κρισεις πανικου και αρρωστοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44

    κρισεις πανικου και αρρωστοφοβια

    Χαιρομαι τοσο που ειμαι σε forum που μιλαω ελευθερα .Παθαινω κρισεις πανκου εντονες αυτο το διαστημα αλλα ταυτοχρονα μου παρουσιαστηκε και αγοραφοβια .Αυτο που πυροδοτησε την ολη κατασταση ειναι που εχασα 6 κιλα μεσα σε 20 μερες .Και ετσι μου καρφωθηκε στο μυαλο οτι κατι εχω .Βρεθηκα στα επειγοντα με εντονη ταχυπαλμια νομιζα οτι θα πεθανω εκεινη την βραδια και θα μεινουν ορφανα τα παιδια μου .Με αντιμετωπισαν σαν περιστατικο κρισης πανικου και οι εξετασεις εδειξαν καλες οι αιματολογικες .Τη αλλη μερα πηγα στον παθολογο και καναμε και για θυροειδη και εκεινη καλα .Η κλινικημου εικονα μου ειπε ειναι καλη και οτι ειναι αγχος αλλα εγω δεν το πιστευω αλλα φοβαμαι να κανω αλλες εξετασεις τις οποιες μου ειπε θα χειροτερεψουν ενω δεν θα δειξουν κατι .Αυτο που μου συμβαινει οταν ειμαι εξω ειναι που δεν μπορω να περπατησω ανεβαζω παλμους και με πιανει ταραχη και οταν το επαθα παλι αυτες τις ημερες μου εδωσε ενα ηρεμιστικο .Χαπια να παρω αλλιως την επομενη φορα μπορει και να λιποθυμησω και να χτυπησω αλλα εγω και αυτα τα φοβαμαι ..Τι θα κανατε στην θεση μου εκλεισα ηδη ραντεβου σε ψυχολογο εχω παει και παλιοτερα αλλα τωρα οσα ξερω δεν δουλευουν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγώ όταν ήμουν στη θέση σου όχι γι αυτά για παρόμοια πήρα τα φάρμακα πέρασαν δέκα χρόνια καλά πάω παράπονο δεν έχω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Κι εγώ παθαίνω κρίσεις πανικού κι έχω καταλήξει κάποιες φορές στο νοσοκομείο λόγω της έντασης των συμπτωμάτων αλλά πλέον ξέρω τι συμβαίνει και παίρνω ηρεμιστικό όταν με πιάνει, δεν ξέρω αν θα λιποθυμήσω αλλά δεν αντέχω να νιώθω τόσο άσχημα...και με βοηθάνε...αν κάνεις λογική χρήση μην ανησυχείς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    για να ξεπερασω τις κρισεις πανικου αφου κατεληξα σε νοσοκομειο πηγα σε μια ψυχολογο για 1 μονο φορα.μου εξηγησε οτι ολα τα συμπτωματα της κρισης δεν ειναι καποιο οργανικο προβλημα.ουσιαστικα απλα δεν αντεχουμε την ενταση, το στρες, το αγχος το οποιο σωματοποιειται με διαφορα συμπτωματα, τα μιμειται το σωμα μας εκεινη την ωρα, για να μας χτυπησει καμπανακι οτι δεν αντεχουμε αλλη ψυχολογικη πιεση.οποτε δε προκειται να παθουμε τιποτα απο τις κρισεις.ηρεμια ή και κανα αγχολυτικο αν ειναι πολυ απαραιτητο και εισαι κομπλε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    ευχαριστω για τις απαντησεις ξερω οτι δεν παθαινουμε κατι απλα εκεινη την ωρα δεν συνειδητοποιω οτι ειναι κριση .Κουραστικα απο ολο αυτο πρεπει να βρω την αιτια που ξεκινησαν παλι αυτο το διαστημα αλλα δεν νιωθω τοσο αυτοπεποιθηση οτι θα τα καταφερω .Θα παω σε ψυχιατρο να δω εαν κρινει να παρω θεραπεια .Την προηγουμενη φορα πριν χρονια μου ειχε πει οτι το διαχειριζομαι σωστα και μονο με ψυχοθεραπεια θα μου περασει .Τωρα ομως εχω 15 μερες που εχω και αγοραφοβια που σημαινει οτι το αφησα πολυ .Ηδη προσπαθω να μην αποφευγω χωρους με κοσμο και ενω εκεινη την ωρα ειναι σαν να βλεπεις εναν ανθρωπο με εγκεφαλικο που προσπαθει να περπατησει μιλαω στον εαυτο μου οτι δεν κινδυνευω ,Μου στοιχιζει γιατι ημουν ανθρωπος που περπατουσα 4 χιλιομετρα την ημερα και τωρα και μεχρι το περιπτερο μου φαινεται γολγοθας

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    31
    Οπωσδήποτε να ζητήσεις βοήθεια. Μην το περάσεις μόνη σου, γιατί οι κρίσεις γιγαντώνονται αν τις περνάς μόνη και δεν έχεις κάποια υποστήριξη

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    σημερα ειμαι χαλια με ποναει το στομαχι και το μυαλο μου κανει παιχνιδι .Θελω να παω παλι στο νοσοκομειο αλλα τον κουρασα τον ανδρα μου .Δεν βλεπω φως .Ποιος ειχε αγοραβοφια να μου πει ποια συμπτωματα ειχε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εγώ τα πρώτα χρόνια είχα αγχώδη διαταραχή έβγαλα οισοφάγικη παλινδρόμηση και είχα ζαλάδες για κάποια χρόνια έπαιρνα χάπι για το στομάχι μόλις πήρα τα φάρμακα όλα φύγανε το στομάχι έχει να με πονέσει χρόνια πίνω ξανά τρεις τέσσερις εσπρέσο σκέτους που κανονικά θα βγάζα πρόβλημα αλλά είμαι καλά και κανένα πονοκέφαλο που και που από το πολύ τσιγάρο δεν σου λέω να κάνεις κάτι αυτά έκανα εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    Ελις εμενα οταν αγχωνομαι μου κοβεται η ορεξη και ποναει το στομαχι με αποτελεσμα να χανω κιλα .Πηγα σε 2 παθολογους ο ενας μου εγραψε ενα κατεβατο απο εξετασεις και στο καπακι επαθα κριση πανικου και ο αλλος μου ειπε να ηρεμησω να χαρω τα παιδια μου και παω σε ψυχιατρο για βοηθεια γιατι το ειχε και η γυναικα του και ξερει πως ειναι και καλα ειναι να μην μπω σε ενα φαυλο κυκλο εξετασεων ενω το σημαντικο ειναι το εντονο στρεςς .Αυριο θα κλεισω σε γαστρεντερολογο και οτι θελει να γινει .Απλα μεχρι να παω δεν νομιζω να με πανε τα ποδια μου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    9
    Georgia σε καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ έχω σχεδόν συνέχεια πόνο στο στήθος μερικές φορές φτερουγίσματα στο στήθος άλλες φορές νίωθω την καρδία μου να χτυπά γρήγορα αλλά όταν μετρώ την πίεση η παλμοί δεν πάνε πάνω από 80 από 70-80 κάθε μέρα και την μετράω από το φόβο μου τουλάχιστον 4 5 φορές την ημέρα το λιγότερο. και η πίεση μου πάει από 12-13 με 7-8 της καρδιας. Πήγα έκανα 2 τριπλεξ καρδίας σε διάστημα 2 μηνών δεν έδειξε κάτι , έκανα κα καρδιογράφηματα τίποτα δεν έδειξαν , η πιεση μου μου είπαν ότι ήταν πολλή καλή τότε 12 με 7 και τις 2 φορές , αλλά επέμενα στο καρδιολόγο ότι κάτι έχω αφού δεν σταματά να φεύγει και μου έλεγε ότι είναι μυοσκελετικά και ψυχοσωματικά , μετά πάω και κάνω 2 πλήρης αιματολογικούς ελένχους και πάλι δεν έδειξαν κάτι , τα πήγα μετά στο καρδιολόγο να τα δει και μου λεει ρε εσυ δεν έχεις τίποτα τι πας και πληρώνεις να τα κάνεις , του εξήγησα ότι της έκανα τζάμπα σχεδόν επειδή έχω μια ιδιωτική κάρτα , και μου λέει είναι πολλοί καλές οι εξετάσεις σου ούτε φλεγμονές ούτε τίποτα λέει ώστε να φοβόμαστε για φλεγμονή σητν καρδία που σου είχε καρφωθεί η ίδέα αλλά και πάλι δεν ηρέμησα , μετά πήγα τις απαντήσεις σε έναν παθολόγο να τις δει μου λέει δεν βλέπω να έχεις κάτι το ανησυχητικό και λέει κάνε μια εξέταση για το θυροειδη επειδή του είπα ότι έχω υποθυροειδισμό και παίρνω χάπι αλλά είχα κανα 14 μηνο να ελένξω μήπως κάτι άλλαξε και λέει κάνε και μια ακτίνα θώρακος αλλά όταν με ρώτησε αν καπνίζω του είπα όχι με ακροάστηκε κιολας και δεν άκουσε κάτι ύποπτο στην καρδία και λέει αστο μην την κάνεις για την ώρα δεν θα δείξει λέει κάτι κατά πάσα πιθανότατα , και τώρα θα πάω άυριο αν μπροούν να με στριμωξουν να κάνω τις εξετάσεις του θυροειδή και να τις πάω στο παθολόγο να τις δείξω , θα ζητήσω και μια δεύτερη γνώμη από την κοπέλα που θα μου κάνει την διάγνωση για το θυροειδή και μετά δεν έχω άλλη λύση θα πάω σε ψυχιατρο , παλία πήγαινα σε έναν ψυχιατρο γιατι είχα ανχωδη διαταραχη με καταθλιψη αλλά είχαν γίνει καλά 4 5 χρόνια δνε είχα ενοχλήσεις αλλά ξανα επέστρεψαν μάλλον... επίσης 2 3 φορές ένιωσα και ζαλάδα αλλά όταν πήρα την πίεση βγήκε φυσιολογική μόνοι οι παλμοί ήταν 65 για λίγο αλλά αυτό οφειλόταν που είχα γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα και δεν είχα φάει καλά και έχασα ηλεκτρολύτες , επίσης νίωθω και φούσκωμα και να μην μπορώ και να φάω ούτε μια μερίδα φαί. και ότι τρώω το ρέβομαι αμέσως μέχρι και τα χαπάκια της αντιβίωσης που πίνω για ένα μικρόβιο που είχα κολλήσει στην θαλασσα.... Οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα τι παιρνάς.

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    δεν αντεξα να παω στον γαστρεντερολογο βασικα ετρεμαν τα ποδια μου και το μυαλο μου κανει παχνιδια .Πηγα στον ψυχιατρο και μου εγραψε θεραπεια και μου ειπε οτι θα δω βελτιωση μετα τον μηνα ενω αν παρω ομοιοπαθητικο χαπι θα μου περασουν πιο γρηγορα γιατι ειναι και ομοιοπαθητικος αλλα τα οικονομικα μου ειναι χαλια και ετσι προτιμησα το συμβατο ασχετα που δεν εκτελεσα ακομη την συνταγη .Αισθανομαι οτι περναω μεγαλο γολγοθα και λυση δεν βρισκω

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    απο τα συμπτωματα της αγοραφοβιας και του πανικου εχω ηρεμησει .ειμαι στην φαση που μειωνω το φαρμακο μονη μου εδω και δυο μηνες ενω επαιρνα 20 mgescitalopram
    παιρνω 12 mg ο γιατρος μου δεν συμφωνει γιατι μου ειπε αφου εισαι καλα με το χαπι γιατι να το σταματησω .δεν επαναπαυτηκα στο χαπι αλλα κανω αλλαγες στην ζωη μου .Βεβαια θα μου παρει καιρος μεχρι να το κοψω εντελως αλλα διαβαζω σε διαφορα σαιτ οτι οιπιο πολλοι δεν τα καταφεραν .Αληθευει ; και αναρωτιεμαι με ποση ευκολια μας τα δινουν οι γιατροι και οταν ειναι να γινει η σταδιακη μειωση ειναι σχεδον απων ;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Georgia78 View Post
    απο τα συμπτωματα της αγοραφοβιας και του πανικου εχω ηρεμησει .ειμαι στην φαση που μειωνω το φαρμακο μονη μου εδω και δυο μηνες ενω επαιρνα 20 mgescitalopram
    παιρνω 12 mg ο γιατρος μου δεν συμφωνει γιατι μου ειπε αφου εισαι καλα με το χαπι γιατι να το σταματησω .δεν επαναπαυτηκα στο χαπι αλλα κανω αλλαγες στην ζωη μου .Βεβαια θα μου παρει καιρος μεχρι να το κοψω εντελως αλλα διαβαζω σε διαφορα σαιτ οτι οιπιο πολλοι δεν τα καταφεραν .Αληθευει ; και αναρωτιεμαι με ποση ευκολια μας τα δινουν οι γιατροι και οταν ειναι να γινει η σταδιακη μειωση ειναι σχεδον απων ;
    Γεια σου Georgia, πόσο καιρό το παίρνεις το escitalopram των 20mg? Απο τότε που το ξεκίνησες σε πόσο καιρό είδες καλυτέρευση? Πράγματι σου ηρέμισε τελείως τα συμπτώματα του πανικού και της αγοραφοβίας? Δηλαδή τώρα είσαι απόλυτα εντάξει όταν βγαίνεις έξω? Σε ρωτάω γιατι εγώ το παίρνω 3 μήνες και δεν έχω δει και θεαματικά αποτελέσματα...πιο πολύ θα έλεγα με βοηθάει ένα αγχολυτικό που παίρνω που και που στα δύσκολα...θα ήθελα ν ακουσω την εμπειρία σου...ευχαριστώ!

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    44
    γυρω στα 2 χρονια με βοηθησε να μειωσει την ενταση των κρισεων πανικων .γυρω στους 3 μηνες ενιωθα καλυτερα .δεν εμεινα στο χαπι πχ για την αγοραφοβια πηγαινα επιτηδες σε μερη με αρκετο πληθος και οταν ενιωθα ταση λιποθυμιας απλα τσιμπουσα το ποδι μου και προχωρουσα .Αυτην την στιγμη ενω νιωθω περιεργα σημερα συνεχιζω κανονικα με μειωμενο χαπι .Μην μεινεις μονο στο χαπι Αννα βλεπω οι περισσοτεροι που ξεκιναμε φαρμακευτικη αγωγη δυσκολευομαστε να το σταματησουμε .Οταν ειμαι εξω νιωθω τελεια τωρα στο σπιτι ειναι που ζοριζομαι το αντιθετο απο παλια .πριν 2 χρονια ετρεμα και στην ιδεα να ειμαι μονη μεσα σε αυτο .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Δε μένω στο χάμι Georgia. Πηγαινα σε ψυχολόγο. Δεν έμεινα ευχαριστημένη. Τώρα πηγαίνω σε κάποιον άλλο, για να δούμε. Εμένα η δική μου αγχωτική σκέψη είναι πολύ περίεργη. Δεν έχω αγοραφοβία. Πριν λίγα χρόνια και ενώ ήμουν πολύ κοινωνική, ήμουν σε μια παρέα και την ώρα που μιλάγαμε και γελάγαμε εγώ βίωνα ένα έντονο άγχος. Ηταν τόσο έντονο ώστε τσίμπησα μια ιδεοληψία. Σαν αυθυποβολή ένα πράγμα. Εκείνη την περίοδο ήμουν αγχωμένη γιατί είχα χάσει τη δουλειά μου και είχα προβλήματα σπίτι. Μάλιστα είχα κάνει κ κάτι κρίσεις πανικού. Να μη στα πολυλογώ, αραιά και που όταν μιλάω με γνωστους και ειδικά όρθια, αντι να χαλαρώσω και να απολαύσω τη συζήτηση...μετά απο λίγο αγχώνομαι. Χωρίς λόγο. Το escitalopram, παίρνω 10mg, με κάνει να νιώθω λίγο καλύτερα σε κρίσεις πανικού, στα δύσκολα βέβαια παίρνω λίγο αγχολυτικό. Εχθές πχ, ήταν τα γενέθλια του συντρόφου μου. Με τις φίλες μου που έχω εκμυστηρευτεί αυτό το άγχος δε το παθαίνω, γιατί το έχω εξομολογηθεί. Με τους φίλους του συντρόφου μου, εχω θέμα γιατί τι να λέω τώρα? Να τον κάνω ρεζίλι πχ? Εχθές λοιπόν θα ερχόντουσαν 8 φίλοι του σπίτι...ολη τη μέρα ήμουν παρα πολυ σφιγμένη απ το άγχος. Πήρα λιγο τρανξέν το μεσημερι. Το βράδυ ξαναπήρα ακόμη λίγο. Οταν παίρνω το τρανξέν, μου περνάει η ιδεοληψία και ας πουμε χαλαρώνω. Οπότε τελικά παρόλο που ήμουν σφιγμένη λίγο με τα παιδιά παράλληλα έκανα και πλάκα μαζί τους κ πέρασε καλούτσικα (για μένα το βράδυ). Οπότε το δικό μου μόνο με ψυχοθεραπεία και αποδσοχή του εαυτού μου μπορώ να το λύσω και όχι με το χάπι. Και το τελευταίο διάστημα επιδιώκω και εγώ όπως λες να βρίσκομαι με γνωστούς. Στο σπίτι σου γιατί να ζορίζεσαι? Τι είναι αυτό που σε φοβίζει?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΌΥ!
    By maraki83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-12-2012, 17:25
  4. Κρισεις πανικου, αγχος, αρρωστοφοβια και αυπνία
    By Ananta in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 24-10-2009, 18:39
  5. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 13:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •