Ερωτεύομαι πανεύκολα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    1

    Ερωτεύομαι πανεύκολα

    Δεν ξέρω πως ακούγεται αλλά πρόβλημα μου είναι ότι ερωτεύομαι πανεύκολα, και εμμονικα άτομα που ξέρω ελάχιστα. Και το μονο που κάνω είναι να το σκέφτομαι εκείνο το άτομο 24/7. Θα κάνω σεξ πολύ εύκολα μαζί με κάποιο και μετά το μετανιώνω. Και μετά θα γνωρίσω το επόμενο άτομο , και πάλι από την αρχή . Αλλά αυτή η εμμονή που νιώθω κάθε φορα που κάποιος ασχοληθεί μαζί μου ; Με μια πρώτη σκέψη θα έλεγα πως δεν έχω αυτοπεποίθηση , κι όμως νιώθω καλά μ τον εαυτο μου

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα.. Πρώτα από όλα αυτό που νιώθεις κάθε φορά δεν είναι έρωτας. Ο έρωτας είναι κάτι άλλο.. Ενθουσιασμος ισως.
    Μήπως τον κάθε άντρα τον έχεις σαν στόχο? Και όταν τον πετυχαίνεις να πηγαίνεις παρακάτω? Ίσως όλο αυτό να ανεβάζει το "εγώ" σου?
    Θυμάσαι τον εαυτο σου να έχει κάτι που πραγματικά το ήθελε χωρίς μετά να το κάνει στην άκρη? Στην ζωή σου γενικά πως είσαι και πως ησουν? Δεν εννοώ στο ερωτικό κομμάτι.

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Μήπως αυτό που παθαίνεις είναι λίγο ψυχαναγκασμος;

    Ίσως έχεις εξιδανικευσει πολύ την φάση του "να είσαι ερωτευμένος" και γενικότερα τον έρωτα και τους ανθρώπους που ερωτεύεσαι.
    Μπορεί να θες να είσαι ερωτευμένη συνέχεια......

    Αν είναι έτσι δικαίωμα σου ποιο είναι το πρόβλημα; Γιατί το αναφέρεις σαν να σε ενοχλεί...;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Μήπως αυτό που παθαίνεις είναι λίγο ψυχαναγκασμος;

    Ίσως έχεις εξιδανικευσει πολύ την φάση του "να είσαι ερωτευμένος" και γενικότερα τον έρωτα και τους ανθρώπους που ερωτεύεσαι.
    Μπορεί να θες να είσαι ερωτευμένη συνέχεια......

    Αν είναι έτσι δικαίωμα σου ποιο είναι το πρόβλημα; Γιατί το αναφέρεις σαν να σε ενοχλεί...;
    Λογικά επειδή δεν μπορεί να σταθεί κάπου. Συνήθως όσοι ερωτεύονται συνεχώς και πανεύκολα, ξενερωνουν και πανεύκολα και γενικώς τα κάνουν λίγο μπάχαλο στις σχέσεις.
    Ψυχαναγκασμοι και εμμονές κουράζουν είναι ψυχοφθόρα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by sof0 View Post
    Δεν ξέρω πως ακούγεται αλλά πρόβλημα μου είναι ότι ερωτεύομαι πανεύκολα, και εμμονικα άτομα που ξέρω ελάχιστα. Και το μονο που κάνω είναι να το σκέφτομαι εκείνο το άτομο 24/7. Θα κάνω σεξ πολύ εύκολα μαζί με κάποιο και μετά το μετανιώνω. Και μετά θα γνωρίσω το επόμενο άτομο , και πάλι από την αρχή . Αλλά αυτή η εμμονή που νιώθω κάθε φορα που κάποιος ασχοληθεί μαζί μου ; Με μια πρώτη σκέψη θα έλεγα πως δεν έχω αυτοπεποίθηση , κι όμως νιώθω καλά μ τον εαυτο μου
    Για να σε βγαλω απο την ενοχη οπου μπορει να εχεις υποπεει θα σου πω ,πως αυτο που για σενα θεωρειτε η μποει να θεωρειτε υπερβολη αρα και ανηθικο γιακαποια αλλη κοπελα σε καποια αλλη χωρα (ας που,ε για πραδηγμα στην Σουηδια ) μπορει να το θεωρει ως κατις λογικο και οχι ανηθικο.Ταυτοχροωνα αυτο που για εσενα μπορει να ειναι ηθικο και φυσιολογηκο χρονικο διαστημα μεταβασης απο μια σχεση σε μια αλλη. Για καποια κοπελια σε αλλη χωρα, (ας πουμε για παραδηγμα την Ιορδανια)στους δικους της κοδικες αξιων λεγετε υπερβολη και παραβαση των ηθικων της.Αρα ,το διαστημα μεταβασης απο μια ερωτικη σχεση ολοκληρωμενης μορφης, στην επομενη ιδιας μορφης σχεση ειναι εξολοκληρου υποκειμενικο και εχει να κανει με τους ηθικους κωδικες αξιων οπου εχει να λαμβανει απο την οικογενεια της και απο το κοινωνικο της χωρο .Εξερουμενης βεβαια τις περιπτωσης οπου υπαρχει πλεον στον εγκεφαλο της κοπελας μετα απο καθε σεξουαλικη επαφη η αισθηση της ανταμοιβης ,αρα της εξαρτησης αρα της ασθενειας οπου λεγετε νυμφωμανια. Σε αυτην την περιπτωση ομως η λεξη ερωτας δεν υπαρχει, και υπαρχουν απιστευτοι αριθμοι οπου αλλαζουν με την μερα! αρα δε νομιζω οτι σεαφορα.
    Ψυχαναλυτικα θα μπορουσε να αποδωθει στην ανεπαρης αποδωχη αγαπης απο την μαμα σου σανεισουν μικρη και η αναγκη σου να την βρεις αλλου ,οπου ομως πωτες δεν μπορει να πλησιασει αυτην της μαμα;.
    Επειδη ομως δεν ειμαι γιατρος μειτε θεταπευτης θα σου ελεγα να το ψαξεις αλλα να μην νιωθεις ενοχες@!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Μήπως αυτό που παθαίνεις είναι λίγο ψυχαναγκασμος;

    Ίσως έχεις εξιδανικευσει πολύ την φάση του "να είσαι ερωτευμένος" και γενικότερα τον έρωτα και τους ανθρώπους που ερωτεύεσαι.
    Μπορεί να θες να είσαι ερωτευμένη συνέχεια......

    Αν είναι έτσι δικαίωμα σου ποιο είναι το πρόβλημα; Γιατί το αναφέρεις σαν να σε ενοχλεί...;
    αυτο ακριβως θα ελεγα και εγω...

    προφανώς αυτό που την ενοχλεί ειναι οτι την εμποδίζει να έχει μια σταθερή σχέση....

    έχει αυτοπεποίθηση με αποτέλεσμα να αναζητάει συνεχεια αλλα άτομα για να περάσει καλά...! αυτό που λέει ότι νιώθει ότι ερωτεύτηκε το βρίσκω αστείο..... απλά ενθουσιασμός είναι....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γειά σου sof0!

    Βλέπω ότι δεν ξαναμπήκες, θες να μας εξηγήσεις 5 πράγματα παραπάνω; Τι ακριβώς ζητάς από αυτούς που ερωτεύεσαι και γιατί σε ξενερώνουν μετά; Τι ακριβώς σε τραβάει σε αυτούς αρχικά; Είναι πιο πολύ σωματική έλξη θέλω να πω ή κάτι στον χαρακτήρα τους, στον τρόπο που σε προσεγγίζουν ή κινούνται στον χώρο κτλ; Πόσο χρονών είσαι; Γιατί νοιώθεις ενοχικά;

Similar Threads

  1. Ερωτεύομαι διαρκώς
    By Aretousa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2017, 18:19
  2. Δεν ερωτεύομαι!!!
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 24-04-2017, 16:43
  3. Υποτροπιαζω μονο οταν ερωτευομαι.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 10-03-2011, 15:56
  4. Γίνεται να ερωτεύομαι τόσο εύκολα?
    By impossible in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 09-10-2010, 20:29
  5. Οταν ερωτευομαι πραγματικα...αυτοκαταστρεφομαι.
    By keep_walking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 21-07-2008, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •