Νομίζω πως ο σύντροφος μου έχει κατάθλιψη. Τι να κάνω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105

    Νομίζω πως ο σύντροφος μου έχει κατάθλιψη. Τι να κάνω;

    Πραγματικά δεν ήξερα αν το θέμα μας θα έπρεπε να αναρτηθεί στην κατηγορία "σχέσεις" ή εδώ. Κατέληξα να το βάλω εδώ, με την ελπίδα ότι θα το διαβάσουν άνθρωποι που ξέρουν περισσότερα και μπορούν να με βοηθήσουν.

    Εδώ και κάποιους μήνες, ο σύντροφος μου δεν είναι καλά. Στην αρχή νόμιζα ότι έχει κάποιο πρόβλημα μαζί μου, αλλά παρατηρώντας γενικότερα τη στάση του, πιστεύω πως έχει κατάθλιψη.

    Ουκ ολίγες φορές προσπάθησα να μιλήσω μαζί του και η απάντηση που δίνει είναι "δεν έχουμε να πούμε τίποτα". Του πρότεινα να πάει σε ψυχολόγο ή να πάμε και μαζί σε κάποιον που κάνει συνεδρίες με ζευγάρια, και λέει "δεν έχω λεφτά για πέταμα".

    Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Πως μπορώ να τον κάνω πως κάνει κακό στον εαυτό του πρωτίστως, και δευτερευόντως σε εμένα;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μιαζετε μαλον γιατι και εσυ καπιες φορες δεν εισαι και πολυ ομιλιτικη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Ορίστε; Συγνώμη αλλά είσαι εκτός θέματος. Αν δεν μπορείς να συνεισφέρεις, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Χωρισε τον ασ εχει λεφτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Τουσ ειπα εγω ολουσ την αληθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Και πεσ του να ψηφισει χρυση αυγη να γινουν καλα οι αρωστοι εγω αριστεροσ ειμαι αν θελει να κανει κατι χρησιμο εκτοσ απο το να ασχολειται με λεφτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Earth - Milky Way
    Posts
    105
    Το point μου είναι να τον βοηθήσω, όχι να τον κάνω χειρότερα. Αν ήθελα να χωρίσω με την πρώτη δυσκολία, προφανώς δεν θα ήμουν εδώ να ρωτάω τι να κάνω.

    Ένας άνθρωπος με ενσυναίσθηση να μου πει μια καλή κουβέντα υπάρχει εδώ μέσα;
    Last edited by mila; 10-06-2018 at 10:35.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Γι αυτο δεν υπαρχει φοιτητησ ψυχολογιασ πλεον ενωθηκαμε ολοι ασχετωσ ιδεολογιασ να βρουμε τροπουσ να ειμαστε καλα κι ασ μην εχουμε λεφτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Ο μόνος τρόπος να τον βοηθήσεις για μένα είναι να τον κανεις να καταλάβει οτι κάτι εχει αλλάξει μεσα του και οτι μόνο με βοήθεια ξεπερνιέται αυτό και με κουβέντα! Καλημέρα

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Πιαστον και πες του τι βλέπεις. Όσο σου λέει ότι δεν έχει τίποτα κτλ εσύ λεγε όσα βλέπεις. Λεγε του τι νομίζεις πως έχει αλλάξει. Μην σταματήσεις μέχρι να αποδειχτεί κάτι. Ίσως αυτό να ήταν κάτι που να βοηθούσε.

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by mila View Post
    Πραγματικά δεν ήξερα αν το θέμα μας θα έπρεπε να αναρτηθεί στην κατηγορία "σχέσεις" ή εδώ. Κατέληξα να το βάλω εδώ, με την ελπίδα ότι θα το διαβάσουν άνθρωποι που ξέρουν περισσότερα και μπορούν να με βοηθήσουν.

    Εδώ και κάποιους μήνες, ο σύντροφος μου δεν είναι καλά. Στην αρχή νόμιζα ότι έχει κάποιο πρόβλημα μαζί μου, αλλά παρατηρώντας γενικότερα τη στάση του, πιστεύω πως έχει κατάθλιψη.

    Ουκ ολίγες φορές προσπάθησα να μιλήσω μαζί του και η απάντηση που δίνει είναι "δεν έχουμε να πούμε τίποτα". Του πρότεινα να πάει σε ψυχολόγο ή να πάμε και μαζί σε κάποιον που κάνει συνεδρίες με ζευγάρια, και λέει "δεν έχω λεφτά για πέταμα".

    Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Πως μπορώ να τον κάνω πως κάνει κακό στον εαυτό του πρωτίστως, και δευτερευόντως σε εμένα;
    Καλησπέρα.
    Προσπάθησε να του εξηγήσεις όσα βλέπεις εσύ η ίδια στην συμπεριφορά του και πως αυτός ο τρόπος,του κάνει κακό.Εκτός αυτού,εξήγησε του πως είναι πολύ σημαντικός για εσένα,τον αγαπάς,τον θες στη ζωή σου,και ότι δεν αντέχεις να τον βλέπεις σε αυτήν την άσχημη ψυχολογική κατάσταση.
    Προσπάθησε επίσης να τον τονώσεις ψυχολογικά,να τονίσεις κάποια δυνατά χαρακτηριστικά του κλπ.
    Ίσως με μια καλή κουβέντα να ανεβεί κάπως η διάθεση του.
    Πάντως οφείλεις να του ξαναπροτείνεις την ιδέα της ψυχοθεραπείας.Τώρα γιατί αρνείται,δεν ξέρω.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κοιτα κοπελια αν δεν εχει λεφτα για πεταμα, ουτε εσυ εχεις χρονο και κουραγιο για πεταμα. Γιατι αν αυτα που του λες πανε στο βροντο, τζαμπα ασχολεισαι.
    Επισης μην αποκλειεις το ενδεχομενο να μην εχει βρει κατι καλυτερο να ασχοληθει.
    Απο σεξ πως τα πατε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Aν θες περιέγραψε μας με συγκεκριμένα γεγονότα τι θεωρείς εσύ ότι δεν είναι καλά στο αγόρι σου ή θεωρείς οτι ξεφεύγουν από το φυσιολογικό;;
    Πχ από κει που έβγαινε μένει περισσότερες ώρες μέσα;; Έχει χάσει τα ενδιαφέροντα του;; Εχει άγχος;; Κοιμάται πολλές ώρες και δεν πηγαίνει στην δουλειά;;
    Ποια γεγονότα σε οδήγησαν να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα;;

    Το ότι ο φίλος σου μπορεί να είναι σε μια δύσκολη φάση πιθανόν να είναι συνειδητός γι'αυτό. Πιθανώς να βρίσκεται σε κάποιο αδιέξοδο. Η επιμονή πολλές φορές να πάει κάποιος σε ψυχολόγο φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Σε κανέναν δεν αρέσει να του λένε εμμέσως πως μπορεί να έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα και η αποδοχή ενός ψυχολογικού προβλήματος είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα.

    Αν τον νοιάζεσαι στήριξε τον συναισθηματικά και εξάντλησε τα περιθώρια στήριξης όπως θα έκανες με κάποιον που περνάει δύσκολα.
    Αν αυτά τα όρια πιστεύεις έχουν εξαντληθεί και γι'αυτό θέλεις να πάει σε ψυχολόγο δώστου με επιχειρήματα να καταλάβει την κατάσταση και τις συνέπειες που έχει στον ίδιο και την σχέση σας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Κοιτα κοπελια αν δεν εχει λεφτα για πεταμα, ουτε εσυ εχεις χρονο και κουραγιο για πεταμα. Γιατι αν αυτα που του λες πανε στο βροντο, τζαμπα ασχολεισαι.
    Επισης μην αποκλειεις το ενδεχομενο να μην εχει βρει κατι καλυτερο να ασχοληθει.
    Απο σεξ πως τα πατε;
    Έτσι όπως το θέτεις περισσότερο μπερδεύεις την όλη φάση, γιατί τόσα χρόνια που ζω άνθρωπο με κατάθλιψη και να έχει διάθεση για σέξ δεν γνώρισα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αν έχει ψυχοσωματικά συμπτώματα όπως πόνους στα χέρια ή έντονους πονοκεφάλους κτλ μπορείτε να πάτε σε κάποιον παθολόγο όπου θα έκρινε πως τα συμτπώματα είναι ψυχολογικής φύσεως και να τον παρέπεμπε σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο.
    Ετσι ίσως να το αποδεχόταν πιο εύκολα γιατί θα είχε μια γνώμη ''αυθεντίας''.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Όταν ο συντροφος έχει σεξουαλικο πρόβλημα
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2018, 13:02
  2. η κοπελα μου εχει καταθλιψη- τι να κανω;
    By xrist88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 26-02-2018, 17:22
  3. Νομίζω πως η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη...
    By JohnPappas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2011, 14:28
  4. Replies: 6
    Last Post: 04-10-2011, 03:37
  5. Replies: 13
    Last Post: 12-09-2006, 20:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •