Ψυχοσωματικό ή όντως σωματικό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167

    Ψυχοσωματικό ή όντως σωματικό;

    Καλησπέρα σε όλους...Νέος ειμαι στο φόρουμ! Μέχρι πέρσυ στις γιορτές των Χριστουγέννων περίπου υπέφερα απο έντονο στρες που μου δημιουργούσε κρίσεις πανικού σχεδόν σε οτιδήποτε έκανα είδικά στην Αθήνα! Μετά απο πείσαμ και προσπάθεια κατάφερα να το ελεγξω σε μεγαλο βαθμό! Και εκει που έγα οτι οκ εχω αποβάλει τον φόβο 3 χρόνια μετά μπορώ να ζήσω πιο ελευθερος μου εσκαναν καποια σωματικά θέματα (θυρεωειδής, ελλειψη βιταμίνης d)που σε συνδιασμό με τις πολλές ωρες εργασίας πέρσυ το καλοκαιρι (δούλευα ψήστης και τυλιχτής) ήμουν σε πολύ δύσκολη κατάσταση κάθε μερα κατι που μου προκαλούσε παρα πολύ άγχος ότι δεν είμαι καλά! Αρχισα να νοιώθω αρρωστοφοβικός.. οτι και αν ένοιωθα στο σώμα μου με τρόμαζε και αυτο με εκλεισε πάλι στον εαυτό μου.! Τωρα ενα χρόνο μετά εχω παρουσιαστεί στο ναυτικό αλλά εχω ακόμα καποια θέματα με την μέση και καποιους νευρόπονους στο στήθος και την πλάτη (μυικά λογικα λόγο κούρασης). Νοιώθει κανείς άλλος κατι παρόμοιο που θα ήθελε να το μοιραστεί μαζι μου; Νοιώθω οτι δεν με καταλαβαινει κανείς και ολοι λενε ειναι απο το αγχος μου!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Παρε mag2 μαγνησιο κ lecalcif βιταμινη ντε και θα μεινει μονο το αγχοσ οργανικα θα εισαι καλα παρε τα οσο θελεισ βιταμινεσ ειναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Φίλε μου έχω κάνει πολλές εξετάσεις αίματος... πέρα απο τον θυρεωειδή και την βιταμίνη d που τα εχω ρυθμίσει πλέον απλά παιρνω ακόμα χαπάκι δεν εχω κάτι! Πριν μια βδομάδα πήγα στο ννα να κοιτάξω τις ενοχλήσεις αυτες και μου βρήκαν αυξημένη τροπονινη και με κράτησαν μέσα 5 μέρες! εκανα υπέρηχο και ηταν ολα μια χαρα (ειχα κανει πριν κατι μήνες triplex οπότε δεν ανησυχούσα για καρδια) Θα πάω παλι δευτέρα σε ορθοπεδικό να δω σιγουρα την μέση μου! Το είναι οτι βαρέθηκα να νοιώθω κατι! αυά με αγχώνουν οχι το αγχος τα προκαλεί..Ετσι πιστευω τουλάχιστον! Απλά θελω να ηρεμήσω! Ευχαριστώ πολύ που απάντησες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Αφού έχεις διερευνήσει ότι δεν οφείλεται σε κάτι παθολογικό, θα πρέπει να ηρεμήσεις. Θα πείσεις το μυαλό σου πως όλα είναι ΟΚ για να βγει από την κατάσταση Alert. Κάπου διάβασα στο forum πως η κατάσταση alert κρατάει 20-40 μέρες. Το άγχος είναι καταστροφικό σήμερα γνώρισα μια κοπέλα που απο το αγχος της, βγαίνει όλο το δέρμα στα χέρια της είναι σαν να έχει έγκαυμα...και λέω STOP το άγχος θα πρέπει να το ρυθμίσουμε γιατί δεν είναι σωστό να προκαλούμε θέματα στον οργανισμό μας τόσο σοβαρά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Αφού έχεις διερευνήσει ότι δεν οφείλεται σε κάτι παθολογικό, θα πρέπει να ηρεμήσεις. Θα πείσεις το μυαλό σου πως όλα είναι ΟΚ για να βγει από την κατάσταση Alert. Κάπου διάβασα στο forum πως η κατάσταση alert κρατάει 20-40 μέρες. Το άγχος είναι καταστροφικό σήμερα γνώρισα μια κοπέλα που απο το αγχος της, βγαίνει όλο το δέρμα στα χέρια της είναι σαν να έχει έγκαυμα...και λέω STOP το άγχος θα πρέπει να το ρυθμίσουμε γιατί δεν είναι σωστό να προκαλούμε θέματα στον οργανισμό μας τόσο σοβαρά.
    Καλησπέρα και ευχαριστω που απααντησες... αλλά το θέμα ειναι οτι οι ενοχλήσεις σε στήθος και πλάτη ειναι σχεδον ενα χρόνο τωρα! μακάρι απλά να λέγαμε στοπ και οντως να το καταφλερναμε αλλά μας φθειρει καθε μερα αυτο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    επίσης να αναφέρω ότι παρακολουθω ψυχχολόγο τα τελευταια 4 χρόνια περιπου... είμαι πάρα πολύ καλύτερα σε σχεση με πριν αλλά αυτές οι φοβίες που με πιάνουν καθε φορά που δεν νοιώθω καλά(οτι και αν νοιώσω) με αποτρέπουν απο το να βγω, να κανω δουλειες, να κάνω μια βόλτα, οτιδήποτε!

  7. #7
    Κάποτε τα προβλήματα υγείας (τα σωματικά εννοώ) επιβαρύνονται από μια άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Και η κατάσταση αυτη μπορεί να είναι αποτέλεσμα διαστρεβλωμένων σκέψεων και όχι λόγω αναποδιών/αποτυχιών στη ζωή, οι οποίες ακόμα και αν υπάρχουν η διαστρεβλωμένη σκέψη τις παραφουσκώνει. Κάπου εκεί συνήθως είναι οι αιτίες του κακού.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Κάποτε τα προβλήματα υγείας (τα σωματικά εννοώ) επιβαρύνονται από μια άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Και η κατάσταση αυτη μπορεί να είναι αποτέλεσμα διαστρεβλωμένων σκέψεων και όχι λόγω αναποδιών/αποτυχιών στη ζωή, οι οποίες ακόμα και αν υπάρχουν η διαστρεβλωμένη σκέψη τις παραφουσκώνει. Κάπου εκεί συνήθως είναι οι αιτίες του κακού.
    Σίγουρα ψυχολογικά δεν ειμαι στα καλύτερα μου, αλλά εγω πιστευω οφείλεται στο οτι δεν νοιώθω καλά σωματικά! όχι το ανάποδο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Xristos__t View Post
    επίσης να αναφέρω ότι παρακολουθω ψυχχολόγο τα τελευταια 4 χρόνια περιπου... είμαι πάρα πολύ καλύτερα σε σχεση με πριν αλλά αυτές οι φοβίες που με πιάνουν καθε φορά που δεν νοιώθω καλά(οτι και αν νοιώσω) με αποτρέπουν απο το να βγω, να κανω δουλειες, να κάνω μια βόλτα, οτιδήποτε!
    Αυτη τη στιγμή σήμερα που μιλάμε έχεις κάτι παθολογικό ή καρδιολογικό? Κάτι που πρέπει να προσέξεις? Αν όχι, τι ακριβώς φοβάσαι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Αυτη τη στιγμή σήμερα που μιλάμε έχεις κάτι παθολογικό ή καρδιολογικό? Κάτι που πρέπει να προσέξεις? Αν όχι, τι ακριβώς φοβάσαι?
    καρδιολογικό σίγουρα όχι απλά πρρεπει να κάνω προληπτικά μαγνητική! Μόλις γυρισα απο νοσοκομείο για την μέση και πρέπει να κάνω και για αυτο μαγνητική! Αυριο θα ξαναπάω να με δει και ενας νευρολόγος δεν εχω κατι αλλο να δω μετα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Xristos__t View Post
    καρδιολογικό σίγουρα όχι απλά πρρεπει να κάνω προληπτικά μαγνητική! Μόλις γυρισα απο νοσοκομείο για την μέση και πρέπει να κάνω και για αυτο μαγνητική! Αυριο θα ξαναπάω να με δει και ενας νευρολόγος δεν εχω κατι αλλο να δω μετα
    Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! Λογικά οταν βγουν ολα καθαρά μετά θα ηρεμίσει το άγχος σου, συνειδητό ή υποσυνείδητο και μετά θα εξαφανισθούν και τα συμπτώματα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! Λογικά οταν βγουν ολα καθαρά μετά θα ηρεμίσει το άγχος σου, συνειδητό ή υποσυνείδητο και μετά θα εξαφανισθούν και τα συμπτώματα...
    Ευχαριστώ πολύ εντάξει σίγουρα κάτι σοβαρό δεν ξα είναι απλά και η μέση μου έχει σπάσει τα νεύρα Γιατι με ενοχλεί αρκετά αλλα και αυτές οι ενοχλήσεις στο στήθος γιατι με πιάνουν χωρίς λόγο και πραγματικά μου τραβανε την προσοχή πλέον απο όλα

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Γυρισα πριν λίγο απο το νοσοκομείο πάλι! με ειε νευρολόγος μου ειπε οτι ειναι φυσιολόγικες αντιδράσεις αυτά που νοιώθω αλλά με παρεπεμψε σε ψυχίατρο πρώτα πριν κοιτάξουμε κατι πιο εντονα! την δευτέρα έχω ραντεβου στον ψυχίατρο και μου ειπε μαλλον θα με αλλάξει απο ι1 αλλά ζητησα να μν αλλάξει!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    4
    "Αρχισα να νοιώθω αρρωστοφοβικός.. οτι και αν ένοιωθα στο σώμα μου με τρόμαζε και αυτο με εκλεισε πάλι στον εαυτό μου." Mπορω να ταυτιστω μαζι σου απολυτα...
    Last edited by apeiro; 23-06-2018 at 15:44.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αδερφε παρε τα συμπληρωματα και κανε λιγο γυμναστικη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φάρμακο που δεν αυξάνει το σωματικό βάρος
    By comewhatmay in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-01-2017, 15:48
  2. Ψυχοσωματικό???
    By Gbutterfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-07-2016, 07:41
  3. Φόβος για σωματικό πρόβλημα νευρολογικής φύσεως
    By nikos04 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 08-05-2016, 16:35
  4. abilιfy και σωματικο βαρος
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-10-2012, 21:24
  5. σωματικό ή ψυχολογικό;
    By stilvie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2010, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •