Τι μπορεί να κάνει ένας καταθλιμμένος για να γίνει καλύτερα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415

    Τι μπορεί να κάνει ένας καταθλιμμένος για να γίνει καλύτερα;

    Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που όλες οι δραστηριότητες όπως τενις, ξένη γλώσσα, ομαδική θεραπεία κτλ έχουν σταματήσει;

    Αν είχα έστω κι ένα φίλο θα έβγαινα μαζί του να του λέω τον πόνο μου.

    Μια ιδέα είναι να πάει κάποιος σ'ένα meetup πχ για γνωριμίες αλλά και πάλι εκεί οι άνθρωποι πάνε να περάσουν καλά, όχι να ρίξουν ο ένας τον άλλο. Και εγώ είμαι μονίμως σε καταθλιπτική φάση, δεν έχω τίποτα ανεβαστικό ή έστω χαλαρό να πω. Μόνο πόσο χάλια είναι η ζωή σκέφτομαι πάντα.

    Πώς μπορεί ένας καταθλιπτικός να μπει σε μια παρέα όταν είναι εντελώς μίζερος και κανείς δεν θα τον θέλει για παρέα;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    πρωτο λαθος, ποιος σου ειπε εσενα οτι δεν σε θελει κανεις για παρεα? δευτερο λαθος, γιατι να μην μπορει ενας καταθλιπτικος να κανει παρεα με αλλα ατομα ή να μπει σε μια παρεα? τριτο λαθος, ισα-ισα αφου το καλοκαιρι σταματανε οι χειμερινες διακοπες τοτε γιατι να μην ξεκινουν οι καλοκαιρινες? οπως κολυμβηση κτλ?
    τους φιλους δεν τους εχουμε παντα για να λεμε τον πονο μας, δεν τους κανουμε δηλαδη ολους ψυχοθεραπευτες, αλλα αντιθετα εμπιστευομαστε τους πιο καλους και κολλητους ωστε να μας βοηθησουν ειλικρινα.. ή αλλοι απλα θα μας ακουσουν και καποια στιγμη μπορει να μας βαρεθουν και να αρχισουν να μας αποφευγουν...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Καλησπέρα.. Αν θέλεις, στείλε μου ένα προσωπικό να σου μιλήσω από εκεί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Κοίτα Μένη, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ούτε κολλητούς ούτε απλούς φίλους. Κοινώς δεν έχω να βγω με κανένα.

    Δεύτερον, στην δουλειά οι άλλοι κάνανε παρέα, αλλά εγώ λόγω κοινωνικής φοβίας δεν τους μιλούσα. Ε, τι να τους πω; "Παιδιά το βράδυ να ρθω μαζί σας να κάθομαι στην γωνία και να μην μιλάω;" Δεν κάνει νόημα. Εξάλλου, όταν κανονίζανε να βγούνε εμένα δεν μου προτείνανε ακριβώς επειδή δεν μιλούσα.

    Τρίτον, όντως τώρα έχει καλοκαιρινές δραστηριότητες όπως κολύμβηση που πάω, αλλά αυτές δεν είναι ομαδικές... μόνος σου είσαι.

    Γενικώς, απ'όπου και να το πιάσω, δεν βρίσκω λύση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Μόνο αν έβρισκα μια παρέα ίδιων με μένα, καταθλιπτικών. Οι οποίοι να μαζευόμαστε και να κλαίμε την μοίρα μας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Δεν σου λείπει η παρέα για να περνάς καλά;
    ...δεν νομίζω ότι στους καταθλιπτκούς αρέσει να κλαίνε τη μοίρα τους, μου φαίνεται λίγο στερεοτυπική αυτή η σκέψη! Αυτό είναι γκρίνια, αν ασχολείσαι συνεχώς με το πόσο χάλια είναι όλα, θα βλέπεις μόνο άσχημα πράγματα γύρω σου και θα προσπερνάς τα όμορφα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Τότε είμαι πολύ γκρινιάρης. Δεν ξέρω, μάλλον έχω χάσει τελείως τον πρόσχαρο εαυτό μου.

    Πάντως σε μια ομάδα κατάθλιψης που είχα πάει, μιλούσαμε για το πως είμαστε και τέτοια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Η ομαδικές ψυχοθεραπείες δεν είναι παρέες. Το βασικό είναι να ξέρεις εσύ τι θέλεις, χρειάζεσαι παρέα, ομάδα ψυχοθεραπείας, ή να λες κάπου τον πόνο σου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Το ξέρω ότι δεν είναι παρέες, πας 2 ώρες και μετά δεν ξαναβλέπεις τον άλλο. Σπάνια 2 άνθρωποι να κάνουν κλικ σε αυτές τις ομάδες και να συνεχίσουν να βγαίνουν και μόνοι τους μετά.

    Είναι όμως το πιο κοντινό σε αυτό που θα ήθελα. Μια παρέα ανθρώπων με μεγάλα προβλήματα στην οποία μπορείς να είσαι ελεύθερα ο εαυτός σου.

    Με κανονική παρέα πολύ απλά δεν μπορώ να σταθώ. Τόσο μεγάλο πρόβλημα έχω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Καταρχασ ειναι ιδεα σου οτι δεν μπορεισ να σταθεισ εγω μπηκα σε μια καφετερια με ομορφα κοριτσια κι αρχισα να λεω την ιστορια τησ ζωησ μου το κολπο επιασε κ τωρα ειμαστε τα καλυτερα φιλαρακια τισ λατρευω εστω κι αν δεν ξερω τι σκεφτονται για μενα εγω τισ λατρευω αυτεσ τι κανουν αγνωστο παντωσ ειμαστε φιλοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Τι πρόβλημα έχεις; Είπες ότι το πιο κοντινό σε αυτό που θέλεις είναι μια ομάδα ψυχοθεραπείας, αρά δεν ψάχεις φίλους. Προσπαθείς να κάνεις παρέες και δεν τα καταφέρνεις;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να ρωτήσω κάτι; Το να είσαι ο εαυτός σου σε περιορίζει να κάνεις πράγματα μόνος σου αρχικά; Εγώ νομίζω ότι όταν ο άνθρωπος είναι σχετικά αυτάρκης και μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα στην καθημερινότητά του χωρίς να έχει μονίμως άλλους από κοντά, συνδέεται πιο εύκολα με άλλους ανθρώπους εκεί που δεν το επιδιώκει. Αυτό συμβαίνει γιατί σταδιακά περνάει και στους γύρω του το μήνυμα ότι αφού είναι ο ίδιος άνετος να κάνει δραστηριότητες, να βγει να πιεί έναν καφέ, να διαβάσει ένα βιβλίο ή να πλέξει ξέρω 'γω, προφανώς κάτι αξίζει σαν χαρακτήρας και δεν είναι απελπισμένος να κρέμεται από τους άλλους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    @Ερις, ούτε καν προσπαθώ τώρα για να είμαι ειλικρινής. Εδώ δεν άντεχα να είμαι στην δουλειά με τους άλλους ένα 8ωρο, που ήταν και τελείως τυπικές οι σχέσεις. Και αναγκάστηκα να παραιτηθώ μετά από ένα χρόνο. Πόσο μάλλον σε καφετέριες και τέτοια που τρέμω λόγω κοινωνικής φοβίας.

    @Sonia, ντάξει αυτό ισχύει 100%. Εϊναι το κλασικό παράδοξο. Όταν χρειάζεσαι φίλους δεν τους βρίσκεις και όταν δεν τους έχεις ανάγκη έρχονται αυτοί σε σένα. Μακάρι να ήμουν αυτάρκης όπως λες, να έκανα πράγματα μόνος μου. Αλλά είμαι πολύ καταθλιμμένος και άδειος και ό,τι κάνω μόνος μου δεν μου προσφέρει καθόλου ευχαρίστηση. Είναι σαν να συνειδητοποίησα ξαφνικά στα ~30 μου πόσο μάταιη είναι η ζωή αν δεν έχεις άλλους ανθρώπους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγώ πηγαίνω στη φυση. Μακριά από ολους δε μπορεί κανείς να σε βλάψει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα εσύ ρωτάς "Τι μπορεί να κάνει ένας καταθλιμμένος για να γίνει καλύτερα;" και μετά το περιορίζεις στο πως θα μπεις σε παρέα. Λες πως ότι κάνεις μόνος σου δεν σου προσφέρει καθόλου ευχαρίστηση και μετά λες ότι συνεχώς σκέφτεσαι ότι η ζωή είναι χάλια κι όταν βρίσκεσαι σε παρέα κάθεσαι σαν το κούτσουρο και δεν μιλάς. Άρα τι ευχαρίστηση περισσότερη σου προσφέρει η παρέα και πως γίνεσαι καλύτερα;

    Εγώ δεν ρώτησα αν είσαι χαρούμενος όταν κάνεις πράγματα μόνος σου, αν είσαι αυτάρκης ρώτησα. Αν ήσουν χαρούμενος δεν θα ήσουν "καταθλιμμένος" όπως γράφεις. Θεωρώ ότι το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος με πεσμένη ψυχολογία είναι να μείνει αδρανής ή να περιμένει πάντα να βρεθεί με άλλους για να κάνει πράγματα. Όσο πιο δραστήριος είσαι, ακόμα κι αν κάτι αρχικά δεν σε γεμίζει, τόσο εκτονώνεται η πίεση, κάνεις σκέψεις για άσχετα πράγματα κι όχι για το πως αισθάνεσαι, είναι πιθανόν κάποια στιγμή κάτι να σου κάνει κλικ και να το ευχαριστηθείς, αυξάνεται η αυτοπεποίθησή σου και οι κοινωνικές σου δεξιότητες ασυναίσθητα και σταδιακά μπορεί να αλλάξει η ψυχολογία σου και αυξάνονται και οι πιθανότητες να σε πλησιάσει κόσμος.

    Αν κάθεσαι και απλά κλαις την μοίρα σου είτε μόνος σου είτε με άλλους μαζί, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα γίνεις καλύτερα αλλά χειρότερα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πως ένας χωρισμός μπορεί να γίνει ανώδυνος;
    By Hope89 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2016, 18:22
  2. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΟΜΑΛΗ Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ?
    By G.S in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2015, 14:52
  3. Μπορεί ο πρώην μετά από χρόνια να γίνει νυν;;;;;;;;;
    By Gogo23 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 16-10-2014, 22:13
  4. H τροφή μας μπορεί να γίνει το φάρμακο μας ή το φαρμάκι μας.
    By Eli_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-2013, 10:42
  5. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 03:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •