Περί φιλίας..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36

    Περί φιλίας..

    Τα τελευταία χρόνια είχα μόνο έναν κοντινό φίλο, με τον οποίο έχουμε ζήσει πράγματα μαζί και έχουμε μοιραστεί πολλά προσωπικά μας θεματα (κυρίως δικά μου) πάντα όμως ήμασταν διαφορετικά άτομα και στο παρελθόν είχαμε συγκρουστει για κάποιο θέμα λόγω της διαφορετικής αντίληψης που έχουμε για κάποια πράγματα. Εγώ γενικά είμαι πιο παρορμητική και σκέφτομαι πολύ με το συναίσθημα πράγμα που δεν ήταν τόσο εκείνος. Οπότε καταλαβαίνετε ότι θα υπάρχει σύγκρουση κάποιες φορές. Ένιωθα επίσης ότι κάπου λίγο χάνουμε την επικοινωνία και ότι δεν μπορεί να με καταλάβει σε κάτι ερωτικά ζήτημα που είχα, τα έβλεπε με έναν δικό του τρόπο πιο ορθολογικο και πιστεύω ότι παίζει ρόλο και το γεγονός ότι δεν έχει κάνει ποτέ κάτι ουσιαστικό με κάποιον από άποψη σχέσης κτλπ.Δηλαδη δεν μπορείς να κρίνεις κάτι αν δεν το έχεις ζήσει έτσι θεωρώ κιόλας. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι με ένιωθε και τον ένιωθα κοντά μου και για μένα τώρα που είμαι φοιτήτρια σε άλλη πόλη και εκείνος αλλού, ήταν το άτομο που θα ήθελα να δω, τα Χριστούγεννα, σε διακοπές κλπ. Να πω ότι δεν έχω γνωρίσει πολλά άτομα, κάνω παρέα στη σχολή με κάποια άτομα από κει, έχω μια σχέση λίγο καιρό αλλά πέρα από αυτά δεν έχω τους πολλούς φίλους. Και άλλες δύο κοπέλες επίσης που κάνουμε παρέα αλλά όπως ξανά είπα με εκείνον ένιωθα πιο κοντά. Τελευταία όμως από τα Χριστούγεννα που είχαμε βρεθεί και μετά τον ένιωθα πιο απόμακρο, ένιωθα ότι δεν είχε την ίδια λαχτάρα να με δει τόσο παρόλο που σπουδαζαμε μακριά και ένιωθα ότι κάτι είχε με μένα, κάτι τον είχε πειράξει. Στο φβ εγώ του έστελνα μηνύματα περισσότερο, και μάλιστα είχε πει ότι θα με έπαιρνε και τηλέφωνο τέλη Γενάρη που ποτέ δεν με πήρε και αναγκάστηκα να στείλω εγώ πριν λίγες μέρες. Εγώ βέβαια είχα στεναχωρηθει αρκετά γιατί ένιωθα ότι με είχε χεσμενη,δεν είχε στείλει ένα μήνυμα να δω αν είμαι καλά ή όχι. Τέλος πάντων, μίλησαμε εν τέλει στο τηλέφωνο και λέγαμε τα νέα μας στην αρχή και εγώ θεώρησα να του θίξω το θέμα που με απασχολούσε σχετικά με αυτόν και να του εκφράσω το παράπονο μου ότι είχα χαλαστει με όλη τη φάση επειδή τον ένιωθα απόμακρα και επειδή δεν μου έστελνε κιόλας. Όταν του το είπα, μου έκανε μια κουβέντα την οποια δεν περίμενα να πω την αλήθεια και με στεναχώρησε πάρα πολύ. Μου είπε ότι θεωρεί ότι δεν υπάρχει κάποια χρυσή τομή μεταξύ μας, ότι είμαστε διαφορετικά άτομα και νιώθει ότι χάνεται αρκετές φορές η επικοινωνία όταν μιλάμε για κάτι με αποτέλεσμα να υπάρχει εκνευρισμός και ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα (πράγμα που ίσχυε), ότι για εκείνον δεν είμαι το άτομο που μπορεί να οδεύσει σε μια κοινή πορεία, ότι μεγάλωσε και με τον καιρό έχει ανάπτυξει ένα χαρακτήρα και μια προσωπικότητα που δεν είναι η ίδια με παλιά με αποτέλεσμα τώρα να θεωρεί ότι δεν ταιριαζω στη ζωή του και στα πιστεύω του. Μου είπε όμως ότι με νιώθει κοντά του γιατί έχουμε ζήσει πράγματα μαζί. Απλά συνειδητοποίησε τελικά ότι δεν ταιριάζουμε σαν άτομα όσο εκείνος θεωρούσε στην αρχή. Κατανοητά όλα αυτά και στα περισσότερα συμφωνούσα απλά εγώ δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο για ένα άτομο που ήμασταν κοντά και είχαμε περάσει τοσα.Ο καθένας έχει το χαρακτήρα του και την προσωπικότητα του. Επειδή είσαι αντίθετος με κάποιον σημαίνει ότι θα τον βγάλεις και από τη ζωή σου; εμένα αυτό με θύμωσε κυρίως. Μου παραδέχτηκε ότι ήταν ψυχρός μαζί μου τότε που βρεθήκαμε και γενικά τα είχε σκεφτεί όλα αυτά πολύ καιρό και ήθελε να αποστασιοποηθει για να αξιολογήσει όλη την κατάσταση. Με το ακουσμα όλων αυτών είναι λογικο να στεναχωρηθηκα γιατί μου ήρθε ξαφνικό και γιατί θεωρούσα ότι με αυτό το άτομο θα κρατούσαμε επαφές για χρόνια. Πριν δεν πίστευα ότι θα φτάναμε σε σημείο να γίνουμε έτσι και όταν το σκεφτόμουν, χαλιομουν πάρα πολύ νόμιζα ότι θα έχανα ένα πολύ σημαντικό άτομο από τη ζωή μου. Τελικά όταν κάθισα και σκέφτηκα συνειδητοποίησα ότι όντως καλύτερα που έγιναν έτσι τα πράγματα γιατί όντως δεν ταίριαζαμε. Να πω ότι είμαστε και οι 2 20 χρόνων, εγώ κοπέλα και αυτός αγόρι. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στα 20 σου είσαι τόσο σίγουρος για κάποια πράγματα και θεωρείς ότι έχεις τόσο συγκροτημένη προσωπικότητα και έναν χαρακτήρα ανεπτυγμένο, που βγάζεις ένα άτομο από τη ζωή σου γιατί θεωρείς ότι εχετε διαφορετικό τρόπο σκέψης. Απλά εγώ νιώθω η ηλιθια της υπόθεσης γιατί τα Χριστούγεννα έτρεξα να τον δω, μηνυματα του έστελνα και αυτός σκεφτόταν όλα αυτά. Οπότε έχω μείνει με δύο φίλες και με τη σχση5μου που οκέι για μένα πάντα έπαιζαν ρόλο οι φιλίες και ήθελα να έχω άτομα δίπλα μου που να τα αγαπάω και να με αγαπάνε και να περνάμε καλά. Και η αλήθεια είναι ότι μου λείπει αυτό, να γνωρίσω καινούρια άτομα να κάνω ουσιαστικές φιλίες. Δεν ξέρω γιατί το έγραψα όλο αυτό απλά αν έχεις κάποιος παρόμοια εμπειρία ας σχολιάσει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    αγαπη ειναι οταν δε μετανιωνεισ γ τ πραγματα που εκανεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    μπορεισ να ακουσεισ ολη την ελληνικη μουσικη θα διαπιστωσεισ οτι δεν υπαρχει ερωτημα που δεν απαντιεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Stellapl View Post
    Τα τελευταία χρόνια είχα μόνο έναν κοντινό φίλο, με τον οποίο έχουμε ζήσει πράγματα μαζί και έχουμε μοιραστεί πολλά προσωπικά μας θεματα (κυρίως δικά μου) πάντα όμως ήμασταν διαφορετικά άτομα και στο παρελθόν είχαμε συγκρουστει για κάποιο θέμα λόγω της διαφορετικής αντίληψης που έχουμε για κάποια πράγματα. Εγώ γενικά είμαι πιο παρορμητική και σκέφτομαι πολύ με το συναίσθημα πράγμα που δεν ήταν τόσο εκείνος. Οπότε καταλαβαίνετε ότι θα υπάρχει σύγκρουση κάποιες φορές. Ένιωθα επίσης ότι κάπου λίγο χάνουμε την επικοινωνία και ότι δεν μπορεί να με καταλάβει σε κάτι ερωτικά ζήτημα που είχα, τα έβλεπε με έναν δικό του τρόπο πιο ορθολογικο και πιστεύω ότι παίζει ρόλο και το γεγονός ότι δεν έχει κάνει ποτέ κάτι ουσιαστικό με κάποιον από άποψη σχέσης κτλπ.Δηλαδη δεν μπορείς να κρίνεις κάτι αν δεν το έχεις ζήσει έτσι θεωρώ κιόλας. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι με ένιωθε και τον ένιωθα κοντά μου και για μένα τώρα που είμαι φοιτήτρια σε άλλη πόλη και εκείνος αλλού, ήταν το άτομο που θα ήθελα να δω, τα Χριστούγεννα, σε διακοπές κλπ. Να πω ότι δεν έχω γνωρίσει πολλά άτομα, κάνω παρέα στη σχολή με κάποια άτομα από κει, έχω μια σχέση λίγο καιρό αλλά πέρα από αυτά δεν έχω τους πολλούς φίλους. Και άλλες δύο κοπέλες επίσης που κάνουμε παρέα αλλά όπως ξανά είπα με εκείνον ένιωθα πιο κοντά. Τελευταία όμως από τα Χριστούγεννα που είχαμε βρεθεί και μετά τον ένιωθα πιο απόμακρο, ένιωθα ότι δεν είχε την ίδια λαχτάρα να με δει τόσο παρόλο που σπουδαζαμε μακριά και ένιωθα ότι κάτι είχε με μένα, κάτι τον είχε πειράξει. Στο φβ εγώ του έστελνα μηνύματα περισσότερο, και μάλιστα είχε πει ότι θα με έπαιρνε και τηλέφωνο τέλη Γενάρη που ποτέ δεν με πήρε και αναγκάστηκα να στείλω εγώ πριν λίγες μέρες. Εγώ βέβαια είχα στεναχωρηθει αρκετά γιατί ένιωθα ότι με είχε χεσμενη,δεν είχε στείλει ένα μήνυμα να δω αν είμαι καλά ή όχι. Τέλος πάντων, μίλησαμε εν τέλει στο τηλέφωνο και λέγαμε τα νέα μας στην αρχή και εγώ θεώρησα να του θίξω το θέμα που με απασχολούσε σχετικά με αυτόν και να του εκφράσω το παράπονο μου ότι είχα χαλαστει με όλη τη φάση επειδή τον ένιωθα απόμακρα και επειδή δεν μου έστελνε κιόλας. Όταν του το είπα, μου έκανε μια κουβέντα την οποια δεν περίμενα να πω την αλήθεια και με στεναχώρησε πάρα πολύ. Μου είπε ότι θεωρεί ότι δεν υπάρχει κάποια χρυσή τομή μεταξύ μας, ότι είμαστε διαφορετικά άτομα και νιώθει ότι χάνεται αρκετές φορές η επικοινωνία όταν μιλάμε για κάτι με αποτέλεσμα να υπάρχει εκνευρισμός και ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα (πράγμα που ίσχυε), ότι για εκείνον δεν είμαι το άτομο που μπορεί να οδεύσει σε μια κοινή πορεία, ότι μεγάλωσε και με τον καιρό έχει ανάπτυξει ένα χαρακτήρα και μια προσωπικότητα που δεν είναι η ίδια με παλιά με αποτέλεσμα τώρα να θεωρεί ότι δεν ταιριαζω στη ζωή του και στα πιστεύω του. Μου είπε όμως ότι με νιώθει κοντά του γιατί έχουμε ζήσει πράγματα μαζί. Απλά συνειδητοποίησε τελικά ότι δεν ταιριάζουμε σαν άτομα όσο εκείνος θεωρούσε στην αρχή. Κατανοητά όλα αυτά και στα περισσότερα συμφωνούσα απλά εγώ δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο για ένα άτομο που ήμασταν κοντά και είχαμε περάσει τοσα.Ο καθένας έχει το χαρακτήρα του και την προσωπικότητα του. Επειδή είσαι αντίθετος με κάποιον σημαίνει ότι θα τον βγάλεις και από τη ζωή σου; εμένα αυτό με θύμωσε κυρίως. Μου παραδέχτηκε ότι ήταν ψυχρός μαζί μου τότε που βρεθήκαμε και γενικά τα είχε σκεφτεί όλα αυτά πολύ καιρό και ήθελε να αποστασιοποηθει για να αξιολογήσει όλη την κατάσταση. Με το ακουσμα όλων αυτών είναι λογικο να στεναχωρηθηκα γιατί μου ήρθε ξαφνικό και γιατί θεωρούσα ότι με αυτό το άτομο θα κρατούσαμε επαφές για χρόνια. Πριν δεν πίστευα ότι θα φτάναμε σε σημείο να γίνουμε έτσι και όταν το σκεφτόμουν, χαλιομουν πάρα πολύ νόμιζα ότι θα έχανα ένα πολύ σημαντικό άτομο από τη ζωή μου. Τελικά όταν κάθισα και σκέφτηκα συνειδητοποίησα ότι όντως καλύτερα που έγιναν έτσι τα πράγματα γιατί όντως δεν ταίριαζαμε. Να πω ότι είμαστε και οι 2 20 χρόνων, εγώ κοπέλα και αυτός αγόρι. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στα 20 σου είσαι τόσο σίγουρος για κάποια πράγματα και θεωρείς ότι έχεις τόσο συγκροτημένη προσωπικότητα και έναν χαρακτήρα ανεπτυγμένο, που βγάζεις ένα άτομο από τη ζωή σου γιατί θεωρείς ότι εχετε διαφορετικό τρόπο σκέψης. Απλά εγώ νιώθω η ηλιθια της υπόθεσης γιατί τα Χριστούγεννα έτρεξα να τον δω, μηνυματα του έστελνα και αυτός σκεφτόταν όλα αυτά. Οπότε έχω μείνει με δύο φίλες και με τη σχση5μου που οκέι για μένα πάντα έπαιζαν ρόλο οι φιλίες και ήθελα να έχω άτομα δίπλα μου που να τα αγαπάω και να με αγαπάνε και να περνάμε καλά. Και η αλήθεια είναι ότι μου λείπει αυτό, να γνωρίσω καινούρια άτομα να κάνω ουσιαστικές φιλίες. Δεν ξέρω γιατί το έγραψα όλο αυτό απλά αν έχεις κάποιος παρόμοια εμπειρία ας σχολιάσει
    καλημερα..
    προφανως και ο φιλος σου δεν σε νοιωθει κοντα του, αλλα μονο εσυ. αλλιως δεν θα εφευγε.
    προφανως η ασυνενοησια και οι συγκρουσεις γι αυτον ειναι αρκετα σοβαρος λογος για να να απομακρυνθειτε, ενω για εσενα δεν ειναι.
    συμβαινει πολλες φορες αυτο που σου εξηγησε, παντως.
    ανθρωποι που ειναι κολλητοι σε μικρες ηλικιες, μολις διαμορφωσουν τις αποψεις και τα ενδιαφεροντα τους να ειναι πολυ διαφορετικοι μεταξυ τους και να μην ταιριαζουν για παρεα. στον φιλο σου αυτο συνεβη και στο ειπε πολυ ξεκαθαρα.
    εγω νομιζω οτι ειναι αρκετος λογος για να απομακρυνθει, αυτος.
    το οτι εχεις δυο φιλες και το αγορι σου και θελεις κι αλλους φιλους, δεν ειναι λογος για να ειστε με τον συγκεκριμενο φιλοι. απ οτι φαινεται δεν περναει καλα μαζι σου.
    θα βρεις αλλους φιλους.
    και οχι, δεν εισαι ηλιθια επειδη εσυ τον εψαχνες κι εκεινος αδιαφορουσε.
    θελατε διαφορετικα πραγματα.
    πηγαινε παρακατω, φροντισε να κοινωνικοποιηθεις εφοσον θελεις κι αλλους φιλους, εισαι σε ηλικια που γνωριζεις συνεχως κοσμο. βρες καποιους που ταιριαζετε περισσοτερο απ οτι με τον παλιο φιλο και κανε αλλες φιλιες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σωστός ο φίλος. Τι πάει να πει " στα περισσότερα συμφωνούσα απλά εγώ δεν θα έκανα ποτέ κάτι τέτοιο για ένα άτομο που ήμασταν κοντά και είχαμε περάσει τοσα." ; Με αυτή τη λογική πρέπει σώνει και καλά να είμαστε κολλητάρια με τον Γιαννάκη από το προνήπιο, Τόσες κατασκευές κάναμε μαζί και όλα τα απογεύματα παίζαμε μαζί ή σπίτι του ή σπίτι μου.

    "Ο καθένας έχει το χαρακτήρα του και την προσωπικότητα του. Επειδή είσαι αντίθετος με κάποιον σημαίνει ότι θα τον βγάλεις και από τη ζωή σου;" Ναι και όχι. Δεν νομίζω ότι ο φίλος σου θα καθόταν να στα πει τόσο χύμα αν έπιανες το τι παίζει. Πολλές φορές απλά αλλάζουμε ή έχουμε στη ζωή μας άλλες προτεραιότητες και παλιές φιλίες εξασθενούν και μπαίνουν σε νέα βάση. Μπορεί να αραιώνατε επαφές με αυτόν και να μιλούσατε πάλι θερμά όπως παλιά όποτε τύχαινε ή παρόλο που είχατε αραιώσει να έτρεχε να σε βοηθήσει σε μία κατάσταση πραγματικά έκτακτης ανάγκης. Μπορεί πάλι και όχι. Το να μην καταλαβαίνεις ότι ο άλλος απομακρύνεται και να τον ζορίζεις άθελά σου, σημαίνει ότι αναγκαστικά κάποια στιγμή θα στα πει χύμα και θα είναι πιο κάθετος σε αυτά που λέει, με αποτέλεσμα να απομακρυνθείτε περισσότερο από το εάν αφήνατε τα πράγματα να εξελιχθούν φυσικά.

    Ταυτόχρονα σωστή κι εσύ αφού αισθανόσουν έτσι και ήθελες να μιλήσεις και να τα ξεκαθαρίσεις. Δεν χρειάζεται να αισθάνεσαι ηλίθια, απλά τώρα αν αφήσεις τους συναισθηματισμούς χάρην των παλιών εποχών, θα δεις πιο καθαρά ότι πράγματι με τον άνθρωπο αυτό δεν ταιριάζετε σαν στενοί φίλοι και μία στενή φιλία μάλλον δεν θα είχε να σου δώσει και πολλά. Μαθαίνεις κάτι από όλο αυτό το σκηνικό και πας παρακάτω. Απλά τα πράγματα.

  9. #9
    tzo1
    Guest
    κοιτα εγω διακρινω εναν ανθρωπο που δεν εχει ακομα βρει τον εαυτο του και που εχει καποιες διαστρεβλωμενες αποψεις για τις ανθρωπινες σκεψεις . λογικο και εγω εχω περασει τετοια φαση . μονο και μονο το οτι μετρας τις φιλιες που εχεις φαινεται οτι συνδεεις την αξια σου με το ποσο κοινωνικη εισαι . μεγαλες προσδοκιες απο ενα ατομο με το οποιο δεν ταιριαζατε οντως . απογοητευση που αλλαξε και αποφασισε να διακοψει την φιλια σας οταν τον πιεσες να ειστε πολυ κοντα . αυτο μου διχνει οτι εσυ ηθελες να το τραβηξετε απο τα μαλλια για να μην γινουν οι 3 σου φιλιες 2 . απο ο,τι καταλαβα εσυ επιδιωκες στενη επαφη με αυτο το ατομο γεγονος που δεν τον εκανε να νιωθει ανετα εφοσον και εσυ μας ειπες οτι η επικοινωνια δεν ηταν πλεον ουσιαστικη μεταξυ σας . γενικα καλο θα ηταν να σταματησεις να ψαχνεις το ποσο κοινωνικη εισαι , να σκεφτεσαι αν τωρα θα επρεπε να ειχες 10 φιλους και παρεες να βγεις . πρεπει να δουλεψεις το πως βλεπεις τις ανθρωπινες σχεσεις και το γιατι σου βγαινει εξαρτηση απο τους αλλους . αλλος δρομος δεν υπαρχει , μπορει οχι σημερα αλλα σε 2 χρονια να ξανα επαναληφθει αυτο με αλλο φιλο σου και να συνειδητοποιησεις τοτε οτι εσυ εισαι αυτη που πρεπει να αλλαξει οπτικη . γενικα καλο θα ηταν να αφησεις στην ακρη το σκαλισμα για λιγο στις τωρινες σου σχεσεις γιατι τους ζητας κατι που πρεπει να το δωσεις μονη σου στον εαυτο σου . βρες ενα ψυχολογο να λυσεις τα θεματα που δεν σαφηνουν να σαι καλα και μονη για να μην αγχωνεσαι με τα ατομα που εχεις διπλα σου και μετα θα διαβασεις αυτο που ανεβασες και θα απορεις για το τι οπτικη ειχες περι φιλιας.

Similar Threads

  1. περι φιλιας
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2020, 01:05
  2. Περί φιλίας
    By Delmem080319a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 22-04-2015, 23:19
  3. περί δουλειάς και φιλίας
    By mariafil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-10-2013, 12:23
  4. η ψυχολογία της φιλίας
    By mariafil in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2012, 05:25
  5. Περί φιλίας.
    By stellou1989_ed in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 05-05-2009, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •