Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή η κτ αλλοο?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 101
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1
    Mην αγχώνεσαι είναι ξεκάθαρο πως έχεις OCD και πιο συγκεκριμένα PURE O. Δεν είσαι ψυχαναναγκαστική με πράξεις αλλά με σκέψεις οι οποίες σε φωβίζουν γιατί είναι κόντρα στην ηθική σου. Δεν τρελένεσαι απλά το νομίζεις. Υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    28
    Vasia Νν όλα όσα σκεφτομαι μ φαίνονται εντελώς παράλογα και μ προκαλούν πανικό και έντονο άγχος και νμζ πως θα τρελαθώω!! Είναι πλ δύσκολο όλο αυτοο!! Μιλάμε για πλ παράλογα πραγματαα!! Φοβάμαι πλ!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    αυτο που σου ειπε η βασια εχεις ειναι μονο εμμονες ιδεες οποτε αν το χτυπησεις τωρα θα το ξεπερασεις πιο ευκολα.....και γω αυτο ειχα και δεν το επετρεψα εγω να παει παρακατω με ψυχαναγκασμους....γιατι δεν ηθελα να ειμαι μια ζωη με φαρμακα.......οποτε χαλαρωσε ισως χρειαστει να παρεις φαρμακα δεν πειραζει.......απλα εγω σου λεω μπορεις και μονη σου αν το δεις ψυχραιμα οτι ειναι απλα σκεψεις
    το θεμα ειναι οτι τωρα εχεις αυτες τις συγκεκριμενες σκεψεις αλλη φορα ομως παλι θα εχεις αλλες παλι.....
    εμενα χρειαστηκε να κανει ενα κυκλο αυτη η ασθενεια γιαυτο και μπορεσα να εφαρμοσω τα κολπα που σου ειπα, αγορασα βιβλια, συνεχως διαβαζα αρθρα σχετικα με την ψευδαισθηση τωνν σκεψεων και ημουν αποφασισμενη να το αντιμετωπισω.....
    εσυ αποτι καταλαβα εισαι ακομη στην αρχη της καριερας σου χαχα οποτε ερχεσαι σε πρωτη επαφη ακομη με αυτες τις σκεψεις.......μολις ομως σου ερθουν και αλλες θα καταλαβεις το παραλογο ολου αυτου και θα κανεις αυτα που σου ειπα πιο ευκολα......
    για αρχη το μονο που μπορεις να κανεις αφου δεν μπορεις να αγνοησεις αυτες τις σκεψεις ειναι απλα να χαλαρωσεις και να διαβεβαιωθεις οτι τιποτα δεν θα παθεις και ειναι απλα σκεψεις......πρεπει ομως να εχεις μια πληρη ενημερωση πανω στη διαταραχη αυτη.....διαβασε αρθρα βιβλια, γνωμες ψυχολογων να ενημερωθεις οτι ειναι απλα του μυαλου..........στο διαβεβαιωνω εγω που το εχω περασει πολλα χρονια μεχρι που το σιχαθηκα......καλη επιτυχια

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    επισης εχω μια γνωστη υπνοθεραπευτρια που και τωρα παω καποιες φορες και πουλαει καποια επιθεματα θαυματουργα, φυτικα χωρις φαρμακο που ηρεμουν το ιδιο με ηρεμιστικο....οποιος θελει να δοκιμασει πληροφοριες σε μνμ

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    28
    [QUOTE=marouli66;1002421]αυτο που σου ειπε η βασια εχεις ειναι μονο εμμονες ιδεες οποτε αν το χτυπησεις τωρα θα το ξεπερασεις πιο ευκολα.....και γω αυτο ειχα και δεν το επετρεψα εγω να παει παρακατω με ψυχαναγκασμους....γιατι δεν ηθελα να ειμαι μια ζωη με φαρμακα.......οποτε χαλαρωσε ισως χρειαστει να παρεις φαρμακα δεν πειραζει.......απλα εγω σου λεω μπορεις και μονη σου αν το δεις ψυχραιμα οτι ειναι απλα σκεψεις
    το θεμα ειναι οτι τωρα εχεις αυτες τις συγκεκριμενες σκεψεις αλλη φορα ομως παλι θα εχεις αλλες παλι.....
    εμενα χρειαστηκε να κανει ενα κυκλο αυτη η ασθενεια γιαυτο και μπορεσα να εφαρμοσω τα κολπα που σου ειπα, αγορασα βιβλια, συνεχως διαβαζα αρθρα σχετικα με την ψευδαισθηση τωνν σκεψεων και ημουν αποφασισμενη να το αντιμετωπισω.....
    εσυ αποτι καταλαβα εισαι ακομη στην αρχη της καριερας σου χαχα οποτε ερχεσαι σε πρωτη επαφη ακομη με αυτες τις σκεψεις.......μολις ομως σου ερθουν και αλλες θα καταλαβεις το παραλογο ολου αυτου και θα κανεις αυτα που σου ειπα πιο ευκολα......
    για αρχη το μονο που μπορεις να κανεις αφου δεν μπορεις να αγνοησεις αυτες τις σκεψεις ειναι απλα να χαλαρωσεις και να διαβεβαιωθεις οτι τιποτα δεν θα παθεις και ειναι απλα σκεψεις......πρεπει ομως να εχεις μια πληρη ενημερωση πανω στη διαταραχη αυτη.....διαβασε αρθρα βιβλια, γνωμες ψυχολογων να ενημερωθεις οτι ειναι απλα του μυαλου..........στο διαβεβαιωνω εγω που το εχω περασει πολλα χρονια μεχρι που το σιχαθηκα......καλη επιτυχια[/QUOTE

    Είναι πλ δύσκολο όλο αυτοο!! Αυτές οι σκέψεις σ διαλύουν!! Θέλει πλ κουραγιοο!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ευαα ποσο καιρο εχεις αυτες τις σκεψεις???
    διοτι αν εισαι καινουρια τοτε λογικο να ειναι δυσκολο να τις δεις σαν ψεμα.........
    εγω εχω την εξης συμβουλη........να πας επιγοντως σε ειδικο διοτι και θα σε ενημερωσει περι του προβληματος σου και θα σου δωσει τα καταλληλα φαρμακα τα οποια θα σε κανουν 90 τις εκατο καλα.......
    μετα απο ολα αυτα θα δεις με αλλο ματι το προβλημα σου και θα ακολουθησεις αυτα που σου λες

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    * που σου λεω.....

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    ευαα ποσο καιρο εχεις αυτες τις σκεψεις???
    διοτι αν εισαι καινουρια τοτε λογικο να ειναι δυσκολο να τις δεις σαν ψεμα.........
    εγω εχω την εξης συμβουλη........να πας επιγοντως σε ειδικο διοτι και θα σε ενημερωσει περι του προβληματος σου και θα σου δωσει τα καταλληλα φαρμακα τα οποια θα σε κανουν 90 τις εκατο καλα.......
    μετα απο ολα αυτα θα δεις με αλλο ματι το προβλημα σου και θα ακολουθησεις αυτα που σου λες
    Γενικά μ είναι δύσκολο να τις αντιμετωπισωω!! Τις έχω κάποιους μήνες Τρ!! Περισσότερο μ φοβίζει ότι θα τις έχω πανταα!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    αυτο ηταν το μεγαλο εμποδιο στην θεραπεια μου......μολις ομως κατανοησα (μετα απο πολυ πονο) οτι ειμαστε αυτο που σκεφτομαστε και οτι αν θελουμε κατι το καταφερνουμε σταματησα να σκεφτομαι το μελλον και εστιασα στο τωρα μου και στο στοχο μου να θεραπευτω.......αυτο και πετυχα.......μπορω να βαλω και αλλο στοχο.....πχ παλιοτερα ηθελα να βρω συντροφο......ηξερα οτι θα τον βρω.....και ηρθε(ασχετα που μετα χωρισαμε. χαχα)..........αν θες στειλε μου σε μνμ τον αριθμο σου να μιλησουμε.....θα χαρω πολυ

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    αυτο ηταν το μεγαλο εμποδιο στην θεραπεια μου......μολις ομως κατανοησα (μετα απο πολυ πονο) οτι ειμαστε αυτο που σκεφτομαστε και οτι αν θελουμε κατι το καταφερνουμε σταματησα να σκεφτομαι το μελλον και εστιασα στο τωρα μου και στο στοχο μου να θεραπευτω.......αυτο και πετυχα.......μπορω να βαλω και αλλο στοχο.....πχ παλιοτερα ηθελα να βρω συντροφο......ηξερα οτι θα τον βρω.....και ηρθε(ασχετα που μετα χωρισαμε. χαχα)..........αν θες στειλε μου σε μνμ τον αριθμο σου να μιλησουμε.....θα χαρω πολυ
    Θα επικοινωνήσω μαζί σ συντομαα!! Είναι ένα εξαντλητικό όλο αυτό κι είναι γεγονός πως χρειάζομαι βοηθειαα!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    παντως τωρα βρισκονται σε συγχηση και οι χημικες ουσιες του εγκεφαλου σου γιαυτο οτι και να σου λεμε δεν μπορεις να σκεφτεις λογικα.......γιαυτο ισως θα χρειαστεις φαρμακο.......μην το φοβηθεις αν το επιλεξεις εσυ και θελεις πολυ να θεραπευτεις θα δεις με αλλο ματι το προβλημα.........
    εγω μολις πηρα αμεσως ενιωσα αλλος ανθρωπος......μετα απο 2 μηνες φυσικα πιασανε

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    παντως τωρα βρισκονται σε συγχηση και οι χημικες ουσιες του εγκεφαλου σου γιαυτο οτι και να σου λεμε δεν μπορεις να σκεφτεις λογικα.......γιαυτο ισως θα χρειαστεις φαρμακο.......μην το φοβηθεις αν το επιλεξεις εσυ και θελεις πολυ να θεραπευτεις θα δεις με αλλο ματι το προβλημα.........
    εγω μολις πηρα αμεσως ενιωσα αλλος ανθρωπος......μετα απο 2 μηνες φυσικα πιασανε
    Εσυ ποσό καιρό τα έπαιρνες?? Η συνεχίζεις ακόμα αγωγηη??

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    εγω εχω παρει τρεις φορες στη ζωη μου φαρμακα με διαστηματα αποχης......αλλα η αληθεια ειναι οτι αμα μπλεξεις μαυτα δυσκολα ξεμπλεκεις......αλλα ειναι καλα για να παρεις γτ εισαι σε δυσκολη κατασταση τωρα και το προβλημα σου εχει γινει ο εαυτο σου......ο αληθινος σου εαυτος δεν ειναι αυτο.....ολες αυτες οι σκεψεις ειναι τελειως ψεμα.......εδω εχει βγει και η γνωσιακη θεραπεια που καταρριπτει αυτες τις σκεψεις μεσω της εφαρμογης της.......οι σκεψεις αυτες ειναι αστοχες......οπως οταν σκεφτεις οτι εισαι στην παραλια και βλεπεις τη θαλασσα και σκεφτεις για πλακα λες να χει κανα καρχαρια μεσα, αλλα μετα γελας με αυτη τη σκεψη και τελικα μπαινεις.......ετσι ακριβως ειναι και με τις σκεψεις που κανεις......ειναι ψεματα απλα εσυ σκαλωσες με αυτες γιατι το αγχος το συσσωρευμενο που εχεις πρεπει καπου να ξεσπασει.....
    τωρα τα εχω κοψει και προσπαθω να λεω στον εαυτο μου οτι ειναι μια ψευδαισθηση ολες αυτες οι σκεψεις και εφαρμοζω και αυτα που λενε τα αρθρα που σου εστειλα........
    αλλα εσυ τωρα εισαι βυθισμενη στο προβλημα σου οποτε δεν μπορεις να καταλαβεις κατι.....οποτε το νευρικο συστημα πρεπει πρωτα να καλμαρει και μετα να δεις οτι αυτες οι σκεψεις ειναι σφαλμα........
    πχ ο συζηγος μου προχτες μου λεει λες να ειμαι γκει? αλλα γελουσε.......αν το πιστευε ομως θα σκαλωνε........
    οποτε μολις παρεις το φαρμακο, ηρεμισεις και μαθεις την τεχνικη των σκεψεων αυτων θα καταλαβεις τι παιζει και θα βαρεθεις να ασχολεισαι
    επισης με βοηθησε πολυ η γυμναστικη.......κανει τη μιση δουλεια των φαρμακων....και ψυχιατρος μου το εχει πει αυτο.......κανε αεροβια εντονη θα αισθανεσαι τετοια ευφορια που οι σκεψεις θα περνουν και θα φευγουν.......
    γραψε μας εδω την προοδο σου αυριο καλη σου νυχτα και περαστικα.......δεν ειναι τιποτα εσυ του επιτρεπεις να ειναι......

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Αυτό για την σωματική άσκηση είναι πολύ σωστό, φαίνεται ότι ωφελεί στις ψυχικές διαταραχές, και στην κατάθλιψη το ίδιο.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    εγω εχω παρει τρεις φορες στη ζωη μου φαρμακα με διαστηματα αποχης......αλλα η αληθεια ειναι οτι αμα μπλεξεις μαυτα δυσκολα ξεμπλεκεις......αλλα ειναι καλα για να παρεις γτ εισαι σε δυσκολη κατασταση τωρα και το προβλημα σου εχει γινει ο εαυτο σου......ο αληθινος σου εαυτος δεν ειναι αυτο.....ολες αυτες οι σκεψεις ειναι τελειως ψεμα.......εδω εχει βγει και η γνωσιακη θεραπεια που καταρριπτει αυτες τις σκεψεις μεσω της εφαρμογης της.......οι σκεψεις αυτες ειναι αστοχες......οπως οταν σκεφτεις οτι εισαι στην παραλια και βλεπεις τη θαλασσα και σκεφτεις για πλακα λες να χει κανα καρχαρια μεσα, αλλα μετα γελας με αυτη τη σκεψη και τελικα μπαινεις.......ετσι ακριβως ειναι και με τις σκεψεις που κανεις......ειναι ψεματα απλα εσυ σκαλωσες με αυτες γιατι το αγχος το συσσωρευμενο που εχεις πρεπει καπου να ξεσπασει.....
    τωρα τα εχω κοψει και προσπαθω να λεω στον εαυτο μου οτι ειναι μια ψευδαισθηση ολες αυτες οι σκεψεις και εφαρμοζω και αυτα που λενε τα αρθρα που σου εστειλα........
    αλλα εσυ τωρα εισαι βυθισμενη στο προβλημα σου οποτε δεν μπορεις να καταλαβεις κατι.....οποτε το νευρικο συστημα πρεπει πρωτα να καλμαρει και μετα να δεις οτι αυτες οι σκεψεις ειναι σφαλμα........
    πχ ο συζηγος μου προχτες μου λεει λες να ειμαι γκει? αλλα γελουσε.......αν το πιστευε ομως θα σκαλωνε........
    οποτε μολις παρεις το φαρμακο, ηρεμισεις και μαθεις την τεχνικη των σκεψεων αυτων θα καταλαβεις τι παιζει και θα βαρεθεις να ασχολεισαι
    επισης με βοηθησε πολυ η γυμναστικη.......κανει τη μιση δουλεια των φαρμακων....και ψυχιατρος μου το εχει πει αυτο.......κανε αεροβια εντονη θα αισθανεσαι τετοια ευφορια που οι σκεψεις θα περνουν και θα φευγουν.......
    γραψε μας εδω την προοδο σου αυριο καλη σου νυχτα και περαστικα.......δεν ειναι τιποτα εσυ του επιτρεπεις να ειναι......
    Νμζ ότι μια τα συμπτώματα είναι ύφεση και μια σ έξαρσηη!! Βασανιστική αυτν η διαταραχηη!!

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 09-05-2020, 23:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 16:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •