Έκτακτες συστολές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1

    Έκτακτες συστολές

    Σας έχει τύχει περίπτωση από το στομάχι να επηρεάζεται η καρδιά με αρρυθμίες και συγκεκριμένα έκτακτες συστολές; Όταν φάω ή όταν μείνει το στομάχι πολύ ώρα άδειο, τρελαίνεται η καρδιά στις έκτακτες. Πήγα σε καρδιολόγο με εξέτασε μου είπε ότι μια χαρά είναι η καρδιά και μου έδωσε ιντεράλ, οποίο όμως δε βοηθάει και πολύ. Επίσης παθαίνω σχεδόν πάντα έκτακτη όταν πάω να πάρω βαθιά ανάσα. Πως ακριβώς σχετίζεται το στομάχι με αυτό το πρόβλημα; Από διαφραγματοκήλη ίσως που πιέζει την καρδιά, ή από την παλινδρόμηση που εχω. Πως σταματά αυτός ο εφιάλτης;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    μηπως εννοεις σαν χτυπακαρδι εαν φας αποτομα ή γρηγορα? σαν να νιωθεις τους χτυπους της καρδιας? για αδειο το στομαχι δεν μπορω να σκεφτω κατι, αλλα για γεματο απλα δεν θα πρεπει να τρως βαστικα και σε ορθια θεση..

  3. #3
    Όχι αναφέρομαι στις έκτακτες συστολές δηλαδή το «χάσιμο» ενός χτύπου της καρδιας που λέμε, αρρυθμία κοινώς


    Sent from my iPhone using E-Psychology Forum

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Δεν είμαι γιατρός, δεν ξέρω μα σου πω κάτι

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Inked View Post
    Σας έχει τύχει περίπτωση από το στομάχι να επηρεάζεται η καρδιά με αρρυθμίες και συγκεκριμένα έκτακτες συστολές; Όταν φάω ή όταν μείνει το στομάχι πολύ ώρα άδειο, τρελαίνεται η καρδιά στις έκτακτες. Πήγα σε καρδιολόγο με εξέτασε μου είπε ότι μια χαρά είναι η καρδιά και μου έδωσε ιντεράλ, οποίο όμως δε βοηθάει και πολύ. Επίσης παθαίνω σχεδόν πάντα έκτακτη όταν πάω να πάρω βαθιά ανάσα. Πως ακριβώς σχετίζεται το στομάχι με αυτό το πρόβλημα; Από διαφραγματοκήλη ίσως που πιέζει την καρδιά, ή από την παλινδρόμηση που εχω. Πως σταματά αυτός ο εφιάλτης;
    Γεια σου φίλε μου, έχω καταλήξει μετά από εξετάσεις ,ότι τον σημαντικότερο ρόλο σε κάποιους από εμάς με έκτακτες αλλά και αρρυθμίες παίζει το στομάχι.. Ενώ είχα ηρεμήσει πολύ καιρό από έκτακτες και ταχυκαρδίες, έφαγα κατά λάθος πιπέρι στο φαγητό διότι μου έβαλαν και δεν είχε άλλο, και μετά από δύο ώρες είχα τρελές καούρες και αρρυθμίες κοινώς έκτακτες συστολές. Αυτό το γκντουπ που νιώθεις σαν να χάνεται ένας παλμός ,η ένας έντονος..

  6. #6
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Γεια σου φίλε μου, έχω καταλήξει μετά από εξετάσεις ,ότι τον σημαντικότερο ρόλο σε κάποιους από εμάς με έκτακτες αλλά και αρρυθμίες παίζει το στομάχι.. Ενώ είχα ηρεμήσει πολύ καιρό από έκτακτες και ταχυκαρδίες, έφαγα κατά λάθος πιπέρι στο φαγητό διότι μου έβαλαν και δεν είχε άλλο, και μετά από δύο ώρες είχα τρελές καούρες και αρρυθμίες κοινώς έκτακτες συστολές. Αυτό το γκντουπ που νιώθεις σαν να χάνεται ένας παλμός ,η ένας έντονος..
    Ναι ακριβώς σε αυτό αναφέρομαι. Ένα άλλο περίεργο στη δική μου περίπτωση είναι ότι δεν τις νιώθω όταν είμαι ξαπλωμένος, παρά μόνο όταν σηκωνομαι όρθιος.


    Εστάλη από iPhone στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Εμένα μου συμβαίνει κάτι παρόμοιο. Όταν έχω άδειο στομάχι νιώθω πιο εύκολα τις έκτακτες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εγώ παθαίνω ένα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι από το Στομάχι η έκτακτη. Όταν φάω απότομα η κάθομαι κάπως περίεργα διπλωμένη νιώθω ένα χοροπηδητο πάνω απ το στομάχι κάτω απ το. Στήθος ακριβώς στο κέντρο. Σαν να έχει αέρα και χοροπηδάει η σαν να ένα δυνατό χτυπο δεν ξέρω αν είναι έκτακτη. Κάποιες φορές το νιώθω στο λαιμό κάτω απ το λαρύγγι. Ο γιατρός δεν είδε κάποια έκτακτη στο χολτερ αυτές τις μέρες με πιάνει συχνά.κ όταν περπατάω. Μπορεί να είναι κ νευρικό εύχομαι να μην είναι απ την καρδιά. Εσύ πως το καταλαβαίνεις ότι είναι έκτακτη πως το νιώθεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Vickie μπορεί να είναι εισοφαγικος σπασμός αυτό. Για καρδιά δε μου μοιάζει πάντως
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    4
    Καλησπέρα σε ολους και ολες! Οπως βλεπετε ειναι αργα το βραδυ και υποφέρω από εκτακτες απο τις 8 το απόγευμα οι οποιες καλυτερευουν μονο με το περπατημα οποτε απο εκεινη την ωρα κοβω βόλτες μεσα στο σπίτι σαν το φάντασμα. Μολις ξαπλωσω αρχιζουν απανωτα δεν ηρεμω. Εννοείται αυριο παω καρδιολογο αλλα εχω φοβηθει πολυ. Γενικά εχω εκτακτες εδω και περιπου 7 χρόνια απλα αυτες τωρα ειναι διαφορετικες στην αισθηση τους και ποτε δεν διαρκουσαν τοσες ωρες ασταματητα. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εγώ παθαίνω ένα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι από το Στομάχι η έκτακτη. Όταν φάω απότομα η κάθομαι κάπως περίεργα διπλωμένη νιώθω ένα χοροπηδητο πάνω απ το στομάχι κάτω απ το. Στήθος ακριβώς στο κέντρο. Σαν να έχει αέρα και χοροπηδάει η σαν να ένα δυνατό χτυπο δεν ξέρω αν είναι έκτακτη. Κάποιες φορές το νιώθω στο λαιμό κάτω απ το λαρύγγι. Ο γιατρός δεν είδε κάποια έκτακτη στο χολτερ αυτές τις μέρες με πιάνει συχνά.κ όταν περπατάω. Μπορεί να είναι κ νευρικό εύχομαι να μην είναι απ την καρδιά. Εσύ πως το καταλαβαίνεις ότι είναι έκτακτη πως το νιώθεις?
    Κι εγώ νιώθω ακριβώς αυτο που περιγραφεις. Μερικες φορες είναι σαν ηπια κίνηση του οισοφαγου, αλλες φορες πιό δυνατό. Νομίζω ότι καποια απο αυτα είναι όντως έκτακτες γιατί κόβεται ελαφρώς η ανάσα σε μένα. Και μενα με ανησυχουν πολυ. Θα ξαναβαλω χολτερ μήπως τις εντοπισει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Δεν ξέρω τι είναι κι αν είναι έκτακτες πάντως εφόσον δεν υπάρχει παθολογικο πρόβλημα αθώες δεν είναι?

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Δεν ξέρω τι είναι κι αν είναι έκτακτες πάντως εφόσον δεν υπάρχει παθολογικο πρόβλημα αθώες δεν είναι?

    Ετσι λένε αλλά εμένα με ανησυχούν γιατί παλια τις ενιωθα πιο ηπιες και στα πλαγια, ενώ τωρα τις νιώθω πιό δυνατές και στο κεντρο. Εχω βάλει δυο φορες χολτερ, την πρωτη κατέγραψε 99 ,τη δεύτερη καμία. Θα βαλω και μια τρίτη μηπως εντοπιστει τιποτα ππερίεργο.

    Το στομάχι παντως απο ότι κατάλαβα επηρεάζει σημαντικά. Ισως λόγω σπασμο στον οισοφάγο λχ, να δημιουργείται και η έκτακτη. Εμένα καποιες φορες δημιουργείται και λογω καποιας κίνησης πχ. Δεν ξέρω τι παίζει, οποτε ρωταω καρδιολογους δεν δίνουν σημασια στην ερώτηση μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Inked View Post
    Σας έχει τύχει περίπτωση από το στομάχι να επηρεάζεται η καρδιά με αρρυθμίες και συγκεκριμένα έκτακτες συστολές; Όταν φάω ή όταν μείνει το στομάχι πολύ ώρα άδειο, τρελαίνεται η καρδιά στις έκτακτες. Πήγα σε καρδιολόγο με εξέτασε μου είπε ότι μια χαρά είναι η καρδιά και μου έδωσε ιντεράλ, οποίο όμως δε βοηθάει και πολύ. Επίσης παθαίνω σχεδόν πάντα έκτακτη όταν πάω να πάρω βαθιά ανάσα. Πως ακριβώς σχετίζεται το στομάχι με αυτό το πρόβλημα; Από διαφραγματοκήλη ίσως που πιέζει την καρδιά, ή από την παλινδρόμηση που εχω. Πως σταματά αυτός ο εφιάλτης;
    Φίλε τωρα που καθόμουν στον καναπέ επαθα μια έκτακτη και την ένιωσα κανονικά. Πριν λιγο είχα φάει μπορεί να παιζει και αυτο ρόλο. Όταν παθαίνω μια έκτακτη συνιθως μετα εγω μουδιαζω αριστερά στο πρόσωπο και όταν την παθαίνω ειναι σαν να με χτυπάει ρεύμα σε όλο το σώμα. Εσυ τι ακριβώς νιώθεις; Πως τις νιώθεις τις έκτακτες; Εχεις κανει εξετάσεις σε καρδιολόγο;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Επειδή το παθαίνει κι η μητέρα μου χρόνια ρώτησε παλιά έναν καρδιολόγο και της είπε πως ειναι απ το στομάχι. Κι εγώ έχω παρατηρησει ότι τις παθαίνω μόλις φάω η πιω νερό όταν σκυβω η κάθομαι κάπως διπλωμένη. Η αν αλλάξω στάση απότομα η είμαι πολύ ανήσυχη κ όταν περπατάω.Η αλήθεια είναι ότι το νιώθω σαν φτερουγισμα στο στομάχι σαν να κουνιέται αερας κ προσπαθεί να βγει σαν σπασμος. Την ώρα που ένιωσα ότι θα με πιάσει έβαλα το χέρι να ψηλαφισω τον παλμό να δω αν αλλάζει κάτι την μια φορά τίποτα πήγαινε κανονικά την άλλη έκανε τακ τακ τακτακ τακ δηλδ έδωσε 2 γρήγορους παλμούς παραπάνω με το ρυθμό που ένιωθα το χοροπηδητο. Όμως ποτέ δεν έχω αυτήν την παυση το χάσιμο παλμού που λένε ότι είναι είναι η έκτακτη. Ο φίλος μου το. Έχει αυτό κ μου είπε ότι νιώθει ότι η καρδιά σταματάει για ένα χτυπο κ νιώθει σαν να μην μπορεί να ανασάνει κ μετά ένα δυνατό χτυπο. Τώρα η δική μου περίπτωση δίνει παραπάνω παλμούς δεν ξέρω αν είναι υπερδιέγερση του ηλεκτρικού συστήματος της καρδιάς. Η αν είναι έκτακτη η αν είναι απλά το στομάχι μου. Πάντως στο χολτερ δεν έπιασε τπτ απολύτως.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ !!!
    By FOTINI H FOTINI in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 57
    Last Post: 08-11-2023, 18:22
  2. Εκτακτες Συστολες θυροειδης
    By Kst in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-04-2017, 20:31
  3. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  4. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •