάλλον το άγχος μας χαλάει το στομάχι.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    δε νομίζω..πάντως και εμένα η σειρά η ίδια είναι: περίεργη αίσθηση παλμών, ανησυχία, κακό στομάχι. Μάλλον το άγχος μας χαλάει το στομάχι.
    Εκτός αν καταλήγουμε στο ότι το στομάχι μας είναι και όχι έκτακτες

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    18
    Έχω χρόνια έκτακτες όπου πριν 3 χρόνια έπαθε παροξυσμική κολπική μαρμαρυγή, με καταλήξει για δυο μέρες στο νοσοκομείο και με προίκα ενα χάπι πίεσης, ενα χάπι για αρρυθμίες και ενα pradaxa για πρόληψη εγκεφαλικού. Η αιτία όμως της κολπικής μαρμαρυγής δεν ήταν η αθώες έκτακτες αλλά η τοπική αναισθησία που έκανα πριν ενα 24ωρο και πείραξε την ηλεκτροφυσιολογία της καρδιάς.Από τότε κάνω κάθε χρόνο τον τσεκ απ μου και ολα βαίνουν καλώς χωρίς να έχω κολπική μαρμαρυγή, αλλά φυσικά μου βρίσκουν τις έκτακτες όπου είναι άνευ σημασίας.
    Να συμπληρώσω οτι μία συνταξιούχος γιατρός μου είχε πει ότι αυτές οι εκτακτες είναι από το διάφραγμα πάνω από το στομάχι και οχι από την καρδιά.
    Εδώ όμως και μερικές μέρες όπου έπαθα μια λοίμωξη ανω αναπνευστικού και χρειάσθηκε να πάρω ισχυρή αντιβίωση, ο γιατρός μου έδωσε και ενα φάρμακο (Ομεπραζόλη) για το στομάχι για προστασία επειδή παίρνω αρκετά φάρμακα, το περίεργο είναι οτι σταμάτησαν μαχαίρι οι έκτακτες!!!!!
    Έψαξα στο google και βρήκα οτι η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση κάνει έκτακτες συστολές και οφείλετε κατα κόρον σε κάποιες τροφές που δεν τις ανέχεται το στομάχι, εγω δεν έχω καούρες και τα λοιπά, αλλά ξέρω από πολλά χρόνια οτι οι σάλτσες με ενοχλούν , όπως και κάποια όξινα φρούτα. Εν κατακλείδι συμπεραίνω και εγώ ότι η γιατρος που μου είχε πει οτι φταίει το διάφραγμα όπου πιέζετε από το στομάχι ειχες δίκιο και οτι πρέπει να προσέξω την διατροφή μου γιατί το στομάχι από το άγχος τα παίζει και δημιουργεί προβλήματα γενικότερα.
    Οπότε ΝΑΙ θα συμφωνήσω οτι το στομάχι παίζει μεγάλο ρόλο στις έκτακτες !!!!!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ !!!
    By FOTINI H FOTINI in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 57
    Last Post: 08-11-2023, 18:22
  2. Εκτακτες Συστολες θυροειδης
    By Kst in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-04-2017, 20:31
  3. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  4. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •