Έκτακτες συστολές - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Γεια σας είμαι καινουρια στο φόρουμ και δυστυχώς εδώ και λίγο καιρό αισθάνομαι και εγω έκτακτες συστολες καθημερινά. Δεν είναι πολλες αλλά το αίσθημα που αφήνουν είναι χάλια. Το θέμα είναι ότι από όταν ξεκίνησε η πανδημια σταμάτησε η δουλειά μου και αγχωθηκα πολυ και με έπιασε το στομάχι μου πήγα σε γιατρό και μου έκανε γαστροσκόπηση και βρήκε πανγαστριτιδα και ότι το στομάχι μου βράζει. Πήρα αγωγή μου εμφανίστηκε και παλινδρομηση και όλα μαζί κρατάνε τώρα κάπου τρεις μήνες. Μόλις σταμάτησα τα χάπια για το στομάχι να σου και οι έκτακτες συστολες. Από εξετάσεις έκανα τα πάντα με το που με έπιασε το στομάχι οπότε δεν ξέρω να πάω ξανά? Αφου με ξεσκονισαν στο νοσοκομείο που πηγα μια μέρα πριν την γαστροσκόπηση και κοίταξαν την καρδιά να είναι άραγε όλα αυτά από το στομάχι? Όποιος μπορεί να μου απαντήσει σας ευχαριστω από τβρα! Και καλή δυναμη σε όλους παιδιά μην το βάζουμε κάτω!!
    Καλησπέρα. Καρδιολογικο έλεγχο έχεις κάνει;

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Γεια σας είμαι καινουρια στο φόρουμ και δυστυχώς εδώ και λίγο καιρό αισθάνομαι και εγω έκτακτες συστολες καθημερινά. Δεν είναι πολλες αλλά το αίσθημα που αφήνουν είναι χάλια. Το θέμα είναι ότι από όταν ξεκίνησε η πανδημια σταμάτησε η δουλειά μου και αγχωθηκα πολυ και με έπιασε το στομάχι μου πήγα σε γιατρό και μου έκανε γαστροσκόπηση και βρήκε πανγαστριτιδα και ότι το στομάχι μου βράζει. Πήρα αγωγή μου εμφανίστηκε και παλινδρομηση και όλα μαζί κρατάνε τώρα κάπου τρεις μήνες. Μόλις σταμάτησα τα χάπια για το στομάχι να σου και οι έκτακτες συστολες. Από εξετάσεις έκανα τα πάντα με το που με έπιασε το στομάχι οπότε δεν ξέρω να πάω ξανά? Αφου με ξεσκονισαν στο νοσοκομείο που πηγα μια μέρα πριν την γαστροσκόπηση και κοίταξαν την καρδιά να είναι άραγε όλα αυτά από το στομάχι? Όποιος μπορεί να μου απαντήσει σας ευχαριστω από τβρα! Και καλή δυναμη σε όλους παιδιά μην το βάζουμε κάτω!!
    Καλώς ήρθες!
    Ορμόνες είδαν όταν πήγες? Θυρεοειδή κτλ? Βιταμίνες?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα παιδια ευχαριστώ για την ανταπόκριση ναι έκανα καρδιολογικό έλεγχο και στον καρδιολόγο που έχουμε τον οικογενειακό ο οποίος είπε ότι η καρδιά μου είναι μια χαρά και να πινω πολυ νερό και πως οι έκτακτες είναι αθώες και στο νοσοκομείο που πηγα μου έκαναν υπέρηχο αν το λέω σωστά μου έκαναν και ένα σωρό καρδιογραφηματα. Τίποτα ανησυχητικό μου είπαν. Εγώ ένιωθα ακόμα χάλια και πηγα για γαστροσκόπηση η οποία έδειξε πανγαστριτιδα με διαβρωσεις στο άντρο και γοπ ξεκίνησα αγωγή που κράτησε δυο μήνες και. Μόλις σταμάτησα τα χάπια με έπιασαν οι έκτακτες. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Να είναι από το στομάχι? Να αγχωθώ μην είναι από κάποιο θέμα της καρδιας και δεν το βρήκαν? Έκανα και αιματολογικές και για θυροειδή και τα πάντα όλα. Μόνο χαμηλό σίδηρο μου βρήκαν και λόγο στομάχου δεν μπορώ να παρω σίδηρο αλλά αυτό. Εσείς τι λέτε?

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Καλησπέρα παιδια ευχαριστώ για την ανταπόκριση ναι έκανα καρδιολογικό έλεγχο και στον καρδιολόγο που έχουμε τον οικογενειακό ο οποίος είπε ότι η καρδιά μου είναι μια χαρά και να πινω πολυ νερό και πως οι έκτακτες είναι αθώες και στο νοσοκομείο που πηγα μου έκαναν υπέρηχο αν το λέω σωστά μου έκαναν και ένα σωρό καρδιογραφηματα. Τίποτα ανησυχητικό μου είπαν. Εγώ ένιωθα ακόμα χάλια και πηγα για γαστροσκόπηση η οποία έδειξε πανγαστριτιδα με διαβρωσεις στο άντρο και γοπ ξεκίνησα αγωγή που κράτησε δυο μήνες και. Μόλις σταμάτησα τα χάπια με έπιασαν οι έκτακτες. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Να είναι από το στομάχι? Να αγχωθώ μην είναι από κάποιο θέμα της καρδιας και δεν το βρήκαν? Έκανα και αιματολογικές και για θυροειδή και τα πάντα όλα. Μόνο χαμηλό σίδηρο μου βρήκαν και λόγο στομάχου δεν μπορώ να παρω σίδηρο αλλά αυτό. Εσείς τι λέτε?
    Εγω θα σου έλεγα να ηρεμήσεις (ξέρω ότι ακούγεται βλακεία γιατί δεν το έχεις με κουμπί, αλλά προσπάθησε) αφού οι γιατροί δεν βρήκαν τίποτα. Μπορεί να συμβαίνει επειδή αγχωνεσαι γι αυτό το θέμα.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    5
    Όντως είναι τρομακτικό το αίσθημα που αφήνουν οι έκτακτες συστολές αλλά αν μπορείς προσπάθησε να μην δίνεις σημασία. Το περνάω και εγώ αυτό έχω πάει σε τόσους καρδιολόγους και όλοι λένε το ίδιο...
    Το άγχος. Προσπάθησε να πηγαίνεις για περπάτημα όσο μπορείς. Όταν αγχώνεσαι απελευθερώνεις μια ουσία στο σώμα την αδρεναλίνη. Αυτή η ουσία είναι που μπερδεύει λίγο τους ρυθμούς της καρδιάς. Οπότε για να φύγει η ουσία προσπάθησε να αθλεισαι όσο μπορείς.

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1
    Καλημέρα, έχω καί εγώ αυτό το θέμα με το το χτύπημα κάπου στο διάφραγμα , άλλες φορές το αισθάνομαι σαν έκτακτη συστολή στη καρδιά ,δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα, αυτό άρχισε να με ενοχλεί πρίν 3 χρόνια περίπου χωρίς να έχω καταλάβει ακόμα με τι ξεκίνα και πώς σταματά. Φυσικά πήγα σε καρδιολόγους και είναι όλα καλά από καρδιά..Έχω να πω μια δική μου εμπειρία με τον θυρεοειδή, σε αυτά τα 3 χρόνια είχα προβλήματα θυρεοειδή αλλά ήταν μικρά τα συμπτώματα και δεν τα έδωσε σημασία, τον Μάιο του 2020 έκανα υποξία θυρεοειδήτιδα με φλεγμονή στον θυρεοειδή και τελείωσα με την φλεγμονή τον Οκτώβριο 2020 ,στο διάστημα αυτό ο ενδοκρινολόγος μου έδινε σε 25 ήμερα το χάπι MEDROL σε αυτά τα 25 ήμερα σταματούσαν τέλειος οι έκτακτες ,το χάπι αυτό είναι αντιφλεγμονώδες με κορτιζόνη νομίζω είναι στην κατηγορία στεροειδή, μόνο με αυτό σταματούσαν οι έκτακτες. Τώρα ο θυρεοειδής είναι καλά αλλά μου άφησε υποθυρεοειδισμό που δεν ξέρω πότε θα έρθει στα κανονικά επίπεδα και ξεκίνησα θυροξίνη χάπι. Οι έκτακτες συνεχίζονται αλλά είναι λίγο πιο ήπιες ,θα φανεί το γίνεται όταν φτάσω τον θυρεοειδή στα κανονικά επίπεδα.. φυσικά το MEDROL το σταμάτησα οριστικά τον Οκτώβριο δεν είναι για συνέχεια. Ευχαριστώ ..

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    1
    Καλησπέρα σας,
    Τον Αύγουστο του 16 έπαθα κολπική μαρμαρυγή. Μπήκα στο νοσοκομείο και αναταχθηκα την επομένη ήμερα. Ο καρδιολόγος μου έδωσε ρυθμονορμ και σαλοσπιρ για τρεις μήνες. Από τότε για ένα χρόνο ήμουν καλά πίνοντας ρυθμονορμ πρωί βράδυ. Μετά τον ένα χρόνο άρχισαν αρρυθμίες και κολπικές μαρμαρυγες που άλλοτε αντιμετώπιζα μονός μου πίνοντας δυο ρυθμονορμ κάθε φορα και άλλες στο νοσοκομείο. Αυτό συνεχίστηκε για ένα χρόνο περίπου ώσπου ο καρδιολόγος μου σύστησε να κανω ablation το οποίο και εκανα. Μία βδομάδα μετά το ablation είχα συμπτώματα μαρμαρυγής και για αρκετό καιρό ακόμη είχα αρρυθμίες και μαρμαρυγες που αντιμετώπιζα πάλι μονός μου η και στο νοσοκομείο. Ο αρρυθμίολογος που μου εκανε το ablation μου έλεγε να κανω υπομονή και ότι σε τρεις μήνες περίπου θα σταματήσουν τα προβλήματα. Οι αρρυθμίες ομως και οι μαρμαρυγες δεν σταμάτησαν έως ότου αντιληφθηκα ότι της περισσότερες φορές το πάθαινα είτε οταν έτρωγα είτε οταν ξάπλωνα είτε οταν έσκυβα πράγμα που δεν είχα προσέξει όλο αυτό το χρονικό διάστημα. Εκανα γαστροσκοπιση και διαπιστώθηκε ότι έχω κάποια μορφή γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση. Από τότε παίρνω losec πρωί βράδυ, προσέχω την διατροφή μου και είμαι πολύ καλύτερα. Μου έχουν τώρα πια μόνο έκτακτες. Σταμάτησα ακόμη και τα φάρμακα για να διαπιστώσω αν με βοηθάνε. Δεν έφυγαν τελείως οι έκτακτες αλλά σαφώς είμαι πολύ καλύτερα. Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι διάσημος χειρουργός πεπτικου μου είπε ότι αναλαμβάνει να με χειρουργήσει λαπαροσκόπικα γιατί το στομάχι μου πιέζει το διάφραγμα. Εχω μείνει εκεί με τις σκέψεις μου και της έκτακτες μου. Ο κόρωνοϊός μας εχεις φρενάρει. Σας ευχαριστώ

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Andyk59 View Post
    Καλησπέρα σας,
    Τον Αύγουστο του 16 έπαθα κολπική μαρμαρυγή. Μπήκα στο νοσοκομείο και αναταχθηκα την επομένη ήμερα. Ο καρδιολόγος μου έδωσε ρυθμονορμ και σαλοσπιρ για τρεις μήνες. Από τότε για ένα χρόνο ήμουν καλά πίνοντας ρυθμονορμ πρωί βράδυ. Μετά τον ένα χρόνο άρχισαν αρρυθμίες και κολπικές μαρμαρυγες που άλλοτε αντιμετώπιζα μονός μου πίνοντας δυο ρυθμονορμ κάθε φορα και άλλες στο νοσοκομείο. Αυτό συνεχίστηκε για ένα χρόνο περίπου ώσπου ο καρδιολόγος μου σύστησε να κανω ablation το οποίο και εκανα. Μία βδομάδα μετά το ablation είχα συμπτώματα μαρμαρυγής και για αρκετό καιρό ακόμη είχα αρρυθμίες και μαρμαρυγες που αντιμετώπιζα πάλι μονός μου η και στο νοσοκομείο. Ο αρρυθμίολογος που μου εκανε το ablation μου έλεγε να κανω υπομονή και ότι σε τρεις μήνες περίπου θα σταματήσουν τα προβλήματα. Οι αρρυθμίες ομως και οι μαρμαρυγες δεν σταμάτησαν έως ότου αντιληφθηκα ότι της περισσότερες φορές το πάθαινα είτε οταν έτρωγα είτε οταν ξάπλωνα είτε οταν έσκυβα πράγμα που δεν είχα προσέξει όλο αυτό το χρονικό διάστημα. Εκανα γαστροσκοπιση και διαπιστώθηκε ότι έχω κάποια μορφή γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση. Από τότε παίρνω losec πρωί βράδυ, προσέχω την διατροφή μου και είμαι πολύ καλύτερα. Μου έχουν τώρα πια μόνο έκτακτες. Σταμάτησα ακόμη και τα φάρμακα για να διαπιστώσω αν με βοηθάνε. Δεν έφυγαν τελείως οι έκτακτες αλλά σαφώς είμαι πολύ καλύτερα. Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι διάσημος χειρουργός πεπτικου μου είπε ότι αναλαμβάνει να με χειρουργήσει λαπαροσκόπικα γιατί το στομάχι μου πιέζει το διάφραγμα. Εχω μείνει εκεί με τις σκέψεις μου και της έκτακτες μου. Ο κόρωνοϊός μας εχεις φρενάρει. Σας ευχαριστώ
    Καλή ανάρρωση σε εύχομαι και καλή υπομονή. Χαίρομαι πάντως που η αλλαγή στον τρόπο ζωής σου σταμάτησε και τα συμπτώματα σου. Θέλει πολύ κουράγιο να ψάξεις να βρεις τι το προκαλεί αυτό και μπράβο που το βρήκες

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    12
    Καλησπέρα παιδιά ! Λίγο νωρίς μπαίνω και εγώ στην συζήτηση αλλά και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με καούρες υπερβολικές και έτσι ξαφνικά που λέει και το τραγούδι πριν κάποιους μήνες μπήκαν στην ζωή μου και οι έκτακτες που δεν με αφήνουν να ζήσω την ζωή μου πάντα έχω στο μυαλό μου ότι τώρα θα πεταχτεί αλλά φορές ασταμάτητα ειδικά άμα είμαι κάπως διπλωμένη έχω παρατηρήσει πάντως πως σε μια στάση που κάθομαι δεν με πιάνουν .. πάντως όταν πιέζω με το δάχτυλο το μέρος του στομαχιού λες και ανεβαίνει κάποιες φορές και καμία έκτακτη . Εγώ πάντως παθαίνω τρελή δυσφορία δύσπνοια και νιώθω ένα τρέμουλο κάθε φορά !!! Τι να πω Χριστέ μου ο Θεός να μας λυπηθεί !!

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Καλησπέρα και από εμένα!Τον Αύγουστο ένιωσα για πρώτη φορά πολλές αρρυθμίες οι οποίες κράτησαν περίπου 8 με 10 μέρες και έφυγαν μονες τους. Είχα πάει βέβαια σε καρδιολόγο ο οποίος δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό. Μετά από δύο μήνες στα μέσα Οκτωβρίου επανήλθαν ακόμη πιο έντονες. Έβαλα χολτερ το οποίο κατέγραψε 14000 αρρυθμίες οι περισσότερες δίδυμιες. Μου έδωσε ο καρδιολόγος μαγνησιο και ένα χάπι αλλά πριν προλάβω να τα πάρω έφυγαν πάλι μόνες τους μέσα σε 8 με 10 μέρες και αυτήν την φορά. Έχω γενικά κάτι θεματακια με το στομάχι όχι κάτι πολύ έντονο αλλά θα μπορούσε πχ μια γαστριτιδα να προκαλέσει αρρυθμίες? Επίσης ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων στον ενδοκρινολογο και μετά σειρά έχει ο γαστρεντερολογος για να δούμε τι φταίει. Το θέμα είναι ότι έφαγα σήμερα κάτι βαρύ και άρχισαν πάλι και έχω απελπιστεί στην ιδέα ότι θα τραβήξω πάλι όλο αυτό με τις έκτακτες. Είναι μαρτύριο, είναι πολλές και έντονες.

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    5
    Έλενα φαντάζομαι τις έκτακτες τις νοιώθεις οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας.. είτε κάθεσαι είτε περπατάς

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλημέρα σε όλους! Αυτό τον καιρό έχω κι εγώ έντονο το θέμα έκτακτες…τρεχω σε γαστρεντερολόγο για να το λύσω διότι ο καρδιολόγος μου θεωρεί ότι δεν ευθύνεται η καρδιά.
    Τον τελευταίο καιρό βιώνω πόνο, σαν στραμπούληγμα σε όργανο πάνω αριστερά στην κοιλιά. Που λέτε σήμερα πάλι για ένα μισάωρο είχα 3 περιστατικά με έκτακτες ανά 4-5 νορμαλ χτύπους. Βέβαια έφαγα βλακείες κι αμέσως ένιωσα τρελή δυσφορία στο έντερο. Βέβαια μετά διαπίστωσα οτι είχα να επισκεφθω τουαλέτα τλχ 3 μέρες. Σήμερα τα χρειάστηκα πάντως για όσο κρατουσαν τα επεισόδια,
    όμως είμαι κι εγώ πεπεισμένη ότι φταίει το στομάχι μου-έντερο κατά κάποιο λόγο…

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    5
    Viviann μάλλον είναι το στομάχι σου. Το έχω ακούσει και από άλλους αυτό με το στομάχι και την καρδιά... υπάρχει μια μεγάλη σύνδεση δηλαδή ανάμεσα σε αυτά τα δύο όργανα

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Μόνο τράνταγμα σαν να μου δίνει κάποιος μπουνιά από μέσα
    Καλησπέρα νιώθω και εγώ το ίδιο όταν ξαπλώνω σαν τρανταγμα πετάγομαι ολόκληρος 1 2 φορές την μερα όταν ξαπλώνω τι ήταν τελικά για να ξέρω και εγώ τι να κανω ;

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ !!!
    By FOTINI H FOTINI in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 57
    Last Post: 08-11-2023, 18:22
  2. Εκτακτες Συστολες θυροειδης
    By Kst in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-04-2017, 20:31
  3. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  4. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •